Jump to content



Crysis


knight_77

Recommended Posts

Και αλλο ένα BUG, εριξα ένα ταχύπλοο που το είχαν τακαρισμένο επανω σε ξύλα, και επειδη απο κενες θέσεις του ταχύπλοου δεν πυροβολάει αποφάσισα να ανέβω πάνω στο καταστρωμα περπατώντας. Ε η κάμερα αποτρελάθηκε και έδειχνε τα κανονικά χέρια και τα χέρια του περιβάλλοντος ταυτόχρονα ! Μόλις έπεσα στην θαλασσα στο τελευταίο FRAME αποτρελάθηκε και κόλλησε ολο το game (windows σφαλμα).

post-1125-1416073251,3926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικά θα κρατηθώ και θα παίξω το εξαίσιο αυτό παιχνιδάκι όταν οι συνθήκες το ευνοήσουν...Δοκίμασα πολλά settings, είτε 1900χ1200 με όλα στο high είτε 1680χ1050 κατεβαίνοντας από την ανάλυση της DELL μου, είτα κλοκάρωντας την νεά μου καρτούλα 8800GT χωρίς αισθητή μεταβολή.....ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΠΩ ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ PLAYABLE ...Έχω κολλήματα εκνευριστικά και πτώση των fps . Το average χάνει το νόημά του γιατί το εύρος της διαφοράς min-max είναι μεγάλο....Αν όταν βγει το SP1 για Vista ενσωματωθεί το VDDM2,1 και δούμε στην πράξη DX10, ή αν βγει η τριπλάσιας ισχύος πολυδιαφημιζόμενη (κατά το πρόσφατο αποτυχημένο παράδειγμα της ΑΤΙ X2900) κάρτα9800 και ανταποκριθεί στις προσδοκίες μας, ή αν χωράει βελτιστοποίησης του κώδικα (πράγμα απίθανο για τις 20 ημέρες που θα μεσολαβούσαν από την release του demo και την 16η Νοεμβρίου) τότε και μόνο τότε θα κάτσω να αγορασω το παιχνιδι και θα το χαρώ τα κρύα βράδια του χειμώνα.

To κουράσαμε πολυ....και γω όπως και ο gznp θα το αφήσω στην άκρη για το καλοκαιράκι....Εχουμε και άλλα ενδιαφέρονται στο χώρο του gaming /και μη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 20:11]

γιατι ρε συ?...το βλεπω λιγο τραβηγμενο για το συστημα σου..ουτε στα 1680χ1050 ? περιεργο..

Θα ρθεις από δω ...θα στο βάλω να το τρέξεις και θα απογοητευτείς και συ.....ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ SMOOTHLY....Καθε λίγο και λιγάκι κολλήματα και fps drops, οι πέτρες και δέντρα να εμφανίζοντα ξαφνικά όπως προχωράς και άλλα απογοητευτικά πράγματα.....να μειώσω shaders στο medium και εντάξει είναι πιο playable... αλλά δεν είναι ng game πια....είναι ενα expansion του far cry....

Κουράστηκα περιμένοντας την ΑΤΙ μέχρι τον Μαίο και το γυρνάει και η nvidia βγάζοντας demi πράγματα στο 2007 (8800gts με 128 shaders στα 92 νμ και κουραφέξαλα....) Και να σκεφτείται οτι το crysis πηρε αναβολή από τον Απρίλιο για τον Νοέμβριο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 20:11]

γιατι ρε συ?...το βλεπω λιγο τραβηγμενο για το συστημα σου..ουτε στα 1680χ1050 ? περιεργο..

Mα γιατί δεν με με πιστευτετε ??:p

Την έχω δοκιμάσει, δεν γράφω στη τυχη, ουτε βασιζόμενος σε review.

Σε 1680x1050/1600x1200 σε high δεν το έχει η 8800GT λόγο VRAM και mem interface.

όπως είπα και στο perp σ αυτες τις αναλυσεις μονο GTX/ULTRA στεκεται.

