Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

ΑΤΙΜΑΝ Έχω μία HD 4870 500μβ και έναν Ε 8400 όλα νορμάλ, να βάλω το ATI stream? θα δω βελτίωση?

έχω τους 10.3 οφισιαλ και 32βιτα ΧΡ με SP 3

Έγινε επεξεργασία από VIL
Link to comment
Share on other sites

Ο uninstaller εμπλουτιστηκε με reg keys και οτι αλλο χρειαζεται και βρισκεται στο www.mediafire.com/atiman atiman_uninstaller.exe

Θα ηταν καλο να τον ξανακατεβασετε.

Μετα την διαδρομη Control Panel > Uninstall a program >ATI Catalyst Install Manager > - Expess Uninstall ALL ATI Software >atiman_uninstaller>>> restart το συστημα παραμενει τελειως "παρθενο".

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια sorry κιολας.......τωρα που κοιταω πιο προσεχτηκα το gpu-z παρατηρησα τα ρολογια (default) της 5850 ειναι 400-1000 ισχυει η τα επαιξε η καρτα μου????

ακομα και χωρις να τις ανεβασω τα ρολογια στο gpu-z τα 725-1000 τα βλεπει σαν oc.........ετσι πρεπει να ειναι????:hmm:

Αν δεν κανω λαθος Atiman αυτο εγινε μετα τους τελευταιους driver 10.4b και την εγκατασταση τους μετα το uninstaller.... τι κουλα ειναι αυτα παλι??

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια sorry κιολας.......τωρα που κοιταω πιο προσεχτηκα το gpu-z παρατηρησα τα ρολογια (default) της 5850 ειναι 400-1000 ισχυει η τα επαιξε η καρτα μου????

ακομα και χωρις να τις ανεβασω τα ρολογια στο gpu-z τα 725-1000 τα βλεπει σαν oc.........ετσι πρεπει να ειναι????:hmm:

Προφανώς ρίχνει τα ρολόγια όταν είσαι σε 2d mode, όπως όλες οι σχετικά σύγχρονες ATI. Δοκίμασε να έχεις παράλληλα ανοιχτό ένα 3d παράθυρο (όχι fullscreen, γιατί με το alt/tab θα γυρνάει πάλι σε 2d στο desktop).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια sorry κιολας.......τωρα που κοιταω πιο προσεχτηκα το gpu-z παρατηρησα τα ρολογια (default) της 5850 ειναι 400-1000 ισχυει η τα επαιξε η καρτα μου????

ακομα και χωρις να τις ανεβασω τα ρολογια στο gpu-z τα 725-1000 τα βλεπει σαν oc.........ετσι πρεπει να ειναι????:hmm:

Το ίδιο και στην δικιά μου 5850. Λογικά ρίχνει στα 2D ρολόγια.

Uninstall ΑΤΙ drivers -> atiman uninstaller -> reboot -> 10.4b setup -> 2 reboot (ελπίζω να έχεις ήδη το SDK, αλλιώς βάλτο)

@ atiman

Ο νέος uninstaller που είναι; Δεν υπάρχει στο site σου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ρίχνει τα ρολόγια όταν είσαι σε 2d mode, όπως όλες οι σχετικά σύγχρονες ATI. Δοκίμασε να έχεις παράλληλα ανοιχτό ένα 3d παράθυρο (όχι fullscreen, γιατί με το alt/tab θα γυρνάει πάλι σε 2d στο desktop).

Το δοκιμασα με ανοιχτο το pes 2010 σε παραθυρο αλλα το 400αρι (στο default clock του gpu-z)εκει........τι να πω αλλα ειμαι σιγουρος οτι πριν σιγουρα εδειχνε σωστα τους χρονισμους..........Ισως να εχει φαει και καποιο σκαλωμα το gpu-z!!!!!!

Απ'το everest για τους χρονισμους βλεπω αυτα:

State #1 GPU: 725 MHz, Memory: 1000 MHz (Boot)

State #2 GPU: 725 MHz, Memory: 1000 MHz

State #3 GPU: 400 MHz, Memory: 900 MHz (UVD) (Τι εστι UVD??????? γιατι μαλλον αυτο βλεπει το gpu-z)

State #4 GPU: 725 MHz, Memory: 1000 MHz

State #5 GPU: 157 MHz, Memory: 300 MHz

και στο gpu-z βλεπω:

GPU clock 725 Memory 1000

Defualt clock 400 Memory 1000

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Ο Uninstaller ειχε οντως καποια προβληματα και ενω δουλευε σωστα σε Vista και σε Windows 7 32bit δεν δουλευε σε 64bit :hmm:

Ετσι αλλαξε λιγο μορφη και "παχυνε", εγινε κοντα σε 6 mega...

