Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Αν και δεν έχω δοκιμάσει τους συγκεκριμένους, πολλές φορές μπορεί να υπάρχουν και βελτιώσεις απόδοσης ακόμα και αν δεν αναφέρεται κάτι σχετικό στα release notes...

Link to comment
Share on other sites

8.10

Επι χρόνια χρησιμοποιώ τον σκέτο driver μόνο λόγω του οτι το center έκαιγε πολύ ram όταν έπαιζα κάποιο παιχνίδι ακόμα και "κλειστό" (ccc.exe - μέχρι και 130+ mb το έχω δει), οπότε δεν με έπαιρνε να χάνω τόση ram με 1gb.

Σε 1-2 μέρες όμως θα πάρω νέο pc με 4870, 4gb ram και ιστορίες. Έχει να μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό το control center ή απλά χάσιμο resources;

Anyone?

Link to comment
Share on other sites

Anyone?

Δεν έχει κάτι το φοβερό, πέρα από κάποιες ρυθμίσεις που αφορούν το avivo δηλαδή την αναπαραγωγή video. Επίσης μπορείς να φτιάχνεις προφίλ με ρυθμίσεις, είτε overclocking είτε 3D, και να αλλάζεις τα προφίλ αυτά. Για οτιδήποτε άλλο, όπως Αntialiasing, anisotropic filtering και γενικά ρυθμίσεις 3D μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα. Απλά τώρα που έβαλαν και ρύθμιση των ανεμιστήρων, δε χρειάζεται πλέον να χρησιμοποιείς κάτι άλλο εφόσον μπορείς να κάνεις τα πάντα με αυτό. Εν ολίγοις, πιστεύω ότι είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ati tray tools or catalyst control center με λίγα λόγια;

Διαβάζω οτι το tray tools έχει πιο πολλές ρυθμίσεις και ξέρω εκ πείρας οτι τρώει ελάχιστους πόρους. (τουλάχιστον μπορείς να το "κλείσεις")

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρα είναι και λίγο υποκειμενικό. Σημαντικές διαφορές δεν υπάρχουν, οπότε το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό που βολεύει τον καθένα. Εγώ είχα πάντα μια προτίμηση στο rivatuner ανάμεσα στα προγράμματα για κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά, παρατήρησε κανείς άλλος μείωση στις θερμοκρασίες??

Μόνο με αλλαγή των οδηγών από 8.9 σε 8.10, η θερμοκρασία της 4870 x2 μειώθηκε κατά 15 βαθμούς σε idle και 7~10 σε load.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με αυτό που λέει ο RootX:

Δεν τους έχω βάλει ακόμα στις 4870 αλλά σε μία 3870Χ2 παρατήρησα ότι τα φάνακια δεν αλλάζουν (ρίχνουν) στροφές όταν μπαίνει το pc στα win (θυμάμαι ότι πριν μπει έπαιζαν full και μόλις έμπαινε έπεφταν λίγο - μέχρι φυσικά να ανέβει το load).

Μήπως είναι καμιά μ@λ@κια της ΑΤΙ και παίζουν τα φανάκια συνέχεια στο full;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, λες αυτό που άκουγα να ηταν το Min των φανακιων της 3870Χ2 (πρωτη φορα την εβαλα επανω - κατευθείαν με τους 8.10) ; OMG! (ο θόρυβος ήταν περίπου όσο της 2900ΧΤ στο full).

Επίσης, με τους 8.10 και την 3870Χ2 πάντα, δεν είδα πουθενά τις μετρήσεις temp etc. Σαν να είχαν εξαφανιστεί.

BTW Τις στροφές στα φανάκια πως τις ρυθμίζεις (ναι ξέρω, noob κι εδώ :p)

ΥΓ Η κατάντια του ανθρώπου: Του προκαλούν ρίγος τα φανάκια και όχι οι γεροντοέρωτες (wishfull thinking) :p

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασιες μπορει να μην επεσαν πραγματικα, ισως οι σενσορες δινουν διαφορετικα readings?? Οπως με τα διαφορετικα BIOS που βγαινουν για μητρικες και δειχνουν αλλαγμενες θερμοκρασιες..

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασιες μπορει να μην επεσαν πραγματικα, ισως οι σενσορες δινουν διαφορετικα readings?? Οπως με τα διαφορετικα BIOS που βγαινουν για μητρικες και δειχνουν αλλαγμενες θερμοκρασιες..
Έχω 2 sensors, ένα στο backplate του κάθε πυρήνα. Την ίδια μείωση έδειξαν και αυτοί.

Κανείς δεν διαβάζει τα posts μου :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.