Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

το catalyst Α.Ι. δεν το τσεκαρα γιατι εκει λεει disable(αρα αν δεν το τσεκαρω ειναι enable) οποτε ετσι την μπαρα απο κατω την βαζω τερμα δεξια:advance...καποια στιγμη παιζοντας με τις ρυθμισεις τις καρτα εβγαζα και διαφορετικα σκορ σε 3dmark06 με ανωτερο κοντα στα 19.500.Με vista64bit δεν θα εχω προβλημα συμβατοτητας σε προγραματα games κτλ?εχει κανει oc την καρτα η εισαι με 750hz και 900hz.και κατι ακομα γιατι στο gpuz το bandwidth ειναι στα 60 ενω επρεπε να ειναι στα 107 αν δεν καν λαθος

Έγινε επεξεργασία από xsakis23
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό εννοώ. Σκόπευα να φτιάξω ένα thread στο οποίο να δείχνω τις διαφορές σε επιδόσεις στα παιχνίδια μεταξύ 32μπιτων ΧΡ και 64μπιτων vista. Κάποιες υποχρεώσεις δε μου το επέτρεψαν. Με τη 4870Χ2 μου το farcry 2 για παράδειγμα έβγαζε με ultra detail, 4xAA και 1680χ1050 και με τον QX9650 4GHz, 64 fps average στα ΧΡ (dx9) ενώ με τα ίδια στα vista ultimate 64bit βγάζει 73 (dx10). Το call of duty 5 world at war κινείται σε πολύ υψηλότερους μέσους όρους στα vista απ'ότι στα ΧΡ. Το GTA 4 που αναφέρθηκε πιο πριν επίσης παίζει καλύτερα στα vista 64. Έχω αρχίσει λοιπόν να βλέπω ότι αυτό ισχύει σχεδόν καθολικά πλέον. Θέμα συμβατότητας με εφαρμογές και παιχνίδια δεν τίθεται. Αυτά ανήκουν στο παρελθόν (λέγε με ΧΡ 64). Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα με τα 64μπιτα vista σε κανένα παιχνίδι και εφαρμογή, ακόμα κι αν πρόκειται για dosbox.

Στο gpuz που αναφέρεις φίλε xsakis, σου δείχνει τον κάθε πυρήνα ξεχωριστά. Και πάλι όμως έπρεπε να σου δείχνει 120Gb/s ανά πυρήνα. Τι σου γράφει στο crossfire? Enabled ή disabled?

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό εννοώ. Σκόπευα να φτιάξω ένα thread στο οποίο να δείχνω τις διαφορές σε επιδόσεις στα παιχνίδια μεταξύ 32μπιτων ΧΡ και 64μπιτων vista. Κάποιες υποχρεώσεις δε μου το επέτρεψαν. Με τη 4870Χ2 μου το farcry 2 για παράδειγμα έβγαζε με ultra detail, 4xAA και 1680χ1050 και με τον QX9650 4GHz, 64 fps average στα ΧΡ (dx9) ενώ με τα ίδια στα vista ultimate 64bit βγάζει 73 (dx10). Το call of duty 5 world at war κινείται σε πολύ υψηλότερους μέσους όρους στα vista απ'ότι στα ΧΡ. Το GTA 4 που αναφέρθηκε πιο πριν επίσης παίζει καλύτερα στα vista 64. Έχω αρχίσει λοιπόν να βλέπω ότι αυτό ισχύει σχεδόν καθολικά πλέον. Θέμα συμβατότητας με εφαρμογές και παιχνίδια δεν τίθεται. Αυτά ανήκουν στο παρελθόν (λέγε με ΧΡ 64). Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα με τα 64μπιτα vista σε κανένα παιχνίδι και εφαρμογή, ακόμα κι αν πρόκειται για dosbox.

Στο gpuz που αναφέρεις φίλε xsakis, σου δείχνει τον κάθε πυρήνα ξεχωριστά. Και πάλι όμως έπρεπε να σου δείχνει 120Gb/s ανά πυρήνα. Τι σου γράφει στο crossfire? Enabled ή disabled?

