Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Θελω να ρωτησω με το 9.5 driver εχουμε μια πτωση στα frames,καλα μεχρι εδω απο θεμα ποιοτητα εικονας μηπως εχει αλλαξει κατι προς το καλυτερο γιατι αν ισχυει κατι τετοιο τοτε ειναι λογικο να πεφτουν λιγο τα fps.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Θελω να ρωτησω με το 9.5 driver εχουμε μια πτωση στα frames,καλα μεχρι εδω απο θεμα ποιοτητα εικονας μηπως εχει αλλαξει κατι προς το καλυτερο γιατι αν ισχυει κατι τετοιο τοτε ειναι λογικο να πεφτουν λιγο τα fps.

Δεν βλεπω καποια σημαντικη πτωση:

http://www.pcgameshardware.com/aid,679228/Catalyst-95-WHQL-display-driver-reviewed/Practice/

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρατηρησα οτι εχει πιο γλυκα χρωματα στα παιχνιδια με τους 9.5

Στο 3 DMark 06 εχω χαμηλοτερο σκορ και εγω.Παντως οι καρτες μ αυτους τους drivers σε μενα τουλαχιστον δουλευουν καλυτερα,

και ειναι και πιο κρυες.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους kallileo,takis-pa και συμπληρώνω ιδιαίτερα στο crysis η γενική εντύπωση είναι σαφώς καλύτερη από τους προηγούμενους οδηγούς σε χρώμα αλλά ιδιαίτερα στις λεπτομέρειες:T:

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπορει να βιαστηκα να κρινω! θα τους δοκιμασω...αν εχω βελτιωση στην εικονα τοτε ολα οκ! εξαλλου crysis δεν παιζω τωρα πια οποτε δεν νομιζω τα λιγα fps κατω να μου κανουν διαφορα στα αλλα παιχνιδια (cod 4, far cry 2, fear perseus madate)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αυτο και αν ειναι "κουλο".

Λοιπον.

Κατεβαζω με το που βγηκαν ,τους 9.5.

Μεχρι τοτε ειχα 9.2 που αποδειχθηκαν σταθεροτατοι.

Οι 9.4 μου δημιουργησαν μεγαλο προβλημα οποτε δεν ξαναμπηκα σε κοπο να τους δοκιμασω ξανα.

Οποτε μιας και δεν εβλεπα να προσφερουν τιποτα καινουργιο οι 9.5 ,τους αφησα στην ακρη και εβαλα την αμεσως καλυτερη λυση.ΑΚΑ 9.3!

Ε και εδω αρχιζουν τα περιεργα.

Πιανω και βαζω ψυκτρακια σε VRM+μνημες-οπου χωραγαν-

Και να σου το πρωτο λαμπακι πανω στην καρτα.

Δεν εχει το reference design-ειναι ασπρα καταρχας- και λεω βρασε ρυζι θα βρουμε τη λυση.

Ξηλωνω καρτα βγαζω βαζω ψυκτρακια παστες τα παντα ολα η καρτα δεν εχει λαμπακι .

Μπαινω windows.Ολα κομπλε.

Βαζω να παιξω @Bazoserver κανα Call 5 ολα μια χαρα,εκτος κατι "γραμμων" που εβγαζε ωρες ωρες.

Ε λεω και γω το Vsync θα ναι:hehe:.

Το αφηνω αυτο.

Μετα απο λιγη ωρα χρησης pc -και συνομιλειων με ενδιαφεροντες τυπους ΑΚΑ αστρολαμπω απο τη χαρα μου keyboard cat, lvl 1 και καμμενους φιλους και γνωστους παρατηρησα οτι το fan "δουλευε" πιο συχνα απο οτι συνηθιζε (μια φορα το τεταρτο και αν )

Ανοιγω ιTracker,και κραμπαου.βλεπω μια idle 80αρα η οποια μειωνοταν με το fan σε ρυθμους αστραπιαιους!

Ξανα μανα ξηλωμα -ε λεω η παστα ηταν στα τελειωματα θα πηρε τα κατακαθια-

Παμε παλι.

ΤΑ ΙΔΙΑ!

Βρε καλη μου βρε χρηση μου.Μπα αυτη ,Χριστο.

Ε νταξ λεω νυχτωσε πια ας ασχοληθω αυριο ας δω καμια σειρουλα.

