Jump to content



τη γνωμη σας για καρτα τηλεορασης?


louis_gas

Recommended Posts

Καλημερα, σκεφτομαι να παρω μια καρτα τηλεορασης αλλα μιας και δεν ξερω και πολλα πραγματα σχετικα ειπα να ζητησω τη γνωμη σας. :D

κοιταξα λιγο και ξεχωρισα αυτα τα μοντελα:

HAUPPAUGE WINTV PCI FM

TERRATEC CINERGY 250 PCI

εχει κανεις εμπειρια με τις συγκεκριμενες καρτες?? ποιες θα μου προτεινατε εσεις??

αυτα μου ζηταω ειναι:

1) οσο το δυνατον καλυτερη εικονα

2) να κανει capture σε καλη ποιοτητα μιας και θα χρησιμοποιειται πολυ για να γραφω καμια εκπομπη κλπ

3) να εχει video in για να κανω capture απο βιντεο και αλλες αναλογικες συσκευες

4) θα προτιμουσα να εχει ραδιοφωνο και τηλεχειριστηριο αλλα δε θα τα χαλασουμε εκει

ευχαριστω για το χρονο σας :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Και εγώ με την Asus (με σιλικονάτο δέκτη) είμαι ευχαριστημένος

Και video in έχει , και ραδιόφωνο , και τηλεχειριστήριο

Από το capture είμαι απόλυτα ευχαριστημένος , όσες εκπομπές έγραψα και κατόπιν είδα σε dvd , ήταν άριστες

Μόνο μειονέκτημα είναι οτι ΔΕΝ υποστηρίζει ψηφιακά κανάλια

Όπως είπε και ο spc , καλύτερα να πας σε κάτι που θα τα υποστηρίζει , εκτός βέβαια και αν δεν σε ενδιαφέρουν τα ψηφιακά της ΕΡΤ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo

καλύτερα να πας σε κάτι που θα τα υποστηρίζει , εκτός βέβαια και αν δεν σε ενδιαφέρουν τα ψηφιακά της ΕΡΤ

Δεν υπάρχει λόγος να μην πάει καθώς το κόστος είναι το ίδιο.

Καλή πρόταση (με tunerάκι low profile Philips) είναι αυτή της ASUS @ ~60 .

Καλό software έχει επίσης και η Pinnacle αλλά είναι πιο ακριβή (~80 αν θυμάμαι καλά - ίσως και λίγο παραπάνω).

ΥΓ

Ψηφιακά επίγεια κανάλια είναι αυτά που ''λαμβάνεις'' με απλή κεραία στα UHF, όπως όλα τα υπόλοιπα δλδ, απλώς εκπέμπουν ψηφιακά και μπορούν να μεταφέρουν πχ ήχο Dolby Digital, καλύτερη ποιότητα εικόνας, πληροφορίες κλπ (όχι πως η ΕΡΤ - ακόμα - κάνει κάτι από τα 3 αυτά αλλά τουλάχιστον έχει 4 κανάλια διαφορετικά από τα υφιστάμενα).

Link to comment
Share on other sites

οκ εμαθα τι ειναι τα ψηφιακα καναλια :D και με ενδιαφερει...

τι γνωμη εχετε για αυτες? σαν μαρκες οι HAUPPAUGE και LIFEVIEW λενε τιποτα?

HAUPPAUGE WINTV NOVA-T DVB-T PCI

LIFEVIEW TV DVB-T/ANALOG HYBRID PCI LR306NTFPR-R

καποια αλλη σε παρομοια τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δεν υπάρχει λόγος να μην πάει καθώς το κόστος είναι το ίδιο.

Καλή πρόταση (με tunerάκι low profile Philips) είναι αυτή της ASUS @ ~60 .

Καλό software έχει επίσης και η Pinnacle αλλά είναι πιο ακριβή (~80 αν θυμάμαι καλά - ίσως και λίγο παραπάνω).

ΥΓ

Ψηφιακά επίγεια κανάλια είναι αυτά που ''λαμβάνεις'' με απλή κεραία στα UHF, όπως όλα τα υπόλοιπα δλδ, απλώς εκπέμπουν ψηφιακά και μπορούν να μεταφέρουν πχ ήχο Dolby Digital, καλύτερη ποιότητα εικόνας, πληροφορίες κλπ (όχι πως η ΕΡΤ - ακόμα - κάνει κάτι από τα 3 αυτά αλλά τουλάχιστον έχει 4 κανάλια διαφορετικά από τα υφιστάμενα).

αυτήν εδώ λες???

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=29&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=1&Product_Id=275881&Merchant_Id=1&sts_cid=3

δώσε κανα λινκ με ποιες εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει μπορεις να δεις και καρτα που να εχει 2 (αναλογικο + ψηφιακο ταυτοχρονα)

Αυτες που αναφερθηκαν εχουν αναλογικο Η ψηφιακο.

