Jump to content



[hwbot] SuperPi 32M Ranking


Recommended Posts

  • Replies 982
  • Created
  • Last Reply

Ευκαιρία λοιπόν να ξεσπάσεις και εσύ στο Pi;)

@elefsinara , δώσε πάγο στον κουβά, για ν'ανέβεις πιό ψηλά:cool:

(έχει και ομοιοκαταληξία, ποιητικό , πως με βρίσκεις.....)

Link to comment
Share on other sites

[hwbot] Unseen - 12m 39s 609ms - Core 2 Duo E6600 2.40 @ 4202 MHz - Asus P5B DX - testing... [/hwbot]

Πες μας ομως και τι εκανες. Με νευρα δεν κατεβενει το πι.

Υγ. Μην δινεις σημασια στα ρολογια.Βγαινει πιο κατω. Eδω δοκιμαζα.

32pi42021239xw5.jpg

Link to comment
Share on other sites

AC φίλε μου.

Aλλά ποτέ δεν στηρίχθηκα στο Ai Booster για να μου μετράει θερμοκρασίες και τέτοια.

Σε γενικές γραμμές όμως και τώρα, αυτή τη στιγμή που γράφω υπερχρονισμένος, αλλά χωρίς να έχω στο full τους ανεμιστήρες, περίπου τόσο μου δείχνει το PC Probe II που είναι και πολύ ακριβέστερο.

Edit

’νοιξα για λίγο το AC ....

post-2226-1416072781,2827_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 14:31]

AC φίλε μου.

Aλλά ποτέ δεν στηρίχθηκα στο Ai Booster για να μου μετράει θερμοκρασίες και τέτοια.

Σε γενικές γραμμές όμως και τώρα, αυτή τη στιγμή που γράφω υπερχρονισμένος, αλλά χωρίς να έχω στο full τους ανεμιστήρες, περίπου τόσο μου δείχνει το PC Probe II που είναι και πολύ ακριβέστερο.

Edit

’νοιξα για λίγο το AC ....

Το pc probe όπως και άλλα παρόμοια προγράμματα (systool, everest, speedfan...) παίρνουν ενδείξεις από τους σένσορες της μητρικής. ’ρα όλα δείχνουν το ίδιο. Αν ο σένσορας μετράει ότι να ναι αυτό θα σου δείχνει και το πρόγραμμα... Το κορυφαίο που έχω δει σε asus μητρική: θερμοκρασία χώρου 30 βαθμοί (με εξωτερικό θερμόμετρο), θερμοκρασία μητρικής 42 και θερμοκρασία CPU 27!!! :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 16:06]

Το pc probe όπως και άλλα παρόμοια προγράμματα (systool, everest, speedfan...) παίρνουν ενδείξεις από τους σένσορες της μητρικής. ’ρα όλα δείχνουν το ίδιο. Αν ο σένσορας μετράει ότι να ναι αυτό θα σου δείχνει και το πρόγραμμα... Το κορυφαίο που έχω δει σε asus μητρική: θερμοκρασία χώρου 30 βαθμοί (με εξωτερικό θερμόμετρο), θερμοκρασία μητρικής 42 και θερμοκρασία CPU 27!!! :T:

Επειδή είσαι moderator, θα παρακαλούσα να διαγράψεις αυτό τα ποστ τα δικά μου και τα δικά σου, που αναφέρονται σε θερμοκρασίες, γιατί η συζήτηση αυτή είναι άσχετη με το SPi και εκτός θέματος.

Μπορείς αν θέλεις να συζητήσουμε το θέμα με pm.

Τρεις μητρικές ASUS που έχω είναι άψογες από κάθε άποψη.

Δεν έχω κανένα παράπονο.

Ούτε για τους αισθητήρες ούτε για τίποτα άλλο.

To PC Probe ΙΙ δουλεύει σωστά.

Αν αμφιβάλεις για τις θερμοκρασίες που ανέβασα πριν από λίγο δικαίωμα σου.

Εν τούτοις αν θέλεις έλα με θερμόμετρο να τις επαναλάβουμε.

Ο αισθητήρας της μητρικής δεν μετράει τη θερμοκρασία του chipset, αλλά της πλακέτας.

Όσο για το τι μετράει κάθε πρόγραμμα, αυτό είναι μια ιστορία πονεμένη.

Εξαρτάται από τις παραμέτρους που έχει κάθε πρόγραμμα, αν υποστηρίζει τη συγκεκριμένη μητρική και πόσο σύγχρονο είναι.

Στο Linux ρύθμισα χειροκίνητα το πρόγραμμα των αισθητήρων.

Διαφορετικά μου έδειχνε ότι νάναι.

Το ίδιο θα δεις και στην τάση του επεξεργαστή (στην ίδια εικόνα που δείχνει 20ο C η μητρική).

Το CPUz δείχνει 1.375v, το Ai Booster 1,54v.

Τον ίδιο αισθητήρα βλέπουν και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.