Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Atiman δοκιμαζοντας χθες τους 10.8 beta3 σε bc2 και dirt2(ελιωσα κανα 5ωρο) δεν ειχαν κανενα προβλημα ολα μια χαρα.Εκει με ενδιαφερη πιο πολυ.Τις συγκρισεις με τους 10.6 τις εβαλα επειδη μας το εχεις ζητηση οταν περναμε εναν καινουργιο driver.

Οσο για το συστημα μου ειναι αυτο τις υπογραφης μου με win7 64bit.

Αντε παλι τα ιδια... θα του πει καποιος να μας αδειαση την γωνια.

Έγινε επεξεργασία από jimalex
Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως δεν ταιριαζει στο thread αλλα ασ γελασουμε λιγο:cool:

ΑΤΙΜΑΝ πιστευω πως θα σου αρεσει

οπως και σε ολους τους ΑΤΙ owners

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2QkyfGJgcwQ&feature=player_embedded]YouTube - The Misunderstanding - Presented by AMD[/ame]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως δεν ταιριαζει στο thread αλλα ασ γελασουμε λιγο:cool:

ΑΤΙΜΑΝ πιστευω πως θα σου αρεσει

οπως και σε ολους τους ΑΤΙ owners

http://www.youtube.com/watch?v=2QkyfGJgcwQ&feature=player_embedded

Απλά Θεοί!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To AMD GPU Clock Tool την πρώτη φορά που θα το χρησιμοποιήσω μετά από εγκατάσταση driver χτυπάει μπλέ οθόνες. Να το κάνω εγκατάσταση ξανά με κάθε ανανέωση;;;

*Περιμένω κωδικό σε ΠΜ για τους beta...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγω να συνεισφερω σε benchmark των νεων drivers. Μπορειτε να μου πειτε 1-2 Benchmark utilities, που ειναι αξιοπιστα να κανω συγκριτικες μετρησεις?

Note: Θα ηθελα μονο αν γινεται, να μην αφηνουν "σκουπιδια" στο PC μου σε περιπτωση απεγκαταστασης.

---

Edit:

Κατεβασα 2-3 benchmark utilities και συντομα θα σας πω τα αποτελέσματα

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εχω στο λαπτοπακι μου μια ati x1600Μ και αναρωτιομουν αν θα ηταν συμβατη ,παρολο που δεν υπαρχει στην λιστα συμβατοτητας,με τους drivers που εχει η ati για τις desktop καρτες.Για την ωρα εχω μεινει με τους απαρχαιομενους 8,3 απο την acer .Οποια βοηθεια δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Για mobility καρτες απο την 2400 και νωριτερα, η ΑΤΙ ποτε δεν παρειχε απ ευθειας οδηγους, παρα μονο οι κατασκυαστριες εταιρειες των φορητων.

Απο την αλλη δεν χρειαζονται καλυτεροι οδηγοι απο αυτους που εχεις. Ετσι κι αλλιως η υποστηριξει της καρτας σου εχει σταματησει πληρως απο τους 8.12 και μετα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθετω συγκριτικο μεταξυ των 10-7 και 10-8b3 drivers (συν. εικονα). Ολα τα τεστ γινανε με stock clocks των GPU/CPU/RAM και disabled antivirus/firewall.

Με εξαίρεση το AvP DX11 Benchmark, που οι 2 drivers ήρθαν σχεδον ισοπαλία, στο Unigine Heaven 2.1 και στο 3dMark Vantage GPU Score, ο 10-8b3 είχε ενα ελαφρυ προβάδισμα απο θέμα αποτελεσμάτων.

@ATIMAN:

Παρατηρησα πως κατα την διαρκεια των benchmarks με τους 10-8b3 drivers το GPU1 της καρτας μου 5970 υπολειτουργουσε... Οταν το GPU2 ηταν στο 99%, το GPU1 εφτανε το πολυ στο 94% ενω καποιες φορες επεφτε στο 83% :o

Το φαινομενο αυτο παρατηρηθηκε σε ΟΛΑ τα benchmarks με 10-8b3, και το επιβεβαιωσα με την παραλληλη χρηση ειτε του GPU-Z ειτε του MSI AB. Φυσικα, μιας και το uninstallation process με τον ΑΤΙΜΑΝ-Uninstaller ειναι πλεον παιχνιδι ξαναεβαλα για 2η φορα τους 10-7, προκειμενου να επιβεβαιωσω οτι δεν εχω προβληματικο GPU Core μιας και τα 2 GPU ήταν μονίμως συγχρονισμενα σε ολα ta benchmarks (με τους 10-7).

post-16085-1416074557,0503_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Απολυτως σωστα παρατηρησες, η συμπεριφορα του ειναι ετσι και οφειλεται κυριως στο ULPS.

Αυτη η συμπεριφορα βοηθαει την λειτουργια της 5970 (και του crossfire γενικοτερα) σε πολλαπλες οθονες και στο Eyefinity.

