Jump to content



Εναλλακτικός τρόπος ψύξης. Chiller με peltier(tec).


eleven

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Δώσε βρε παιδάκι μου καμία ίνφο παραπάνω .

Ποσα τέκ είχες πάνω, στα πόσα volt τα δούλευες,μόνωσες τα μπλόκ ,πώς συμπεριφερόταν το σύστημα,πως κρατούσε στο φορτίο,κτλ σχετικά

Οι 13,3 βαθμοί διαφοράς απο την απλή υδρόψυξη είναι αρκετοί σαν νούμερο (περίμενα καλύτερα βέβαια) αλλά αν δεν δούμε τις συνθήκες τις δοκιμής δεν μπορύμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα

Link to comment
Share on other sites

Και τι ανεμιστηρες εχεις αν γινεται :D Βαλ τους και μια τερμα αν μπορεις να δουμε τα maximum αποτελεσματα.

Πιστευω με ενα καλο χαλκινο block θα παει πολυ καλυτερα. Ξερω οτι η διαβροση ειναι ενα θεμα οπως και ο περισσοτερος χρονος που θα θελει για να πεσει η θερμοκρασια στην αρχη, αλλα το block ειναι το βασικοτερο απ ολα και νομιζω οτι το Νexxos αδικει το ολο εγχειρημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε βρε παιδάκι μου καμία ίνφο παραπάνω .

Ποσα τέκ είχες πάνω, στα πόσα volt τα δούλευες,μόνωσες τα μπλόκ ,πώς συμπεριφερόταν το σύστημα,πως κρατούσε στο φορτίο,κτλ σχετικά

Οι 13,3 βαθμοί διαφοράς απο την απλή υδρόψυξη είναι αρκετοί σαν νούμερο (περίμενα καλύτερα βέβαια) αλλά αν δεν δούμε τις συνθήκες τις δοκιμής δεν μπορύμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα

Δινω, δινω :D

Εχω 3 tec στα 9.5v. Block,booster,σωληνες δεν εχω βαλει μονωση.

Ακομα παιζω με το ποσο υγρο χρειαζεται να εχω στο κυκλωμα ωστε να λειτουργει σαν Buffer. Ενα προβλημα που βλεπω ειναι οτι το ψυγειο (3πλο Thermochill) δεν φαινεται να κραταει το φορτιο. Ειναι αρκετα ζεστο. Θα πρεπει να αλλαξω ανεμηστηρες γιατι ειναι ψοφιοι και βλεπουμε. Βελτιωσεις μπορουν να γινουν πολλες, απλα τις κανω μια μια και καταγραφω τις διαφορες.

Και τι ανεμιστηρες εχεις αν γινεται :D Βαλ τους και μια τερμα αν μπορεις να δουμε τα maximum αποτελεσματα.

Πιστευω με ενα καλο χαλκινο block θα παει πολυ καλυτερα. Ξερω οτι η διαβροση ειναι ενα θεμα οπως και ο περισσοτερος χρονος που θα θελει για να πεσει η θερμοκρασια στην αρχη, αλλα το block ειναι το βασικοτερο απ ολα και νομιζω οτι το Νexxos αδικει το ολο εγχειρημα. :)

Οπως εγραψα και παραπανω οι ανεμηστηρες θα αλλαχθουν γιατι ειναι αθλιοι. Διαβρωση δεν θα εχουμε γιατι το booster ειναι ανοδιομενο. Το μπλοκ οντως πρεπει να αλλαχθει γιατι με τριπλο ψυγειο και με ενα τοσο restrictive μπλοκ η 600αρα αντλια τα βρισκει σκουρα. Θα επανερθω This is Sparta

Μια λειτουργικη αλλαγη που θα μπορουσε να γινει στο επομενο Version ειναι να εχει μεγεθος 5 1/4 ωστε να βιδωνει πανω στο κουτι ,να ειναι μονωμενο με αφρο πολυουρεθανης και ολο αυτο σε πλαστικο καλυμα.

Επισης τα ρακορ αντι να ειναι υπο γωνια να βρισκονται σε ευθεια. Το θεμα χαλκου προς το παρον το αφηνω για το τελος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχει πεσει τρελο lapping αυτες τις μερες. Τα μπλοκ εχουν κουρμπα στη μεση οποτε δεν πατουσαν τα tec. Μονο το ενα εκανε καλη επαφη.

[ATTACH]6471[/ATTACH]

[ATTACH]6472[/ATTACH]

Πηρα γυαλοχαρτα και αρχισα...

[ATTACH]6473[/ATTACH]

3.5 ωρες μετα και απο οτι φαινεται εχω δουλεια ακομα...

[ATTACH]6474[/ATTACH]

Ηρθαν και οι πλαστικες βιδες.