H 8800GT τα σπαει (τα έχουμε πει αυτά), αλλά σε απαιτητικά σε vram παιχνιδια (όπως crysis) εκτος του παιζει σε λιγότερα avg fps ....όσο ανεβάζεις την αναλυση τα fps έχουν και πολυ μεγάλες διακυμανσεις.

Αυτοί που όπως και δηποτε θελουν να παιξουν crysis σε περισσοτερα FPS να βάλουν XP :p

Oι διαφορές στα FPS ειναι παρα πολυ σημαντικές ενώ το παιχνιδι είναι και πιο ομαλό ακομα και στα ίδια FPS.

Aυτοι που θα περιμενουν να μπει το SP1 στα Vista για να έχουν καλυτερες επιδόσεις....=>

"χαιρετας μας το πλατανο" ...."ζήσε Μαη μου να φας τριφυλλι"

Αυτό που περιμένουν απο εμας να κανουμε είναι

1.SLI για αναλυσεις άνω των 1600χ1200

2.Ουρες στα μαγαζια για το μεγάλο μοντελο της Nvidia.

Παρα πολυ απλό και φυσιολογικό

Aς το δώσουν σαν Multicore πρωτα(Καλά ακόμα για WDDM μιλάτε?)

και μετα μιληστε για WDDM και SPs

που δεν το βλέπω http://blogs.pcworld.com/gameon/archives/005860.html

Εdit :

http://www.rockpapershotgun.com/?p=522#more-522

....."Either Crytek are quietly trying to cause no end of hell for EA, or the wrong Crysis demo got released and there are a whole lot of panicking, screaming, crying German developers right now........."

....."Then a simple config file edit activated supposedly DirectX 10 and Vista-only graphical effects in DirectX 9 and XP....."

καλα αν έγινε κατα λάθος απλα lol.

και μετά θελετε τζάμπα αυξηση επιδοσεων και WDDM...

εδώ κόβουν τις επιδοσεις απο τα τωρινα CPU και πήγαν και βγαλαν λειτουργιες απο τα XP

για σπρωξιμο άλλων....τι να λέμε τώρα

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, το full-game λένε οτι θα έχει πραγματικό multi-core support. Έστω και με patch.

Αν είναι όντως έτσι, όσοι έχουν Quad θα κάνουν party. Ακόμα και με τους Dual-Core πάντως θα έχουμε πιστεύω μια γενναία αύξηση στα fps.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ngt [Σήμερα, στις 19:04]

Και αλλο ένα BUG, εριξα ένα ταχύπλοο που το είχαν τακαρισμένο επανω σε ξύλα, και επειδη απο κενες θέσεις του ταχύπλοου δεν πυροβολάει αποφάσισα να ανέβω πάνω στο καταστρωμα περπατώντας. Ε η κάμερα αποτρελάθηκε και έδειχνε τα κανονικά χέρια και τα χέρια του περιβάλλοντος ταυτόχρονα ! Μόλις έπεσα στην θαλασσα στο τελευταίο FRAME αποτρελάθηκε και κόλλησε ολο το game (windows σφαλμα).

Αυτό με τα διπλά χέρια το έχω σώσει και εγώ.

Το εμφανίζει με πιστόλια και λιγότερο με όπλο.

Το έπαθε όταν έριξα στη θάλασσα το άσπρο ταχύπλοο και το οδήγησα.

Παράξενο.

Μετά όποτε φορτώνω το συγκεκριμένο παιχνίδι μου το εμφανίζει.

Μάλιστα, με τους 169.04 οδηγούς, αν κοιτάξω στο έδαφος, το παιχνίδι κρασάρει.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά Demo ειναι bugs θα έχει, αυτό που λέτε δεν ειναι θεμα drivers, ένα bugακι ειναι its ok....Τα cvars μην ξεχασουν να βάλουν μονο στο full release γιατι θα αρχίζω να κράζω περισσοτερο απο τον gdp7 την M$ και θα τρωω συνεχεια bans :p

(Για να μην πω ότι πρεπει να βάλουν τα very high κανονικα μεσα στο παιχνιδι και στα ΧP

και να ζητησουν συγνωμη λεγοντας καμια δικαιολογια του στυλ "...demo ήταν καναμε λάθος,δεν υπάρχει dx10 ακομα.")

