Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Οσοι δεν εχουν original Windows 7 και θελουν το ULPS disable, ας ελενξουν την παρακατω τιμη της registry,,,

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}] και να βαλουν την τιμη 0 στο "EnableUlps" στα κλειδια 0000 - 0001 και 0003.

στα υπόλοιπα κλειδιά 0004-0007 υπάρχει και εκει η παράμετρος "EnableUlps" στην τιμή 1 εκεί δεν την αλλάζουμε????

Έγινε επεξεργασία από PasxosC
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει, αλλα καλυτερα δωσε μας τι χρειαζεσαι για να φτιαξουμε ενα αναλογο bios με σιγουρια.

@ARMAGEDDON και φιλοι, τα καλυτερα.....ερχονται..

εψαξα και βρηκα, εκδοση 1.25 του RBE που υποστηριζει την 5770 μου, κατεβασα και το ati winflash και πηρα το original bios, και εκανα την πρωτη παραλλαγη.

Εβαλα για αρχη στο πρωτο state (0) τα overclock settings που θελω, δηλαδη core : 1000 , memory : 1375 volt : 1.212v

και σε ολα τα αλλα εβαλα τα stock settings 850-1200-1.125, ωστε να μην πεφτει ποτε κατω αποκει. Το εσωσα, το φορτωσα στην καρτα, και μετα το reboot βλεπω οτι ειναι συνεχεια 850-1200 , αρα εν μερει επιασε, αλλα δοκιμασα furmark και σε load δεν αλλαζει να παει 1000-1375 .....

Ισως θελει λιγο καλυτερη ρυθμιση στο θεμα των volt? ειδα εκεινο το κουτακι με τα voltage registers αλλα δεν καταλαβα πως ακριβως να το χρησιμοποιησω, πηγα και απλα αλλαξα το ενα απο τα μικρα (0.9v) σε 1.212 ωστε να το βλεπει σαν "υπαρκτη" επιλογη που το εβαλα πιο πανω....αλλα δεν? Ακουω υποθεσεις...

Link to comment
Share on other sites

εψαξα και βρηκα, εκδοση 1.25 του RBE που υποστηριζει την 5770 μου, κατεβασα και το ati winflash και πηρα το original bios, και εκανα την πρωτη παραλλαγη.

Εβαλα για αρχη στο πρωτο state (0) τα overclock settings που θελω, δηλαδη core : 1000 , memory : 1375 volt : 1.212v

και σε ολα τα αλλα εβαλα τα stock settings 850-1200-1.125, ωστε να μην πεφτει ποτε κατω αποκει. Το εσωσα, το φορτωσα στην καρτα, και μετα το reboot βλεπω οτι ειναι συνεχεια 850-1200 , αρα εν μερει επιασε, αλλα δοκιμασα furmark και σε load δεν αλλαζει να παει 1000-1375 .....

Ισως θελει λιγο καλυτερη ρυθμιση στο θεμα των volt? ειδα εκεινο το κουτακι με τα voltage registers αλλα δεν καταλαβα πως ακριβως να το χρησιμοποιησω, πηγα και απλα αλλαξα το ενα απο τα μικρα (0.9v) σε 1.212 ωστε να το βλεπει σαν "υπαρκτη" επιλογη που το εβαλα πιο πανω....αλλα δεν? Ακουω υποθεσεις...

γνώμη μου ειναι οτι αν δεν εισαι 100% σιγουρος για το τι κανεις ειδικά στο EDIT ενος Bios να το αφήσεις σε κάποιον εμπειρο ,αλλο να παιζεις με τα Volt με το MSI και αλλο να αλλάζεις το Bios και να το φορτώνεις μετά....

Link to comment
Share on other sites

@atiman

εχασα λιγο σε vantage αλλα κερδισα στο unigine 2.0 καμια 20αρια fps min!:bigsmile:

Ποοοοόσα;;;;;;;;;;;;;;;;

Αν βρω χρόνο αύριο θα τους εγκαταστήσω και εγώ...