Το αποτελεσμα ομως ειναι ικανοποιητικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε τα Benchmark και παιξτε κανα game........

Edit:Σημερα βγηκε το Mafia 2 Demo και οι nVidiaκιδες κλαινε με το ApeX.......

τι εννοεις κλαινε...ισα ισα που εγω εντυπωσιαστικα απο τα βελτιωμενα physx στο mafia 2...εκτος και αν εννοεις απο πλευρας επιδοσεων θα φανε πτωση...

μολις ανακαλυψα μινι bug στους drivers οπως με καποιους παλαιοτερους official...οταν βγω απο το mafia 2 demo, η φωτεινοτητα πεφτει στο 0 και βλεπω με τα 1000 ζορια, μετα κανω αποσυνδεση απο τα windows, ξαναμπαινω και ολα ειναι ενταξει...περιεργο...!!! παντως παιζει κανονικα με crossfire...επισης το Mouse pointer , φωτιζετε κανονικα, δεν καταλαβαινω γιατι το κανει αυτο...!!

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

μολις ανακαλυψα μινι bug στους drivers οπως με καποιους παλαιοτερους official...οταν βγω απο το mafia 2 demo, η φωτεινοτητα πεφτει στο 0 και βλεπω με τα 1000 ζορια, μετα κανω αποσυνδεση απο τα windows, ξαναμπαινω και ολα ειναι ενταξει...περιεργο...!!! παντως παιζει κανονικα με crossfire...επισης το Mouse pointer , φωτιζετε κανονικα, δεν καταλαβαινω γιατι το κανει αυτο...!!

Δεν ειναι προβλημα του οδηγου αυτο και ποσο μαλλον των παλαιοτερων εκδοσεων πριν το Mafia 2 demo.

Η απαντηση και η λυση αυτου του θεματος υπαρχει εδω.

Η περιπτωση ειναι η ιδια, εστω κι αν η περιγραφη δειχνει διαφορετικη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα του οδηγου αυτο και ποσο μαλλον των παλαιοτερων εκδοσεων πριν το Mafia 2 demo.

Η απαντηση και η λυση αυτου του θεματος υπαρχει εδω.

Η περιπτωση ειναι η ιδια, εστω κι αν η περιγραφη δειχνει διαφορετικη.

ααα...ενταξει ετσι εξηγειται...οκ, αδικα κατηγορησα τους οδηγους παλι...τς τς, ευχαριστω για την επισημανση...ειδες αμα παρεις συνηθεια να φταιει κατι συγκεκριμενο, πως δεν ξεκολλας..?? χαχα :)

Link to comment
Share on other sites

Απολυτως σωστα παρατηρησες, η συμπεριφορα του ειναι ετσι και οφειλεται κυριως στο ULPS.

Αυτη η συμπεριφορα βοηθαει την λειτουργια της 5970 (και του crossfire γενικοτερα) σε πολλαπλες οθονες και στο Eyefinity.

Το αποτελεσμα ομως ειναι ικανοποιητικο.

Οκ, αλλά εγω που δεν χρησιμοποιω πολλαπλες οθονες και το eyefinity, γιατι να μην μπορω να εκμεταλευτω το 99% του GPU μου, οπως γινεται με τους 10-7 και τις προγενεστερες εκδοσεις?

Φαντάζομαι (ισως κανω λαθος!) πως τα benchmarks Θα ηταν ακομα καλυτερα με το 99% και των 2 GPU. Εκτος αν χαλαει το crossfire τοσο που δεν εχει νοημα.

Επισης αυτη η ανισορροπια στη χρηση των GPUs που μεταφραζεται και σε μικρη απ'οτι ειδα διαφορα στις θερμοκρασιες τους (~3C), μηπως δημιουργησει καποιο μελλοντικο προβλημα στη κάρτα λόγω εστω και της ελαφριας ανομοιογενους κατανομης της θερμοτητας?

Και πάλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να πω την αληθεια παρακολουθω το forum αρκετο καιρο και δοκιμαζω τουσ drivers του ατιμαν απλα δεν ποσταρα ,αν γινετε θελω και γω ενα pass για δοκιμη στους 10.8.

Link to comment
Share on other sites

ElGreco,, Ακριβως αυτο ειναι το θεμα οπως λεω συνεχεια. Το προβλημα των διαφορετικων συνδυασμων και απαιτησεων.

Το ενα συνηθως αναιρει το αλλο. Οσο και να προσπαθησεις και για τα δυο στο απολυτο max παντα κατι θα ξεφευγει και καποιος απο τους δυο θα ειναι "ριγμενος". Γι αυτον το λογο υπαρχουν οι συνεχεις εκδοσεις των οδηγων. Κανεις δεν "υποχρεουται" να χρησιμοποιησει οπωσδηποτε τον τελευταιο, αλλα αυτον που του ταιριαζει περισσοτερο.

Σε αποδοση οπως ειδες οι διαφορες ειναι μικρες.

Το επομενο μεγαλο "μπαμ" δεν ειναι αμεσο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.