Jump to content



θερμοκρασιες κ αποδοση υδροψυξης?


gio7

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 16:03]

τι να πω δεν ξερω. Αν παντως δεν βγαλεις ακρη ευχαριστως να σου αλλαξω το μπλοκ,ψυγειο,αντλια...

μαγκα με εστειλες τωρα... Τι αλλο μπορει να ζητησει ενας πελατης.. συνεχισε την καλη δουλεια unseen

Link to comment
Share on other sites

Και να πάρει τι; Αφού είναι τα καλύτερα υλικά, αν το πρόβλημα είναι στον τρόπο που έχει εγκατασταθεί το σύστημα, το πρόβλημα θα υπάρχει και με διαφορετικό κιτ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soulkeeper [Σήμερα, στις 18:53]

το αναφερω οτι εβαλα ceramique k ναι φαινεται να παταει κανονικα....

αν χρησιμοποιησω ντουκοχαρτο (τι νουμερο?)για να τριψω block k πηρυνα,υπαρχει προβλημα?

το πατιμα πρεπει να ειναι περιπου οπως στη φοτο .....για να το δεις πρεπει να ξειλωσεις το μπλοκ......( η φοτο ειναι απο evaporator ........δεν εβρισκα αλλη....)

hpim10791kw.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν βγαλω το block για να δω αν παταει καλα ειπα να χαλαρωσω λιγο το block(απο 0,5 cm πουαπειχε η πεταλουδα απο το plexy τωρα ειναι 1cm) κ το αποτελεσμα ειναι 2βαθμοι κατω σε load(5 λεπτα prime απο 44-45->42-43) με 25 βαθμους θερμοκ. δωματιου(idle ειμαι στα ιδια 27-28).Φανταζομαι παντως οτι θα πρεπει να αφησω το prime κανα 2ωρο για να εχω μια καλυτερη εικονα full load..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soulkeeper

πριν βγαλω το block για να δω αν παταει καλα ειπα να χαλαρωσω λιγο το block(απο 0,5 cm πουαπειχε η πεταλουδα απο το plexy τωρα ειναι 1cm) κ το αποτελεσμα ειναι 2βαθμοι κατω σε load(5 λεπτα prime απο 44-45->42-43) με 25 βαθμους θερμοκ. δωματιου(idle ειμαι στα ιδια 27-28).Φανταζομαι παντως οτι θα πρεπει να αφησω το prime κανα 2ωρο για να εχω μια καλυτερη εικονα full load..

Το σωστό σφίξιμο είναι το καλύτερο

Δηλαδή

Σφίγγεις τις πεταλούδες μέχρι να ακουμπήσουνε τα ελατήρια και μετά τις γυρίζεις 10-12 περιστροφές την κάθε μια με διαγώνια φορά αλλά σταδιακά την κάθε μια

Κάντιο και νομίζω ότι κάτι ακόμα θα κερδίσεις γιατί μάλλον δεν πάταγε καλά το μπλοκ από το πολύ κακό σφίξιμο

Link to comment
Share on other sites

χαλαρωσα κιαλλο κ επεσε αλλο 1 βαθμο!!:) (με 26 δωματιου)

παντως σκεφτομαι να βγαλω κ να ξαναβαλω το block(κ να ακολουθησω τον D.J,alexxx.gr),γιατι φοβαμαι μηπως απο το πολυ σφιξιμο "σπρωχτηκε" η θερμοαγωγιμη απο το κεντρο προς τα ακρα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος εγω θα ελεγα να περιμενεις λιγο ακομα γιατι θελει μερικες μερες για να στρωσει η παστα.

Ασχετως θεματος παρατηρωντας το ποστ του chosen βλεπω πως για ακομη μια φορα ψιλοκαταρεει η ιδεα που ειχα για μεγαλες αντλιες..... Μια L20 (600αρα) παιζει ανετα διπλο ψυγειο και δυο μπλοκ.Και μαλιστα το μπλοκ του τσιπσετ εχει πολυ μικρα καναλια.... Αρα μηπως να το ξανακοιτουσαμε το θεμα με τις αντλιες για οσους ενδιαφερονται για 1 ή 2 μπλοκ? Μιλαω παντα για cpu block του 11..

Link to comment
Share on other sites

Mπα μην το λες. Σε μένα στην αρχή έχοντας μόνο μπλόκ 11 στον cpu με 1250 η ροή ήταν πολύ ανεβασμένη. (το έβλεπα στο αυτοσχέδιο τανκ που το νερό ανακατευόταν με πολύ δύναμη). Μόλις έβαλα και δεύτερο μπλόκ (ένα maze4) η ροή έπεσε κάθετα. Βέβαια έχω και γύρω στα 2 m σωλήνες μισής ίντσας

Link to comment
Share on other sites

πανω σε αυτο που λεει ο unseen....

εδω 2 φωτο ενος pc-iou (δεν ειναι δικο μου) το οποιο φοραει ενα μεγαλο ψυγειο καμμια σχεση με διπλο και τριπλα...παιρνει 4 χ12αρηδες και περισσευει χωρος) 2 μπλοκ (11) καμποσα χιλιομετρα λαστιχο..και 3 γωνιες!

Ολα αυτα με με l25...σε εναν 3700+ που δουλευει κοντα στα 3200...

Απλα εχουμε ανεβασει το πηχη πολυ ψηλα και δεν γυρναμε με τιποτα πισω....

συμβιβασμος 0!

