Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

και εγω μια χαρα στο dirt 10 πιστες και κανενα προβλημα αλλα ειμαι 3 χιλιαρικα κατω σε 3dmark vantage απο τους 10.6 οφισιαλ τελικα δε μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη την ζωη:victory:

Καμμια σχεση. Η πτωση στο vantage θα επρεπε να ειναι περιπου 500-700 μοναδες.

Καπου αλλου εχεις προβλημα κι αυτο φαινεται κι απο την εικονα του ATI overdrive, που ειναι τελειως λαθος και δεν οφειλεται στον driver..

Για να δουμε κατα ποσο παιζουν ρολο καποια καταλοιπα απο παλιες εγκαταστσεις, δοκιμασε να φτιαξουμε το ATI overdrive.

1. Πηγαινε στην γραμμη εντολων και γραψε regedit

2. Tab edit >find γραψε Overdrive και κλικαρισε απο κατω μονο το Keys

3. Με F3 προχωραμε στο επομενο και ψαχνουμε για το κλειδι "Overdrive5"

4. Μολις το βρουμε το σβηνουμε τελειως. (Δεν κανει κακο να σβησουμε και τα αλλα Overdrive κλειδια (1-2-3-4) που θα βρουμε.

5. Κλεισε το regedit και reboot.

6. To ATI overdrive menu πρεπει να εμφανιστει πληρες και κλειδωμενο.

Προσεξε μην κανεις τιποτα παραπανω γιατι δουλευουμε μεσα στην registry.

Μηπως ετυχε να δοκιμασετε τον 8.742 που κυκλοφορησε σε καποια ξενα φορουμ για καποιο διαστημα? Το εκανε αυτο, να χαλαει το ATI overdrive menu.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

atiman δωσε λιγο τα φωτα σου μην κανω καμια πατατα μεχρι στιγμης ειμαι εδω πια

ειναι τα κλειδια που λες?

regedit.png

edit: κατι που ξεχασα να αναφερω ειμαι απο φορματ και εχουν μπει μια φορα 10.6 οφισιαλ και αλλη μια 10.7 ατιμαν με driver sweeper

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία από aoratoss
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως που ειναι σημαδεμενο αριστερα και μοιαζει με folder.

Δεξι κλικ πανω στο Overdrive5 και delete.

ok το εσβησα αλλα τωρα ειναι χειρωτερα μου φαινετε στο ccc εχω μονο αυτη την εικονα και στο gpu-z οπως πριν

στο 58χχ crossfire disabled και στα αλλα 2 59χχχ λεει 3gpu enabled?στο ccc ειναι τικαρισμενο το enabled crossfirex κανονικα.

regedit2.png

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

ok το εσβησα αλλα τωρα ειναι χειρωτερα μου φαινετε στο ccc εχω μονο αυτη την εικονα και στο gpu-z οπως πριν

στο 58χχ crossfire disabled και στα αλλα 2 59χχχ λεει 3gpu enabled?στο ccc ειναι τικαρισμενο το enabled crossfirex κανονικα.

Επιβεβαιωνεται οτι κατι αλλο συμβαινει.

Κανε copy το σκριπτακι σωσε το σαν ati.cmd, τρεξτο και στειλε μου σε ΠΜ το ati_list.txt αρχειο.

dir /b "%SYSTEMROOT%\ati*.*" >ati_list.log

dir /b "%SYSTEMROOT%\System32\ati*.*" >>ati_list.log

dir /b "%SYSTEMROOT%\System32\amd*.*" >>ati_list.log

dir /b "%SYSTEMROOT%\System32\drivers\ati*.*" >>ati_list.log

dir /b "%SYSTEMROOT%\SysWOW64\ati*.*" >>ati_list.log

dir /b "%SYSTEMROOT%\SysWOW64\amd*.*" >>ati_list.log

REG QUERY HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Video /f "amdkmdap" /s >>ati_list.log

Ας μου στειλει καποιος σε pm το pass γιατι το παλιο δεν ισχυει ευχαριστω....

Στειλε μου ενα pm και πες μου ποιον εχεις?

Παιδια καποιος να μου πει και μενα για το πασ με πμ!

ευχαριστω!

Εχεις pm.

