Jump to content



τη γνωμη σας για καρτα τηλεορασης?


louis_gas

Recommended Posts

hauppauge και ξερό ψωμί, πρώτη σε προτιμηση, εαν θες όμως πολλά και καλά μαζί, πας σε ένα lifeview trio ( το έχω και γράφω συνέχεια ) με αναλογικό, ψηφιακό , δορυφορικό και ραδιόφωνο μαζί. Εντυπώσεις , κάποια κανάλια τα δείχνει καλύτερα απο την TV και φυσικά μπορείς να κάνεις record σε ότι format θες , divx , mpeg2 mpeg4 κλπ κλπ κλπ lifeview παρα πολύ καλό , αλλά hauppage και ξερό ψωμί, μόνο που δεν έχει βγάλει ακόμα κουάτρο λύση ... Επίσης για το snapshot την ίδια στιγμή ασυζητητί , αστεία πράγματα θα λέμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Piterakos

Ωραία όλα αυτά αλλά σε PCIe x1 υπάρχουν αντίστοιχες κάρτες (και DVB-T και αναλογική ΤV)?? Για δώστε κανα link περικαλώ...

Oι Terratec προσφέρουν αυτά που θέλεις αν δεν κάνω λάθος

Έχουν και 2 tuners

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702265

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702268

Link to comment
Share on other sites

Ποιες εχουν δεκτη για ψηφιακα επιγεια καναλια?

Χρειαζομαι μια που να τα εχει ολα...και εισοδο απο video/camera και εγγραφη χωρις καθυστερησεις και τετοια...και radio.

ποιαα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo [Σήμερα, στις 08:07]

Oι Terratec προσφέρουν αυτά που θέλεις αν δεν κάνω λάθος

Έχουν και 2 tuners

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702265

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702268

Και οι δύο που αναφέρεις είναι ΜΟΝΟ ψηφιακοί δέκτες άσχετα με το αν έχουν 2 tuners. Και τα δύο tuners που έχει η καθεμία κάρτα είναι DVB (Digital Video Broadcast) που σημαίνει ψηφιακή. πουθενά δεν αναφέρεται ότι κάνουν λήψη αναλογικού σήματος.

Thanks πάντως... Καμμιά άλλη ιδέα;;;

Link to comment
Share on other sites

η μοναδική λύση που ξέρω και τα κάνει όλα είναι το lifeview trio pcie , έχω την PCI και είμαι πολύ ευχαριστημένος ... www.lifeview.com δεν την βρήκα σε pcie και δεν ξέρω τιμές ... για την απλή γύρω στα 120 .... αναλογική , ψηφιακή , δορυφορική, fm και είσοδος S-video ... δεν ασχολούμαι με τις εισόδους , μόνο με εγγραφή προγραμμάτων απο τις τρεις πηγές , ακόμα δεν δοκίμασα σε HD αλλά απο ότι κατάλαβα παίζει έυκολα και σε HD εαν όχι με το συνοδευτεικό πρόγραμμα, θα παίζει με progDVB ....

Link to comment
Share on other sites

Οι ψηφιακοί δέκτες δεν μπορούν να λάβουν και αναλογικό σήμα?

Απλά υπέθεσα πως μπορούν , καθώς πολλές νέες τηλεοράσεις έρχονται πλέον με ψηφιακό δέκτη (εκτός εαν εννοούν ΚΑΙ με ψηφιακό δέκτη)

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα έχω διαβάσει οι ψηφιακός δέκτης ΔΕΝ μπορεί να "λάβει" και αναλογικό σήμα. Συνεπάγεται ότι οι καινούριες τηλεοράσεις έχουν ΚΑΙ ψηφιακό δέκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jos3ph [Χθες, στις 23:51]

η μοναδική λύση που ξέρω και τα κάνει όλα είναι το lifeview trio pcie , έχω την PCI και είμαι πολύ ευχαριστημένος ... www.lifeview.com δεν την βρήκα σε pcie και δεν ξέρω τιμές ... για την απλή γύρω στα 120 .... αναλογική , ψηφιακή , δορυφορική, fm και είσοδος S-video ... δεν ασχολούμαι με τις εισόδους , μόνο με εγγραφή προγραμμάτων απο τις τρεις πηγές , ακόμα δεν δοκίμασα σε HD αλλά απο ότι κατάλαβα παίζει έυκολα και σε HD εαν όχι με το συνοδευτεικό πρόγραμμα, θα παίζει με progDVB ....

