Jump to content



Ποιό κιτ 2χ1GB DDR για AMD64X2 & nForce4?


Wizard!

Recommended Posts

Το ξέρω ότι είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολλές φορές, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι διαβάζοντας πολλά ποστ, δεν έχω βγάλει άκρη... :...:

Ποιές μνήμες να πάρει κάποιος, που δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για o/c αλλά για καλές επιδόσεις από "μαμά" ?

Αυτό που θα ήθελα είναι link σε προϊόν, και όχι μοντέλα... Επίσης έχω παρατηρήσει ότι μπορεί ο ίδιος κωδικός να έχει άλλες δυνατότητες και διαφορετικά τσιπάκια. Ισχύει?

Ποιές έχουν καλή μεταπωλητική αξία? Ποιές προτιμάνε οι περισσότεροι, δεδομένουν ότι το πολύ σε ένα χρόνο θα γυρίσω σε DDR2 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

συμφωνω με τον spc, αν δεν ενδιαφερεσαι για υψηλα HTT παρε τις απολυτως φτηνοτερες cas 2.5 η μεταπωλητική αξία των μνημων ειναι τραγική, δεν πρόκειται να τις πάρει κανείς οταν με +15 ευρώ μπορεί να πάρει καινούρια ο άλλος.

εκτος βέβαια αν τις πουλήσεις σε μια 3ετία που θα είναι είδος υπο εξαφάνιση οι ddr οποτε θα τις δώσεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από varelasj [Σήμερα, στις 15:30]

Απο θεμα σε τσιπακια μαλλον σε τπτ uccc ισως θελησεις να πας μιας και ο μεσος ορος Mhz που φτανουν ειναι γυρω στα 250.

Κορυφαία τσιπάκια τα UCCC, έχω δει να πιάνουν και 280 μνήμες που είναι value τελείως αλλά θα παίζουν με την Α8Ν-SLI (deluxe και μη)? Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να τσιμπήσω 2 στικάκια 1gb με UCCC αλλά από όσα ακούω παίζει ασυμβατότητα με τις Α8Ν, εκτός από την Α8Ν32. Π.χ. οι G.Skill HZ έχουν πρόβλημα να τρέξουν στα 250, που είναι τα νορμάλ τους. ’λλοι λένε ότι ούτε 200 δεν έχουν σταθερά. Από την άλλη όμως, οι κάτοχοι DFI έχουν κάτι 275άρια για την πλάκα. Έχει κανείς δοκιμάσει σε Α8Ν-SLI UCCC μνήμες να μας πει (είτε value είτε G.Skill)?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ να ρωτήσω...: Πως ξέρεις αν θα έχουν UCCC, TCCD, ή UTT απάνω, αφού σχεδόν κανείς δε δίνει τέτοια πληροφορία κι αφού υπάρχουν περιπτώσεις που παίρνεις το ίδιο μοντέλο και είναι με άλλο chip απάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Κι εγώ να ρωτήσω...: Πως ξέρεις αν θα έχουν UCCC, TCCD, ή UTT απάνω, αφού σχεδόν κανείς δε δίνει τέτοια πληροφορία κι αφού υπάρχουν περιπτώσεις που παίρνεις το ίδιο μοντέλο και είναι με άλλο chip απάνω?

οι value μνημες συνήθως γράφουν τι έχουν επάνω, πχ οι transcend οποτε απλά κοιτάς.

οι υπόλοιπες ειναι ενα ερώτημα μιας και απο ότι εχω καταλάβει μόνο τεστάρωντας θα δεις και απο την συμπεριφορά τους βλέπεις τι πιθανόν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ωραία. Μπορείτε να μου πείτε ποιές γνωρίζετε?

Εγώ πχ ξέρω ότι οι OCZ Platinum Rev2, έχουν TCCD αλλά το κιτ του 2Χ512. Ισχύει το ίδιο και για το 2Χ1024 ? Αυτό δεν είναι Rev2...

To part number τους είναι OCZ5002048EBPE-K που σημαίνει

OCZ = DDR1

500 = PC4000/500MHz

2048 = 2GB / 2048Mb

EB = Enchanced Bandwidth

PE = Platinum Series

K = Kit (2X1024)

Τίποτα από όλα αυτά δε μαρτυράει όμως τι τσιπ φοράνε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Ναι, ωραία. Μπορείτε να μου πείτε ποιές γνωρίζετε?

