Jump to content



Εναλλακτικός τρόπος ψύξης. Chiller με peltier(tec).


eleven

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Tα μεχρι τωρα αποτελεσματα δειχνουν να ειμαστε περιπου 25-28 βαθμους κατω απο υδροψυξη(δοκιμασα και με το δικο μου setup αλλα και με αυτα που δειχνει ο xrist).

Θελω να δοκιμασω με καλυτερους ανεμιστηρες γιατι αυτοι που εχω δεν κανουν δουλεια, τα ψυγεια ειναι ζεστα. Επισης πρεπει να μονωσω εναλλακτη-σωληνες και να παιξω με περισσοτερο ρευμα. Τωρα ειμαι στα 12v σε ολα τα tec.

Μια βελτιωση ακομα 2-3 βαθμους ειναι εφικτη πιστευω.

Νομιζω πως παμε καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται οπως λέει η παροιμία ιδου το εν λόγω έργο έτοιμο και εμπορικά διαθέσιμο...

http://www.top-cool.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=28

Αμα κάνετε και λίγο serfing στην ιστοσελίδα θα δείτε και περισσότερες πληροφορίες και λειτουργικά σχεδιαγράμματα..:o

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας παιδια και απο μενα θα ηθελα να ρωτησω κατι, τι τροφοδοτικο χρειαζεται για 4 tec, κατ αρχην θες ενα η περισσοτερα?πχ βρηκα αυτο http://www.frozencpu.com/products/8286/psu-123/Mean_Well_600W_24V_Single_Output_Switching_Auxiliary_Power_Supply_SE-600-24.html?id=QbtyjEHI κανει για 4 ferrotec te-9500/127/100b 15 ampere 95 watt?χαιρομαι που μοιραζεστε και ειστε οι μονοι που ασχολουντε τοσο αναλυτικα με extreme cooling and mods τελος ακομα και αν δεν συμφερει(αγορα-καταναλωση-αποδοση) το εγχειρημα αυτο, αξιζει η προσπαθεια και ενα ΜΠΡΑΒΟ!ελπιζω να μην το αφησεις οπως κανανε στο xs

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να δωσω και μια ιδεα.Στο συστημα που θα ειναι σε κουτακι για να ψυχει την ζεστη πλευρα μπορεις να βαλεις χαλκοσωληνα με αυτα τα ρακορ συσφιξης http://www.koolance.com/water-cooling/default.php?cPath=62_107

Ειναι λιγο ακριβα αλλα αξιζουν πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι οσο αναφορα τη λειτουργια των peltier??

γενικα πρεπει να υπαρχει καποιο υλικο να ακουμπαει στις πλευρες του και να μεταφερει τη ζεστη ή το κρυο, αλλιως χαλανε αυτα τα πραγματακια?

επισης ειναι υποχρεωτικο η ζεστη πλευρα του να ψυχεται ντε και καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λεω να το κανω και εγω οταν εχω χρημα ετσι για την φαση αλλα σκεφτομαι να παιξω με 4 τετοια στα 12v

http://cgi.ebay.com/Gigantic-62mm-545-Watt-Thermoelectric-Peltier-Cooler_W0QQitemZ310159970173QQcategoryZ80149QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m8QQ_trkparmsZalgo%3DMW%26its%3DC%26itu%3DUCC%26otn%3D20%26ps%3D63%26clkid%3D9139591962730598864#ht_3240wt_1166 τι τροφοδοτικο θα χρειαστω απο meanwell?Τον χαλκο για τα block τον εχω ειδη 140χ140χ2 και το καπακι της ζεστης πλευρας και αυτο απο χαλκο για να τραβαει και αυτο λιγο ζεστη

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μην πάρεις το συγκεκριμένο η παρόμοια T.E.C.

Τα 545w που λεει δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα .Το Thermal Enterprises model CP1-12730 είναι rated για maximum cooling power of 266w.

