Jump to content



Ιnternet σε 2 pc!


thrasher

Recommended Posts

Ρε παιδια θελω να βαλω ιντερνετ στο laptop.Αυτο γινετε νε ενα dsl router σωστα?Το προβλημα ειναι οτι τα pc εχουν αποσταση 12-14 μετρα αποσταση(σαλονι-υπνοδωματιο)και 5 τοιχους.(αφηστε το ασυρματο)

Δεν με ενδιαφερει να ειναι τα pc σε δικτυο,μονο να εχει και το laptop ιντερνετ.

Σκεφτηκα να παρω ακομα ενα dsl modem και να το συνδεσω στη μπριζα του υπνοδωματιου.Γινετε?

Α και δεν θελω οποτε αποσυνδεω το μοντεμ απο το laptop,να απεγκαταστητε,οπως το copperjet tornado 800 που εχω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

το copperjet tornado 800 είναι usb μόνο έτσι? δεν έχει θύρα ethernet?

δευτερο dsl router όχι δεν γίνεται...

θα μπορούσες να πάρεις ένα κλασσικό καλώδιο cat5 straight-through 15 μέτρα να το βάλεις στο hub/switch (αν έχεις) και στο pc με internet connection sharing να δώσεις Και στο laptop.

αλλιώς με καλώδιο cross στην κάρτα δικτύου του pc..

πάντως αν έχεις κανένα φίλο που να έχει wireless εξοπλισμό θα μπορούσες πρώτα να δοκιμάσεις αν δουλεύει.... το λέω γιατι την ιστορία με τα 15 μέτρα καλώδιο μέσα στο σπίτι την έχω ζήσει και δεν είναι και ότι πιο βολικό....

Link to comment
Share on other sites

επειδή το θέμα αυτό με ενδιαφέρει και εμένα αλλά έχω σύνδεση isdn με το netmod.Πως μπορώ να κάνω share την σύνδεση μου και να είναι online και οι 2 υπολογιστές ταυτόχρονα? Χρειάζετε κάποιο πρόγραμμα για να το πετύχω αυτό? Χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Με connection sharing απλά να θυμάσαι ότι θα πρέπει ο "server" να είναι απαραίτητα ανοιχτός για να έχει πρόσβαση και ο άλλος.

Υπάρχει και η λύση της αγοράς ενός router πάνω στο οποίο συνδέονται και οι δύο: ο ένας απευθείας και ο άλλος, αν τυχόν είναι μακρυά και παρεμβάλλονται και τοίχοι κλπ, μπορεί να συνδεθεί με τη βοήθεια ενός τέτοιου προϊόντος

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=11081080&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=314447&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Link to comment
Share on other sites

Tι ειναι connection sharing?Μοιρασμα ιντερνετ ?

Για το προιον που λες,μετιποτα 200ε,αστο!

Κανας οδηγος δεν υπαρχει(στισημο δυκτιου,μοιρασμα ιντερνετ κτλ?)

Δεν μου απαντησε κανεις με 2 μοδεμ γινετε δουλεια?

Mαλλον θα αναγκαστω να παρω ενα dls modem router και να περασω 20 μετρα καλωδιο απο το ταβανι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ΧP

Συνδέεις καταρχάς ένα καλώδιο 15μ crossover απο τη κάρτα δικτύου του ενος στην κάρτα δικτύου του άλλου.

Πηγάινεις μετά και στις θέσεις δικτύου(Ο υπογιστής μου αριστερα στην κατηγορία άλλες θεσεις)και ακολουθείς τον οδηγο εγκατάστασης μικρου δικτύου είναι ευκολα τα βήματα.

Μετά πας προβολή συνδέσεων και κάνοντας δεξί κλικ στην σύνδεση σου στο ίντερνετ και στην καρτέλα για προχωρημένους ενεργοποιείς την κοινόχρηστη συνδεση.

Τον οδηγο πρέπει να τον τρέξεις στα στους δυο υπολογιστές

Ελπίζω να βοήθησα και να μην ξέχασα τίποτα.

Έτσι ουσιαστικα έχει ο δευτερός internet μέσω του πρώτου. Σε μένα πάντως με Isdn και εναν PIII που συνδέεται στον P4 είναι πολυ αργο. ’σε που πρέπει ο πρώτος να είναι ανοιχτός.

Link to comment
Share on other sites

Eχω xp pro +sp2,και το laptop xp home.Πρεπει να εχουν το ιδιο λειτουργικο?

blikik@Γινετε αυτο?Μα δεν χρειαζεται και router?Μονο με την καρτα δυκτιου?

Υπαρχει καποιος τροπος για να μπορει να συνδεθει το λαπτοπ χωρις να ειναι ανoiκτο το desktop?

Link to comment
Share on other sites

οχι απαραιτητος "οσο αφορα το θεμα των λειτουργικων"

με 2 lan καρτες μπορεις να κανεις τον desktop bridge και να δινει στο lap

Το κακο ειναι πως αν σβυσει τσαφ παπαλα το νετ..

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν θελεις να αποφυγεις τις 15 μετρα καλωδιωσεις και δεν θελεις να πας σε wireless λυσεις ριξε μια ματια στο παρακατω link.

http://www.devolo.com/co_EN/produkte/dlan/mldlanhsethernet.html

μπαινει στο ρευμα 220v και μεταφερει δεδομενα μεσω ethernet εως και 85 Mbps!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το desktop θα πρεπει να ειναι ανοιχτο για να εχει το laptop, εκτος εαν παρεις εναν ethernet μοντεμ-ρουτερ που εχει ενσωματομενο hub με τουλαχιστον 2 ports.

Να μπει καποιος δυσκολο γιατι η εταιρια τα πουλαει σε ζευγαρια που συνεργαζονται το ενα με το αλλο μονο. Αρα ακομα και εαν καποιος απο την πολυκατοικια αγορασει ενα ζευγαρι, για να "δει" εσενα θα πρεπει να σου δωσει το ενα απο τα δυο απο το ζευγαρι που αγορασε.

Link to comment
Share on other sites

στην δική μου περίπτωση με το netmod θα πρέπει να το έχω συνδεμένο επάνω στον υπολογιστή ή θα το συνδέσω επάνω στο switch? Sorry για τις ερωτήσεις μου αλλά είμαι νέος στα δίκτυα και την παλεύω την κατάσταση :...:

Link to comment
Share on other sites

στην δική μου περίπτωση με το netmod θα πρέπει να το έχω συνδεμένο επάνω στον υπολογιστή ή θα το συνδέσω επάνω στο switch? Sorry για τις ερωτήσεις μου αλλά είμαι νέος στα δίκτυα και την παλεύω την κατάσταση

Δυστηχως το netmod δεν υποστηριζει Ethernet για να μπορεσεις να το συνδεσεις απ' ευθειας σε Switch, αρα πρεπει να εχεις αναμενο το PC, και μετα να ριχνεις το PC στο Switch για να κανεις το share.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια αποφασισα τι θα κανω.

Θα παρω αυτο .

+20 μετρα καλωδιο utp.

+το dsl modem που εχω copperjet tornado 800usb

Καλα μεχρι εδω?

Τωρα δεν ξερω πως θα ειναι η συνδεσιμολογια.

Oποιος μπορει ας μου πει.:o

edit.Εχω μπερδευτει!Μαλλον πρεπει να παρω ενα dls modem router και να μη χρεισιμοποιησω το tornado,ε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.