αυτες εδω δλδ?

Δε ειναι ασχημες...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι έχει 3 διαφορετικές , εγώ βέβαια ήθελα και DVB-S οπότε οι άλλες κάρτες δεν με ενδιέφεραν ....

Η πρώτη είναι η κλασική τριο που έχω και εγώ ,

η δευτερη έχει 2 tuners για ψηφιακή και 2 tuners για αναλογική , για διπλή θέαση σε ψηφιακη - ψηφιακή , ψηφιακή - αναλογική , αναλογική αναλογική ,

ενώ η τρίτη έχει μόνο ψηφιακή - αναλογική , κάτι που ισχύει και για την Τριο ...

Link to comment
Share on other sites

εσεις που ειστε ευχαριστημενη απο τα tunners σας , τι κανετε οταν βλεπετε σε full screen ; εμενα η ποιοτητα που φαινεται απαραδεκτη. Οσο το παραθυρο ειναι στην αναλυση του pal φαινεται σχεδον το ιδιο με την tv αλλα οταν παω να το μεγαλωσω δε βλεπεται. Εχω μια haauppage του 2001 η πρωτη με 5.1 ηχο ( καλος βλακας ημουν πηγα και πηρα το 2001 tunner με 5.1 για να βλεπω mega - ant1 εκανε και 80 χιλιαδες) και καθε φορα που διαβαζω για υπερευχαριστημενους χρηστες παραξενευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jpp [Σήμερα, στις 14:51]

εσεις που ειστε ευχαριστημενη απο τα tunners σας , τι κανετε οταν βλεπετε σε full screen ; εμενα η ποιοτητα που φαινεται απαραδεκτη. Οσο το παραθυρο ειναι στην αναλυση του pal φαινεται σχεδον το ιδιο με την tv αλλα οταν παω να το μεγαλωσω δε βλεπεται. Εχω μια haauppage του 2001 η πρωτη με 5.1 ηχο ( καλος βλακας ημουν πηγα και πηρα το 2001 tunner με 5.1 για να βλεπω mega - ant1 εκανε και 80 χιλιαδες) και καθε φορα που διαβαζω για υπερευχαριστημενους χρηστες παραξενευομαι.

Εχει καλύτερη εικόνα απο divx όταν το βάζεις σε fullscreen ... Οντως παλιότερα μοντέλα ήταν απαράδεκτα, όμως αυτή την στιγμή δεν γίνεται να μην βλέπω full screen...

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι εχει καλυτερη ποιοτητα απο το divx οταν αυτο προερχεται απο dvd rip;

Αν θες να δεις μπαλα θα προτιμησεις το tunner ή την tv;

Εμανα ειναι hauppage wintv theather chip :WinTV 878

http://www.hauppage.com/pages/support/support_pci_boards.html

ειναι αραγε τοσο παλια ωστε να εχω τοσο κακη ποιοτητα;

post-803-1416072713,051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο dvdrip με resize full screen , η φώτο που έχεις , ναι είναι ίδια ποιότητα , αλλά όταν γίνεται resize ( έχω ανάλυση 1440χ900 wide ) φαίνεται ακόμη καλύτερα για αναλογική τηλεόραση πάντα ... Επειδή δεν την έχω δει live την δικιά σου , δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη σύγκρισης ...

Link to comment
Share on other sites

live ειναι ελαχιστα καλυτερη. Το monitor ειναι nec multisync 20wgx2 1680*1050 native και παιζει ψηφιακα.

Αρα με λιγα λογια 5 πανω 5 κατω στη ποιοτητα το συμπερασμα ειναι οτι τα tunners πρεπει να φανε αρκετο ψωμι ακομα για να φτασουν την κανονικη τηλεοραση ακομα και αν αυτη ειναι 10 χρονων οπως αυτη που εχω στο δωματιο μου.

Οι drivers που εχω ειναι : official + WHQL Tested.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ θα έλεγα είτε live είτε recorded σε mpeg2 εμένα με ικανοποιεί το αποτέλεσμα και πολλές φορές αντί να βλέπω στην μικρή τηλεόραση 15άρα , προτιμώ του PC απο άποψη ποιότητας εικόνας ... Ισως εαν έβλεπες κάπου live , ή σε κάποιο site να κρεμάσω video απο διαφήμιση του Alpha για να δεις .... Εχω προσωπικό , αλλά φαίνεται το ονοματεπόμυμο μου και δεν το επιθυμώ ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.