Jump to content



Εναλλακτικός τρόπος ψύξης. Chiller με peltier(tec).


eleven

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
Χρήστο θερμοκρασία νερού μέτρησες?

Οχι γιατι δεν ειχα το θερμομετρο μαζι μου αλλα ακομη και με το χερι ειναι αισθητη η διαφορα. Πριν οι σωληνες ηταν τοσο ζεστοι που μαλακωναν. Τωρα ειναι στην θερμοκρασια περιβαλλοντος.

niiiice :D

χρηστο (unseen) η αντλια την παλευει με 2 ψυγεια ?

Ναι κανονικα. Δεν ειναι καποιο απο τα στοιχεια restrictive.

Δηλαδη ειναι ενα κυκλωμα υδροψυξης για τα peltier και αλλο ενα για cpu με τα waterblocks ενωμενα?

To πιασες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα εστησα στο σπιτι για τις δοκιμες που θα γινουν το σουκου.

Μια πρωτη εντυπωση ειναι οτι το κυκλωμα τωρα με τα δυο ψυγεια δουλευει παρα πολυ καλυτερα. Τα 2 επιπλεον πελτιερ προσθεσαν αρκετη "δυναμη". Βεβαια το κατα ποσο θα δουλεψουν ολα σωστα θα το δουμε τις επομενες μερες.

Αυτο που παρατηρησα και μου αρεσε ειναι οτι πλεον κατεβαινει η θερμοκρασια του νερου πολυ γρηγορα. Απο τους +15 στους 0 εκανε με το ρολοι 4 λεπτα!

Εβαλα και ενα θερμιστορ να δω σε τι θερμοκρασια περιπου βρισκομαστε.

Αν και δεν παταει σωστα παιρνουμε μια εικονα.

DSC02133.jpg

DSC02134.jpg

Δυστυχως ομως δεν ειχα παραφλου και με το που εφτασε στους -3 παγωσε το νερο στο τανκ και δεν υπηρχε πλεον ροη. Αυτο το ειδα πρωτη φορα.

DSC02138.jpg

Οταν μπει ομως το φορτιο(cpu) επανω δεν νομιζω να πιανει αρνητικες το νερο. Αλλα γενικως φαινεται οτι καλα παμε και στο τελος κατι θα βγει. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προλαβαίνει να παγώσει ρα:p

άλλο λέω........δεν με κατάλαβες.....

από την στιγμή που θα ανάψουν τα peltier.....

μέχρι την στιγμή που το νερό του κυκλώματος της cpu θα πιάσει τους 0 βαθμούς π.χ. . . .γιατί πριν πάρει μπρος....θα είναι θερμοκρασία περιβάλλοντος...

πως θα αντέξει η cpu με το ''όποιο'' ρεύμα στους 20+ βαθμούς....μέχρι να πέσει η θερμοκρασία του νερού...?

Link to comment
Share on other sites

αν το θες για 24/7 ειναι ενα προβλημα, αλλα σκεψου οτι τοσο περιπου ειναι και ο χρονος που πρεπει να περιμενεις αν εχεις phase change. Απο την αλλη με το που μπουταρεις πλακωνεσε στα 4πλα prime?

@orion γυρω στα 350w θα το εχω. Αν του δωσω 15v τοτε ανεβαινει μεχρι 500+

Οσο ενα phase δηλαδη.

Υγ.Σα να το βλεπω μεσα σε ενα απο τα κουτακια για τα phase που εφτιαχνα :D

Link to comment
Share on other sites

Υγ.Σα να το βλεπω μεσα σε ενα απο τα κουτακια για τα phase που εφτιαχνα :D

έχω ένα δικό σου...που περιμένει :D

πολύ καλή φάση, περιμένω με αγωνία την συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πάγοοοοοοοςς.ς.......

Να ξεκινήσω να φτιάχνω controller με οδήγηση peltier? :p

Πλάκα πλάκα αυτοί που έκανα για τα phase το ένα ρελε μπορούμε να το βάλουμε να pusharei τα πελτιερ στα 15V κατα την εκκίνηση και μετά να παίζει κατα βούληση... Βέβαια και συνεχή ρύθμιση (οχι με ρελέ) μπορεί να γίνει..... πολλά μπορεί να γίνουν... χμμμ...

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια settings με του xrist που ανεβασε εδω αλλα με 1,376 vcore ειμαι στους 6-7 βαθμους το νερο και το cpu ~35-38 σε prime full load 8 threads small ffts.

Oι ανεμιστηρες ειναι στο χαλαρο και χωρις μονωση. Kατι κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.