[ATTACH]6475[/ATTACH]

post-4-1414343340,0713_thumb.jpg

post-4-1414343340,0937_thumb.jpg

post-4-1414343340,1151_thumb.jpg

post-4-1414343340,1421_thumb.jpg

post-4-1414343340,1623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ευκαιρία να δοκιμάσω το θερμόμετρο (από ψυγείο κρεάτων)που έχω εδώ και ένα χρόνο.

Ο σενσορας ''τορπίλη'' θα μπει στο τανκ

Το θέμα είναι Χρήστο με τι ρεύμα στο cpu?

post-16-1414343354,342_thumb.jpg

post-16-1414343354,3657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 35 λεπτά που τρέχω prime η θερμοκρασία νερού κολλησε στους 30C και βλέπω να μένει εκεί.

Θα κάνω edit να ανεβάσω φωτο στη 1 ώρα

Edit:Όπως τα έλεγα 30C από το πρώτο 10λεπτο

post-16-1414343354,3887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου κανεις μια χαρη? Μετρησε θερμοκρασια νερου σε idle και ποσο δειχνει το realtemp και το ιδιο ενω τρεχει καμια ωρα prime. Aυτα στη συχνοτητα που εισαι και με το ρευμα που εισαι. Θελω να δω το Δt.

Μου βγαινουν περιεργα νουμερα και νομιζω πως κατι δεν παει καλα. Σε prime η θερμοκρασια νερου που εχω ειναι κατω απο 20 συνεχεια αλλα το cpu βαραει πολυ ψηλες θερμοκρασιες. Κατι μαλλον παιζει με το μπλοκ ή δεν παταει καλα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου κανεις μια χαρη? Μετρησε θερμοκρασια νερου σε idle και ποσο δειχνει το realtemp και το ιδιο ενω τρεχει καμια ωρα prime. Aυτα στη συχνοτητα που εισαι και με το ρευμα που εισαι. Θελω να δω το Δt.

Μου βγαινουν περιεργα νουμερα και νομιζω πως κατι δεν παει καλα. Σε prime η θερμοκρασια νερου που εχω ειναι κατω απο 20 συνεχεια αλλα το cpu βαραει πολυ ψηλες θερμοκρασιες. Κατι μαλλον παιζει με το μπλοκ ή δεν παταει καλα...

έγινε ήδη με edit :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να πώ μια μικρή σκέψη διαφορετική απο τα παραπάνω;

Αντί να χρησιμοποιήσεις την κλασική διάταξη της υδρόψηξης και να μπείς στον κόπο να φτιάξεις ένα τόσο δύσκολο μπλόκ φαντάσου να έχεις ένα αλουμινένιο δοχείο (tank) με πτερύγια (fins) απο την μια μεριά, κάτι σαν αυτά που χρησιμοποιούνται για παθητική ψύξη, οπότε συμπιέζεις τον όγκο και μπορεί να χωρέσει στα πλάγια ενό κουτιού pc.

Η αντλία αναλαμβάνει μόνο την κυκλοφορία χωρίς αποθήκευση νερού.

Τα peltier κολλημένα στην πλάτη του ψυγείου και οι ανεμιστήρες να φυσάνε την ζεστή μεριά των peltier για να διώχνουν το φορτίο και να ανεβάζουν την απόδοση.

Σημείωση οτι η χρήση απεσταγμένου νερού βελτιώνει πολύ την απόδοση (χωρίς ανιόντα, η μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα κλπ κλπ κλπ).

Φαντάσου αυτό εδώ

http://www.highspeedpc.com/Merchant2/merchant.mv?Screen=CTGY&Category_Code=KonvekBooster

αλλά η μια μεριά θα είναι χωρίς fins και τα peltier κολλημένα πάνω στο ψυγείο που παίζει και το ρόλο του tank. Πρόσεξε τον ανεμιστήρα στο κάτω μέρος ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενα update.

Ενα απο τα προβληματα που ειχα παρατηρησει ηταν οτι το ψυγειο (3πλο Thermochill) δεν εφτανε... Οποτε εβαλα ακομη ενα σε σειρα.

Μπηκαν επιτελους και 4 ιδια πελτιερ πανω. 9Α το καθε ενα.

Προς το παρον απλα τα συνδεσα για να δω ποσο γρηγορα αποκρινονται

και αν κρατανε τα ψυγεια. Δοκιμες μεσα στις επομενες μερες.

[ATTACH]6941[/ATTACH]

[ATTACH]6942[/ATTACH]

[ATTACH]6943[/ATTACH]

[ATTACH]6944[/ATTACH]

[ATTACH]6945[/ATTACH]

Ο παγος δεν λεει τιποτα και δεν σημαινει κατι. Οταν συνδεθει το αλλο loop στο pc θα δουμε τι κανει.

post-4-1414343367,5487_thumb.jpg

post-4-1414343367,5707_thumb.jpg

post-4-1414343367,5914_thumb.jpg

post-4-1414343367,6146_thumb.jpg

post-4-1414343367,6447_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.