Δηλαδή τι καλύτερο να περιμένουμε ΑΤΙΜΑΝ;

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου ειναι οτι αν δεν εισαι 100% σιγουρος για το τι κανεις ειδικά στο EDIT ενος Bios να το αφήσεις σε κάποιον εμπειρο ,αλλο να παιζεις με τα Volt με το MSI και αλλο να αλλάζεις το Bios και να το φορτώνεις μετά....

εχεις δικιο, αλλα εντακει εχω και μια s3 virge pci, αμα κατι στραβωσει ξαναφοτρωνω το original....να καταστραφει δε παιζει.

Ψιλοκαταλαβα πως λειτουργουν τα voltage registers, και εφτιαξα καινουριο. Δεν πειραξα καθολου τα volt στα διαφορα states, και απλα στα voltage registers το κουτακι που αντιστοιχουσε σε καποαι volt το εκανα αυτο που ηθελα. ΠΧ ειδα οτι σε 3D τραβαει απο το κουτακι που εχει 1.125 και το εκανα 1.212 για να κανω το overclock μου.

Ξαναμπηκα windows, και οντως τωρα αλλαζει συχνοτητες οταν τρεχω 3D ενω σε 2D ειναι στα 850-1200 οπως θελω, αλλα στο furmark εκανε gpu recover....προφανως δεν "επιασε" το 1.212V που ηθελα...(εχω βρει απο το afterburner οτι τοσο θελει για 1000 core)

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να πεις οτι πριν βαλεις τους 10.3a το ενεργοποιησες για να δεις αν αυτοι το κανουν disable?

Επετρεψε μου να το θεωρω καπως δυσκολο.

Ποιος ειπε να μην κανεις temp monitoring απο το afterburner? μεχρι εκει ομως.

Στα υπολοιπα, ναι αυτη ειναι η "γνωμη" μου.

Πριν τους 10.3a έιχα τους 9.12ΗF μόλις εγκατέστησα τους 10.3a είδα τιμές 1 στο ENABLEULPS στην registry και τα γύρισα στο 0.

Τι μπορεί δηλαδή να πάθεις από το afterburner; Ποιός είναι ο κίνδυνος του BIOS Hack;

Παιδιά αν δεν ξέρετε τί αλλάζετε στο ΒΙΟS καλύτερα να μείνετε με το afterburner, ή με τα profiles μέσω ccc...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό game αναφέρεσαι;

Αν τους εγκατέστησε κάποιος με πολλά παιχνίδια και τους έχει δοκιμάσει κάποιες ώρες ας μας πει εντυπώσεις...

Περιμένω εντυπώσεις για να αποφασίσω,αν θα τους εγκαταστήσω και εγώ...

;)

Για 10.4a ... κανένα πρόβλημα σε 3 παιχνίδια μέχρι τώρα (ΜΜΟ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα ενα γιατι θα χαθουμε,,,λοιπον,,

@csaris, Αδυνατον να εχασες στο vantage, πρεπει να παρεις απο 300 - 700 μοναδες αναλογα την καρτα. Στα αλλα συμφωνουμε.

@PasxosC, καθε φορα που εγκαθιστας εναν driver, αυτος φτιαχνει κι ενα κλειδι που καλυπτει το ενα το αλλο. Το τρεχον κλειδι ειναι παντα το μηδεν και το πιο παλιο το μεγαλυτερο σε αριθμο. Αρα πειραζεις τα κλειδια ξεκινωντας απο το 0000 και αναλογα το ποσες καρτες εχεις το 0001 κλπ κλπ... Τα αλλα δεν μας ενδιαφερουν.

