Jump to content



slackware 10.2


athlon=greek

Recommended Posts

Κατεβασα τα SlackWare 10.2 σε 4 cd και εχω προβλημα στην εγκατασταση,υπαρχει πουθενα πληροφοριες για να τα εγκαταστησω;Η αρχη της εγκαταταστασης ΓΙΝΕΤΑΙ απο γραμμη εντολων;Ευχαριστω εκ των προτερων παιδες!:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Το slackware είναι πάρα πολύ καλή διανομή αλλα δεν είναι για χρήστες που δεν έχουν μια εμπειρία απο το κόσμο του liunx. Στις παλιές εκδόσεις που είχα δει εγώ η εγκατάσταση γινόταν σε γραμμή εντολών και μάλιστα έπρεπε να ξέρει linux για να τα καταφέρεις.

Γενικά είναι μια διανομή που μπορείς πολύ εύκολα (άμα ξέρεις) να τη φέρεις στα μέτρα σου, χωρίς να παίρνεις κάποιο ρίσκο στην ασφάλεια (που πάντα η μεγιστοποίησή της ήταν ο κύριος άξονας του slackware).

Αν δεν έχεις κάποιο εμπειρία απο το linux καλό είναι να βάλεις μια πιο φιλική διανομή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από athlon=greek

σε VMWare μπορω να εγκαταστησω τα slackware?εκανα μια προσπαθεια αλλα τιποτα!

Φυσικά μπορείς.

Απο τα λεγόμενά σου φαίνεται πως δεν έχεις ιδιαίτερη πείρα με το Linux. Γιατί δεν αρχίζεις με μια πιο newbie-friendly διανομή όπως το Ubuntu ή το SuSE?

Επιπλέον: είναι ΤΟ Linux όχι TA Linux. Aυτό δεν το λέω υποτιμητικά ή με προσβλητική διάθεση, απλά παρατηρείται σχετικά συχνά το φαινόμενο οι χρήστες να χρησιμοποιούν λάθος το "τα" που δηλώνει πληθυντικό ενώ το Linux είναι ένα.

Φιλικά, Seeker

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Επιπλέον: είναι ΤΟ Linux όχι TA Linux. Aυτό δεν το λέω υποτιμητικά ή με προσβλητική διάθεση, απλά παρατηρείται σχετικά συχνά το φαινόμενο οι χρήστες να χρησιμοποιούν λάθος το "τα" που δηλώνει πληθυντικό ενώ το Linux είναι ένα.

Φιλικά, Seeker

Το λες,αλλά δεν του εξηγείς! Το Linux είναι ένα γιατί Linux είναι ο kernel του λειτουργικού και τίποτα παραπάνω!Όταν έχεις πολλά μαζί, όπως KDE,Gnome ή ό,τι άλλο πρόγραμμα, τότε έχεις διανομή. Καταχρηστικά χρησιμοποιείται ο όρος Linux για ολόκληρες τις διανομές, αλλά δεν είναι και τόσο λάθος, γιατί δεν είναι εύκολο να εξηγήσεις σε όλους τους χρήστες όρους όπως kernel κτλ. οπότε η αναφορά των διανομών σαν Linux όχι μόνο δεν είναι λάθος, αλλά επιβάλλεται... ;)

Πάντως κατά τη γνώμη μου καλύτερα βάλε Ubuntu ή Kubuntu και μετά Suse και όχι Slackware γιατί με το Slackware θα πέσεις στα βαθειά και είναι πολύ πιθανό να απογοητευθείς αμέσως. Επίσης υπάρχουν και δυο ελληνικές προσπάθειες, το Knoppel και το Slackel, τα οποία στηρίζονται στο Knoppix και στο Slackware αντιστοίχως. Το Slackel δεν το έχω βάλει, αλλά λένε ότι είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να είναι ευκολότερο από το Slackware, αλλά να είναι το ίδιο αποδοτικό...Αυτά! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xaxa1982 [30-06-2006 14:39]

Το λες,αλλά δεν του εξηγείς! Το Linux είναι ένα γιατί Linux είναι ο kernel του λειτουργικού και τίποτα παραπάνω!Όταν έχεις πολλά μαζί, όπως KDE,Gnome ή ό,τι άλλο πρόγραμμα, τότε έχεις διανομή. Καταχρηστικά χρησιμοποιείται ο όρος Linux για ολόκληρες τις διανομές, αλλά δεν είναι και τόσο λάθος, γιατί δεν είναι εύκολο να εξηγήσεις σε όλους τους χρήστες όρους όπως kernel κτλ. οπότε η αναφορά των διανομών σαν Linux όχι μόνο δεν είναι λάθος, αλλά επιβάλλεται... ;)

απλά παρατηρείται σχετικά συχνά το φαινόμενο οι χρήστες να χρησιμοποιούν λάθος το "τα" που δηλώνει πληθυντικό ενώ το Linux είναι ένα.

Νομίζω πως επαρκεί. Με τον τρόπο που το θέτεις φάινεται πως το "τα" είναι λάθος επειδή σε μια διανομή δεν συμπεριλαμβάνεται μόνο ο πυρήνας αλλά και πρόσθετα προγράμματα. Η διαφορά είναι πως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το "τα" είτε απο το "τα Windows->τα Linux" ή απο το γεγονός οτι υπάρχουν περισσότερες απο μία διανομές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από orion

Η σωστη ονομασια ειναι GNU/Linux.

Και μάλιστα εμείς πολύ κακώς το λέμε σκέτο Linux (είναι σαν να μην αναγνωρίζουμε τα εργαλεία που έχει προσφέρει το GNU Project).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες,απλα κατα την εγκατασταση του Slackware και απο το VMware και κατευθειαν boot στο σκληρο δισκο(εχω 3 HDD),ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Εννοω οτι δεν μπορουσα να προσπερασω τις αρχικες επιλογες της εγκαταστασης με βαση τις οδηγιες που δινει στην αρχη της.Το SUSE το εγκαταστω ποιο ευκολα καθως και το UBUNTU,που θα βρω την ελληνικη εκδοση του slackware(slackel ή το Knoppel);

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.