Καλύτερα να σου απαντήσει ο unseen σχετικά με το τι προτείνει μια που το έχει ψάξει το θέμα

Οσο αφορά το μπλόκ ,δεν υπάρχει λόγος για χάλκινο καπάκι.Το όφελος θα ειναι μικρό σε σχέση με το κόστος ,και το βάρος που θα έχεις.Προσπάθησε να έχεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα στην βάση του μπλόκ κα φτιάξε το καπάκι απο μαύρη ακετάλη .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!Τον χαλκο τον εχω παντος οσο για τα tec τωρα που το ειπες το εψαξα λιγο και ειδα να λενε 270- 350 watt max πανε οσα volt και αν τους δωσανε αυτα ομως δεν ειναι τα μεγαλυτερα?Και αν οχι πια ειναι?Περιμενω απο unseen λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εχω update γιατι αυτο το καιρο δεν εχω σταθερο pc.

Φιλε chaotic θα ελεγα να μην τα παρεις εκτος και αν εισαι διατεθιμενος να βαλεις 3-4 ψυγεια. 4 τετοια ειναι 1000-1200w. Πως θα τα ψυξεις ικανοποιητικα? Εγω με 300-400w και τα 2 ψυγεια μου την ακουν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!Οκ θα δω τι θα κανω οταν εχω χρημα τωρα εχω δυο ερωτησεις 1)που θα βρω oring 2)τι βαθος θελει το αυλακι στο block για το oring?

Αν είσαι Θεσσαλονίκη ,έχει στην Διοικητηρίουστο κάτω τμήμα με τα ανταλακτικά αυτοκινήτων ,στην Γιαννιτσών στον Σταματιάδη (κοντά στην Nissan) ,επίσης είναι ένας ακόμη επι τις Γιαννιτσών και αυτός λίγο πιο κάτω απο την Nissan με κατεύθυνση προς Κορδελιό.

Αν σκάψεις το κανάλι με flat κοπτικό άσε 0,4 μμ διαφορά απο την διάσταση του O-ring με το βάθος του καναλιού δηλ αν έχεις O-ring με 3μμ πάχος σκάψε το κανάλι σου με κοπτικό διαμέτρου 3μμ και σε βάθος 2,5μμ.

Αν το κοπτικό σου είναι μορφής ball τότε ασε 0.2-0,3 μμ διαφορά στο βαθος

Link to comment
Share on other sites

Απο Αθηνα ειμαι.Τσιμουχα ας πουμε ειναι για να ξερω που θα ψαξω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Οχι τσιμούχα είναι άλλο πράγμα .Μπορείς να το βρείς ομως σε καταστήματα που πουλάνε τσιμούχες .Απλά ζήτησε το σαν o-ring και θα κάνεις την δουλειά σου

Η τιμή του έιναι πολύ χαμηλή (εκτός αν αγοράσεις oring με ειδικά χαρακτηριστικά για μεγαλύτερη αντοχή ) οπότε παρε 5-6 για να μην σε κοιτάνε παράξενα στο κατάστημα .Θα σου ζητήσουν πάχος και διάμετρο (αν δεν κάνω λάθος εννοούν την εσωτερική του o-ring).

Το πάχος είναι το ιδιο με το κανάλι που θα σκάψεις Για να βρείς την διαμετρο υπάρχει ένας απλό τρόπος (Δες την φώτο)

[ATTACH]8100[/ATTACH].

Παρε ένα κομάτι καλώδιο και βαλτο μεσα στο κανάλι σου μεχρι η μια άκρη να ακουμπήσει την άλλη.Μετρησε το μήκος και υπολόγισε την διάμετρο.Και λίγο έξω να πέσεις στην μέτρηση δεν πειράζει γιατί το o-ring

έχει ελαστικότητα

Καλή συνέχεια.

post-7-1414343438,5877_thumb.jpg

post-7-1414343443,0032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

cascade είναι γενικά όταν το ένα είναι πάνω στο άλλο

ένα tec ψύχει την ζεστή μεριά του άλλου και το δεύτερο το cpu

τώρα μπορείς να το κάνεις και με 3-4-5-10 tec όρεξη και χρήμα να έχεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετα απο τοσους μηνες λεω δεν το αναβω μια να δω αν ειναι ολα οκ?

Για διπυρηνους ειναι οτι πρεπει. Θελει να κατσω να το φτιαξω σε κουτακι για να το εχω για γρηγορες δοκιμες. Μια χαρα :)

post-4-1414343499,2583_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.