Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εμενα το mantle μου κολλαει , να εξηγήσω... παίζει το παιχνιδι 7-8 δευτερολεπτα παγωνει για μισό δευτερολεπτο και πάλι το ίδιο... Φταιει το crossfire μαλλον?? Πιθανον

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα χθές που δοκίμασα με την R9 270Χ ΤΟP ενώ με DX11 έτρεχε λαδάκι όλα τέζα σε 1200p!

Πιθανολογώ ότι αυτό συμβαίνει διότι δεν υπόστηρίζονται ακόμα επίσημα όλες οι GCN κάρτες... στον WHQL θα υποστηρίζονται όλες. Εξάλου η AMD έχει ανακοινώσει ότι ο Catalyst 14.1 Beta Ver_1.6 έγινε optimized με την R9 290X/R7 260 Series και ότι περεταίρω optimizations για τις υπόλοιπες κάρτες θα έρθουν σύντομα σε επόμενες εκδόσεις των Catalyst drivers.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το mantle μου κολλαει , να εξηγήσω... παίζει το παιχνιδι 7-8 δευτερολεπτα παγωνει για μισό δευτερολεπτο και πάλι το ίδιο... Φταιει το crossfire μαλλον?? Πιθανον

Και εμένα τα ίδια κάνει δυστυχώς...Έχετε βρει καμια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες έχω ένα θέμα..

Ας τα πάρω από την αρχή..

Είχα τους 14.1 λέω κάτσε να βάλω τους 13.12..

Βάζω atiman Unistaller κατεβάζω 13.12 τους βάζω μου βγάζει Error..

ri6S01C.jpg

Ξανα Atiman Unistaller τα ίδια..

Βαζω και Driver Sweeper τον βάζω πάλι το ίδιο..

Κανω Restart βλέπω δεν έχει βγεί ο AMD Driver στο δεξί κλικ..

Ξανα κάνω Install στα καπάκια λεει Succesfull και πάλι τίποτα..

Βάζω πάλι Driver Sweeper Atiman Unistaller ccleaner..

Και εκεί το μπούκοσα :hehe:

Έκανα Βεβαια Restore Point αλλά δεν βλέπω κάτι γενικά έχουν μαμ.. τα πάντα όλα..

Τι να κάνω εκτός από Format που κανονικά είναι και το πιο οκ στην παρόν φάση αλλα βαριέμαι να τα ξανα περάσω όλα δεν μπορω δεν αντέχω..

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] καμια γνώμη τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη φορα που εκανα unistall τους 13.12 με του atiman μετα το ρεσταρτ δεν ειχε φυγει τπτ!! ξανακανω και 2η φορα παλι τπτ ενω το προγραμμα δεν εβγαζε κανενα error.

την 3η φορα πρωτου ξεκινησω το unistall εσβησα εντελως τον φακελο c:/ati και ολα πηγαν κανονικα..ηταν σαν καθε φορα που εκανα restart να μου ξαναπερνουσε μονο του τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι error, ειναι warning.

Τα warnings μπορουν να οφειλονται σε πολλους λογους, ακομα και το ποσες προσπαθειες κανει ο installer για να διορθωσει μια λαθος τιμη στο μητρωο, η ακομη και εαν ο χρονος της εγκαταστασης ειναι μεγαλυτερος απο τον προβλεπομενο, η ακομη και οταν κανουμε αυτοματη εγκατασταση που πιθανον να φορτωνονται softwares (hydravision πχ) που δεν υποστηριζονται απο την καρτα.

Σε καμια περιπτωση εαν δεν εχουμε error στο installation report δεν μας ενδιαφερουν τα warnings.

Ο driver εχει εγκατασταθει και λειτουργει σωστα...

την πρωτη φορα που εκανα unistall τους 13.12 με του atiman μετα το ρεσταρτ δεν ειχε φυγει τπτ!! ξανακανω και 2η φορα παλι τπτ ενω το προγραμμα δεν εβγαζε κανενα error.

την 3η φορα πρωτου ξεκινησω το unistall εσβησα εντελως τον φακελο c:/ati και ολα πηγαν κανονικα..ηταν σαν καθε φορα που εκανα restart να μου ξαναπερνουσε μονο του τους drivers.

Λυπαμαι αλλα πρεπει να σου πω οτι κατι δεν λες σωστα.

Πρωτον το folder ειναι c:\AMD , δευτερον δεν υπαρχει περιπτωση με κανεναν τροπο να ξεκινησει μια εγκατασταση απο αυτο το folder αυτοματα.

Σε περιπτωση που εχεις 8.1 υπαρχει μονον η περιπτωση να φορτωνει τους drivers online μεσω του update μετα το restart, κατι ομως που εχω "κοψει" επιμελως μεσω του 8.3.5.

