Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εμενα μου εκαναν κατι παρομοιο τα σκουπιδια του guru3d.

Δεν μπήκα καν στη διαδικασία να περάσω τους drivers απο guru3d, έπαιζα με 10.4b by atiman απο τοτε που ανέβηκαν και κατάλαβα οτι κάτι δεν πήγαινε κάλα όταν έπαιζα και σε κάποιες συγκεκριμένες πίστες είχα 80-90 fps και ξαφνικα είχα 45-50 αλλα επειδή είχα ανοιχτο gpu-z οταν βγήκα απο game ήταν κολλημένα εκεί τα ρολόγια, δεν idlare καθόλου η κάρτα, ούτε κάν μετα από 4 απανωτά restart!!:o

Link to comment
Share on other sites

Oσον αφορα τα AppProfiles, οτι καινουριο βγαινει περιλαμβανει και τα προηγουμενα, ή πρεπει να τα περναμε ολα χωρια;

Εχω ενα αρχειο απο guru3d 9 Απριλιου 488kb και ενα απο ΑΤΙ 10 Απριλιου 441kb γι αυτο ρωταω ...

Πρεπει να εγκατασταθουν και τα 2 ή το τελευταιο αρκει;

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ενημερωση που σκοπο εχει να διευκολυνει εσας και να μειωσει τις πιθανες αποριες...

Τελικα, το καλυτερο φαινοταν οτι ηταν να ανεβει επισημα ενας σχετικα ατελης οδηγος με την μορφη του preview, οπως και εγινε.

Ο driver επικεντρωνεται οπως αλλωστε και η FINAL 10.4 (που θα την δειτε αυριο ελευθερη στο site μου) στα bug Fix και οχι στα fps.

Θα παρατηρησετε μια μικρη καθυστερηση στην ροη (smoothing) σε 8ΧΑΑ και μια οχι ιδιαιτερη αλλα μετρησιμη πτωση των σκορ στο Vantage και σε αλλα μετροπρογραμματα αυτου του τυπου.

Δεν θα συναντησετε ομως κανενα (τουλαχιστον γνωστο μεχρι τωρα) bug σε παιγνιδια η σε σταθεροτητα η σε 2d κλπ.

Μια γρηγορη ματια μου στα τεκτενομενα του φορουμ απο χτες, εδειξε μια δυσλειτουργια των 10.4b. Ειναι κατα καποιο τροπο ετσι, μιας και ο driver εγινε optimize για 5970 και 5870 crossfire κυριως. Μην ξεχναμε οτι ειναι ενας b driver και ελπιζω να δεχτητε μια συγνωμη εσεις ολοι οι χρηστες αλλης σειρας καρτων.

Για τα AppProfiles,, ξαναεγραψα οτι υπαρχουν δια της απουσιας τους, δεν ασχολουμαστε μ αυτα, απλως τα εγκαθιστουμε.

* Θα δω διαφορα και ποια? ειναι η επομενη ερωτηση. Η απαντηση ειναι παλι πισω απο μια ερωτηση,,τι διαφορα περιμενες να δεις και πως την εννοεις? Τα AppProfiles (game patches) δεν λειτουργουν το ιδιο σε ολα τα παιγνιδια, υπαρχει συγκεκριμενη λιστα των παιγνιδιων που βοηθουν, αλλα ουτε το ιδιο σε ολες τις καρτες. Αρα περιμενεις να δεις την βελτιωση που σου λεει η ΑΤΙ οτι θα παρεις την στιγμη που θα αποφασισεις να τους κατεβασεις και καμια παραπανω.

* Απο που να τα κατεβασω και ποια εκδοση ειναι καλυτερη? Καθε εκδοση που κινειται αναμεσα στις ημερομηνιες ισχυος ενος driver αφορα τον συγκεκριμενο driver. Η μια εκδοση απο την αλλη (9 - 12 - 20 του μηνος ΠΧ) συνηθως δεν εχει διαφορες, εχει προσθηκες σε πιθανα νεα παιγνιδια, η καλυτερη διαχειρηση καποιων υφυσταμενων που εβγαλαν οι εταιρειες τους ισως καποια updates, η patch driver για τον ιδιο τον catalyst αν χρειαστει (κατι σαν το γνωστο Hotfix).

