Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

που μόλις μετά από ένα χρόνο βγάζει στην αγορά κάτι με καλό tess --> 6870>5870 tess-wise ... και κάποια features ώπος 3d κτλπ , δυνατότητα που η ξεφτιλισμένη η πράσινη την προσφέρει από την σειρά 8ΧΧΧ. όχι ότι το 3d είναι κάτι που με καίει προσωπικά, αλλά είναι ένας δείκτης, που λέει πολλά.

E καλα μην τα λεμε ολα οπως μας βολευει..Το Φερμι βγηκε 6 ολοκληρους μηνες μετα την κυκλοφορια των 5χχχ...

Και ακομα και σημερα ενα ολοκληρο χρονο μετα την κυκλοφορια των 5χχχ (ενω σε λιγο η ατι θα κυκλοφορισεις τις νεες και πολυ δυνατες 69χχ) η nvidia δεν εχει βγαλει καρτα ακομη που να φτανει η να ξεπερνα τις επιδοσεις της 5970...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ηδη πιο γρηγορος και πιο ολοκληρωμενος οδηγος, πανω στον οποιο ειναι βασισμενος ο 10.10c..

Αμα λες τον δικο σου εγω δεν μπορω να τον κατεβασω γιατι προσπαθω να στειλω μηνυμα και δεν στελνεται το κερατο οπου σου ζηταω pass!

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το OpenCL. Εχω την 6870 με τους 10.10α και εγκατεστησα το StreamSDK 2.2 αλλα στο GPU-Z δεν ειναι τσεκαρισμενο το OpenCL, μονο το DirectCompute. Ti συμβαινει?

Παντως με τους drivers της ΑΤΙ δεν ειχα αντιμετωπισει καποιο σοβαρο προβλημα με την 4870 που ειχα εδω και 2,5 χρονια, ολα δουλευαν ΟΚ (νταξει υπηρχαν καποιες εκδοσεις drivers που ηταν αθλιες). Εκνευριστηκη ειναι η αφαιρεση συμβατοτητας με τα Server 2008 r2 που εχω απο την 10.6 και μετα και αναγκαζομαι να κανω manual install:wall:

Ο CCC ομως ειναι η προσωποποιηση του bloatware. Παναθλιο resource hog application που παρεμενει το ιδιο εδω και χρονια. Απαισιο και ξανα απαισιο, προτιμω το πανελ της "πρασινης".:bad: Ευτυχως υπαρχει και το ΑΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο θα πανε RMA επειδη μετα απο 3-6-12 μηνες που τις εχεις αποφασισες οτι δεν σου κανουν ?Εχτος αν το RMA το μεταφραζεις σαν αναβαθμιση εσυ

yep και στα δύο, ούτε μου κάνουν, πολύ χαμηλότερα απο τις προσδοκίες μου και ...ναι θέλω αναβάθμιση ... hellooo ? :)

Link to comment
Share on other sites

Σημειωση,,

Αυριο θα υπαρχει κατι εντελως νεο.

Υ.Γ, προς απαντες.

Τωρα που καποια αλλη "πλευρα" δεν μιξαρει πια αρχεια για να τα παρουσιαζει ως οδηγους, απο που αραγε ο atiman "αντιγραφει" αυτους που εχει και που δοκιμες τους εχουν αναφερθει σε προηγουμενα posts?

Δυσκολο ερωτημα...!!!

Drama.jpg

Πέρα από την πλάκα, άλλη κουβέντα για το συγκεκριμένο θέμα δε θέλω να γίνει. Ακάλυπτες επιταγές δε δεχόμαστε στον Λάμπη.-

Link to comment
Share on other sites

Ο astrolabos εννοεί οτι αν και η Δ.Ο. προς το παρόν σε προστατεύει από εκείνους που δε σέβονται τη δουλειά και τη βοήθεια που δίνεις στο forum απλόχερα και από την καλή σου την καρδιά........εντούτοις θα πρέπει να προσέξεις και συ να μη κάνεις ποστ όπως αυτό

Σημειωση,,

Αυριο θα υπαρχει κατι εντελως νεο.

Υ.Γ, προς απαντες.

Τωρα που καποια αλλη "πλευρα" δεν μιξαρει πια αρχεια για να τα παρουσιαζει ως οδηγους, απο που αραγε ο atiman "αντιγραφει" αυτους που εχει και που δοκιμες τους εχουν αναφερθει σε προηγουμενα posts?

Δυσκολο ερωτημα...!!!

που απλά δημιουργεί εντυπώσεις μέχρι να μας αποκαλύψεις τι εννοείς.....

σε καμία περίπτωση δε σε αμφισβητώ οτι αύριο μπορεί να βγάλεις κάτι καλό στη φόρα.......

αντί όμως να το προμοτάρεις με ένα ποστ που δεν συγκεκριμενοποιεί σε τι αναφέρεσαι παρά μόνο αυξάνει την αγωνία των αναγνωστών και προκαλεί ερωτηματικά...........καλύτερα να το κάνεις μια και έξω.

Φιλικά:)

Link to comment
Share on other sites

Αρα τελικα ειναι ευκολο να καταλαβει ο αναγνωστης τι εννοει το μηνυμα μου..

Να προσθεσω οτι αφορα περισσοτερο τις σελιδες που ανοιχτηκαν στο lab και οχι καπου αλλου...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

yep και στα δύο, ούτε μου κάνουν, πολύ χαμηλότερα απο τις προσδοκίες μου και ...ναι θέλω αναβάθμιση ... hellooo ? :)

Sorry απο όλους σας αλλά πρέπει να το ρωτήσω , πως θα τις κάνεις και τις δυο rma ? θα τις κάψεις εσκεμμένα ? γιατί εγώ σου έκανα μια πρόταση που δεν απάντησες, απλά δεν ξέρω αν το πείρες στην πλάκα , με μια καλή τιμή σου τις αγοράζω :getlost: .

