Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

10.4 preview απο ΑΤΙ

Εξάλειψαν το πρόβλημα stuttering στο gears of war σε eyefinity+crossfire και βελτίωση σε πολλά games….assassins creed 2, bad company 2 πάντα σε eyefinity+crossfire.

Μπράβο ΑΤΙ well done….προχώρα σε θέλει όλη η χώρα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση όσον αφορά και την παλαιότερη 4870χ2.Μετά την έλευση της 5970χ2 δηλαδή απο τους 9.12 hotfix και μετά, το scaling της 4870χ2 βελτιώθηκε εντυπωσιακά. Στα καινούργια benchmarks πολλές φορές βγάζει πάνω απο τα 2πλασια fps απο μια μονή 4870.

Link to comment
Share on other sites

Εντελως πληροφοριακα , απο τα updates των windows7 , υπαρχει καποιο που να αποτρεπει/χειροτερευει την λειτουργια των 5ΧΧΧ ; Γιατι μου εμφανιστηκε ενα μυνηματακι στο "Solve PC issues" και μου εγραφε οτι εντοπιστηκε καρτα γραφικων 5700 series ενω εχω την 5850... !?!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η εκδοση δεν εχει καμια σχεση με την τελικη. Ειναι μονο ενα hotfix με την μορφη ενος αναβαθμισμενου driver.

Γιατι δεν κατεβαζεις τον τελικο που ειναι κανονικος και πληρης?

Που ειναι ο κανονικος ? Στην ΑΤΙ ?

Ατιμαν δεν βαζεις στην υπογραφη σου παντα το link με νεους drivers και διαφορα αλλα που θεωρεις σημαντικα, για να μην ψαχνω στα πισω μηνυματα!

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι ο κανονικος ? Στην ΑΤΙ ?

Ατιμαν δεν βαζεις στην υπογραφη σου παντα το link με νεους drivers και διαφορα αλλα που θεωρεις σημαντικα, για να μην ψαχνω στα πισω μηνυματα!

Δυστηχως αυτο που λες δεν μπορω να το κανω.

Εδω ειναι το link.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΠο την ωρα που περασα τους 10.4 δεν μπορω να κανω oc με το msi afterburner.Νομιζω καπου σε προηγουμενη σελιδα ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να το κανουμε μεσα απο το ccc αλλα πως θα ανεβασουμε ρευμα??

Δοκιμασα χτες και εκανα το κλασικο oc που ειχα απο την αρχη στην καρτα στα 850/1200 με 1.1ν,με τους 10.4 ειχα πολλα bsod.Εβαζα default settings ολα οκ.

Περασα τους 10.3 παλι,εκει κανενα προβλημα ειτε με oc ειτε οχι.Τωρα ειμαι με 10.4 αλλα χωρις oc.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠο την ωρα που περασα τους 10.4 δεν μπορω να κανω oc με το msi afterburner.Νομιζω καπου σε προηγουμενη σελιδα ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να το κανουμε μεσα απο το ccc αλλα πως θα ανεβασουμε ρευμα??

Δοκιμασα χτες και εκανα το κλασικο oc που ειχα απο την αρχη στην καρτα στα 850/1200 με 1.1ν,με τους 10.4 ειχα πολλα bsod.Εβαζα default settings ολα οκ.

Περασα τους 10.3 παλι,εκει κανενα προβλημα ειτε με oc ειτε οχι.Τωρα ειμαι με 10.4 αλλα χωρις oc.

Έχει και κανένας άλλος πρόβλημα στο oc με afterburner με τους 10.4;

Εγώ με τους 10.4b δεν είχα κανένα πρόβλημα...

Μάλλον βλέπω να πηγαίνουμε σε λύσεις μέσω ΒΙΟS όπως λέει ο ΑΤΙΜΑΝ αφού σε μελλοντικές εκδόσεις δεν θα συνεργάζονται οι οδηγοί σωστά με το afterburner.

Link to comment
Share on other sites

Μείνε με αυτούς KostasNK μέχρι να βγουν οι official..

Atiman με τους 10.4 που ανέβασες είχα πρόβλημα στο battlefield με τους 10.4b όλα καλά..

Για αυτές τις γραμμές υπάρχει κάποια εξήγηση? μόνο εγώ τις βλέπω στο συγκεκριμένο bench ή υπάρχουν κ σε άλλους?

Link to comment
Share on other sites

Έχει και κανένας άλλος πρόβλημα στο oc με afterburner με τους 10.4;

Εγώ με τους 10.4b δεν είχα κανένα πρόβλημα...

Μάλλον βλέπω να πηγαίνουμε σε λύσεις μέσω ΒΙΟS όπως λέει ο ΑΤΙΜΑΝ αφού σε μελλοντικές εκδόσεις δεν θα συνεργάζονται οι οδηγοί σωστά με το afterburner.

Πρέπει να βγει κάποιο προγραμματάκι από την ATI για να υπάρχει πλήρη συμβατότητα. Το Asus Smartdoctor οταν το κάνω εγκατάσταση μου απενεργοποιεί το DirectCompute ή τουλάχιστον έτσι δείχνει το GPU-Z (bug)

Link to comment
Share on other sites

Έχει και κανένας άλλος πρόβλημα στο oc με afterburner με τους 10.4;

Εγώ με τους 10.4b δεν είχα κανένα πρόβλημα...

