Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Το 790GX ειναι ενα αρκετα παλιο chipset. Ακομα και να δουλευε σε crossfire με τις 5870 θα δουλευε σε 8Χ η καθε καρτα, οποτε δεν θα υπηρχε ουσιαστικη βελτιωση στην ταχυτητα.

Δεν φταιει ο driver αλλα το chipset..

εισαι σιγουρος γι'αυτο? γιατι πανω σε αυτο βασιστηκε και το 890..!!!!

μερικα lanes παραπανω, υποστηριξη σε usb 3,0 και νεοτερη onboard καρτα γραφικων, δεν ειναι νεο chip αλλα εξελιξη του υπαρχοντος!!

http://www.amdzone.com/phpbb3/viewtopic.php?f=52&t=137642&start=0

http://ixbtlabs.com/articles3/mainboard/amd-890gx-chipset-p1.html

http://techgage.com/article/a_look_at_amds_890gx_chipset/

http://www.anandtech.com/show/2952

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχω δικιο οσο κι αν η μνημη μου δεν ειναι τοσο ισχυρη πια..

Το 890 ειναι οντως η εξελιξη, αλλα δεν μιλαμε γι αυτο.

Το 790GX ειναι αν θυμαμαι καλα του 2008, την εποχη της σειρας 3000.

Δεν ξερω αν μπορουν πια να βρεθουν αρθρα για τις αδυναμιες του 790GX.

edit,

εγω το ειχα ψαξει το θεμα πριν την παρω και ειδα οτι δεν θα χανει πολυ σε επιδοσεις εκτος απο περιπτωσεις 2 5970 και τετοια.τωρα μολις αλακσα θεση τις gpu θα κανω ξανα εγκατασταση το catalyst.η ερωτηση που εχω ειναι η εξης,οταν εχω cf και παω στο ati overdrive μεσα στο catalyst δεν θα πρεπει να διχνει κανονικα και τις δυο καρτες(χρονισμους και σχετικα)?και σε desktop τι ρολογια παιζουν γιατι ειδα να ειναι 400/300 και δεν ξερω κατα ποσο ειναι φισιολογικο.

Οχι, στον πινακα του overdrive δειχνει μονο την πρωτη σε ολες τις παραμετρους της.

Ati ευχαριστω για το driver δε βλεπω ομως να γινεται κατι το διαφορετικο ! :(

Αυτος ο οδηγος φτιαχτηκε αποκλειστικα για την 4870Χ2.

Εαν δεν εκανε την δουλεια του, ειτε εχουν δικιο οσοι μιλουν για rma η κατι αλλο συμβαινει..

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε σε πιο παλαιες σελιδες του νηματος που υπαρχουν λεπτομεριες των προβληματων που αντιμετωπιζαν οι χρηστες με 4870Χ2, τους λογους που αναγκασαν να φτιαχτει αυτος ο οδηγος και τα αποτελεσματα του..

Με δυο λογια, δεν ειναι ενας κοινος 10.8.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ενας θεος ξερει πως δουλεψε το crossfire αλλα δουλεψε,το θεμα ειναι οτι αλαξα θεσεις τις καρτες και τωρα η μια ειναι 16χ και η αλλη 4χ(epic fail) τελος το μηνα παω για asus crosshair iv,λεει οτι οι μνημες που υποστηριζει ειναι μεχρι 2000 αλλα oc, δλδ αν εγω αγωρασω μνημες στα 2000 θα πρεπει πρωτα να κανω oc για να τρεξουν τοσο?

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα ένα update για ΑΤΙ σε win7 ultimate x64

και πήρε ο διάολος τα vimeo και youtube,

έτρεχε ο ήχος,αλλα εικόνα ένα πράσινο χρώμα

πέρασα τους τελευταίους drivers από ΑΤΙ και ίσιωσε.

δεν ξέρω αν έπρεπε να το ποστάρω στο thread με τα win7

αν είναι άσχετα παρακαλώ μεταφέρε το εκεί.