Κατι αλλο συμβαινει...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Wbc6aK6.jpg

Αυτός εδώ τι είναι?

Που κάθε φορά αφου βγάζω τους Drivers με Unistaller καθε φορα μετά από ένα δευτερόλεπτο μπαίνει αυτός εδώ αυτόματα.. και τραβάω Install τον κάθε Driver πάνω του..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Ελπιζω η σκεψη μου περι ιδιαιτεροτητων της εγκαταστασης/απεγκαταστασης του mantle να μην βγουν αληθηνες, αλλιως θα χρειαστει ψιλοαμεσα να αφιερωσεις κ αλλο χρονο για αλλαγη του uninstaller...

Η ιδεα μου μπηκε οταν διαβασα σε αλλα forum τις ιδιαιτεροτητες εγκαταστασης αλλα κ τον αριθμο των νεων παραμετρων που βαζει. Ειναι μια εξυπνη κ ταυτοχρονα διαφορετικη λογικη λειτουργιας κ ενδεχομενως τροπου εγκαταστασης...

Μακαρι το παραδειγμα του [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] να ειναι απλη συμπτωση... :look:

Οσοι εχετε crossfire... Ο οδηγος δεν ειναι ακομα optimized για crossfire!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα πρεπει να σου πω οτι κατι δεν λες σωστα.

Πρωτον το folder ειναι c:\AMD , δευτερον δεν υπαρχει περιπτωση με κανεναν τροπο να ξεκινησει μια εγκατασταση απο αυτο το folder αυτοματα.

Σε περιπτωση που εχεις 8.1 υπαρχει μονον η περιπτωση να φορτωνει τους drivers online μεσω του update μετα το restart, κατι ομως που εχω "κοψει" επιμελως μεσω του 8.3.5.

Κατι αλλο συμβαινει...

ναι c:/AMD .. 8.1 εχω.. τι να σου πω την πρωτη φορα που εβαλα τον unistaller σου ολα πηγαν νερο! εβγαλα τους 13.11 να παω στους 13.12 και ολα οκ..

οταν το ξανα εκανα για να παω στους 14.1 μετα το ρεσταρτ τα ξαναειχα ολα..οχι μονο τον driver αλλα και το CCC! γι αυτο ειπα μηπως κατι γινοταν και τον ξαναεβαζε μονο του..καποια ρυθμιση στα win! μονο οταν εσβησα τον φακελο και ξανα εκανα unistall ολα πηγαν κανονικα.. οταν βγει ο επομενος driver just in case θα τραβηξω ενα βιντεο μηπως το ξανακανει να το δεις..

και εμενα το μυαλο μου κατευθειαν σε auto download απο το νετ πηγε αλλα λεω και το CCC προλαβε και κατεβασε και οχι μονο τον driver..εκτος αν ο unistaller σου δεν το βγαζει το CCC οποτε εγω δεν το ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Ελπιζω η σκεψη μου περι ιδιαιτεροτητων της εγκαταστασης/απεγκαταστασης του mantle να μην βγουν αληθηνες, αλλιως θα χρειαστει ψιλοαμεσα να αφιερωσεις κ αλλο χρονο για αλλαγη του uninstaller...

Η ιδεα μου μπηκε οταν διαβασα σε αλλα forum τις ιδιαιτεροτητες εγκαταστασης αλλα κ τον αριθμο των νεων παραμετρων που βαζει. Ειναι μια εξυπνη κ ταυτοχρονα διαφορετικη λογικη λειτουργιας κ ενδεχομενως τροπου εγκαταστασης...

Μακαρι το παραδειγμα του [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] να ειναι απλη συμπτωση... :look:

Οσοι εχετε crossfire... Ο οδηγος δεν ειναι ακομα optimized για crossfire!

Ας προσπαθησουμε να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα, βλεπω γενικα μια συγχυση με το θεμα "mantle".

Το mantle, αυτη την στιγμη υλοποιηται μεσω εξι dll αρχειων, προσθετα στην κανονικη βιβλιοθηκη του οδηγου.

ΔΕΝ φορτωνει πουθενα νεες παραμετρους, ουτε εχει την παραμικρη ιδιαιτεροτητα στην εγκατασταση του.

Εχω διαβασει τι λενε στα διαφορα φορα και πραγματικα εκπλησομαι απο αυτα που διαβαζω.....πως προκυπτουν ????

Νομιζω οτι εχω την δυνατοτητα να γνωριζω την δομη των οδηγων και το "κομματι mantle" πολυ καλυτερα...

Αλλα, για να σας λυθουν ολες οι απορειες, ναι θα το κανω. Θα φτιαξω ενα update του uninstaller που να σας εμφανιζει στο log file και τα αρχεια του mantle κατα την απεγκατασταση.

Wbc6aK6.jpg

Αυτός εδώ τι είναι?