Βαζω 24-δευτερο κυκλο btw- και ναι ειχα artifacts (πρασινου χρωματος) στο βιντεο!

avi αρχειο!ε ρε γλεντια λεω παει τα φτησε η καρτα,παλι εξοδα θα χουμε.:hehe:

Υπομενω τα artifacts,βλεπω 5(!!!!) επεισοδια-εστω και με λιγο "χιονακι",και πεφτω ζαμπον για νανι.

Πουρνο πουρνο ΑΚΑ 12 το μεσημερι ξεκιναω παλι.

Βγαζω βαζω ψυκτρακια ,πηρα νεα παστα Black Forest,βαζω.

Μαντεψτε!

ΤΑ ΙΔΙΑ!

Ε εκει ειδα και αποειδα και αρχισα τους πειραματισμους με το itracker μπας και εκανα καμια μπουρδα και το πειραξα -συμβαινουν αυτα.

Μπαααα...

Ε με το πειραγμα του iTracker δινω κατι ανυκουστα ρευματα,τρεχω furmark,εννοειται οτι το χνουδωτο donnut δεν κουνιοταν καν και εβγαζε βαζελοχρωμα παντου,ε και τρωει μπλε.

Ε μπαινω ξηλωνω itracker για να επανελθει .Μεσα στο drivers φακελα ειχε πανω πανω (sort by modified) τους 9.5

Δεν βαριεσαι θα βαλω αυτους.

Τανταν!

το φως το αληθινο-σαν αυτο που αντανακλατε στο κεφαλι του SLN-

Kανενα προβλημα,idle στους 48 (fanless!),χωρις artifacts ουτε σε game ουτε σε επεισοδιο του 24:O.

Τι να πεις.

-σορυ για το "σεντονι".-

το σκηνικο ΔΕΝ εγινε χθες,αλλα ειναι καμιας βδομαδας ιστορια.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

χμμμ..και εγω το ιδιο! ειχα και ενα μικρο προβληματακι με το far cry 2...μπας και γινει κατι αλλα χλωμο!:hang2:

ειχε βγει πατσακι για το παιχνιδι αυτο αν θυμαμαι καλα..ειχα και γω προβλημα με το game αυτο.δες μια στο φορουμ ειχα ρωτησει και ειχαν δωσει λινκ κατι παιδες:flower:

Link to comment
Share on other sites

Καλοί φαίνονται. εχτές που τους έτρεξα σε vista x64 με Q6600@3.6 και 4850@ 750-1150

είχαν σε crysis 1366*768 / dx10 / x86mode / very high / 33 average(έτρεξα το GPU_test batάκι απο το folder).

1680*1050 / dx10 / x86mode / very high

==============================================================

TimeDemo Play Started , (Total Frames: 2000, Recorded Time: 111.86s)

!TimeDemo Run 0 Finished.

Play Time: 93.79s, Average FPS: 21.32

Min FPS: 15.45 at frame 138, Max FPS: 26.36 at frame 859

Average Tri/Sec: -8622187, Tri/Frame: -404351

Recorded/Played Tris ratio: -2.27

!TimeDemo Run 1 Finished.

Play Time: 89.89s, Average FPS: 22.25

Min FPS: 15.45 at frame 138, Max FPS: 26.58 at frame 862

Average Tri/Sec: -8697573, Tri/Frame: -390894

Recorded/Played Tris ratio: -2.35

!TimeDemo Run 2 Finished.

Play Time: 89.83s, Average FPS: 22.26

Min FPS: 15.45 at frame 138, Max FPS: 26.58 at frame 862

Average Tri/Sec: -8682055, Tri/Frame: -389950

Recorded/Played Tris ratio: -2.35

!TimeDemo Run 3 Finished.

Play Time: 89.78s, Average FPS: 22.28

Min FPS: 15.45 at frame 138, Max FPS: 27.99 at frame 868

Average Tri/Sec: -8727109, Tri/Frame: -391754

Recorded/Played Tris ratio: -2.34

TimeDemo Play Ended, (4 Runs Performed)

==============================================================

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν ΧΡ 64 ας πούνε εντυπώσεις.:)

nikpoth το λινκ δεν δουλεύει

Οι 9.6 δείχνουν καλύτερά τα χρώματα, αλλά το κυριότερο βλέπω (σύμφωνα με το G.P.U-Z) και δεν το πιστεύω 10 βαθμούς C κάτω?.

Δηλαδή στο left4daed εκεί είχα 60 τώρα έχω 50.

Δέστε το και πέστε μου μήπως και κάνω κάπου λάθος, γιατι ο CCC χωρίς φορτίο μου δείχνει 50 βαθμούς.

Έγινε επεξεργασία από VIL
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.