Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Σοβαρά? Βασικά είχα Kaspersky αλλά τώρα έβαλα ESEt Smart Security. Δε θυμάμαι όμως όταν το δοκίμασα ποιό από τα δύο firewalls είχα εγκατεστημένο...Θα δοκιμάσω και δούμε. Thanks πάντως.

Μιλάω πάντα για το grid demo. Το ίδιο κάνει δυστυχώς και με το Smart security στα ΧΡ. Στα Vista έχει άλλο πρόβλημα. Τα αυτοκίνητα στριφογυρίζουν σαν τρελά γύρω από τον εαυτό τους. Την πίστα τη φορτώνει κανονικά αλλά τα αυτοκίνητα στριφογυρίζουν. Ακόμα και το μοναδικό αυτοκίνητο που δείχνει μέσα στο κεντρικό μενού. Αν αυτό δεν είναι πρόβλημα των οδηγών τότε τί είναι???

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω πάντα για το grid demo. Το ίδιο κάνει δυστυχώς και με το Smart security στα ΧΡ. Στα Vista έχει άλλο πρόβλημα. Τα αυτοκίνητα στριφογυρίζουν σαν τρελά γύρω από τον εαυτό τους. Την πίστα τη φορτώνει κανονικά αλλά τα αυτοκίνητα στριφογυρίζουν. Ακόμα και το μοναδικό αυτοκίνητο που δείχνει μέσα στο κεντρικό μενού. Αν αυτό δεν είναι πρόβλημα των οδηγών τότε τί είναι???

Κανε disable το crossfire.

Link to comment
Share on other sites

τι μια χαρα παραπανω απο 15 λεπτα δεν κραταει!Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει!Αλλα αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι κρασαρει το παιχνιδι αλλα οχι το PC δηλαδη ειναι προβλημα drivers κτλπ!

Το λινκ για τους beta 8.6 δεν εχει vista 32bit!

Παιδια αλλη μια ερωτηση απο που μπορω να κλεισω το vpu recover στο ati tray tools?

Kαι κατι αλλο οταν βγαζω το enable για OC απο το riva tuner παει στα 297/1125 ειναι σωστα εκει?Διοτι Θελω να δοκιμασω το Assassins creed εντελως stock.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια και μενα μου κανει νουμερα με τα παιχνιδια. μετα απο κανα δεκαλεπτο μου βγαζει παραθυρο το vpu recover. αμα το απενεργοποιησω, στα 10 λεπτα κολλαει και τελος! επανεκκινηση! οι drivers φταινε?

Link to comment
Share on other sites

Στα 300 φίλε @melkon δουλεύει η κάρτα σε περιβάλλον 2D.Στις βαριές εφαρμογές πάει στην κανονική συχνότητα και καλά θα κάνεις να την δοκιμάσεις και σε stock συχνότητα γιατί εμένα μια χαρά μου παίζει το assasins με τους 8.5.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που είχα με το grid τελικά λύθηκε περίπου όπως είπε ο φίλος Eaglenik, δηλαδή απενεργοποιώντας το catalyst a.i. Το crossfire βέβαια δεν απενεργοποιήθηκε σύμφωνα με το gpu-z και τα frames ήταν μια χαρά (περίπου 35 μέσο όρο σε 1920χ1200 και 4χΑΑ και όλα στο high και ultra). Το assassin's creed παίζει και σε μένα μια χαρά με 8.5.

Link to comment
Share on other sites

Με vista ή Xp.παντως δεν μπορω να καταλαβω πως ετσι στο τυχαιο freezarei ενω η μουσικη συνεχιζει να παιζει το κλεινω και τη στιγμη που κλεινει ακουω πως συνεχιζει!

Link to comment
Share on other sites

Με vista ή Xp.παντως δεν μπορω να καταλαβω πως ετσι στο τυχαιο freezarei ενω η μουσικη συνεχιζει να παιζει το κλεινω και τη στιγμη που κλεινει ακουω πως συνεχιζει!

