Jump to content



SOS πλαίσιο και ελλατωματικές μνήμες kingston


Prof_Chaos

Recommended Posts

πήγα κι αγόρασα απο το πλαίσιο της Κηφισιάς μια kingston DDR 3200 1 GB την οποία και τέσταρα με memtest και εβγαζε 20.000 errors στο 5ο τεστ..ναι καλά διαβάσατε 20.000!!!Λέω δεν μπορει να ειμαι τοσο ατυχος....

Πηγαίνω πίσω μετα απο 2 μέρες μου την αλλάζει ο τεχνικός αμέσως χωρίς ουτε καν να την τεστάρει.Λέω απο μέσα μου μωρε μπράβο εμπιστοσυνη!!!!Πάω να πάρω μια ιδια λοιπόν και η πωλήτρια μου εδωσε μια σε ανοιγμένο κουτάκι..Χμμ εκει παραξενευτικα.Την ανοίγω μπροστά της και βλέπω οτι ειχε ηδη μπει σε υπολογιστη..Της λέω να μου βγάλει αλλη καινούργια.Μου εβγαλε αλλες 5 ,και οι 5 ανοιγμένες και οι 5 ειχαν σημαδάκια στα πινάκια τους.Βλέποντας αυτό το λέω στον τεχνικό ο οποίος μου ειπε να την δοκιμάσω και αν δεν μου κάνει και πάλι να την επιστρέψω..

Αυτο κάνω λοιπόν..

Πηγαίνω σπίτι την βάζω πάνω αμέσως βάζω memtest 86 αυτη την φορά ειχε μόνο 8000 errors.εκει εβαλα τα γέλια..Πηγαίνω πίσω αμέσως στο πλαίσιο και τους Λέω οτι οι μνήμες τους ειναι ελλατωματικές!!πράγμα μου παραδέχτηκε ο τεχνικός ο οποίος μάλιστα μου λέει οτι θα πάνε ολες οι kingston για αποσυρση..

Βέβαια την πρώτη φορά που τον ρώτησα δεν μου είπε κάτι μπας και με πιάσει κορόιδο..Επρεπε να κάνω 3 διαδρομές Πεντέλη Κηφισιά για την κουτοπονηριά του Πλαισίου...ΕΛΕΟΣ..Οι kingston φυσικά και δεν αποσύρθηκαν μιας και περιμένουν τα κοροιδα να της ξεφορτωθούν..

Πηρα τελικά μια tranceded σφραγισμέμη στο κουτι της και βγήκε αψογη..

Το συμπερασμα ειναι οτι προσπαθουν να πλασάρουν αυτα τα ελλατωματικά κομμάτια σε χρήστες που δεν εχουν γνώση να τεστάρουν και δεν πρόκειτε να καταλάβουν τπτ.

Γι αυτό προσοχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν οι μνημες εχουν προβλημα αργα ή γρηγορα και οι αδαεις χρηστες θα καταλαβουν οτι κατι δεν παει καλα γιατι θα τρωνε restart και γενικα το συστημα δεν θα ειναι σταθερο. Απλα θα παιδευτουν να βρουν τι φταιει. Παντως για αυτο που λες εχεις δικιο θα επρεπε να της στειλουν στην kingston και οχι να τις δινουν σε πελατες γιατι τους ταλαιπωρουν χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η κίνηση σου φίλε μου να περιγράψεις το περιστατικό σε κάποιο φόρουμ μπας και γλυτώσει κανας άλλος την ταλαιπωρία.

Αλλά εγώ στη θέση σου θα έπιανα τον υπέυθυνο του καταστήματος και θα του τα έψελνα από την καλή.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η συμπεριφορά του τεχνικού του και θα έπρεπε να τον έχει στείλει σπίτι του.

Υποθέτοντας ότι ήταν εν αγνοία του Υπεύθυνου όλο αυτό...αλλιώς τηλέφωνο στα κεντρικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πράγματι ισχύουν τα παραπάνω, διότι μου φαίνεται παράξενο να βγει ο τεχνικός και να παραδεχτεί ότι πουλάνε χαλασμένα πράγματα, τότε δεν ξέρω τι να πω. Δεν νομίζω ότι η δέσμευση μερικών χρημάτων με την μορφή πιστωτικού και η ταλαιπωρία των πελατών βοηθάει το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 10:18]

Αν πράγματι ισχύουν τα παραπάνω, διότι μου φαίνεται παράξενο να βγει ο τεχνικός και να παραδεχτεί ότι πουλάνε χαλασμένα πράγματα, τότε δεν ξέρω τι να πω. Δεν νομίζω ότι η δέσμευση μερικών χρημάτων με την μορφή πιστωτικού και η ταλαιπωρία των πελατών βοηθάει το κατάστημα.

δεν εβγαλε και ανακοίνωση αλλά μου είπε τους τις επιστρέφουν απο το πρωί ..και επίσης οτι μάλλον ειναι ελατωματική η παρτίδα και θα τις πάνε πίσω.Οταν μου ζήτησαν τον λόγο της αλλαγής στο ταμείο και τους είπα οτι πρόκειτε για ελλατωματική μνημη η κοπέλα εδειξε οτι γνωρίζει το πρόβλημα και οτι δεν ημουν ο μόνος που τις επέστρεψε πίσω..

