Jump to content



Motherboard συμβατό με dual core?


haris_led

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο Motherboard της τάξης των 110 που να υποστηρίζει dual core επεξεργαστές όπως τον D930 ή τον D940(δηλαδή με socket 775)?

Ευχαριστώ, αν υπάρχει ποικιλία, παραθέστε pls όλα τα μοντέλα!:)

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε, επειδη η μητρικη δεν ειναι κατι που ειναι standard και επειδη δεν εχουν ολοι τις ιδιες απαιτησεις και επισης επειδη δεν ξερω και εγω τι ακριβως ζητας θα σε παραπεμψω στο www.e-shop.gr και στο www.plaisio.gr οπου θα βρεις μεγαλη ποικιλια μητρικων μητρικων για καθε γουστο και τσεπη ωστε να δεις τι παιζει και να διαλεξεις αυτη που ταιριαχει περισσοτερο στις απαιτησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 15:29]

κοιταξε, επειδη η μητρικη δεν ειναι κατι που ειναι standard και επειδη δεν εχουν ολοι τις ιδιες απαιτησεις και επισης επειδη δεν ξερω και εγω τι ακριβως ζητας θα σε παραπεμψω στο www.e-shop.gr και στο www.plaisio.gr οπου θα βρεις μεγαλη ποικιλια μητρικων μητρικων για καθε γουστο και τσεπη ωστε να δεις τι παιζει και να διαλεξεις αυτη που ταιριαχει περισσοτερο στις απαιτησεις σου.

Το θέμα είναι ότι πήγα στο e-shop και μπερδεύτηκα!

Στο e-shop λένε μερικές asus συμβατές με dual core, και αν πάω στο support.asus.com στα faq λένε ότι δεν είναι συμβατές!

Δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω αν και ξέρω προς τα που κλίνει η ζυγαριά:rolleyes:

Συγκεκριμένα, αυτή. Πάω και ψάχνω στο support και βρίσκω το εξής:

Question

Can Asus 915/925 series motherboard support Intel new 8xx series Pentium D processors?

Answer

Due to specification of Intel 915/925 chipsets, these motherboard will not support Pentium D Processor. But those motherboards like Asus P5WD2 Premium of Intel 945/955 series chipsets will.

Υ.Γ. Αυτή που αναφέρεις Athens2004 απ' ότι βλέπω πρέπει να είναι συμβατή! Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 15:46]

δεν ειναι αναγκη να παρεις asus. προσωπικα θα σου προτεινα καποιο νεο μοντελο της gigabyte. για ριξε και προς τα κει μια ματια....

τότε θα διάλεγα αυτή

Είναι συμβατή με τον 930/940?

Υποστηριζόμενοι επεξεργαστές: Pentium D / Pentium 4

Chipset: Northbridge:NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition, Southbridge: NVIDIA MCP04.

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Μην κοιτας την μαρκα. Το chipset που εχει ειναι αυτο που μετραει. Παρε την πιο φτηνη.

δεν ξερω και για τα αλλα τα παιδια αλλα ειμαι της αποψης του "οτι πληρωνεις παιρνεις" και στην περιπτωση αυτη δεν θα του ελεγα να παρει την πιο φτηνη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 16:02]

Εγω θα ελεγα να παρεις μια με Intel chipset οπως αυτη που λεει ο Athens ή καμια φτηνη Gigabity οπως λεει ο Haya.......κατι με 945 παντως.

Απ' ότι βλέπω το 945 δεν πρέπει να είναι συμβατό με τους 9χχ, αλλά συμβατό είναι το 975 το οποίο το βλέπω πανάκριβο(200+)

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπεις απο εδω η μητρικη αυτη υποστηριζει οτι βαλεις πανω..(ελπιζω να μην λειπει τιποτα απο την λιστα)

ενω αυτη η μητρικη οπως βλεπεις απο εδω δεν υποστηριζει τους extreme edition 955 XE(3.46GHz,4MB) kai Extreme Edition 840XE(3.2GHz,2MB) που αν και μου κανει εντυπωση που δεν τους υποστηριζει δεν νομιζω να τους αγορασεις κιολας!

Τυπικα δυο παραδειγματα απο e-shop....

Οπως ειπαν και οι παραπανω ...το 945 σε καλυπτει απο τσιπσετ

(αν και απο οτι βλεπω το 945PL -στο L δωσε βαση- ή GL-ομοιως στο L δεν υποστηριζει επεξεργαστες με fsb 1066...(δεν ξερω αν με "oc" δουλεουν βεβαια κανονικα....Καποιος που ξερει για το L ας μας διαφωτισει....)

Το G ειναι απλα οτι εχει και ενσωματομενη καρτα γραφικων...-δεν νομιζω να σε περιοριζει πουθενα...-ουτε και να σε διευκολυνει βεβαια ,εκτος αν ειναι για γραφειο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 19:31]

οπως βλεπεις απο εδω η μητρικη αυτη υποστηριζει οτι βαλεις πανω..(ελπιζω να μην λειπει τιποτα απο την λιστα)

ενω αυτη η μητρικη οπως βλεπεις απο εδω δεν υποστηριζει τους extreme edition 955 XE(3.46GHz,4MB) kai Extreme Edition 840XE(3.2GHz,2MB) που αν και μου κανει εντυπωση που δεν τους υποστηριζει δεν νομιζω να τους αγορασεις κιολας!

Τυπικα δυο παραδειγματα απο e-shop....

Οπως ειπαν και οι παραπανω ...το 945 σε καλυπτει απο τσιπσετ

(αν και απο οτι βλεπω το 945PL -στο L δωσε βαση- ή GL-ομοιως στο L δεν υποστηριζει επεξεργαστες με fsb 1066...(δεν ξερω αν με "oc" δουλεουν βεβαια κανονικα....Καποιος που ξερει για το L ας μας διαφωτισει....)

Το G ειναι απλα οτι εχει και ενσωματομενη καρτα γραφικων...-δεν νομιζω να σε περιοριζει πουθενα...-ουτε και να σε διευκολυνει βεβαια ,εκτος αν ειναι για γραφειο)

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Μου έλυσες ενά σηματνικό πρόβλημα:) :clap:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω την P5LD2 σε αυτά τα λεφτά που λες :T:

Πλέον έρχεται με αυτοκολλητάκι επάνω ότι "Supports 65nm Processors, Single and Dual Core". "Φοράει" το i945.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.