Ενδιαφέρον γιατί εγώ με μόνο 2GB RAM μόνο με τα XP μπορώ να παίξω βαριά παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι δοκιμές μου πάντα ήταν με 4gb ram. Με 2 ίσως είναι καλύτερα στα ΧΡ, για τον απλούστατο λόγο ότι το λειτουργικό δε χρειάζεται μεγάλη ποσότητα μνήμης για να λειτουργήσει ικανοποιητικά. Τα vista αντίθετα, όσο περισσότερη μνήμη έχεις, τόσο περισσότερη χρησιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό εννοώ. Σκόπευα να φτιάξω ένα thread στο οποίο να δείχνω τις διαφορές σε επιδόσεις στα παιχνίδια μεταξύ 32μπιτων ΧΡ και 64μπιτων vista. Κάποιες υποχρεώσεις δε μου το επέτρεψαν. Με τη 4870Χ2 μου το farcry 2 για παράδειγμα έβγαζε με ultra detail, 4xAA και 1680χ1050 και με τον QX9650 4GHz, 64 fps average στα ΧΡ (dx9) ενώ με τα ίδια στα vista ultimate 64bit βγάζει 73 (dx10). Το call of duty 5 world at war κινείται σε πολύ υψηλότερους μέσους όρους στα vista απ'ότι στα ΧΡ. Το GTA 4 που αναφέρθηκε πιο πριν επίσης παίζει καλύτερα στα vista 64. Έχω αρχίσει λοιπόν να βλέπω ότι αυτό ισχύει σχεδόν καθολικά πλέον. Θέμα συμβατότητας με εφαρμογές και παιχνίδια δεν τίθεται. Αυτά ανήκουν στο παρελθόν (λέγε με ΧΡ 64). Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα με τα 64μπιτα vista σε κανένα παιχνίδι και εφαρμογή, ακόμα κι αν πρόκειται για dosbox.

Στο gpuz που αναφέρεις φίλε xsakis, σου δείχνει τον κάθε πυρήνα ξεχωριστά. Και πάλι όμως έπρεπε να σου δείχνει 120Gb/s ανά πυρήνα. Τι σου γράφει στο crossfire? Enabled ή disabled?

Μου λεει 60gb/s και στους δυο. crossfire: Enabled(2GPUs),sideport off

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο. Εμένα γράφει 121,6. Εντάξει έχω αλλάξει τις στοκ συχνότητες του bios σε 800-950 αλλά και πάλι θα έπρεπε να βγάζει όπως είχες πει και νωρίτερα 107gb/s. Τα συμπτώματα πάντως δείχνουν μη ενεργοποιημένο crossfire. Το σκορ πάντως που βγάζεις στο 3D Mark είναι απολύτως φυσιολογικό. Δεν ξέρω τι να πω. Υποθέτω απλά ότι είναι θέμα λειτουργικού. Βέβαια κι εγώ έχω ΧΡ 32 ακόμα (σε άλλο partition), και εκεί πάλι γράφει τα ίδια σε μένα. Από εκεί ξέρω και τις διαφορές με τα vista 64. Αφού έχεις 4gb ram συστήνω να βάλεις 64μπιτα vista κάποια στιγμή. Έστω δοκιμαστικά σε ξεχωριστό partition για αρχή. Κι εγώ τώρα για πρώτη φορά θα καταργήσω τα ΧΡ εντελώς. Μέχρι τώρα δούλευα και τα δύο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

στα4giga ειναι το 3dmark06.τελικα στα 120gb/s ηταν ο ενας και τωρα και οι 2 στα 60.στο gta4 ολα full 1112/1004 42.6fps και στο game μεσα αναλογοστιν περιπτωση ,πολλεσ εκριξεις κτλ πεφτει και 25fps.αλλαζω drivers σε 8.12 και βλεπω τι θα γινει ισως εχει φαει σκαλωμα και το gpu-z

Link to comment
Share on other sites

Wacko, εγώ πιστεύω ότι οι διαφορές που παρατηρείς στα Vista είναι λόγο DirectX10 και όχι λόγο των 64bit. Αυτό βέβαια θα μπορούσε εύκολα να επιβεβαιωθεί βάζωντας 32bit Vista.

Γνώμη μου είναι πως η Microsoft απλώς προωθεί τα Vista επιλέγοντας να μην προσφέρει το DirectX10 για τα XP.