Επίσης ουδείς λόγως για λάθος δίκό μου λόγω ασυμβατότητας του δικού μου hardware η ελειψης τεστ.Δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω πόστ αν ειχα αμφιβολίες.Το εχω βγάλει σε 3 φορουμ καθαρά για λόγους προστασίας του καταναλωτή και οχι γιατι εχω κάποιο προηγούμενο με το πλαίσιο.Ισα ισα δεν ειχα ποτε κάποιο πρόβλημα με το ενλόγο μαγαζί και πίστευα οτι είναι το πιο σοβαρό στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Prof_Chaos

τους τις επιστρέφουν απο το πρωί ..

Ε άλλο αυτό τότε. Αυτό σημαίνει ότι εκείνη την μέρα ειχαν διαπιστώσει οτι κάτι δεν πήγαινε καλά. Τώρα το αν τις αποσύρανε αμέσως ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 18:49]

Ε άλλο αυτό τότε. Αυτό σημαίνει ότι εκείνη την μέρα ειχαν διαπιστώσει οτι κάτι δεν πήγαινε καλά. Τώρα το αν τις αποσύρανε αμέσως ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα.

Θα ημουν τουλάχιστον αφελής εαν πίστευα οτι η επιστροφή ειχε αρχίσει την ημέρα που την επέστρεψα κι εγώ την μνήμη..Το είπαν προφανός για να δικαιολογηθούν..

Ειναι δυνατόν να ειναι ολες οι kingston ανοιγμένες και 'φορεμένες' σε ΥΗ;;;σίγουρα οχι.Ειμαι σίγουρος οτι και 3η μνήμη να επερνα πάλι ελλατωματική θα ηταν..Γι αυτό κι εγώ την δευτερη φορά της αλλαγής οταν είδα οτι ειναι ανοιγμένες και χρησιμοποιημένες πήγα αμέσως στον τεχνικό και του επισημανα για να ειμαι καλυμένος..

Και το αστείο ειναι οτι η πωλήτρια του δευτέρου ορόφου η οποία παρεπιπτόντως δεν είχε ουδεμια επαφή με τα προιόντα που πουλούσε,μου είπε οτι ολες ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανοιχτες..Οταν της είπα εαν ΠΡΕΠΕΙ να ειναι και χρησιμοποιημένες δεν είπε κάτι αλλά σάστισε..Εγιναν κι αλλα αστεία οπως προσπαθούσε να με πείσε οτι κάποιες kingston ειναι samsung και αλλά ομορφα αλλά μετά παραδεχτηκε οτι δεν τις είδε καλά..

Δεν φτάινε σε καμια περίπτωση τα παιδιά ουτε για την ελειψη γνώσεων ουτε και για την πολιτική της Εταιρίας.Οφείλω να το τονίσω αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 12:53]

Mπααααα....αμα ηταν pre-tested θα πηγαιναν στα 600mhz και δεν θα εβγαζαν σφαλματα στα 400....:hehe:

Pretested ηταν λεμε . Απλα δοκιμασαν κανα 1000 στικ και αυτα που καναν 500 τα βάλαν στο στοκ house . Αυτα που καναν 600 τα στειλαν για ρμα., Και τα ελλατωματικά τα κρατήσαν :hehe: /. Ααααααχχ ξανθιά 7κομενα τις ξεδιάλεξε .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 12:53]

Mπααααα....αμα ηταν pre-tested θα πηγαιναν στα 600mhz και δεν θα εβγαζαν σφαλματα στα 400....:hehe:

Βρε ακου που σου λεω...pretested ηταν, αλλα απο αυτες που δεν πηγαν...:p :p

Link to comment
Share on other sites

EDITED by hipro5

Όταν έκανες εγγραφή, το ΠΡΩΤΟ πράγμα που είδες ήταν ότι η γλώσσα που γράφουμε είναι ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.........Ξαναγράψτο τώρα το κείμενο σε παρακαλώ στα Ελληνικά να σε καταλάβουμε κι εμείς.......Σ'ευχαριστώ και καλώς ήλθες στο φόρουμ....... :)

EDIT: Αααα........επίσης θα ΔΙΑΒΑΣΕΣ πιστεύω τους κανόνες του φόρουμ που λένε ότι ΔΕΝ επιτρέπεται η "επίθεση" σε άλλο μέλος του φόρουμ........ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spathas_john

EDITED by hipro5

Όταν έκανες εγγραφή, το ΠΡΩΤΟ πράγμα που είδες ήταν ότι η γλώσσα που γράφουμε είναι ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.........Ξαναγράψτο τώρα το κείμενο σε παρακαλώ στα Ελληνικά να σε καταλάβουμε κι εμείς.......Σ'ευχαριστώ και καλώς ήλθες στο φόρουμ....... :)

EDIT: Αααα........επίσης θα ΔΙΑΒΑΣΕΣ πιστεύω τους κανόνες του φόρουμ που λένε ότι ΔΕΝ επιτρέπεται η "επίθεση" σε άλλο μέλος του φόρουμ........ :)

Αφήστε τις λογομαχίες ρε μάγκες!!!!!! Όλοι μια παρέα είμαστε!

και καλως ήρθες spatha

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.