@Blinky, Χαιρομαι που πηρες το βαφτισμα του πυρος. Το RBE ειναι ενα εργαλειο που θελει πολυ μεγαλη προσοχη για να το δουλεψεις. Πρεπει να ξερεις πολυ καλα τι κανεις. Τα volts πχ. που "θελεις" δεν ειναι κατ αναγκη και τα volts που μπορουν να ακολουθησουν οι Registers, γι αυτο κλειδωνουν στα αμεσως γνωστα τους κοντινα. Πρεπει να ξερεις τις ακριβεις τιμες τους για να παιξει σωστα. Υπαρχει εκει μια μαθηματικη σχεση τεσσαρων παραγοντων που διεπει το αποτελεσμα. Τα bios φτιαχνονται με αλλα εργαλεια και μεθοδους που ο απλος χρηστης δεν εχει. Γι αυτο ειπα, πες τι θελεις και θα το κανω εγω.

Το να καψεις μια καρτα δεν ειναι και τοσο δυσκολο οσο φαινεται.

@KostasNK, Ο driver κατα την εγκατασταση του πρεπει να βρει την τιμη στα default, αλλιως δεν εχει λογο να επεμβει και να την αλλαξει..

Τι μπορεις να παθεις απο το afterburner? Εχεις ενα software το οποιο εχει μονιμα "ανοιχτο" το bios και του αλλαζει ενα string value (συγκεκριμενα την διευθυνση AA1C62A0) κανοντας του compiling καθε δυο δευτερολεπτα χωρις να κανει save... Ποσο ευκολο ειναι να κολλησει και να παρει τιμες οτι θελει? (εχει συμβει αρκετες φορες και οι τασεις εχουν παει σε τρελα επιπεδα), να κρασαρει το λειτουργικο και να γινει ανεπανορθωτη ζημια στο bios? και παρα πολλα αλλα.....Εχεις τετοια εμπιστοσυνη? Εγω οχι....

@Lazy_Dog, Δωσε μου παραπανω στοιχεια. Τι ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Ποοοοόσα;;;;;;;;;;;;;;;;

Αν βρω χρόνο αύριο θα τους εγκαταστήσω και εγώ...

Δηλαδή τι καλύτερο να περιμένουμε ΑΤΙΜΑΝ;

10.3 official

post-10015-1416074382,1888_thumb.png

10.4 (atiman)

post-10015-1416074382,2399_thumb.jpg

@ATIMAN

Kαλα μη νομιζεις, 100 ποντους κατω ειδα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι 10.4 χάνουν λίγο στο vantage και εγώ καμια 100 πόντους κάτω είμαι. Στα 2 games που παίζω αυτό το καιρό cod5 και metro 2033 πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα φένονται και δεν έχουν προβλήματα σταθερότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα custom bios ισχυει και για αλλους?

Ενα bios-ακι για sapphire vaporX (blue pcb) δηλαδη με λιγα παραπανω βολτια core θα ηταν μεγαλος κοπος??:daisy::o

στο tech power up θα το βρεις με το r.b.editor θα το επεξεργαστείς και με winflash θα το περάσεις

*εγώ το πέρασα σε ''απλή'' gigabyte 5870 ,χαμηλότερα volt σε idle modes + παραπάνω volts/mhz σε 3d modes:T:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το ρεύμα είναι κάτι που μπορούμε να το κουμαντάρουμε αυτό που προβληματίζει εμένα είναι τα timmings των μνημών, στη sapphire 5850 μου πχ οι μνήμες δεν ξεπερνούν τα 1160mhz. Δεν θέλω κάτι με χαλαρά timmings που απλά να κερδίζω λίγα mhz και συνολικά τπτ σε επιδόσεις, δοκίμασα και bios απο 5870 οι μνήμες κέρδισαν λίγα mhz αλλά σε επιδόσεις δεν είχα κανένα κέρδος. Κάποτε είχα φτιάξει για μια 9800xt ένα bios με πολύ σφιχτά timmings αλλά χωρίς να χάνω Mhz αυτό θα θέλα να κάνω και τώρα αλλά δεν μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.