Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Συνεχίζεις να μπερδεύεις το OpenCL με το ATI Stream.

Το OpenCL ναι είναι αξιοποιήσιμο από κάποιους χρήστες.

Το ATI Stream από κανέναν, είναι απαραίτητο όμως στους developers.

Όποιος μου βρει εφαρμογή που απευθύνεται σε χρήστες και απαιτεί ATI Stream, θα έχει από εμένα 10€ για κάθε εφαρμογή που βρίσκει!

Το στοίχημα πάει από τώρα.

Υ.Γ Το post αυτό μπήκε σε απάντηση του προηγούμενου post του Atiman, το οποίο το έσβησε και δεν υπάρχει. Παρόλα αυτά το στοίχημα μετράει ακόμα, δεν το παίρνω πίσω :)

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα που εχω πει, αλλα και με αυτα που γραφει στο site της η AMD τα οφελη του ATI Stream δεν κατηγοροποιουνται σε μεμονομενες εφαρμογες.

Η εμμονη επ αυτων των εφαρμογων ειναι λανθασμενη...απο εκει και περα, καθε τι αλλο θεωρω οτι πεφτει στο κενο.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

με τους 11.4

3DMark Score 15802.32 3DMarks

Graphics Score 17110.54

CPU Score 12853.99

Jane Nash 48.86 FPS

New Calico 51.42 FPS

AI Test 1711.74 operations/s

Physics Test 18.72 operations/s

με τους 11.3

3DMark Score 15848.58 3DMarks

Graphics Score 16987.45

CPU Score 13194.78

Jane Nash 48.17 ΦΠΣ

New Calico 51.4 FPS

AI Test 1712.14 operations/s

Physics Test 20.34operations/s

Γιατι η πτωση στην cpu :hm:

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω να πιστευετε οτι κανω λαθος παρα να προσυπογραψω κατηγορηματικα οπως αλλοι οτι δεν χρειαζεται η συγκεκριμενη εφαρμογη του ATI Stream.

Ειναι περισσοτερο οφελιμο στον αναγνωστη.

Ξαναλεω οτι η πολιτικη του Stream δεν εχει αλλαξει, η ενσωματωση περισσοτερων παραμετρων στους βασικους οδηγους απ οτι παλαιοτερα δεν εχει αποδυναμωσει (προς το παρον) το SDK. Θυμησου (επι του σχολιου σου) SDK ηταν και παλαιοτερα οταν υποχρεωτικα ηταν απαραιτητο για το ελαχιστο των παραμετρων του OpenCL.

Οι βελτιωσεις που παρεχει, αναγραφονται επισημα στο site της εταιριας (ασχετα με το τι λεω εγω ο "ασχετος"). Οποιος θελει τις διαβαζει και τις αξιολογει, οποιος θελει οχι. Το ATI Stream ειναι μια πολυ μεγαλη σε ογκο εφαρμογη και ναι περιλαμβανει και εργαλεια για τους Developers αλλα οχι ΜΟΝΟΝ ...

Ταυτοχρονα, νομιζω πως το να θεωρειτε δεδομενη την συγχυση μου (οπως αναγραφεται), ειναι το λιγοτερο εξωφρενικο, αλλα δεν πειραζει, ειναι φανερη η λανθασμενη προσεγγιση του NikosD οταν ζηταει επιμονα εφαρμογες.

Συνοπτικα η αποψη μου ειναι αυτη που εχω αναφερει, Δεν μπορουμε να αποκλεισουμε τις παραπανω παραμετρους που μας δινει επειδη "εμεις" ως μεσος απλος χρηστης μπορει να μην τις χρειαζομαστε, η δεν γνωριζουμε αν τις χρειαζομαστε.

Επι του θεματος, η παραπομπη θα ειναι για ολους τους ενδιαφερομενους το site της AMD και οχι τα λογια του οποιουδηποτε (μαζι και τα δικα μου).

- edit -

Επειδη το ξεχασα,

Θα ηθελα να μου πει καποιος τι περιεχουν τα αρχεια amdocl.dll , OpenCl.dll , OVDecode.dll τα οποια εκτος των αλλων περιλαμβανονται στο πακετο του ATI stream SDK..?

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να μπερδεύεις το OpenCL με το ATI Stream.

Το OpenCL ναι είναι αξιοποιήσιμο από κάποιους χρήστες.

Το ATI Stream από κανέναν, είναι απαραίτητο όμως στους developers.

Όποιος μου βρει εφαρμογή που απευθύνεται σε χρήστες και απαιτεί ATI Stream, θα έχει από εμένα 10€ για κάθε εφαρμογή που βρίσκει!

Το στοίχημα πάει από τώρα.

Υ.Γ Το post αυτό μπήκε σε απάντηση του προηγούμενου post του Atiman, το οποίο το έσβησε και δεν υπάρχει. Παρόλα αυτά το στοίχημα μετράει ακόμα, δεν το παίρνω πίσω :)

μέτρα και όταν βγάλεις τον λογαριασμό πες μου να σου δώσω το iban :p

AMD Game Forums - Programs/Apps that are Stream enabled?

Link to comment
Share on other sites

Βρε άσχετε που έγραψες αυτό το post, αυτές οι εφαρμογές απαιτούσαν το Ati Stream, όταν το OpenCL δεν υπήρχε ακόμα μέσα στο driver.

Όλα αυτά τα προγράμματα που βρίσκονται στην σελίδα που παραπέμπεις τρέχουν με την εγκατάσταση του 11.3/ 11.4 και μόνο, χωρίς το Ati Stream.