Κανε ομως το προφιλ σου να τα δεχεται.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

καλημερα λοιπον τα προβληματα μεγαλωσαν μετα απο τους 10.7 που ειχα πτωση 3χιλιαρικα στο 3dmark και μου ειπες atiman να σβησω το overdrive5 με βαση και τα screenshot που ποσταρα η 5870 δεν παει στα ρολογια τις 5970 ειναι παντα 850-1200

τα εβγαλα ολα με το atimanunistaler αλλα μενανε πολλα ατι μεσα στο c: reboot safe mode

και driver sweeper περασμα 10.4 official error στην εγκατασταση, 3 φορες τα ιδια με ολλα τα σχετικα.τελος περναω παλι 10.6 official χωρις error μια χαρα, η 5870 παλι στα 850-1200 μου βγαζει συνεχεια το προγραμα οδηγησεις γραφικων σταματισε να λειτουργει και ανακτηθικε με επιτυχεια 3dmark δεν περναει εχω bsod οι ρυ8μισεις ολοιδιες με πριν που ειχα παλι 10.6 και ειχα βγαλει 10 φορες 3dmark.τι εχει γινει τωρα θα τρελαθω και ενα screen απο gpu-z

gpuzprobl.png

Uploaded with ImageShack.us

ξεχασα και ο zpaf 3χιλιαρικα πτωση σε 3dmark εχει με 10.7 οποτε δεν ηταν θεμα απο εμενα.

atiman σωσε με:flag:

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα και ο zpaf 3χιλιαρικα πτωση σε 3dmark εχει με 10.7 οποτε δεν ηταν θεμα απο εμενα.

@aoratos Η μη εγκατασταση των profiles ειχε ως αποτελεσμα την πτωση στο gpu score του vantage αλλα και την σταθεροτητα χωρις crashes στο dirt2.

Ετσι γινεται παντα στη ζωη. Κατι κερδιζεις κατι χανεις.:cool:

Τωρα οσο αναφορα το μπερδεμα στο pc σου εγω οταν αρχιζει το ψαξιμο να παιρνει χρονο τα παραταω και παω στην απλη κλασικη μεθοδο του format.

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις zpaf αλλα εχω κανει μεσα σε ενα μηνα 4 format δεν αντεχω αλλο θα βλεπω εφιαλτες στον υπνο μου :jump:

Τελευταια επιλογη να δωσης κανα euro στον alexopus μπας και σου λυσει τα μαγια :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια επιλογη να δωσης κανα euro στον alexopus μπας και σου λυσει τα μαγια :hehe:

ok τελικα αυτο ηταν με 5 ευρω καθαρισα χαχαχαχα

τελικα εβγαλα την 5870 την ξανακουμπωσα και εστρωσε

gpuzli8iketoprobl.png

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

ok τελικα αυτο ηταν με 5 ευρω καθαρισα χαχαχαχα

τελικα εβγαλα την 5870 την ξανακουμπωσα και εστρωσε

gpuzli8iketoprobl.png

Uploaded with ImageShack.us

Την κανεις Underclock την 5870 και παιζει στα ρολογια της 5970; Η το κανει αυτοματα;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν πω οτι δεν καταλαβα τιποτα απο τα προβληματα του aoratoss θα με πιστεψετε?

aoratoss, σου ειπα και στο ΠΜ οτι δεν υπαρχει ουτε μια περιτωση να οφειλονται αυτα στον 10.7 και οτι θα το ψαξω παραπανω.

Σημερα σου λεω με απολυτη σιγουρια οτι δεν οφειλονται στον driver. Ακομα και τωρα που θεωρεις οτι εισαι ενταξει, δεν εισαι. Που ειναι το Direct Compute?

Το delete στο Overdrive5 που σου ειπα να κανεις δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα reset στο ATI overdrive.

Δεν επηρεαζει πουθενα καμμια αλλη παραμετρο η λειτουργια του συστηματος και του οδηγου.

Σου προτεινω,,

1. Να κανεις uninstall ολα τα windows updates.

2. Να κανεις απεγκατασταση τους drivers με τον νεο Uninstaller. ( Κοιτα το spoiler στην υπογραφη)..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δε με προλαβες εκανα format τελικα,περασα 10.4 official με τα profiles ολα κανονικα.Τωρα η καρτα χρονιζει παλι στα ρολογια της 5970 αλλα το direct compute παλι

δεν ειναι τικαρισμενο και το ati crossfire δειχνει disable οταν κοιταω στην 5870 ενω στην 5970 λεει 3gpu enable και direct compute τικαρισμενο.Εκανα τεστ στο furmark και δουλευει η 5870 και η 5970.

directcompute.png

Uploaded with ImageShack.us

directcompute5970.png

Uploaded with ImageShack.us

crossfiredisable.png

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.