Jump to content



τη γνωμη σας για καρτα τηλεορασης?


louis_gas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Jos3ph [Σήμερα, στις 16:24]

To ένα είναι για την αναλογική και το άλλο για την ψηφιακή ... Δεν μπορείς να βλέπεις ταυτόχρονα αναλογικά , ή ψηφιακά ή δορυφορικά κανάλια ...

4 tuners έχει η κάρτα ...

Υπάρχει άλλη κάρτα με ψηφιακά και αναλογικά όπου μπορείς να βλέπεις ταυτόχρονα ψηφιακά ή αναλογικά , αλλά δεν έχει DVB-S

η lifeview αναφέρει:

Watch up to 4 live video streams at the same time*

*DVB-S, DVB-T, S-Video and composite video

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

:cry:

Να πω οτι δεν κατάλαβα ??

Δηλαδή αν θέλω να βλέπω στο Πι Σι και analog και digital θα πρέπει να κατεβάσω 2 καλώδια από την ταράτσα;; (Για να έχω καλή ποιότητα, ή αρκεί η κεραία της κάρτας ??)

Link to comment
Share on other sites

σε καμία περίπτωση δε κατεβάσεις 2 καλώδια από ταράτσα μην ανησυχείς :)

απλά για το ψηφιακό θα συνδέσεις μια μικρή κεραιούλα που σου δίνουν μαζί με την κάρτα και θα έχεις μια χαρά ποιότητα (εκτός και αν μένεις σε υπόγα !! :woot: )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μοντέλο της Leadtek

www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=4623&catid=130

αλλά είναι σε pci

Sorry τώρα το προσεξα αναφερθηκε στην αρχη του thread

Πάντως η Lifeview φαινεται πανάκριβη.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βαζετε ενα διακλαδωτη οπως εγω ..και στελνετε ενα καλωδιο στο analog και ενα στο digita... κεραιουλα ειναι για τον γι..ουτσο ...

Παροτι ειμαι σε σημειο με πολυ καλη ληξη ..δε φτουραει...θελει ειδικη κεραια (indoor)..η κλασσικη κεραια ταρατσας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κάρτα TV είναι πολύ πικρό για μένα. Αγόρασα πριν κανα 4άρη χρόνια μια Hauppauge WinTV-Radio (878) για να βλέπω μπάλα...

Εκτός από το Radio όλα τα υπόλοιπα ήταν απογοητευτικά...

Η εικόνα πολύ χειρότερη από μια τηλεόραση 25χρονών που έχουμε ακόμα...

Τα snapshots γεμάτα γραμμές...

Τα recordings της άθλια, ούτε καν μπορούσε να συγχρονίσει ήχο με εικόνα...

(Φυσικά παρά το οτι οι 878 κλασσικά εκείνη την εποχή δούλευαν με το κολπάκι του Filmnet η δικιά μου δεν έδειξε τίποτα και ποτέ...)

Και η απογοήτευση ήταν βασικά γιατί την πήρα να βλέπω μπάλα...

Καλά εκεί γινόταν πάρτυ...

Αλλού η μπάλα αλλού τα πόδια των παικτών, αλλού το χορτάρι...

Η εικόνα έσπαγε 1 και 2 και 3 φορές το δευτερόλεπτο.

Πού είναι η μπάλα; ΟΕΟ;

Έκτοτε δεν έχω επιχειρήσει παρόμια αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Το θέμα κάρτα TV είναι πολύ πικρό για μένα. Αγόρασα πριν κανα 4άρη χρόνια μια Hauppauge WinTV-Radio (878) για να βλέπω μπάλα...

Εκτός από το Radio όλα τα υπόλοιπα ήταν απογοητευτικά...

Η εικόνα πολύ χειρότερη από μια τηλεόραση 25χρονών που έχουμε ακόμα...

Τα snapshots γεμάτα γραμμές...

Τα recordings της άθλια, ούτε καν μπορούσε να συγχρονίσει ήχο με εικόνα...

(Φυσικά παρά το οτι οι 878 κλασσικά εκείνη την εποχή δούλευαν με το κολπάκι του Filmnet η δικιά μου δεν έδειξε τίποτα και ποτέ...)

Και η απογοήτευση ήταν βασικά γιατί την πήρα να βλέπω μπάλα...

Καλά εκεί γινόταν πάρτυ...

Αλλού η μπάλα αλλού τα πόδια των παικτών, αλλού το χορτάρι...

Η εικόνα έσπαγε 1 και 2 και 3 φορές το δευτερόλεπτο.

Πού είναι η μπάλα; ΟΕΟ;

Έκτοτε δεν έχω επιχειρήσει παρόμια αγορά...