Που κάθε φορά αφου βγάζω τους Drivers με Unistaller καθε φορα μετά από ένα δευτερόλεπτο μπαίνει αυτός εδώ αυτόματα.. και τραβάω Install τον κάθε Driver πάνω του..

Συμφωνα με το log file που μου εστειλες, στο συστημα σου εχεις δυο διαφορετικους οδηγους. Ο ενας ειναι στο inf16 (που ειναι το oeminf για τον driver που εγκαθιστας εσυ) και ενας ακομη που βρισκεται στο inf1. Αυτος ο οδηγος μπαινει αυτοματα απο το windows update.

Αναλογα την version και τις ρυθμισεις των Windows 8.1 ανα χρηστη, τα Windows δεν μπορουν να αναγνωρισουν την "υπογραφη" του οδηγου, ετσι θεωρουν οτι αυτος δεν ειναι σωστος.

Σε αυτη την περιπτωση φορτωνουν μεσω του update αυτον που εχει η Microsoft, αυτοματα.

Παρολο που εχω κλεισει μεχρι την επανεκινηση το Windows update, το εχω κανει με μια αρκετα light διαδικασια, ωστε να επαναενεργοποιηται μονο του. Δεν μπορω να γνωριζω τι κανει ομως ο καθε χρηστης.

Αυτο ακριβως συμβαινει μονον με τον 14.1 beta αυτη την στιγμη....υπαρχει ενα μικρο κενο μεταξυ AMD και Microsoft και λεγεται......WHQL...

Η μονη και η καλυτερη λυση, οχι για τον uninstaller (δεν εχει καμια σχεση) αλλα για την δικη σας ευκολια, ειναι να κλεισετε τελειως το 'ρημαδι' auto update των 8.1.

ναι c:/AMD .. 8.1 εχω.. τι να σου πω την πρωτη φορα που εβαλα τον unistaller σου ολα πηγαν νερο! εβγαλα τους 13.11 να παω στους 13.12 και ολα οκ..

οταν το ξανα εκανα για να παω στους 14.1 μετα το ρεσταρτ τα ξαναειχα ολα..οχι μονο τον driver αλλα και το CCC! γι αυτο ειπα μηπως κατι γινοταν και τον ξαναεβαζε μονο του..καποια ρυθμιση στα win! μονο οταν εσβησα τον φακελο και ξανα εκανα unistall ολα πηγαν κανονικα.. οταν βγει ο επομενος driver just in case θα τραβηξω ενα βιντεο μηπως το ξανακανει να το δεις..

και εμενα το μυαλο μου κατευθειαν σε auto download απο το νετ πηγε αλλα λεω και το CCC προλαβε και κατεβασε και οχι μονο τον driver..εκτος αν ο unistaller σου δεν το βγαζει το CCC οποτε εγω δεν το ηξερα.

Ισχυει αυτο που εγραψα παραπανω.

O Microsoft driver περιλαμβανει και CCC..

Η προταση μου ειναι να κλεισετε τελειως το windows auto update (ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει να ειναι παντα ανοικτο), μεχρι να βρεθει μια λυση με την Microsoft...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα με τον [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] στην προσπάθεια μου να βάλω τον 14.1 και εντέλει φαντάστηκα ότι θα έπαιζε θέμα με το update των windows,το απενεργοποίησα και έγινε κανονικά η απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση του mantle driver..

Kαθώς στο πρώτο restart μετά τη χρήση του Uninstaller ,με το που ξεκινούσα μετά από λίγο μου πέταγε πάλι τον Catalyst, έρχοταν στα ίσα της η ανάλυση κτλ κτλ..

Μλκία που δεν το ανέφερα εδώ... :hang2:

Link to comment
Share on other sites

επίσης να πω και την δικιά μου λαμ@κία έχει ακουστεί σε διάφορα φόρουμς ότι η 7970 και r9 280x είναι περισσότερο unstable σε θέμα O/C με τους 14.1 ΒΕΤΑ , ισχύει κάτι τέτοιο αν ισχύει διορθώστε το παίδες γιατί είναι κρίμα !

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδία ο driver είναι beta και μάλιστα ο πρώτος

δεν διαφωνώ, εδώ το λέω και εγώ υπομονή αλλά δεν είναι καλός για να πας να δεις πόσο O/C αντέχει η κάρτα σου ...

Link to comment
Share on other sites

επίσης να πω και την δικιά μου λαμ@κία έχει ακουστεί σε διάφορα φόρουμς ότι η 7970 και r9 280x είναι περισσότερο unstable σε θέμα O/C με τους 14.1 ΒΕΤΑ , ισχύει κάτι τέτοιο αν ισχύει διορθώστε το παίδες γιατί είναι κρίμα !

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Εγώ με 7970 στους 14.1 σε oc δεν έχω θέματα.

Στα ίδια με πριν τρέχει η κάρτα απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.