Jump to content



Asrock 775X-Fire βοηθεια...


SLN

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 09:45]

Δε βάζεις το PCI-E 110 ή 115 να δοκιμάσεις.......

Ρε συ Ζορζ,

Εστω οτι το pci-e ΔΕΝ το κραταει σταθερο και γιαυτο δεν μπορω να ανεβω. Αρα οταν εγω τρεχω 140-145 (που μπαινει win) σημαινει οτι αντεχει το ανεβασμενο pci/pci-e. Στα 150 δεν μπαινω win, αρα και δεν το αντεχει.

Αν τυχον τις ρυθμισεις για pcie τις εχει διακοσμητικα στο bios, τοτε τι διαφορα θα εχει να τις βαλω 110-115?? Παλι στους... πυκνωτες της θα με γραψει η μητρικη! Αμα ειναι παντως το δοκιμαζω το απογευματακι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 13:41]

δε τα αφηνεις καλυτερα , εχεις και δισκους με "πολυτιμο" υλικο inside .

Ετσι ειναι ξαδερφε...

Ετσι και χτυπησει ο σκληρος θα παει 10 χρονια πισω η ερευνα στα ημιαγωγιμα πολυμερη :flex: :flex: :flex:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 13:41]

δε τα αφηνεις καλυτερα , εχεις και δισκους με "πολυτιμο" υλικο inside .

Από αλλού "βγαίνει" η συχνότητα του PCI-E και από αλλού του PCI........Μεταξύ τους ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ παρά ΜΟΝΟ με το fsb του επεξεργαστή......ΔΕΝ είναι όπως παλιά....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Από αλλού "βγαίνει" η συχνότητα του PCI-E και από αλλού του PCI........Μεταξύ τους ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ παρά ΜΟΝΟ με το fsb του επεξεργαστή......ΔΕΝ είναι όπως παλιά....... ;)

’ρα αυτό που τού πα, να δοκιμάσει να βάλει μια παλιά pci για να δει αν όντως τον κόβει η μη ρύθμιση του pci-e bus, έχει κάποια βάση :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Από αλλού "βγαίνει" η συχνότητα του PCI-E και από αλλού του PCI........Μεταξύ τους ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ παρά ΜΟΝΟ με το fsb του επεξεργαστή......ΔΕΝ είναι όπως παλιά....... ;)

ναι το ξερω αλλα ο φιλος μας θελει να κανει OC και απο οτι βλεπω δεν ειναι σιγουρο αν κλειδωνει και το pci οταν ανεβαζει. Και εγω με το 915 διαβαζα να χαλαρωνω λιγο και το pcie για να ανεβασει και αλλο αλλα φοβηθηκα τα data και ειπα αστο να παει στην ευχη

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο οτι εχω δει σε διαφορα pdf των winbond PLL's (οχι το ακριβες μοντελο το δικο μου ομως που οπως ειπα ΔΕΝ το βρισκω πουθενα) το pci-e και το pci δεν εξαρτωνται αμεσα. Αλλα παντως τα κλειδωνει τα pci. Απλα δεν ειμαι σιγουρος τι κανει το δικο μου PLL...

Κατσε να μιλαμε σιγα γιατι ακουει ο χονδρεμπορας κι ετσι και του παω την 7900 πισω με 110 MHz τo pci-e ποιος τον ακουει... Θα με πλακωσει παλι στα πμ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 15:54]

Κατσε να μιλαμε σιγα γιατι ακουει ο χονδρεμπορας κι ετσι και του παω την 7900 πισω με 110 MHz τo pci-e ποιος τον ακουει... Θα με πλακωσει παλι στα πμ...

H 7900GT έχει φάει από μένα 140MHz και παίζει μιά χαρά..... ;):)

Link to comment
Share on other sites

Ok ουτε το pci-e @110-111 δουλεψε...Στα 160 ουτε καν ποσταρε.

Αρχιζω να νιωθω λιγοτερο βλακας (που δεν μπορω να την κλοκαρω) και περισσοτερο κοροιδο (που πιστεψα τον ξαδερφο-ASRoConroe-fanboy)

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 15:54]

Τα Data μόνο σε sata δεν έχουν πρόβλημα; Δε βάζετε ένα IDE πάνω να δοκιμάσετε;

IDE τι ειναι??? Κατι μου θυμιζει...

Που το εχω ξαναδει???

Α ναι το βρηκα... το dvd-r μου νομιζω ειναι IDE!! Κανει για την δουλεια που το θες????? :p :P

Link to comment
Share on other sites

πιθανον είναι θέμα asrock μιας και στα Lock+intel δεν τα παει και τόσο καλα.

ειχα μια με via για 775 και δεν κλειδωνε τιποτα αν και με beta bios θεωρητικά μπορούσε.

δοκιμασε clockgen και systool και βαλε στην τυχη μπας και μπορεσει να κάτσει τιποτα που να σου δειχνει το fsb του pci-e σιγουρο δεν θα είναι απλα αν το lockarei Πιθανον να μην ανεβαινει και ας δείχνει ασχετο νουμερο,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 17:18]

IDE τι ειναι??? Κατι μου θυμιζει...

Που το εχω ξαναδει???

Α ναι το βρηκα... το dvd-r μου νομιζω ειναι IDE!! Κανει για την δουλεια που το θες????? :p :P

Τo ίδιο πνεύμα μου πούλαγε και ο κουμπάρος μου που δεν ήθελε να βάλει FDD στο pc του. Όταν όμως του @#$%^ το BIOS έτρεχε να βρεί FDD :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Χθες, στις 17:18]

(που πιστεψα τον ξαδερφο-ASRoConroe-fanboy)

Μαλθακέ χαρακτήρα. Για 2 μήνες πίστη ακόμη [τοσο δεν μας κανει μεχρι Ιούλιο?] πούλησες την ψυχή σου για μια μεταχειρισμένη dfi και μια στημένη τελέτή . . . Απο εδώ και πέρα νίπτω τας χείρας μου και αν ξαναχρειαστεις βοήθεια θα παραπεμφθεις στον άλλον ξάδερφο . Μαζι μου τα πάρε δώσε τέλος :TD:

Δεν θα σε βοηθάμε και θα μας διασύρεις και στα φορά .

Αυτο ήταν το ευχαριστώ σου. :rip:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.