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 21:24]

Mα γιατί δεν με με πιστευτετε ??:p

Την έχω δοκιμάσει, δεν γράφω στη τυχη, ουτε βασιζόμενος σε review.

Σε 1680x1050/1600x1200 σε high δεν το έχει η 8800GT λόγο VRAM και mem interface.

όπως είπα και στο perp σ αυτες τις αναλυσεις μονο GTX/ULTRA στεκεται.

H 8800GT τα σπαει (τα έχουμε πει αυτά), αλλά σε απαιτητικά σε vram παιχνιδια (όπως crysis) εκτος του παιζει σε λιγότερα avg fps ....όσο ανεβάζεις την αναλυση τα fps έχουν και πολυ μεγάλες διακυμανσεις.

Αυτοί που όπως και δηποτε θελουν να παιξουν crysis σε περισσοτερα FPS να βάλουν XP :p

Oι διαφορές στα FPS ειναι παρα πολυ σημαντικές ενώ το παιχνιδι είναι και πιο ομαλό ακομα και στα ίδια FPS.

Aυτοι που θα περιμενουν να μπει το SP1 στα Vista για να έχουν καλυτερες επιδόσεις....=>

"χαιρετας μας το πλατανο" ...."ζήσε Μαη μου να φας τριφυλλι"

Αυτό που περιμένουν απο εμας να κανουμε είναι

1.SLI για αναλυσεις άνω των 1600χ1200

2.Ουρες στα μαγαζια για το μεγάλο μοντελο της Nvidia.

Παρα πολυ απλό και φυσιολογικό

Aς το δώσουν σαν Multicore πρωτα(Καλά ακόμα για WDDM μιλάτε?)

και μετα μιληστε για WDDM και SPs

που δεν το βλέπω http://blogs.pcworld.com/gameon/archives/005860.html

Εdit :

http://www.rockpapershotgun.com/?p=522#more-522

....."Either Crytek are quietly trying to cause no end of hell for EA, or the wrong Crysis demo got released and there are a whole lot of panicking, screaming, crying German developers right now........."

....."Then a simple config file edit activated supposedly DirectX 10 and Vista-only graphical effects in DirectX 9 and XP....."

καλα αν έγινε κατα λάθος απλα lol.

και μετά θελετε τζάμπα αυξηση επιδοσεων και WDDM...

εδώ κόβουν τις επιδοσεις απο τα τωρινα CPU και πήγαν και βγαλαν λειτουργιες απο τα XP

για σπρωξιμο άλλων....τι να λέμε τώρα

Σωστά όσα λες αλλά θα διαφωνήσω σε ένα μόνο θέμα.

Τo παιχνίδι είναι απόλυτα ομαλό ακόμα και στις πιο μεγάλες αναλύσεις σε μένα στα Vista 64.

Όσο για την ταχύτητα, αν θέλεις συγκρίνουμε.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν διαφορές με τους 196.04 ανάμεσα σε XP και Vista.

Τουλάχιστον δεν μας το έδειξες ή δεν το είδα εγώ.

Δώσε μας χωρίς υπερχρονισμό τις αντίστοιχες αναλύσεις που παίζουν σε μένα.

Έχω πλήρη σειρά από μετρήσεις και με 169.04

Οι τιμές είναι ως εξής (με τις ρυθμίσεις που έχω ήδη αναφέρει στα προηγούμενα benches)

DX10 High

800Χ600 49

1024X768 48

1280X768 43

1280X1024 37

1600X1200 28

1920X1200 24

DX9 High

800Χ600 52

1024X768 50

1280X768 43

1280X1024 38

1600X1200 28

1920X1200 24

Σε DX9 δεν υπάρχει το lag στη σκιά των βουνών στο νερό.