Οταν τρεξουμε το exe ανοιγει αυτο το παραθυρο..insgj.th.png

Πατωντας yes κανει εγκατασταση των αρχειων του στο folder c:\atiman_uninstaller και ταυτοχρονα αφαιρει οτι υπαρχει στην registry.

Μολις τελειωσει εμφανιζει αυτο, finax.th.png

Μετα πηγαινουμε στο folder c:\atiman_uninstaller τρεχουμε το αρχειο rem_W_files που βρισκεται εκει για να σβησει κι οτι υπαρχει μεσα στα Windows..\system32..\drivers..\syswow64..ΟΛΑ.

Τελειωσαμε σβηνωντας οτι υπαρχει στα windows ...ακολουθωντας παντα την διαδρομη Control Panel > Uninstall a program >ATI Catalyst Install Manager > - Expess Uninstall ALL ATI Software >atiman_uninstaller>>> restart

edit,

Προσοχη μην το τρεξετε για δοκιμη...Δεν θα μεινει τιποτα.

Το rem_W_files ειναι ενα απλο επισκεψιμο cmd file και μπορειτε να προσθεσετε αρχεια και διαδρομες που θα θελατε κι απο μονοι σας.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Αtiman ελπιζω αυτην την φορα να μην εχουμε προβληματα.........:bigsmile:

THANKS και παλι..........

Πιο πανω ανεφερα κατι που εχει να κανει με τα ρολογια της καρτας στο gpu-z μπορεις να μου δωσεις μια απαντηση γιατι δεν βγαζω ακρη????

Και τελος ο φακελος του uninstaller στον c τον αφεινουμε οπως εχει η πρεπει να τον σβησουμε μετα το uninstall........?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αtiman ελπιζω αυτην την φορα να μην εχουμε προβληματα.........:bigsmile:

THANKS και παλι..........

Πιο πανω ανεφερα κατι που εχει να κανει με τα ρολογια της καρτας στο gpu-z μπορεις να μου δωσεις μια απαντηση γιατι δεν βγαζω ακρη????

Και τελος ο φακελος του uninstaller στον c τον αφεινουμε οπως εχει η πρεπει να τον σβησουμε μετα το uninstall........?:hmm:

"Κατεστρεψα" εφτα υπολογιστες για το δοκιμασω. Δουλευει παντου τωρα και μπορει να τσεκαριστει και με το driver sweeper , στο ποσα αρχεια βλεπει πριν και μετα. Τα windows 7 δεν δουλεουν τα ατιμα οπως ξεραμε,, εχουν αλλα κολπα..τι να κανουμε...sorry..

Καλα στα δειχνει το everest.

Σε τελειως idle ειναι 157/300, οι μεσαιες καταστασεις (παρακολουθηση βιντεο, καποιο 3D παραθυρο κλπ) ανεβαζουν την συχνοτητα σε ενδιαμεσα επιπεδα που αναφερονται ως UVD και εκει οι χρονισμοι ειναι σωστοι για την καρτα σου 400/900. Σωστα στην δειχνει το gpuz.

Στα default clock τα χαλαμε, τρεξτο σε απολυτες idle καταστασεις, η δες μεσα στο ATI overdrive τι σου δειχνει.

edit,,

Ναι το folder στο c μετα το κλικ στο rem_W_files , το σβηνουμε.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

:bigsmile:

"Κατεστρεψα" εφτα υπολογιστες για το δοκιμασω. Δουλευει παντου τωρα και μπορει να τσεκαριστει και με το driver sweeper , στο ποσα αρχεια βλεπει πριν και μετα. Τα windows 7 δεν δουλεουν τα ατιμα οπως ξεραμε,, εχουν αλλα κολπα..τι να κανουμε...sorry..

Καλα στα δειχνει το everest.

Σε τελειως idle ειναι 157/300, οι μεσαιες καταστασεις (παρακολουθηση βιντεο, καποιο 3D παραθυρο κλπ) ανεβαζουν την συχνοτητα σε ενδιαμεσα επιπεδα που αναφερονται ως UVD και εκει οι χρονισμοι ειναι σωστοι για την καρτα σου 400/900. Σωστα στην δειχνει το gpuz.

Στα default clock τα χαλαμε, τρεξτο σε απολυτες idle καταστασεις, η δες μεσα στο ATI overdrive τι σου δειχνει.

edit,,

Ναι το folder στο c μετα το κλικ στο rem_W_files , το σβηνουμε.

Λοιπον δεν βγαζω ακρη........για δες εδω....

http://img260.imageshack.us/i/49021607.jpg/

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.