Λοιπόν επειδή μας διαβάζουν και βλάκες, το στοίχημα αλλάζει.

Για κάθε λάθος εφαρμογή, αυτός που την γράφει με πληρώνει 10€.

Ο προήγουμενος απαλλάσεται γιατί πρόλαβε να πετάξει την βλακεία του πριν την αλλαγή.

Όσο για τον Atiman, συμφωνώ με το σχόλιο που έγραψε άλλος.

Έχει πρόβλημα εγωισμού, αλλά είναι καλό παιδί.

Ας μην κάνουμε την κουβέντα προσωπική, απλά λίγο προσοχή σε αυτά που γράφει ο Atiman.

Άνθρωπος είναι κι αυτός και κάνει λάθη, μην τα παίρνετε ότι λέει ως Ευαγγέλιο.

Link to comment
Share on other sites

εγω τρεχω εφαρμογες openCL βαζοντας μονο τον driver με την καταληξη _ocl

νομιζω απο την 11.1 υπαρχει αυτο, ισως και πιο παλια. αν βαλω driver χωρις _ocl τοτε πρεπει

να βαλω το ATI stream προγραμμα ωστε να τρεξω τις εφαρμογες αλλα μου βαζει και ενα καρο

λακαμιες για να φτιαξω opencl εφαρμογες που δεν χρειαζομαι :T:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αλλά εγώ έναν ήπιο χαρακτηρισμό έδωσα με την λέξη άσχετος.

Μεγαλύτερα εμπόδια στην βελτίωση και την πρόοδο είναι ο εγωισμός και η βλακεία.

Ειδικά αν συνδυαστούν μαζί μετά προκύπτει και έπαρση, κουτοπονηριά και αλαζονεία.

Σταματάω εδώ τα off topic.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κουρασει αυτο το θεμα με τους προσωπικους χαρακτηρισμους, τουλαχιστον δεν μου αρεσει οσον αφορα το προσωπο μου και νομιζω οτι δεν οφελει και πουθενα τους αναγνωστες.

Ειπα, ειπες, ειπε, εκανε λαθος, δεν εκανε....παιδικα πραγματα σε ενα forum που δεν εχουν νοημα.

Οποιος πιστευει οτι με τον 11.3 η με τον 11.4 ΔΕΝ χρειαζεται τις παραπανω παραμετρους που μας παρεχει το ATI Stream επιπροσθετα με τους ενσωματωμενους, δεν το βαζει.

Νομιζω οτι ειναι παρα πολυ απλο...

Η ερωτηση μου ισχυει,,

Θα ηθελα να μου πει καποιος τι περιεχουν τα αρχεια amdocl.dll , OpenCl.dll , OVDecode.dll τα οποια εκτος των αλλων περιλαμβανονται στο πακετο του ATI stream SDK..?

Αν δεν ξερετε να απαντησω ο ιδιος...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω, οι προσωπικές αντιπαραθέσεις είναι ανούσιες και ζημιογόνες.

Όπως επίσης θεωρώ τελείως ανώριμο να κάνεις κάποιος ένα λάθος και να μην το παραδέχεται.

Οι αντιπαραθέσεις με επιχειρήματα πάνω σε τεχνικά θέματα, όπως αυτά του συγκεκριμένου forum, έχουν ενδιαφέρον.

Για αυτό και ισχύει και η δική μου ερώτηση:

Υπάρχει πρόγραμμα που μετά την εγκατάσταση του 11.3/11.4 απαιτεί ΕΠΙΠΛΈΟΝ και το Ati Stream για να τρέξει ?

Πολύ απλή και ξεκάθαρη ερώτηση που περιμένει μια απλή και ξεκάθαρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως ισχυει και για καποιον ο οποιος εμμενει σε ανουσιες ερωτησεις οταν εχουν τεθει αλλες πολυ πιο ουσιαστικες.

Ξερεις να απαντησεις σε αυτες?

Οι "εφαρμογες" οπως θελεις να τις ονομαζεις για τον μεσο ταπεινο gamer αρκουνται στο 15% των παραμετρων του OpenCL, αρκουν για ολους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνεχίσω αυτόν τον παιδικό διάλογο.

Επειδή έκανες λάθος και δεν θες να το παραδεχτείς, εσύ είσαι ικανός να με καλέσεις σε μονομαχία να τις βγάλουμε έξω να τις μετρήσουμε (τις γνώσεις μας)

Τόσο πολύ σε έχει πειράξει το λάθος που έκανες εδώ στο forum?

Μα γιατί αφού δεν είναι η πρώτη φορά, ούτε θα είναι και η τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Ο επόμενος που θα απαντήσει εριστικά / απαξιωτικά / σε προσωπικό επίπεδο αντιπαράθεσης εδώ, και συνεχίσει αυτούς τους παιδικούς διαλόγους θα πάει για μετά- Πασχαλινές διακοπές με έξοδα της διοίκησης.

Αν θέλετε να βοηθάτε και να ποστάρετε να το κάνετε πολιτισμένα, και χωρίς εξυπνάδες.

Αν δεν θέλετε ΜΗΝ το κάνετε.

Αλλά την συζήτηση στάβλο και msn δεν θα την κάνει κανείς.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες, αλλά πρόσεξε μην σκίσεις και κανά καλτσόν.

Χαλάρωσε λιγάκι.

Αυτά τα με έξοδα της διοίκησης και μετά πασχαλινές διακοπές, εκεί που σε παίρνει.

Όσο το άλλο για τον στάβλο και το msn, κάτι θα ξέρεις εσύ με όνομα Dolly.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.