Επίσης δεν υπάρχει στις αναλύσεις 800Χ600 και 1024X768 σε DX10.

Στο very high το lag εμφανίζεται σε όλες τις αναλύσεις.

Very high (μόνο DX10)

800Χ600 37

1024X768 29

1280X768 24

1280X1024 21

1600X1200 15

1920X1200 13

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως σκεπτομαι σοβαρά να γυρισω σε xp.... τρωμε χοντρο παραμύθι από όλους ....καθε χρόνο πια πρέπει να δίνεις 1000 ευρά για να τρέχεις το ένα Far Cry Expansion (Crysis)... δεν ασχολούνται με optimization του κώδικα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 21:51]

DX9 High

1280X1024 38

σ αυτην τλχ έχω δώσει και default, και είπα να σταματήσω για όταν βγει το κανονικό.

αλλά έτσι απο περιεργεια θα δωσω και άλλα αποτελέσματα.

καλα μην νομίζετε ότι απο 25 θα πάτε 45, αλλά και μόνο που έχει 5fps διαφορά απο τα

Vista φτανει. (π.χ μιλάμε 12,5% στα 40fps / θελω να πω άλλο να μιλάμε στα 100fps και άλλο να μιλάμε στα 30-40)

Υποτιθεται με το dx10 τλχ με τα ιδια οπτικά αποτελέσματα θα ειχαμε μεγαλυτερες επιδοσεις,

όχι μονο αυτό δεν βλέπουμε...αλλα ακομη και με το ίδιο οπτικο αποτελεσμα στα Vista/dx10 είναι πιο βαρύ, τωρα)

ε ας σταματήσουν να κοροιδευουν τον κοσμο πια και όταν το φτιάξουν ας το πλασαρουν όπως θελουν, αλλα να το φτιάξουν πρωτα.

Και όχι μόνο δεν σταματανε αλλά ακολουθουν άγαρμπες τακτικες στυλ crysis.

Σε DX9 δεν υπάρχει το lag στη σκιά των βουνών στο νερό.

Επίσης δεν υπάρχει στις αναλύσεις 800Χ600 και 1024X768

Στα XP νομίζω δεν υπάρχει πουθενα, ή τλχ έτσι όπως το είδα σε σχεση με Vista,

αλλα αυτό δεν είναι θεμα, θα το λυσουν, των drivers ειναι.

Αυτοι που ειναι ικανοποιημενοι με τα Vista δεν λέω να γυρίσουν σε ΧP για χαρη του dx9 και crysis αυτό ελειπε....

Oλοκληρο ΟS ειναι κάτι θα κάνει παραπάνω ακομα και τωρα, σε θεματα ασφαλειας ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα XP έχουν μόνο DX9.

Λογικό είναι να μην εμφανίζεται το πρόβλημα, αφού ούτε στα Vista υπάρχει σε DX9.

Για ένα δύο FPS δεν μιλάμε για διαφορά πάντως, γιατί στο DX9 αυτό παίζει όπως είδα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έκαναν εντύπωση τα artifacts και οι χαμηλές επιδόσεις ξαναέβαλα τους drivers και εξαφανίστηκαν και οι επιδόσεις πήγαν στα αναμενόμενα επίπεδα.

Για να δούμε βρε παιδιά τι θα γίνει.Εν αναμονή της τελικής έκδοσης,patch και του sp1 των vista.Αλήθεια θα το δούμε τελικά φέτος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

να βαλω κι εγω καμια screenie για τον sstav...ουτε δειγμα lag...ακομα και στα 35fps.

Q6600 @ 3600mhz - X38 - GSkill @ 1200mhz - 5-5-5-5 - 8800GT @ 738/1836/1000.

Win xp pro sp2 - Forceware 169.04 - 1280*1024 - high settings - 4XAA - Quality drivers.

34891840vg1.th.jpg

98631845sv0.th.jpg

97289637up3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.