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα ένα update για ΑΤΙ σε win7 ultimate x64

και πήρε ο διάολος τα vimeo και youtube,

έτρεχε ο ήχος,αλλα εικόνα ένα πράσινο χρώμα

πέρασα τους τελευταίους drivers από ΑΤΙ και ίσιωσε.

δεν ξέρω αν έπρεπε να το ποστάρω στο thread με τα win7

αν είναι άσχετα παρακαλώ μεταφέρε το εκεί.

Και σε μένα συνέβη όταν έβλεπα streaming videos, είμαι με τους 8.782.1 .

Πρασίνησε το παράθυρο του video και οι Catalyst σταμάτησαν να δουλεύουν και επανήλθαν αυτόματα (όπως συμβένει όταν δεν είναι stable το ο/c της κάρτας)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα, δες απο τα νουμερα συγκρινοντας τις φωτογραφιες που εβαλες, ποιος ειναι νεοτερος απο τους δυο.

Ο 2D driver δουλευει σωστα μονο σε κατασταση default χρονισμων και με μια οθονη, παρουσιαζοντας ομως κατα ατακτα διαστηματα τρεμοπαιξιματα και κατι σαν "φλασαρισμα".

Χωρις overclock αλλα σε δευτερη οθονη, αυτη παρουσιαζει γραμοσκιασεις.

Σε κατασταση overclock, αμεσως κρασαρει.

Ο driver θα διορθωθει και θα ανεβει νεος υπο την μορφη hotfix σε 2 - 3 μερες περιπου.

P.S

Ο σωστος 8.791 αναρτηθηκε στην database μου στις 2/11 και εχει ηδη δοκιμαστει απο μελη του thelab που μου τον ζητησαν μεσω ΠΜ

Ο hotfix 8.792 αναρτηθηκε επισης στην database μου στις 16/11 και δοκιμαζεται..

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα, δες απο τα νουμερα συγκρινοντας τις φωτογραφιες που εβαλες, ποιος ειναι νεοτερος απο τους δυο.

Ο 2D driver δουλευει σωστα μονο σε κατασταση default χρονισμων και με μια οθονη, παρουσιαζοντας ομως κατα ατακτα διαστηματα τρεμοπαιξιματα και κατι σαν "φλασαρισμα".

Χωρις overclock αλλα σε δευτερη οθονη, αυτη παρουσιαζει γραμοσκιασεις.

Σε κατασταση overclock, αμεσως κρασαρει.

Ο driver θα διορθωθει και θα ανεβει νεος υπο την μορφη hotfix σε 2 - 3 μερες περιπου.

5870 (o/c 850/1250 ) dual -extend- monitor και δεν μου παρουσιάζει ούτε flickering ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι παρα πολυ ευχαριστο και τοτε εγω ισως να τα εβγαλα απο το μυαλο μου οσα ειπα.!

edit,,

Κατι που δεν ανεφερα απο λαθος μου, ισως γιατι το θεωρησα αυτονοητο, μιλαμε για overclocking μεσω του CCC.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Περα απτα γνωστα θεματα ασυμβατοτητας μεταξυ 10.11 και 6xxx, εχω και εγω θεμα με τα βιντεο, συγκεκριμενα πολλα βιντεο αμα τα ανοιξω με τον windows media player αντι για τον VLC κολλανε ολα, γκριζαρει η οθονη ( το περιβοητο GSOD ειναι αυτο ? ) και μετα μου λεει οτι ο driver μολις εκανε recover :wall:

Για bad company 2 και 58xx ποιος ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ο πιο γρηγορος catalyst ? Ο 10.4 ? ctd δεν εχω φαει ακομα σε κανενα game αλλα δεν εχω προλαβει να καω πολυ :(, στην havana του black ops θα γινει τπτ επιτελους που χτυπαμε 50fps και κατω οταν κοιταζουμε συγκεκριμενα σημεια ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.