Αν εχεις λοιπον 2 δεκτες δουλευει και το PIP (picture in picture)/POP (picture on picture) κατι το οποιο εχει αξια αν βαλεις τη καρτα σε hepc. Εγω εχω την msi tv@nywhere duo χωρις ομως να ειμαι ευχαριστημενος απο ενα προβλημα που κανει το προγραμμα αναπαραγωγης (scratches στον ηχο) και δυστυχως εδω και 6 μηνες δεν εχει βγει αλλος driver/software

Σημειωτεον καποιες καρτες κανουν encoding (μονο απο analog ομως) κατευθειαν σε mpeg4.

Link to comment
Share on other sites

@D.J.AleXXX_gr η PINNACLE MEDIACENTER PCTV 110i δεν υποστηριζει ψηφιακα καναλια οποτε την ξεχναμε

@JohnnyX αν καταλαβα καλα με τις καρτες που εχουν δυο δεκτες θα μπορω να βλεπω ψηφιακη και αναλογικη ταυτοχρονα?? :confused:

και κατι αλλο.. οσο κανω capture (σε xvid/divx) θα μπορω να βλεπω live τηλεοραση με οποια καρτα και να παρω? θα σερνεται το συστημα οσο κανω capture?

η WinFast DTV2000 H μου φαινεται καλυτερη ως τωρα. μπορει να κανει εγγραφη σε xvid/divx ετσι?

edit: ειδα στο πλαισιο και τη PINNACLE PCTV 310i με 89ευρω

Link to comment
Share on other sites

[JohnnyX αν καταλαβα καλα με τις καρτες που εχουν δυο δεκτες θα μπορω να βλεπω ψηφιακη και αναλογικη ταυτοχρονα?? :confused:

και κατι αλλο.. οσο κανω capture (σε xvid/divx) θα μπορω να βλεπω live τηλεοραση με οποια καρτα και να παρω? θα σερνεται το συστημα οσο κανω capture?

η WinFast DTV2000 H μου φαινεται καλυτερη ως τωρα. μπορει να κανει εγγραφη σε xvid/divx ετσι?

ναι μπορεις να δεις ταυτοχρονα !

αυτο δε το εχω δοκιμασει αν το κανω θα σου πω για τη δικη μου καρτα

η τιμη και τα features της leadtek τη κανουν σοβαρη προταση

Link to comment
Share on other sites

παιδια και κατι αλλο.. ξερει κανεις μεχρι ποσα μετρα θα πρεπει να ειναι το καλωδιο που θα πηγαινει απο την κεραια στην καρτα τηλεορασης του pc χωρις να υπαρχουν απωλειες? χρειαζεται και ενισχυτης? μαλλον θα χρειαστω 20 μετρα καλωδιο... ισως και παραπανω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από louis_gas [31-05-2006 16:29]

οκ thanks.. οποτε μαλλον θα παρω την WinFast DTV2000 H που μου αρεσε ιδιαιτερα :D

θα σας πω εντυπωσεις

Σε λιγο καιρό θα έχουμε και στην Μεσσηνία τα επίγεια ψηφιακά της ΕΡΤ

Ψάχνοντας και εγώ να αλλάξω την Winfast TV2000 που έχω από χρόνια σκέφτηκα να πάρω την WinFast DTV2000 H .

Ο κύριος λόγος είναι ότι είμαι κατευχαριστημένος από την WinFast που έχω .

Όποια πληροφορία είναι διαθέσιμη για την DTV2000 H θα με βοηθούσε πολύ .:)

Εσύ louis_gas τελικά την πήρες ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ τη υπέροχη παρέα σας. Βασικά, ενδιαφέρομαι να αγοράσω τη Hauppage WIN-TV-150. Αυτό που θα'θελα να ρωτήσω είναι αν μπορώ να τραβήξω snapshots κατευθείαν ή υπάρχει κάποια μικρή χρονική καθυστέρηση από τη στιγμή που δίνω τη σχετική εντολή, μέχρι να τραβήξει το snaphot. Η κάρτα που'χει ο αδερφός μου [Win Fast TV2000 XP] έχει σχετικό πρόβλημα, η ανάλυση των video είναι ψιλοχάλια και οι φωτογραφίες, λόγω της χρονικής καθυστέρησης, βγαίνουν σαν κουνημένες. Όσο να'ναι, ΔΕΝ έχω διάθεση να πέσω σε τέτοια κάρτα TV. H Hauppage WIN TV FM PCI, που'χα αρχικά, με ικανοποίησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, άσχετα να τα'φτυσε. Μιλάμε για μοντέλο 1998 ή κάπου εκεί. Για τα χρονάκια της μια χαρά τα πήγε. Τέλος πάντων, γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό για την κάρτα που θέλω να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.