(μην σχολιασετε την ευμορφια του συγκεκριμενου κουτιου)

temp4te.th.jpg

ntg29zl.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ηταν και η βασικη μου διαφωνια στο συγκριτικο που ειχε γινει στο pctechnology

Πιστευω οτι η παρουσια για μεγαλες αντλιες (μιλαω παντα για τα δικα μου μπλοκ) δεν ειναι απαραιτητη Μπορει καποιος να λειτουργησει το συστημα του και με τις ταπεινες Λ20 -1048 με πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα εξοικονομωντας χωρο και χρημα

Προσωπικα πιστευω οτι οι "μεγαλες " αντλιες ηταν αναγκαιο κακο για τις εταιριες που πουλανε high flow rate block (Swifteck ,D-Teck ktl) Επρεπε να γινουν για να μπορεσουν να αποδωσουν τα αναμενομενα τα block τους Βαλτε ενα storm G5, διπλο ψυγειο ,vga block και τανκ σε ενα συστημα με 2πηρυνο με μια Λ20 και πεστε μου τι αποδοση πιστευετε οτι θα εχει .........

Μια που το θεμα μας απασχολησε με τον Χρηστο αποφασισαμε να κανουμε ενα

συγκριτικο με οτι αντλια υπαρχει διαθεσιμη στην Ελλαδα ωστε να μαθουμε τι χανει και τι κερδιζει σε αποδοση ενα τυπικο watercooling συστημα

Με βαση αυτα τα δεδομενα θα μπορει ο καθενας να αξιολογει τις αναγκες του και να κανει τις αγορες του

@soulkeeper

Βγαλε παλι το μπλοκ καθαρισε την θερμοαγωγιμη , βαλε καινουργια,ξανατοποθετησε το μπλοκ και σφιξε τις πεταλουδες μεχρι τα ελατηρια να φτασουν στο μισο περιπου μηκος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Αυτη ηταν και η βασικη μου διαφωνια στο συγκριτικο που ειχε γινει στο pctechnology

Πιστευω οτι η παρουσια για μεγαλες αντλιες (μιλαω παντα για τα δικα μου μπλοκ) δεν ειναι απαραιτητη Μπορει καποιος να λειτουργησει το συστημα του και με τις ταπεινες Λ20 -1048 με πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα εξοικονομωντας χωρο και χρημα

Προσωπικα πιστευω οτι οι "μεγαλες " αντλιες ηταν αναγκαιο κακο για τις εταιριες που πουλανε high flow rate block (Swifteck ,D-Teck ktl) Επρεπε να γινουν για να μπορεσουν να αποδωσουν τα αναμενομενα τα block τους Βαλτε ενα storm G5, διπλο ψυγειο ,vga block και τανκ σε ενα συστημα με 2πηρυνο με μια Λ20 και πεστε μου τι αποδοση πιστευετε οτι θα εχει .........

Μια που το θεμα μας απασχολησε με τον Χρηστο αποφασισαμε να κανουμε ενα

συγκριτικο με οτι αντλια υπαρχει διαθεσιμη στην Ελλαδα ωστε να μαθουμε τι χανει και τι κερδιζει σε αποδοση ενα τυπικο watercooling συστημα

Με βαση αυτα τα δεδομενα θα μπορει ο καθενας να αξιολογει τις αναγκες του και να κανει τις αγορες του

Μιχάλη τα δικά σου μπλοκ δεν έχουν καμιά σχέση με τις αγοράς(δεν το λέω επειδή σε ξερώ) απλά γιατί είναι σαν να μην υπάρχου στο σύστημα αλλά αποδίδουνε τα μέγιστα

Σε κάτι πρόχειρα τεστ ροής που έκανα το δικό σου είχε περίπου 220 λίτρα λιγότερα από την ονομαστική της αντλίας αίνο του oclabs σχεδόν 550-580 πάντα με ψυγείο transit

Δεν ξερώ πως τα έχεις καταφέρει αλλά είναι καταπληκτική δουλειά ακόμα και 3(cpu, sli) δικά σου μπλοκ να έχει κάποιος πάνω με μια L25 δεν θα έχει πρόβλημα

Πάντως θα κανό κάποιες μετρήσεις σε ένα υπερβολικό σύστημα που θα φτιάξω με ένα τριπλό rad + ένα διπλό rad + cpu block(11)+sli block(11) +leine D5 να δω πως θα τα πάνε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Ασχετως θεματος παρατηρωντας το ποστ του chosen βλεπω πως για ακομη μια φορα ψιλοκαταρεει η ιδεα που ειχα για μεγαλες αντλιες..... Μια L20 (600αρα) παιζει ανετα διπλο ψυγειο και δυο μπλοκ.

Εχμ... τελικά L30 πήρα από το παλικάρι, από kit Waterchill...

Link to comment
Share on other sites

εχω μια L20 με το 1ο μπλοκ του 11 για AthlonXP μαζι με μπλοκακι για 9800pro.ολα αυτα πανω σε Χ2 3800+ και Χ1800ΧΤ...............επισης 3πλο ΣΩΛΗΝΩΤΟ ψυγειο και τανκ χωρητικοτητας περιπου 2μιση λιτρων.................η Λ20 μετραει 1 χρονο και μερικους μηνες ακαταπαυστης λειτουργιας.......και οταν λεμε ακαταπαυστης μιλαμε 24/7 στα 220βολτ.ακομα και οταν ελειπα στο χωριο για 1 μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 03:20]

εχω μια L20 ................και οταν λεμε ακαταπαυστης μιλαμε 24/7 στα 220βολτ.ακομα και οταν ελειπα στο χωριο για 1 μηνα.

Το νερο δεν το αλλαξες ποτε ρε βρωμυλε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.