Jump to content



ερώτηση για το speedfan


cypherth

Recommended Posts

ρε παιδιά μια ερώτηση γιατί κοντεύω να τρελαθώ!

είμαι στο pc της κοπελιάς μου και έχω το speedfan ανοιχτό, και λέει:

motherboard: 43C (temp1)

cpu:44 (temp2)

κάτι που δεν ξέρω τι! : 128 και να φλέγεται (temp3) αναφέρεται στο τσιπάκι winbond όπως και τα 2 πρώτα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι...

και temp1 στο τέλος: 44

τι είναι αυτό που καίγεται??? και που όταν ανοίγω το pc ξεκινάει με -20, και μετά ξαφνικά πετάγεται εκεί πάνω... ούτε κουνιέται ούτε τίποτα...

ένας ταπεινός 2,66 ht ιντελ είναι με 512ram και 80άρη δίσκο και μόμπο της dfi.

το case ελεεινό και τρισάθλιο (ο ήχος από τη cpu εκνευριστικός) και ανεμιστηράκια μέσα, μόνο 2 στο σκληρό δίσκο (αυτό που μπαίνουν από πάνω του), της cpu, και του τροφοδοτικού, είχε άλλο ένα αλλά το ενσωμάτωσα στο linksys για να παγώνει :)

Link to comment
Share on other sites

Aκούμπα λίγο το κουτί! Αν καίει κ μάλλον έχεις πρόβλημα, διαφορετικά ο sensor-ας δείχνει ότι ναναι! πχ στη mobo μου δείχνει 65 κ ξεκινά από θερμοκρασία δωματίου πρπ 55! Αν όντως καίει βάλε ανεμιστήρια μπρος-πίσω για να ανανεώνεται ο αέρας...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πρόβλημα, ποτέ δεν είχα με το συγκεκριμένο κουτί, και το everest τις ίδιες θερμοκρασίες δείχνει εκτός από το 128άρι, μόνο το speedfan το βγάζει στην τρίτη ένδειξη, κατέβηκα ταξίδι αστραπή αθήνα δεν έχω τίποτα μαζί μου, μόνο κατσαβίδι, ούτως ή άλλως έχει πολύ θόρυβο ήδη, και εξάλλου για τέτοια εποχή μόμπο στους 43 και cpu στους 44 πιστεύω μια χαρά είναι...

Link to comment
Share on other sites

ένα bug που παρατήρησα μόλις τώρα: ανοίγω πρώτα το speedfan, κοιτάζω θερμοκρασίες και στο temp3 γράφει -20 πχ αλλά γενικά κάτι μείον. έχοντας το ανοιχτό, ανοίγω και το everest για να διασταυρώσω τις θερμοκρασίες temp1 και temp2 οι οποίες πάντα είναι ολόιδιες (cpu+mobo), τότε πετάγεται η temp3 του speedfan στο 128 και μου δείχνει ότι φλέγεται...τώρα γιατί το κάνει αυτό και γιατί δείχνει ακόμα και μείον θερμοκρασίες όταν ανοίγει δεν μπορώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cypherth [03-06-2006 20:16]

ένα bug που παρατήρησα μόλις τώρα: ανοίγω πρώτα το speedfan, κοιτάζω θερμοκρασίες και στο temp3 γράφει -20 πχ αλλά γενικά κάτι μείον. έχοντας το ανοιχτό, ανοίγω και το everest για να διασταυρώσω τις θερμοκρασίες temp1 και temp2 οι οποίες πάντα είναι ολόιδιες (cpu+mobo), τότε πετάγεται η temp3 του speedfan στο 128 και μου δείχνει ότι φλέγεται...τώρα γιατί το κάνει αυτό και γιατί δείχνει ακόμα και μείον θερμοκρασίες όταν ανοίγει δεν μπορώ να καταλάβω.