Αν η "αναγκη" μας δεν ειναι μεσα στην λιστα των βελτιωσεων που αναφερει η ΑΤΙ, τοτε δεν εχει νοημα η εγκατασταση τους.

Κατεβαστε παντα απο το site της ΑΤΙ τα profiles η αν θελετε απο το site μου. Κατα την γνωμη μου και μονον, απο πουθενα αλλου.

Ειμαι διαθεσιμος να ακουσω οποια απορια υπαρχει. Παρατηρησεις και σχολια για τους οδηγους,,ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ματια μου στα τεκτενομενα του φορουμ απο χτες, εδειξε μια δυσλειτουργια των 10.4b. Ειναι κατα καποιο τροπο ετσι, μιας και ο driver εγινε optimize για 5970 και 5870 crossfire κυριως. Μην ξεχναμε οτι ειναι ενας b driver και ελπιζω να δεχτητε μια συγνωμη εσεις ολοι οι χρηστες αλλης σειρας καρτων.

Εκτός απο 5970 και 5870 crossfire-trifire, οι υπόλοιποι της σειράς 58χχ είναι φυσιολογικό να αντιμετωπίζουμε τέτοια προβήματα με τους 10.4b?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ημουν και σαφης και ειλικρινης.

Στην θεωρια ναι ειναι φυσιολογικο. Δεν ειναι ομως στην πραξη υποχρεωτικο.

....Επισης αισθανομαι οτι ειπα περισσοτερα μυστικα απο οσα ισως επρεπε....

Link to comment
Share on other sites

Catalyst 10.4 Final pre official Version.

www.mediafire.com/atiman 10-4_vista_win7_dd_ccc_vdm_enu.exe

τους πέρασα και τρεχω το Unigine οπου όλα πλέον φαίνονται πολύ ποιό ομαλά στην κίνησή τους

ανέβηκαν και τα Frames κατα 4+ σε σχέση με τους 10.4b

ενω στο Extreme και όλα max επεσε ελάχιστα

τα Profiles χρειάζεται να τα περασω ή περιλαμβάνονται στους νεους drivers?

post-9056-1416074410,2069_thumb.jpg

post-9056-1416074410,2502_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από PasxosC
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να περαστει κανενα Profile, ολα περιλαμβανονται.

@Nephilim, δεν θα εχουν διαφορες.

edit,,

Μην ενδιαφερεστε για fps μετρησεις και παρομοια, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα. Ο σκοπος αυτου του οδηγου ειναι αλλος. Η αυξηση των fps θα ειναι θεαματικη αλλα θα καθυστερησει για λιγο....

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να περαστει κανενα Profile, ολα περιλαμβανονται.

@Nephilim, δεν θα εχουν διαφορες.

edit,,

Μην ενδιαφερεστε για fps μετρησεις και παρομοια, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα. Ο σκοπος αυτου του οδηγου ειναι αλλος. Η αυξηση των fps θα ειναι θεαματικη αλλα θα καθυστερησει για λιγο....

Όσοι έχουν crossfire να εγκαταστήσουν τους καινούργιους; Αξίζουν, ή διορθώνουν μόνο το bug που εμφανιζόταν στα συτήματα με μία κάρτα;

Δηλαδή για τι αύξηση fps μιλάμε;

Θα φτάσουμε το +15% που έχουν οι gtx480; Θα βελτιωθούν τα min fps που έχουμε με extreme tesselation;

:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για τι αύξηση fps μιλάμε;

Θα φτάσουμε το +15% που έχουν οι gtx480; Θα βελτιωθούν τα min fps που έχουμε με extreme tesselation;

:innocent:

Φιλικά πάντα το παρακάτω:

Δηλαδή περιμένεις με ένα download ~100MB να φτάσεις τις GTX480;; Drivers είπαμε αλλάζουμε.. όχι κάρτα γραφικών!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.