Jump to content



ερώτηση για το speedfan


cypherth

Recommended Posts

Δεν λέω οτι με το που θα ανοίξω τον υπολογιστή και μπω στο BIOS θα ανέβει η θερμοκρασία...

Αν τον αφήσω για κανένα 10λεπτο μέσα στο BIOS φτάνει τους 50C...

Δηλαδή όσο φτάνει όταν παίζω ένα παιχνίδι για αρκετή ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phantom

Δεν λέω οτι με το που θα ανοίξω τον υπολογιστή και μπω στο BIOS θα ανέβει η θερμοκρασία...

Αν τον αφήσω για κανένα 10λεπτο μέσα στο BIOS φτάνει τους 50C...

Δηλαδή όσο φτάνει όταν παίζω ένα παιχνίδι για αρκετή ώρα...

πολυ περιεργο αυτο που λες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 11:11]

πολυ περιεργο αυτο που λες...

Περίεργο είναι αυτό που λες εσύ! :D

Ότι έχω δει μέχρι τώρα φτάνει περίπου στο 70-80% της μέγιστης θερμοκρασίας του μετά από κανά 10λεπτο στο BIOS.

Προφανώς δεν δουλεύει η FPU και δεν χρησιμοποιούνται ενεργοβόρες εντολές real mode, αλλά το BIOS δεν εκτελεί HLT σε κανένα στάδιο. Βρίσκεται συνεχώς σε ένα ατέρμονα βρόχο που περιμένει input του χρήστη και εξυπηρετεί διάφορα interrupts.

Φυσικά δεν αποκλείεται να βγήκαν και πιο εξυπνες power-saving εκδόσεις τελευταία, αλλά αυτά που έχω δει μέχρι τώρα (και είναι αρκετά...) έτσι παίζουν.

-Κ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από frap

Περίεργο είναι αυτό που λες εσύ! :D

μου αρεσει που δινεις περιθωρια στον αλλον να σκεφτει ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο ή που ειναι το σωστο και που το λαθος :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Xρησιμοποιώ το Speedfan από το οποίο είμαι ευχαριστημένος. Μου δείχνει case, cpu & hdd.

Θέλω να ρωτήσω κάτι: ενώ του λέω στο Configure/Options να ξεκινά [start minimized] αυτό δεν ξεκινά καν. Πρέπει κάθε φορά να το τρέχω εγώ manual όποτε ανοίγω το laptop.

έχω ένα Toshiba Qosmio.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα shortcut του προγράμματος στο startup. Το start minimized απλά στέλνει το πρόγραμμα στο tray όταν ξεκινάει, δεν αφήνει ανοιχτό το παράθυρο με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εμενα αυτην τι στιγμη λεει 7123!c cpu και στροφες στο φαν του τσιπ στ 2159 ουτε στη κολαση δεν εχει τετοιεσ θερμοκρασιεσ αυτο εγινε μετα απο ανaβαθμιση του bios dfi και με W/C:devil: :tomato: :tomato:

μην εμπιστεύεται κανένα πρόγραμμα τελικα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν στην δικιά σου μητρική με ένα συγκεκριμμένο BIOS τα νούμερα είναι λάθος, θα μου επιτρέψεις να πω πολύ απλά ότι δεν κάθισες να ρυθμίσεις/ψάξεις αρκετά το πρόγραμμα. Μπορεί πάλι το καινούριο BIOS της DFI να είναι για τα μπάζα στον τομέα του hardware monitoring.

Αντί να απαξιώνεις λοιπόν ένα πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιεί χιλιάδες κόσμος απλά δώσε λίγο περισσότερο χρόνο στο να ψάξεις να δεις τι δεν πάει καλά με το νέο σου BIOS και το speedfan.

Το έχω δοκιμάσει σε πάνω από 15 μητρικές τα τελευταία 2 χρόνια και πάντα δούλευε άριστα. Σε όσες μάλιστα μητρικές επέτρεπε την ρύθμιση των στροφών του ανεμιστήρα ήταν από τα πρώτα προγράμματα που έμπαιναν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Αν στην δικιά σου μητρική με ένα συγκεκριμμένο BIOS τα νούμερα είναι λάθος, θα μου επιτρέψεις να πω πολύ απλά ότι δεν κάθισες να ρυθμίσεις/ψάξεις αρκετά το πρόγραμμα. Μπορεί πάλι το καινούριο BIOS της DFI να είναι για τα μπάζα στον τομέα του hardware monitoring.

Αντί να απαξιώνεις λοιπόν ένα πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιεί χιλιάδες κόσμος απλά δώσε λίγο περισσότερο χρόνο στο να ψάξεις να δεις τι δεν πάει καλά με το νέο σου BIOS και το speedfan.

Το έχω δοκιμάσει σε πάνω από 15 μητρικές τα τελευταία 2 χρόνια και πάντα δούλευε άριστα. Σε όσες μάλιστα μητρικές επέτρεπε την ρύθμιση των στροφών του ανεμιστήρα ήταν από τα πρώτα προγράμματα που έμπαιναν.

surprises.smileysmiley.com.54.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Βάλε ένα shortcut του προγράμματος στο startup. Το start minimized απλά στέλνει το πρόγραμμα στο tray όταν ξεκινάει, δεν αφήνει ανοιχτό το παράθυρο με λίγα λόγια.

αυτό λέω δεν το ξεκινά καθόλου, ούτε minimized στο tray.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ κατηγορισα 1 προγραμα αλλα ολλα (απλοσ δεν τα εμπιστευομαι )οσο για το βιοσ τισ δφι αυτο μαλλων αυτο πρεπει να εχει προβλημα πριν τιν αναβαθμιση ηταν ολα ΟΚ!!

Αρχική απάντηση από yanni

Αν στην δικιά σου μητρική με ένα συγκεκριμμένο BIOS τα νούμερα είναι λάθος, θα μου επιτρέψεις να πω πολύ απλά ότι δεν κάθισες να ρυθμίσεις/ψάξεις αρκετά το πρόγραμμα. Μπορεί πάλι το καινούριο BIOS της DFI να είναι για τα μπάζα στον τομέα του hardware monitoring.

Αντί να απαξιώνεις λοιπόν ένα πρόγραμμα το οποίο χρησιμοποιεί χιλιάδες κόσμος απλά δώσε λίγο περισσότερο χρόνο στο να ψάξεις να δεις τι δεν πάει καλά με το νέο σου BIOS και το speedfan.

Το έχω δοκιμάσει σε πάνω από 15 μητρικές τα τελευταία 2 χρόνια και πάντα δούλευε άριστα. Σε όσες μάλιστα μητρικές επέτρεπε την ρύθμιση των στροφών του ανεμιστήρα ήταν από τα πρώτα προγράμματα που έμπαιναν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.