Υ.Γ. εάν ισχύει αυτό που καταλαβαίνω απο τα υπονοούμενα τότε φίλε μου sorry ...... :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Sorry απο όλους σας αλλά πρέπει να το ρωτήσω , πως θα τις κάνεις και τις δυο rma ? θα τις κάψεις εσκεμμένα ? γιατί εγώ σου έκανα μια πρόταση που δεν απάντησες, απλά δεν ξέρω αν το πείρες στην πλάκα , με μια καλή τιμή σου τις αγοράζω :getlost: .

Υ.Γ. εάν ισχύει αυτό που καταλαβαίνω απο τα υπονοούμενα τότε φίλε μου sorry ...... :hang3:

Αν ισχυει κατι τετοιο υστερα φωναζουμε γιατι τα καταστηματα ανεβαζουν τιμες , και σταματανε τα πιστωτικα κτλ αμα τους τυχαινουν 2-3 ατομα καθε βδομαδα που πανε κατι επειδη το χαλασαν επιτιδες ειτε για να κανουν αναβαθμιση ειτε γιατι απλα γιατι μετα απο 1-2-3-6 μηνες αποφασισαν οτι τελικα δεν τους αρεσει καικαμε

Link to comment
Share on other sites

Σημειωση,,

Αυριο θα υπαρχει κατι εντελως νεο.

Το πες και το εκανες τελικα :T:

Ξερεις,... δε πειραζει να καθυστερησεις και μια μερα... τρεχω τα benchmarks των 8.783.5 (MLAA support) και θα τα ποσταρω σε λιγο.

Ειμαι περιεργος να δω πως θα δουλεψουν τα παρακατω...

MLAA Support only for HD5000 and HD6000 series

>No need any AppProfile.

>No need registry modification.

>For crossfire setups "play" with Catalyst A.I tab and click Disable ATI CrossFireX power settings button..

Thanks! :T:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τελευταια ακουγεται αρκετα οτι ο πραγματικος ενοχος πολλων προβληματων (.exe error,ctd) στους οδηγους της ati ειναι το Microsoft Visual C++ 2005 Redistributable καλο θα ητανε να ειχαμε μια εικονα απο τον καθενα για το ποια εκδοση ειναι εγκατεστημενη στο pc μας.

Εγω μετα απο φρεσκια εγκατασταση windows 7 x64 και μετα την εγκατασταση του dirt2 μπηκε η εκδοση 8.0.50727.42

Με την εγκατασταση του bfbc2 η εκδοση εγινε 8.0.59193.

Η εκδοση του Microsoft Visual C++ 2010 x64 Redistributable ειναι 10.0.30.319

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ξερω την Visual C++ 2005 Redistributable την βαζει το vantage στην εγκατασταση του.

Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με το να δω αν δουλευει με αλλη εκδοση..

Υπαρχει περιπτωση αυτες οι εκδοσεις Visual C++ να δημιουργουν προβληματα στα παιχνιδια ;

Link to comment
Share on other sites

Το πες και το εκανες τελικα :T:

Ξερεις,... δε πειραζει να καθυστερησεις και μια μερα... τρεχω τα benchmarks των 8.783.5 (MLAA support) και θα τα ποσταρω σε λιγο.

Ειμαι περιεργος να δω πως θα δουλεψουν τα παρακατω...

MLAA Support only for HD5000 and HD6000 series

>No need any AppProfile.

>No need registry modification.

>For crossfire setups "play" with Catalyst A.I tab and click Disable ATI CrossFireX power settings button..

Thanks! :T:

Παιδες το να συζητατε σε αυτο το νημα για κατι το οποιο βρισκεται αποκλειστικα σε αλλο φορουμ δεν οφελει σε κατι.

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε παιδιά δεν θα κάψω τίποτα, απλά θα πω τις γνωστές @@@ θόρυβος, artifacts κτλπ, μεχρίς ότου να με βαρεθούν.... και αν πάλι δεν γίνει τπτ... πάλι δεν θα τις κάψω, δεν μπορώ να το ρισκάρω τόσο... :)

ποίος σταμάτησε τα πιστωτικά ?

Έγινε επεξεργασία από Trollarw
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το να συζητατε σε αυτο το νημα για κατι το οποιο βρισκεται αποκλειστικα σε αλλο φορουμ δεν οφελει σε κατι.

Sorry αν δεν εχω καταλαβει κατι, αλλα αυτο το thread θεωρω πως εχει εξαιρετικης αξιας posts αναφερομενα στους ATI Catalyst Drivers. Ταυτοχρονα (αν κανω λαθος διορθωστε με!) ΟΛΟΙ οι νεοι drivers της ΑΤΙ (beta και μη) ειναι διαθεσιμοι απο τον ΑΤΙΜΑΝ με ενα απλο Π.Μ.

Δεν ειναι κριμα λοιπον, να σταματησουμε να ενημερωνουμε το ηδη πλουσιο αρχειο αυτου του thread με τα νεα releases των drivers (including beta versions)?

Και παλι, αν εχω "χασει" κατι στο ολο θεμα και ειμαι εκτος θεματος, πειτε μου να σταματησω και να περιοριστω στον σχολιασμο μονο των official drivers, μιας και προσωπικα περαν των ΑΤΙ, ΑΤΙΜΑΝ και guru3d, δεν εχω αλλες πηγες για drivers (beta, official, modded) :hm:

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.