Αυτό γίνεται πιθανότατα γιατί το everest χρησιμοποιεί το ίδιο chipάκι για να παίρνει μετρήσεις θερμοκρασίας, αλλά παίρνει δεδομένα από διαφορετικό σημείο, πχ. από τη δίοδο και όχι το thermistor, και για το λόγο αυτό αλλάζει και η θερμοκρασία στο speedfan. Πάντως ότι και να γίνεται με τέτοιες θερμοκρασίες που δείχνει το μόνο που μπορείς να κάνεις με αυτή τη θερμοκρασία είναι να την αγνοήσεις όπως είπαν και τα παιδια παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια άλλη ερώτηση, γιατί όσο επί τοις εκατό και να βάλω τις στροφές για το ανεμιστήρι της μόμπο (4400 μαμίσια ψύχτρα, μόνιμα στις 7300 στροφές) δεν αλλάζουν οι στροφές? υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να μπορώ να τις "πειράξω" ώστε το βράδυ επειδή το πισι μόνο κατεβάζει να είναι στις 4000 στροφές πχ και να γλιτώνω θόρυβο?

το μηχάνημα δουλέυει συνήθως με 1,09volt με ενεργοποιημένο το coolnquiet δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Διότι

Α. Δεν υποστηρίζει η μητρική σου την αυξομείωση στροφών ή ίσως θα πρέπει να αλλάξεις κάποια σχετική ρύθμιση στο BIOS.

Β. Δεν υποστηρίζει το speedfan την μητρική σου.

Ρίξε μια ματιά και στο advanced να δεις αν είναι επελεγμένο το software controlled

attachment.php?s=&postid=403960

Link to comment
Share on other sites

είναι στο μανιουαλ λέει, δεν έχει επιλογή για software controlled όπως στην εικόνα που επισύναψες. έχω τον 4400 με την μαμίσια ψύχτρα και μόμπο την μσι πλάτινουμ κ8νφορς4. πώς μπορώ να δώ αν υποστηρίζεται η επιλογή για αλλαγή . στο βιος δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Προγράμματα τέτοιου είδους (SpeedFan, κ.τ.λ) ΠΟΤΕ δεν δείχνουν σωστές θερμοκρασίες...

Πάντα είναι 8 με 10 βαθμούς κάτω...

Ο ποιο σωστός τρόπος για να ελέγξετε την θερμοκρασία είναι να την δείτε μέσω του BIOS...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phantom

Προγράμματα τέτοιου είδους (SpeedFan, κ.τ.λ) ΠΟΤΕ δεν δείχνουν σωστές θερμοκρασίες...

Πάντα είναι 8 με 10 βαθμούς κάτω...

Ο ποιο σωστός τρόπος για να ελέγξετε την θερμοκρασία είναι να την δείτε μέσω του BIOS...

Μην είσαι τόσο απόλυτος... Εμένα μου δείχνει σωστές θερμοκρασίες... Το πολύ να είναι 1-2 βαθμούς πάνω ή κάτω... Τα αποτελέσματα επαληθεύει το Aerogate 2...

Επίσης, λες για το BIOS το οποίο μπορεί κι αυτό να κάνει λάθος... Έχω δει μητρική Albatron να βγάζει τρελές θερμοκρασίες στο BIOS με το που ανοίγει ο υπολογιστής (λογικά αν το σκεφτείς σίγουρα δεν ισχύουν)... Και αν θέλω εγώ να δω τη θερμοκρασία όταν είμαι μέσα στα Windows τι θα κάνω? Αυτά τα προγραμματάκια με κατάλληλη ρύθμιση του offset είναι μονόδρομος για την παρακολούθηση των θερμοκρασιών μέσα από τα Windows. Βέβαια υπάρχουν και τα panels αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phantom

Προγράμματα τέτοιου είδους (SpeedFan, κ.τ.λ) ΠΟΤΕ δεν δείχνουν σωστές θερμοκρασίες...