Και γω ειχα πάρει την pinnacle pctv pro. Και γω για filmnet supersport την πήρα. Τα ίδια και χειρότερα τράβηξα μονο το radio δουλευε και αυτο μόνο με παλιους drivers. Στην τηλεόραση δεν μπορούσε να συγχρωνήσει ήχο και εικόνα(Σαν βραζιλιάνικο σήριαλ ένα πράμα). Την άλλαξα με την Leadtek Dv2000. Εντελώς άλλη εντύπωση

(Το μόνο πρόβλημα που έχω τώρα είναι δεν έχω τόσο καλό σήμα αλλά φταίει η κεραία όχι η κάρτα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Και γω για filmnet supersport την πήρα.

Εγώ δεν την πήρα για Filmnet, για να βλέπω μπαλίτσα χωρίς να με σκοτίζουν με τα σήριαλ οι γυναίκες του σπιτιού...

Μα είναι δυνατόν να έχει τελικό Champions League και να μου λένε περίμενε λίγο ένα τεταρτάκι (μέχρι της 10) γιατί αυτό το επεισόδιο δεν το έχουμε ξαναδει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά!

Ήθελα να ρωτήσω για κάποιες καρτούλες τηλεόρασης και είπα να μην ανοίξω άσκοπα καινούριο θέμα!

Εγώ λοιπόν θέλω να έχω αναλογική και ψηφιακή τηλεόραση, καθώς και ράδιο :)

Με μια γρήγορη ματιά στο e-shop βρίκα τις εξής και θα ήθελα την γνώμη σας!

ASUS MY CINEMA P7131 DUAL DVB-T/ANALOGUE TUNER PCI : 47.83

HAUPPAUGE WINTV HVR-1100 HYBRID DVB-T & ANALOGUE TV+FM : 76.24

PINNACLE PCTV HYBRID PRO 310I PCI : 84.57

TERRATEC CINERGY 1400M DVB-T & ANALOGUE FM : 59.00

KWORLD VS- DVB-T220RF DVB-T TV CARD 220RF : 64.00

Ενδιαφέρομαι να κάνω εγγραφές από την τηλεόραση, χρειάζομαι και τίποτα άλλο hardware?

Έχω 1 gb ram 533mhz,intel pentium d 930 3.0 ghz cpu, vga xfx nvidia 7600GT pci-e 256mb. Από σκληρό δίσκο έχω έναν ide 200άρη maxtor. Θα χρειαστώ sata?

Ευχαριστώ πολύ :D:D

Link to comment
Share on other sites

Από αυτές που είπες η asus φαίνεται καλή σαν value for money, οι hauppauge και terratec πιό ποιοτικές. Η k-world δε μου γεμίζει το μάτι αλλά μπορεί να είναι καλή, την pinnacle απέφυγέ τη.. Αν ο δίσκος σου έχει αρκετό ελεύθερο χώρο σου κάνει.. Απο hardware καλά είσαι.. Δες εδώ έναν ωραίο οδηγό για capturing.,

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε δεν θα επαιρνά καμία απο αυτές.

Pinnacle είχα άσχημη εμπείρία στο παρελθόν, Hauppauge και αυτη σαν την pinnacle έχω ακούσει για προβλήματα με παλιότερα μονέλα

Η Terratec είναι πολύ καλή κάρτα(η εταιρεία βγάζει διαμάντια) αλλά είναι ΜΟΝΟ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ και όχι αυτο που θες. Επειδη το έχω ψάξει τετοιο μοντέλο δεν έχει βγάλει ακόμα(εσωτερικό με αναλογικο-ψηφιακο δέκτη & ράδιο)

Η Asus δεν ξέρω καλή φαίνεται αλλά δε μου γεμίζει το μάτι, πολυ απλή φαίνεται.

Τις K-wold δεν τις ξέρω.

Κοίτα την Leadtek που πόσταρα πιο πάνω και την lifeview που λένε τα παιδια

Αν επιμένεις σε αυτες ποσταρές τότε την Αsus.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik [Σήμερα, στις 14:29]

Εγω φίλε δεν θα επαιρνά καμία απο αυτές.

Pinnacle είχα άσχημη εμπείρία στο παρελθόν, Hauppauge και αυτη σαν την pinnacle έχω ακούσει για προβλήματα με παλιότερα μονέλα

Η Terratec είναι πολύ καλή κάρτα(η εταιρεία βγάζει διαμάντια) αλλά είναι ΜΟΝΟ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ και όχι αυτο που θες. Επειδη το έχω ψάξει τετοιο μοντέλο δεν έχει βγάλει ακόμα(εσωτερικό με αναλογικο-ψηφιακο δέκτη & ράδιο)

Η Asus δεν ξέρω καλή φαίνεται αλλά δε μου γεμίζει το μάτι, πολυ απλή φαίνεται.

Τις K-wold δεν τις ξέρω.

Κοίτα την Leadtek που πόσταρα πιο πάνω και την lifeview που λένε τα παιδια

Αν επιμένεις σε αυτες ποσταρές τότε την Αsus.

Η leadtek που λες είναι αυτή: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807202 ??

Δεν με χαλάει η τιμή της καθόλου!

Αλλά η Lifeview, την βρήκα εδώ: http://multistore.gr/shop/product_info.php?products_id=2007 και είναι πανάκριβη :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.