Εγώ πχ ξέρω ότι οι OCZ Platinum Rev2, έχουν TCCD αλλά το κιτ του 2Χ512. Ισχύει το ίδιο και για το 2Χ1024 ? Αυτό δεν είναι Rev2...

To part number τους είναι OCZ5002048EBPE-K που σημαίνει

OCZ = DDR1

500 = PC4000/500MHz

2048 = 2GB / 2048Mb

EB = Enchanced Bandwidth

PE = Platinum Series

K = Kit (2X1024)

Τίποτα από όλα αυτά δε μαρτυράει όμως τι τσιπ φοράνε.

tccd σε 2x1 giga δεν υπάρχει.

η samsung αυτά που είχε βγάλει και έχω δει να κυκλοφορούν στην αγορά ειναι μόνο uccc, και ελλάδα και εξωτερικό που έχω κοιτάξει δεν έχω βρει κάποιον άλλο συνδυασμό.

απο κει και πέρα απο όσο το έχω ψάξει και έχω διαβάσει, οι Best buy Μνήμες για υψηλα htt πάνω απο 250 με χάλια timmings ειναι samsung uccc.

εχουν το καλό ότι και 90% συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο είτε πάρεις gskill ειται transcend είτε original.

απο τα χερια μου πέρασαν τα δυο τελευταία και διαφορα δεν είδα. τα samsung απλα ανέβαιναν λίγο παραπάνω.

τα άλλα chip απο ότι κατάλαβα απο το νετ στα δε value δεν προκειται να δείς να ανεβαίνουν πολύ και πρέπει να πας σε επώνυμα που θα τα πληρώσεις και ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

Aν βρεις πάρε Transend UCCC 2x1GB από πλαίσιο.

Αφού δε σε ενδιαφέρει και τόσο το OC δε χρειάζεται να πάρεις μη Value μνήμες

οπότε αυτές είναι μονόδρομος.

Από την άλλη με κατάλληλη μητρική θα μπορείς να τις ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τις Gskill HZ 2Gb (UCCC) είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Μου δώσανε 275MHz με 3-4-3-8 και 2.5V, ενώ το Memtest "λέει" ~3100Mb/s bandwidth (με τον επεξεργαστή στα 2700).

Το καλό (ή και κακό) με αυτές τις μνήμες, είναι ότι ξέρεις ακριβώς τι θα πάρεις και πόσο θα πάνε (κατά ένα 90-95% τουλάχιστον). Δεν είδα αυτές τις μνήμες στα 300, αλλά ούτε τις είδα να κολλάνε στα 250, ξέρεις ότι 270-280 είναι κατά πάσα πιθανότητα το sweet spot τους.

[Edit]

Αρχική απάντηση από Wizard!

Ποιές έχουν καλή μεταπωλητική αξία? Ποιές προτιμάνε οι περισσότεροι, δεδομένουν ότι το πολύ σε ένα χρόνο θα γυρίσω σε DDR2 ?

Αυτοί που έχουν ιδιαίτερες προτιμήσεις στις μνήμες, σε εκείνη τη φάση θα παίρνουν DDR2 και όχι μεταχειρισμένες UCCC ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην Στουρναρη....

Στην Ζαιμη , στο service του πλαισιου εχει μνημες στον 1ο οροφο....

Οτι tranced 1GB δεις με τσιπακια samsung ειναι UCCC.....την προηγουμενη τεταρτη ειχε πανω απο 30 ζευγαρια..:D

Εληξε..:D

Link to comment
Share on other sites

σιγα τη λυση.....

μαμακια εκανε....

αυριο δεν θα υπαρχει τιποτα και θα ρωταει παλι ο wizard....!:p

Eκτος αν περιμενει σαν τις γιαγιαδες-παπουδες εξω απο το ικα για την πληρωμη τους πρωι-πρωι πριν ανοιξει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sol

Χωρίς να αμφισβητώ την σοφία του Γοριλλανθρώπου, αυτό σημαίνει πως με 180 γιούρος 'εξασφαλίζεις' 2GB DDR500 με CL2.5?

Αν δεν κάνω λάθος, από μαμά τα UCCC (και στα 200 μάλιστα) είναι CL 3.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.