Μάλλον βλέπω να πηγαίνουμε σε λύσεις μέσω ΒΙΟS όπως λέει ο ΑΤΙΜΑΝ αφού σε μελλοντικές εκδόσεις δεν θα συνεργάζονται οι οδηγοί σωστά με το afterburner.

To καλυτερο θα ηταν να υπηρχε επιλογη μεσα στο ccc αν ειναι εφικτο βεβαια κατι τετοιο..Και δεν μιλαω να σου δινει επιλογη για τρελες τιμες τασεων αλλα μεχρι 1.16-1.2v.Υπαρχει και το ati overvoltage tool το οποιο ομως δεν δινει επιλογη για ενδιαμεσες τιμες και απο 1.05ν αναγκαστικα πας στο 1.16ν,το οποιο εγω που θελω να ειμαι στα 850/1200 με 1.1v τι να το κανω??

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Σκοπος ειναι η μεγιστη αξιοπιστια των καρτων και η απομονωση των προβληματων, συνεπως,,

Καθε utility οπως ASUS s/D , MSI afterburner κλπ, οπως εχω πει αρκετες φορες, κανουν real time bios hacking.

Σιγα σιγα οι catalyst θα κλειδωσουν αυτα τα utility γιατι παρα πολλα απο τα προβληματα λειτουργικης σταθεροτητας τελικα οφειλονται και σ αυτα. Με τον τροπο αυτον εχεις απομονωσει εναν παραγοντα.

Ουτε η ΑΤΙ θα μπορουσε να φτιαξει ενα προγραμματακι για να ανεβαζει την ταση μεσω CCC γιατι κι αυτο θα βασιζονταν στην ιδια αρχη λειτουργιας.

Με την βεβαιοτητα οτι μια υπερχρονισμενη καρτα (απο τον χρηστη) ειναι μονιμα υπερχρονισμενη η καλυτερη μεθοδος ειναι η αυξηση της τασης μεσω bios. Ειναι η πιο ασφαλη ευκολη και σιγουρη. Συν των αλλων με την μεθοδο αυτη δεν μπορεις να ανεβασεις την ταση πανω απο καποιο συγκεκριμενα ορισμενο ασφαλες οριο, κατι που διασφαλιζει την αξιοπιστια της καρτας.

.......

@ Venisk, Θα μπορουσες να γινεις πιο σαφης και να περιγραψεις το "προβλημα" στο battlefield με τους 10.4?

Περιμενω με ενδιαφερον την περιγραφη αυτη. Στην περιπτωση ομως που πραγματικα εχεις προβλημα μπορεις να εγκαταστησεις τα 10.4 AppProfiles.

@ NoDsl, Το ενα αντικρουει το αλλο. Οι πιο γρηγοροι official δεν μπορει να ειναι αλλοι απο τους 10.3 αφου ειναι οι τελευταιοι. Εχουν ομως προβληματα σε πολλα σημεια (κυριως σε παιγνιδια) κατι που οι 10.4 εχουν σχεδον εξαλειψει με μια μικρη πτωση της ταχυτητας,,,,στο vantage.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που πέρασα τους 10.4 κόλλαγε το παιχνίδι και ήθελε restart το pc.ούτε στους 10.3 , 10.4b ούτε τώρα στους 10.4 preview δεν έγινε ποτέ κάτι τέτοιο..και παίζω με τις ώρες.. νόμιζα πως τα appprofiles ήταν μέσα στους 10.4.

Συνεχίζω να έχω τις αμφιβολίες μου για το πόσο μπορεί το 700w psu..

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια ειναι μεσα. Σε καποιες (ισως) περιπτωσεις θα μπορουσε κατι να παει στραβα και μια εξτρα εγκατασταση να ειναι ωφελιμη.

Το προβλημα σου ομως ειναι αλλο. :hmm: Μηπως σου εβγαλε Bccode error fc?

Εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος το ιδιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Θα τους ξαναδοκιμάσω ξανά, ίσως κάτι να έγινε στραβά.. εδώ με τα πράγματα που έχω βγάζει Recommended PSU Wattage 770...λες σε αυτό να οφείλονται και οι γραμμές στο heaven?γιατί ουσιαστικά η κάρτα τόσο πολύ δεν ζορίζεται πουθενά αλλού..

Μηπως σου εβγαλε Bccode error fc?

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό..έπρεπε να μου το βγάλει κατά την εκκίνηση?..

Έγινε επεξεργασία από Venisk
Link to comment
Share on other sites

Το να ανεβασουμε την ταση μεσω bios το δεχομαι οτι ειναι η καλυτερη λυση..Το θεμα ειναι πως γινεται αυτο??Αν καποια στιγμη εχεις χρονο ατιμαν και μπορεις να μας φτιαξεις εναν οδηγο η εστω ενα ποστ με λεπτομερειες πανω στο θεμα θα βοηθουσε πολυ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.