Πάντα είναι 8 με 10 βαθμούς κάτω...

Ο ποιο σωστός τρόπος για να ελέγξετε την θερμοκρασία είναι να την δείτε μέσω του BIOS...

Κακό πράγμα, συνήθως, το να είσαι απόλυτος. Από την άλλη στην παραπάνω φωτογραφία διακρίνουμε Temperature x offset. Τι κάνει αυτό? Μας επιτρέπει να προσθέσουμε-αφαιρέσουμε κάποια τιμή στο τελικό αποτέλεσμα διορθώνοντας έτσι τυχόν διαφορές από αυτές που θεωρούμε σωστές. Παράδειγμα. Έχω δύο Maxtor. Επειδή ο ένας από τους δύο μου δείχνει πάντα 7-8 βαθμούς λιγότερους από τον άλλον, έχω βάλει το speedfan στην τελική θερμοκρασία που μου δείχνει, αυτόματα να προσθέτει 7 βαθμούς. Σημειωτέον ότι αν υπάρχει πρόβλημα με την εν λόγο θερμοκρασία, αυτό είναι πρόβλημα του δίσκου και όχι του οποιουδήποτε προγράμματος διαβάζει το smart.

Κάτι ακόμα. Κάποιος εδώ μέσα, στο lab, είχε γράψει και μάλλον ισχύει, ότι στο BIOS η cpu έχει ένα 50-60% load. Οπότε το λογικό είναι στο BIOS η θερμοκρασία να είναι μεγαλύτερη ( διαφορετική ) από ότι σε idle κατάσταση στα windows.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Κάτι ακόμα. Κάποιος εδώ μέσα, στο lab, είχε γράψει και μάλλον ισχύει, ότι στο BIOS η cpu έχει ένα 50-60% load. Οπότε το λογικό είναι στο BIOS η θερμοκρασία να είναι μεγαλύτερη ( διαφορετική ) από ότι σε idle κατάσταση στα windows.

Ομολογώ ότι δεν το ήξερα αυτό... Ας googlάρω μήπως βρω κάτι σχετικό...

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη που είμαι τόσο απόλυτος αλλά μιλάω απο προσωπική εμπειρία και απο τι άκουσα απο άλλους χρήστες σε διάφορα forum...

Μπορεί όντος να κάνω λάθος και να μην ισχύει σε όλους τους υπολογιστές

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι 'εχω abit και μαζί μ'αυτήν είχε το abit EQ ένα prog που δείχνει θερμοκρασίες.αυτό λοιπόν παντα δείχνει ακριβώς τισ ίδιες θερμοκρασίες με το bios και το σπεεδ φαν δείχνει τις ίδιες θερμοκρασίες με το ABIT EQ οπότε το εμπιστεύπομαι απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

στο lab, είχε γράψει και μάλλον ισχύει, ότι στο BIOS η cpu έχει ένα 50-60% load. Οπότε το λογικό είναι στο BIOS η θερμοκρασία να είναι μεγαλύτερη ( διαφορετική ) από ότι σε idle κατάσταση στα windows.

Αυτό ισχύει... ίσως και παραπάνω απο 60%...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Κάτι ακόμα. Κάποιος εδώ μέσα, στο lab, είχε γράψει και μάλλον ισχύει, ότι στο BIOS η cpu έχει ένα 50-60% load. Οπότε το λογικό είναι στο BIOS η θερμοκρασία να είναι μεγαλύτερη ( διαφορετική ) από ότι σε idle κατάσταση στα windows.

εγω παλι εχω την εντυπωση πως ο επεξεργαστης υπολειτουργει οταν βρισκεται μεσα στο ΒΙΟΣ και προσωπικα αυτο πιστευω αφου οσο βρισκομαι στο ΒΙΟΣ η θερμοκρασια του επεξεργαστη μου δεν ξεπερναει τους 24 βαθμους...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.