Έγινε επεξεργασία από DeeJ
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι έτσι. Το θέμα όμως είναι ότι πριν 6 μήνες για παράδειγμα, ό,τι κι αν έτρεχες σε dx10 ήταν τουλάχιστον κατά 25% αργότερο από το 9. Τώρα οι ρόλοι έχουν αντιστραφεί. Αυτό είναι θετικό. Από εκεί και πέρα αν είναι να βάλει κανείς vista, ας βάλει καλύτερα 64. Μπορείς να έχεις όση μνήμη θέλεις κατ'αρχήν και κατά δεύτερον σε εφαρμογές που υποστηρίζουν 64bit έχει μεγάλη διαφορά σε απόδοση. Στις υπόλοιπες εφαρμογές είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Wacko, εγώ πιστεύω ότι οι διαφορές που παρατηρείς στα Vista είναι λόγο DirectX10 και όχι λόγο των 64bit. Αυτό βέβαια θα μπορούσε εύκολα να επιβεβαιωθεί βάζωντας 32bit Vista.

Γνώμη μου είναι πως η Microsoft απλώς προωθεί τα Vista επιλέγοντας να μην προσφέρει το DirectX10 για τα XP.

Συμφωνώ και επ'αυξάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λιγάκι το θέμα bandwidth 4870x2 όπως αναφέρεται στο gpu-z, σκέφτηκα το εξής. Αν το τσίπσετ της μητρικής έχει pci express v1.1 το μέγιστο bandwidth που μπορεί ο δίαυλος να παρέχει είναι 64gb/s. Δηλαδή σε τσίπσετ όπως το Ρ35 είναι απολύτως λογικό να γράφει τόσο. Το πρόβλημα στον υπολογιστή του xsakis είναι ότι έχει rampage formula, δηλαδή Χ48, δηλαδή pci express v2.0. Πράγμα που αυτόματα διπλασιάζει το μέγιστο bandwidth του διαύλου στα 128gb/s. Άρα το γιατί γράφει 60 εκεί δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

μιπως φταιει που αλλαξα το βιος της mo/bo και εβαλα το τελευταιο(601 αν θυμαμαι καλα)

(offtopic: pavou μπορεις να μου πεις με τι ρευματα πηγες cpu 4.2?και αν ειναι stable και θερμοκαρασιες?)

Έγινε επεξεργασία από xsakis23
Link to comment
Share on other sites

Είχες δει όμως με το προηγούμενο bios αν έγραφε το σωστό bandwidth? Και μια απάντηση στο off-topic σου. Ο 8600 συνήθως πηγαίνει με στοκ τάση (1,15-1,18ν) στα 3,9-4,0. Πως και έχεις σταματήσει στα 4? Τα περισσότερα κομμάτια (αν όχι όλα) πηγαίνουν τουλάχιστον έως τα 4,4 με αέρα και σχετικά λογική τάση. Λογική τάση εννοώ κάτω από 1,4.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι κατι που δεν το θυμαμαι να σου πω την αλληθεια.τπτ δεν αλλαξε με τους 8.12 πανω πανω στο gpu-z εχει ενα πρασινο εικονιδιο και το πατισα μια φορα.δεν ειμαι στο pc μου τωρα και δεν θυμαμαι πως το λενε.οσο για το ρευμα το πιγα και στα 4.5ghz με 1.4vcore αλλα δεν ηταν stable

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι κατι που δεν το θυμαμαι να σου πω την αλληθεια.τπτ δεν αλλαξε με τους 8.12 πανω πανω στο gpu-z εχει ενα πρασινο εικονιδιο και το πατισα μια φορα.δεν ειμαι στο pc μου τωρα και δεν θυμαμαι πως το λενε.οσο για το ρευμα το πιγα και στα 4.5ghz με 1.4vcore αλλα δεν ηταν stable

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σας την ανεβάζει την κάρτα ρε παίδες ο 8.12?? Με το Auto Tune??? Ποστάρετε κανα αποτέλεσμα παρακαλώ..(και σε τι κάρτα)

Στην δικιά μου (μπλε pcb) την πήγε 840/1000...:hang2:

Έγινε επεξεργασία από Stolis
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.