Jump to content



"Μόδες", φανατικά σχόλια και μπερδεμένοι χρήστες


Makis Hourdakis

Πιστεύετε οτι υπάρχουν φαινόμενα "μόδας", φανατισμού κ  

33 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εδώ και καιρό διατηρώ μια άποψη την οποία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε αν συμφωνείτε. Τα παρακάτω δεν ισχύουν πάντα (προς θεού) αλλά δεν είναι και λίγες οι περιπτώσεις.

Πιστεύω πως αρκετοί απο εδώ μέσα, μεταξύ τους και εγώ αρκετές φορές, κάνουμε κάποια posts χωρίς να είμαστε απόλυτα ψαγμένοι με το αντικείμενο ή συστήνουμε ένα προϊόν χωρίς να έχουμε δοκιμάσει το άλλο ή καμιά φορά και τα δυο τα προϊόντα κτλ κτλ. Έχω παρατηρήσει επίσης πως, πολλές φορές, δοκιμάζει ένας ένα προϊόν, το συστήνει στο forum και αρχίζουμε όλοι να το "προωθούμε" σε όποιον ρωτάει χωρίς να δούμε εναλλακτικές λύσεις. Πιστεύω δηλαδή πως κατά καιρούς υπάρχουν διάφορες "μόδες" στο forum, χωρίς απαραίτητα τα προϊόντα που αφορούν να είναι τα καλύτερα. Δεν έχω πρόχειρο παράδειγμα ωστόσο πιστεύω πως το έχετε διαπιστώσει και άλλοι απο εδώ. Επίσης πολλές φορές πιστεύω συστήνουμε διάφορες μάρκες όπως Intel, AMD, ATi, nVidia, EIZO κτλ χωρίς να έχουμε εξετάσει απόλυτα τον ανταγωνισμό, απλώς επειδή είμαστε λίγο-πολύ "φανατισμένοι" με κάποια εταιρία.

Ξαναλέω, δεν αφορά όλους τους χρήστες και πάντα ωστόσο πιστεύω πως είναι ένα φαινόμενο αρκετά διαδεδομένο στο forum. Και μέσα σε αυτούς τους χρήστες πιστεύω πολλές φορές είμαι κι εγώ. Αυτός ήταν ένας προβληματισμός που έχω εδώ και αρκετό καιρό και μετά απο πρόσφατη αφορμή αποφάσισα να τον μοιραστώ μαζί σας και θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μην κοιτάμε τον post counter αλλά να απαντάμε μόνο όπου πραγματικά έχουμε την ικανότητα και τις γνώσεις να απαντήσουμε; Μήπως να σκεφτόμαστε παραπάνω πριν πατήσουμε το "go"; Έτσι σίγουρα θα ανεβάζαμε πολλά επίπεδα παραπάνω το forum. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να απανταω μονο σε αυτα που ξερω.Σε δικτυακα,υδροψυξεις κτλ δεν νομιζω να εχω ποσταρει ουτε μια φορα!Το momentum μας εχει παρασυρει λιγο πολυ ολους καποιες φορες.Συμβαινει και δεν το θεωρω τοσο κακο.Αν καποιος "ξεφυγει" εξαλλου παντα ερχονται μετα οι αλλοι να τον διορθωσουν.Σε αυτο τουλαχιστον σε αυτο το φορουμ ειμαστε καλοι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mcmanol

Και εγω το εχω παρατηρησει και ερχονται τα καταλληλα ατομα και τον προσγειωνουν στην πραγματικοτητα.

Mα ναι.Ακους εκει ο 930 καλυτερος απο τον 4400+ :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mcmanol

Και εγω το εχω παρατηρησει και ερχονται τα καταλληλα ατομα και τον προσγειωνουν στην πραγματικοτητα.

Εκτός αν τα κατάλληλα άτομα δεν δουν το κατάλληλο thread... ;) Και το πρόβλημα είναι οτι συνήθως δεν είναι ένας, αλλά είμαστε πολλοί σε ένα thread... :tomato:

Χαίρομαι που συμφωνείτε πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο ακριβως ειναι το θεμα.

ενα απο τα ομορφοτερα sig που εχω δει, ηταν το "be the best teacher you can be".

κι οταν καταλαβαινεις οτι ο αλλος δεν ξερει, αλλα κι εσυ δεν το κατεχεις το αθλημα καλα, μονο κακο μπορεις να του κανεις.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι υπάρχουνε συμπαθιες που καταλήγουνε σε φανατισμούς.Ας πουμε ποσοι υπεραγαπαμε την ΑΜD?...(ενώ οι ιντελ είναι για να ψηνεις κεμπαπ...) :p

αν κ πιστευω οτι περα απο το φανατισμό υπάρχει η κριτική ικανότητα στα μέλη να κρινουνε το καλυτερο προϊόν.

