Jump to content



Αγορά PSU!


xerudrex

Recommended Posts

Δώστε μου τα φώτα σας για αγορά PSU μέχρι 160 Ευρώ...

Με ενδιαφέρει να ΜΗΝ κάνει θόρυβο!!!!

Μαζί με την κατάλληλη υδρόψυξη, που επίσης ψάχνω, θέλω οσο μπορώ να μην ακούγεται τίποτα..!

(το PC το έχω στο δωμάτιό μου, και θέλω το βράδυ να το έχω ανοικτό..)

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

παρε το ταγκαν 580 αλλα οχι αυτο με τον 12αρη...αλλα με τους 2 8αρηδες...ειχα με τους 8αρηδες το 480 και δεν ακουγοταν για κανενα λογο και τωρα πηρα το 580 με τον 12αρη και ειναι το μονο που ακουω οταν ριχνω πολυ τις στροφες στους υπολοιπους ανεμιστηρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες. :)

Αν μας έδινες και μια γενική τουλάχιστον εικόνα του PC σου θα ήταν καλύτερα... :)

Βασικά το "αθόρυβο" είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Υπάρχουν κάποια τροφοδοτικά με ανεμιστήρες στην αγορά τα οποία θεωρούνται αθόρυβα (Tagan, Enermax, Chieftec και άλλα) ωστόσο θα ήταν ψέμα να πεις οτι είναι αθόρυβα αφού σίγουρα παράγουν ένα κάποιο θόρυβο ωστόσο δεν γίνεται εύκολα αντιληπτός. Έχεις ακούσει τέτοιο τροφοδοτικό; Τέτοια τροφοδοτικά βρίσκεις πάαααρα πολύ άνετα στο όριο των 160. Γύρω στα 100 παίζουν και δίνουν και άφθονα watt.

Υπάρχουν επίσης τα τροφοδοτικά με παθητική ψύξη όπως και κάποια υδρόψυκτα τα οποία είναι ιδιαίτερα σπάνια και πολύ πιο ακριβά απο τα συνηθισμένα αντίστοιχης ισχύος και όχι απαραίτητα τόσο αξιόπιστα όσο άλλα. Ωστόσο στα παθητικής ψύξης δεν ακούγεται τίποτα (απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός θόρυβος) ενώ στα υδρόψυκτα έχεις μόνο το θόρυβο απο την αντλία αλλά τουλάχιστον μια καλύτερη θερμοκρασία.

Για "αθόρυβα" τροφοδοτικά με ανεμιστήρες μπορείς να ψάξεις στα περισσότερα σοβαρά μαγαζιά. Για παθητικής ψύξης με λίγο ψάξιμο σε HAC και Checkmate κάτι θα βρεις. Όσο για υδρόψυκτο δεν έχω δει κάτι στην Ελλάδα.

Τι έχεις τώρα και δεν σε ικανοποιεί;

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο... φτιαχνω ενα καινουργιο σύστημα και έχω:

M/B: Asus A8R32 MVP Deluxe

CPU: AMD ATHLON 64 X2 3800+ DUAL CORE

Graphics Card: SAPPHIRE ATI X1800GTO

HDD: 2x300GB

και ψάχνω να το κάνω οσο πιο πολύ γίνεται αθόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Tagan αυτό με τους 2 8άρηδες ανεμιστήρες που ανέφεραν και τα παιδιά είναι αθόρυβο

Επίσης , και το hiper type R 580 επίσης αθόρυβο , μάλιστα το ανεμιστήρι του δεν ακούγεται ακόμα και αν βάλεις ακριβώς δίπλα το αυτί σου

Θα πρότεινα Hiper , πολύ καλή τιμή , modular , αθόρυβο , και το κυριότερο , πολύ καλές τάσεις

Αν δεν το βιάζεσαι , περίμενε να ανεβάσω το review που του έχω ετοιμάσει σήμερα ή αύριο το αργότερο

Link to comment
Share on other sites

Eνα review για τα Hiper:

http://xbitlabs.com/articles/other/display/foxconn-hiper.html

Αναμεσα σε Tagan και Hiper το Tagan θα επαιρνα. Νομιζω ειναι αρκετα καλυτερης ποιοτητας. Συγκεκριμενα το 580 - U15 Easycon (αυτο με τον εναν 12αρι) λογω του οτι εχει και αποσπομενα καλωδια το οποιο ειναι και απολυτως αθορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

προσωπικα προτεινω το ENERMAX EG701AX-V 600W noisetaker με 145.

Το εχω προσωπικα και εκτος οτι ειναι σκυλι ειναι και αθορυβο!:rolleyes:

ειναι πιο αθόρυβο απο το το tagan???

Link to comment
Share on other sites

@xerudrex: Αν θες τελείως αθόρυβο psu πας αναγκαστικά σε παθητικής ψύξης.

Το συστηματάκι που θα στήσεις, τελείως χονδρικά θα θέλει 400-450W (με ένα περιθώριο ασφαλείας και oc). Στα λεφτά που δίνεις, άντε με 15 παραπάνω βρίσκεις fanless 480W. Τώρα κατά πόσο είναι αξιόπιστο και αξίζει... Για το πρώτο δεν ξέρω. Το δεύτερο το αποφασίζεις εσύ. Το μόνο σίγουρο είναι οτι είναι το πιο αθόρυβο απο όλα. Τώρα το κατά πόσο είναι αισθητή η διαφορά δεν ξέρω...

Τα υπόλοιπα τροφοδοτικά που σου λένε τα παιδιά είναι αρκετά αθόρυβα και σίγουρα σκυλιά. :T:

edit: Ξέχνα το για το fanless... 175 αλλά χωρίς ΦΠΑ... :tomato: Εκτός αν πάρεις απο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.