Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ξέρει κανείς γιατί η ΑΤΙ λέει ότι οι drivers δεν είναι για Toshiba laptops?

Έχω ένα satellite A300 και ενώ η ΑΤΙ έχει βγάλει κάμποσα updates στους drivers η Toshiba μια φορά στη 2ετία έδωσε ένα update κι αυτό μέσω του Windows update (αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συμ-forum-ίτες...

λοιπόν ...

μετά από τα προβλήματα που μου έβγαζε η 5770 μου...

(-2000 vantage,αλλά και γενικότερα πολλά framedrops)

έχοντας δοκιμάσει 10,7 10,8 και 10,9 χωρίς αποτέλεσμα....

σήμερα κατα τύχη βρήκα την λύση

η λύση ήταν λίγο απρόσμενη...

μία ρύθμιση που δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μαζί της στο ccc.....disable catalyst a.i.

και ιδού το σωστό πια vantage

5770fix1093ghz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω 2 5970, μια XFX και μια Powercolor στην οποία έχω περάσει το BIOS της XFX.

Λειτουργούν κανονικά σε Crossfire X, αλλά με τους 10.8 και 10.9a παρατηρώ στο Information Center του CCC ότι ο τρίτος Linked Adapter έχει ελλειπή στοιχεία. Στο GPU-Z φαίνονται κανονικά 4 GPUs και τα σκορ στο 3D Mark Vantage δείχνουν φυσιολογικά (γύρω στις 24000 στο Extreme με Intel 980X, όλα χωρίς OC).

Παλιότερα το Information Center έδειχνε κανονικά πληροφορίες και για τον τρίτο Linked Adapter.

Υποθέτω ότι πρόκειται για κάποιο μικρό bug που δεν έχει λειτουργική σημασία, αλλά θα ήθελα να το αναφέρω στον Atiman για να διορθωθεί από την ATI.

Αν πάλι είναι κάτι πιο σημαντικό, ή πρόκειται για σύμπτωμα βαθύτερου προβλήματος του δικού μου συστήματος, καλό είναι να διερευνηθεί.

Δοκίμασα μία μία και τις δύο κάρτες και φαίνονται κανονικά σε κάθε περίπτωση ο Primary και ο Linked adapter.

Ευχαριστώ.

post-15487-1416074601,1036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

shattered memories,,

Πραγματικα παραξενο και δυσκολο να παει το μυαλο, διοτι αν δεν το εχεις πειραξει δεν εχει λογο να ειναι η ρυθμιση σε λαθος θεση. Καλο που το βρηκες.

pol77,,

Δεν το εχω παρατηρησει και θα πρεπει να το δω.

Η εκτιμηση μου ειναι οτι δεν εχει ευθυνη ο driver σ αυτο. Στο συγκεκριμενο σημειο διαβαζει απλως τα στοιχεια απο τα bios των καρτων.

Σε καθε περιπτωση ομως ειναι ανευ λειτουργικης σημασιας.

Link to comment
Share on other sites

shattered memories,,

Πραγματικα παραξενο και δυσκολο να παει το μυαλο, διοτι αν δεν το εχεις πειραξει δεν εχει λογο να ειναι η ρυθμιση σε λαθος θεση. Καλο που το βρηκες.

να πω την αλήθεια όταν μου είχε αρχίσει η κάρτα τα περίεργα το είχα πειράξει....

αλλά είτε το είχα standard είτε advanced είτε έκανα default στις ρυθμίσεις το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο "προβληματικό"

το disable το δοκίμασα κατά τύχη και πήρα +1500points(το υπόλοιπο+500 ήρθε μετά από o/c γιατί έχω bottleneck..)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση atiman. Αν προτίθεσαι να το ψάξεις, έχε υπ' όψιν ότι όπως ειπα και παραπάνω, μία μία οι κάρτες δείχνουν σωστες πληροφορίες στο CCC.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια όταν μου είχε αρχίσει η κάρτα τα περίεργα το είχα πειράξει....

αλλά είτε το είχα standard είτε advanced είτε έκανα default στις ρυθμίσεις το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο "προβληματικό"

το disable το δοκίμασα κατά τύχη και πήρα +1500points(το υπόλοιπο+500 ήρθε μετά από o/c γιατί έχω bottleneck..)

Mα γιατι ρε παιδια οταν ειναι το AI enable η καρτα <<χανει>> σε αποδοση??

Τωρα δοκιμασα να τρεξω vantage την μια με AI enable και την αλλη disable και το σκορ ηταν ολοιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Mα γιατι ρε παιδια οταν ειναι το AI enable η καρτα <<χανει>> σε αποδοση??

Τωρα δοκιμασα να τρεξω vantage την μια με AI enable και την αλλη disable και το σκορ ηταν ολοιδιο!

τι να πω....και εγώ δεν ξέρω..

παλιά είχα κάνει κ εγώ δοκιμές (πριν αρχίσουν τα προβλήματα με AI enable-disable)και όντως ήταν ίδια..

(το +-10points δεν θεωρείται διαφορά για εμένα τουλάχιστον)

τώρα αυτό έδωσε την λύση...

μπορεί απλά να έχω κάπου αλλού το πρόβλημα και το disable να το καλύπτει....

εφόσον τώρα δουλεύει καλά δεν με πολύ-απασχολεί

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να βοηθησω τα παιχνιδια με εξτρα μνημη σε βαρυ παιχνιδι, αν δω οτι δεν επαρκει το 1gb(+1gb mirroring) των 5850 μου..?? καμια ρυθμιση, τιποτα απο το υπολοιπο συστημα για ενισχυση..??:upside::innocent:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να βοηθησω τα παιχνιδια με εξτρα μνημη σε βαρυ παιχνιδι, αν δω οτι δεν επαρκει το 1gb(+1gb mirroring) των 5850 μου..?? καμια ρυθμιση, τιποτα απο το υπολοιπο συστημα για ενισχυση..??:upside::innocent:

δες εδω ενα review σε 5970 4 γιγα και μετρησεις με 5970 2γιγα

πχ στο μετρο overclock και οι δυο 1920χ1200 2 fps διαφορα

ψιχουλα δηλαδη

http://www.overclockersclub.com/reviews/sapphire_toxic_hd5970/6.htm

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα rename το topic. Δεν είναι Official ATI Catalyst Drivers αλλά Modded από τον Atiman. Καλύτερα να φτιάξετε δύο topic, ένα για Official και ένα για Modded ;)

δεν υπαρχουν modded και official, ολοι την ιδια πηγη εχουν, μην επαναλαμβανουμε τα ιδια...και τα ιδια...beta και whql...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν modded και official, ολοι την ιδια πηγη εχουν, μην επαναλαμβανουμε τα ιδια...και τα ιδια...beta και whql...

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx σε αυτό το link υπάρχουν οι drivers του Atiman;

- Οχι:nothing:

Αρα υπάρχουν οι Atiman, Superman, Batman, NVIDIAman modded drivers κι οι Official beta/whql :T:

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο το Link δεν θα υπηρχε ποτε καποιος beta driver, κανενος.

ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ. οι driver, παρουσιαζονται απο εμενα. Αυτο σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι ειναι φτιαγμενοι απο εμενα. Οποιος θεωρει, πιστευει η διαδιδει κατι διαφορετικο, τουτο δεν ειναι αληθες και παραμενει δικη του εκτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.