μια αλλη επισήμανση που ίσως είναι για poll είναι η ερώτηση:κατα πόσω θεωρείται με μεγιστο το 5 τον εαυτό σας enthusiast...εκεί να δώ απαντήσεις... :devil: (να απαντάει ο αλλος 1 στα 5 που με το που βγήκε η 7900 την πήρε...χεχεχεχεεχεχε)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, σε ολα θα forum γινετε, δεν ειναι για κακο ομως απλως οταν ζηταει καποιος μια συμβουλη για το τι να παρει τι ειναι πιο λογικο να προτεινεις, ενα πραγμα που εχει δοκιμασει καποιος που εμπιστευεσαι ή κατι που απλως εχεις διαβασει οτι ειναι καλο??? Και υπαρχει και το αλλο, προτιμας να αγορασεις κατι που εχουν αρκετοι ετσι ωστε αν εχεις προβλημα να βρεις λυση αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_0x

εννοείται οτι υπάρχουνε συμπαθιες που καταλήγουνε σε φανατισμούς.Ας πουμε ποσοι υπεραγαπαμε την ΑΜD?...(ενώ οι ιντελ είναι για να ψηνεις κεμπαπ...) :p

αν κ πιστευω οτι περα απο το φανατισμό υπάρχει η κριτική ικανότητα στα μέλη να κρινουνε το καλυτερο προϊόν.

μια αλλη επισήμανση που ίσως είναι για poll είναι η ερώτηση:κατα πόσω θεωρείται με μεγιστο το 5 τον εαυτό σας enthusiast...εκεί να δώ απαντήσεις... :devil: (να απαντάει ο αλλος 1 στα 5 που με το που βγήκε η 7900 την πήρε...χεχεχεχεεχεχε)

αγαπαμε την amd αλλα βλεπουμε μπροστα μας. δεν ειμαστε με παροπιδες. οσο καιρο ηταν ο A64 κορυφη οι ιntelades προσπαθουσαν να μας πεισουν με οτι τους κατεβενε στο κεφαλη με το εκτρομα cpu που το κρατησαν με τα νυχια κ τα δοντια. ενω αντιθετα δεν βλεπω καποιον amda να μην βλεπη την ξεκαθαρη υπεροχη του conroe. αντε να μην αρχισω με τις βλακιες που διαβαζαμε τοτε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Και μέσα σε αυτούς τους χρήστες πιστεύω πολλές φορές είμαι κι εγώ.

Τουλάχιστον έχεις αυτογνωσία :p

Πέρα από την πλάκα, προφανώς δεν γίνεται όλοι να ξέρουν τα πάντα.

Απλά κάποιος που ΔΕΝ ξέρει (ή/και είναι άκυρος), τότε καλό είναι να μην προτείνει κάτι, ειδικά σε περίπτωση που ο άλλος μπορεί να κάνει καμιά -ανεπανόρθωτη για το hardware- ζημιά.

Γενικότερα όμως, σε ένα forum, δύσκολα θα βρεις μια 100% αντικειμενική άποψη, διότι οι περισσότεροι επηρεάζονται από τις δικές τους εμπειρίες, χρειάζεται αρκετή ωριμότητα για να είσαι αντικειμενικός και αποστασιοποιημένος από εταιρίες (amd ρα, gigabyte ftw, dfi και τα μυαλά στα κάγκελα και τέτοια).

Αρχική απάντηση από Vadergr

Προσπαθω να απανταω μονο σε αυτα που ξερω.Σε δικτυακα,υδροψυξεις κτλ δεν νομιζω να εχω ποσταρει ουτε μια φορα!Το momentum μας εχει παρασυρει λιγο πολυ ολους καποιες φορες.Συμβαινει και δεν το θεωρω τοσο κακο.Αν καποιος "ξεφυγει" εξαλλου παντα ερχονται μετα οι αλλοι να τον διορθωσουν.Σε αυτο τουλαχιστον σε αυτο το φορουμ ειμαστε καλοι.

Εγώ πάλι απαντάω παντού,

Αρχική απάντηση από Snips

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ:mad: :mad: :mad:

:hehe::p

( απ'όσο θυμάμαι δεν πρέπει να έχω κάνει ούτε ένα post στο extreme cooling, και πολύ λίγα στο programming - ο καθένας μόνο σε ό,τι ξέρει μπορεί να βοηθήσει, και αντίστοιχα, να ρωτήσει μόνο για αυτά που τον ενδιαφέρουν :) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Ενταξει, σε ολα θα forum γινετε, δεν ειναι για κακο ομως απλως οταν ζηταει καποιος μια συμβουλη για το τι να παρει τι ειναι πιο λογικο να προτεινεις, ενα πραγμα που εχει δοκιμασει καποιος που εμπιστευεσαι ή κατι που απλως εχεις διαβασει οτι ειναι καλο??? Και υπαρχει και το αλλο, προτιμας να αγορασεις κατι που εχουν αρκετοι ετσι ωστε αν εχεις προβλημα να βρεις λυση αμεσως.

Πιο λογικό είναι να μην πεις τίποτα απο τη στιγμή που δεν ξέρεις απο πρώτο χέρι. ;) Αυτό ακριβώς είναι το θέμα που θέλω να θίξω... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Πιο λογικό είναι να μην πεις τίποτα απο τη στιγμή που δεν ξέρεις απο πρώτο χέρι. ;) Αυτό ακριβώς είναι το θέμα που θέλω να θίξω... :)

Μπα διαφωνω σε αυτο, τοτε καθε φορα που θα ηθελε καποιος να παρει κατι θα επρεπε ή να ψαχνει σε 500 αλλα forums ή να αρκειτε σε 1-2 γνωμες απο εδω μεσα, που πολλες φορες μπορει να μην ειναι και οι καλυτερες ... Σημασια δεν εχει παντα να οδηγηθεις στο καλυτερο αποτελεσμα, αλλα στο καλυτερο αποτελεσμα με το λιγοτερο δυνατο κοπο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.