Με vista x64. Επανέρχομαι στο grid γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα. Τώρα έβαλα το ολόκληρο παιχνίδι και όχι το demo. Ακόμα χειρότερα. Δείχνει μόνο το διαφημιστικό της codemasters και μετά ακούς μόνο ήχο και η εικόνα μαύρη είτε με ΑΙ ενεργοποιημένο είτε όχι. Δεν έχει κολλήσει σίγουρα γιατί μόλις πατάω τα βελάκια και enter ακούω να αλλάζει μενού. Στα ΧΡ όλα αυτά. Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε και εγω ειχα καποια παρομοια προβληματα δοκιμασα τους 8,6 που παραθετω παραπανω και τωρα ολα μελι με το grid.Τρεχω 1920 x 1200 4X ΑNTIALISING KAI 8X ANISTROPIC και supersampling

Το δοκίμασα στα vista x64 με τους 8.5 και με απενεργοποιημένο το catalyst a.i δουλεύει τέλεια. Στα ΧΡ τρελαίνεται εντελώς. Κατάφερα να το κάνω να παίξει (δεν ξέρω πως), αλλά έχει ένα τεράστιο σκαμπανέβασμα στα frames του τύπου 2-70. Είναι εντελώς unplayable...Αφού όμως δουλεύει στα vista πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 asus 3870 σε crossfire με windows xp και catalyst 8.5 εγω εχω αλλο προβλημα με το grid αν παιξω με μια καρτα και με enable catalyst ai το παιχνιδι παιζει τελεια και τα χρωματα ειναι κομπλε αν ομως ενεργοποιησω το crossfire και ενεργο το catalyst ai στο μενου του παιχνιδιου το αμαξι που δειχνει αντι να ειναι καφε το χρωμα του αυτοκινητου ειναι σκουρο μαυρο αν ομως απενεργοπιησω το catalyst τοτε ειναι ενταξει τα χρωματα στο μενου τι να πω πολυ μπλεξιμο με αυτους τους drivers να ρωτησω και κατι το ai catalyst τι δουλεια κανει??

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 asus 3870 σε crossfire με windows xp και catalyst 8.5 εγω εχω αλλο προβλημα με το grid αν παιξω με μια καρτα και με enable catalyst ai το παιχνιδι παιζει τελεια και τα χρωματα ειναι κομπλε αν ομως ενεργοποιησω το crossfire και ενεργο το catalyst ai στο μενου του παιχνιδιου το αμαξι που δειχνει αντι να ειναι καφε το χρωμα του αυτοκινητου ειναι σκουρο μαυρο αν ομως απενεργοπιησω το catalyst τοτε ειναι ενταξει τα χρωματα στο μενου τι να πω πολυ μπλεξιμο με αυτους τους drivers να ρωτησω και κατι το ai catalyst τι δουλεια κανει??

Βασικά το catalyst a.i αναλύει το κάθε texture που σχεδιάζεται από την κάρτα γραφικών διαλέγοντας κάθε φορά τον καλύτερο τρόπο να το επεξεργαστεί. Κοινώς πρόκειται για on the fly optimization που αυξομειώνει την ποιότητα των textures ανά σκηνή με σκοπό την καλύτερη δυνατή ταχύτητα χωρίς να πέφτει πολύ η ποιότητα. Το αν τα καταφέρνει όμως δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι στα περισσότερα παιχνίδια βελτιώνει λίγο το frame rate.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το catalyst a.i αναλύει το κάθε texture που σχεδιάζεται από την κάρτα γραφικών διαλέγοντας κάθε φορά τον καλύτερο τρόπο να το επεξεργαστεί. Κοινώς πρόκειται για on the fly optimization που αυξομειώνει την ποιότητα των textures ανά σκηνή με σκοπό την καλύτερη δυνατή ταχύτητα χωρίς να πέφτει πολύ η ποιότητα. Το αν τα καταφέρνει όμως δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι στα περισσότερα παιχνίδια βελτιώνει λίγο το frame rate.

σε ευχαριστω μου ελυσες μια απορια..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.