Jump to content



τι τροφ/τικο να βάλω σε κτεβαστήρι?


disssconected

Recommended Posts

Γεια χαρά μάστορες..,

Λέω να στήσω ένα κατεβαστήρι που θα δουλεύει όλη μέρα για σχεδόν όλο το χρόνο (κάτι σαν server....) και θέλω ένα τροφοδοτικό φτηνό, όχι πάνω από 350w και ανθεκτικό....

Τα χαρακτηριστικά του downloader pc είναι:

mobo:ASROCK AM2NF4G-SATA2

cpu:AMD SEMPRON 3000+ 1.60GHZ AM2 BOX

ψύκτρα cpu:ZALMAN CNPS7000B from AL/CU and LED

1x cd-rw

1x floppy

2x 8mm fans

winxp

middle κουτι...43mikosx44ypsosx19platos

ram:TWINMOS 8D-22JB5K2BTP DIMM DDR2 512MB PC4200 (533MHZ)

Επίσης ότι αλλαγή θέλετε να προτείνετε σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά πείτε τη...ακόμα στα σχέδια είναι......

Link to comment
Share on other sites

Αφού θες κατεβαστήρι θα βάλεις DVD recorder, όχι cd recorder. Επίσης το floppy σε κατεβαστήρι μάλλον ψιλοάχρηστο είναι.

Για τροφοδοτικό θα βολευτείς μια χαρά με το 360 της Chieftec. Φθηνό, αθόρυβο και τεσταρισμένο. Όσο για το 350W, ισχύει ό,τι και για τα 420W-450W. Τα παλιά είναι πιο δυνατά και πιο value for money. Απο θόρυβο δεν ξέρω τι λένε αλλά τα παλιά είναι μια χαρά.

Πάντως μη βάλεις οθόνη. Βάλτη για το αρχικό στήσιμο και μετά θάψτο κάπου και μπαίνε με vnc. ;)

Link to comment
Share on other sites

που λέτε μου αρέσει η ιδέα για το D-LINK DKVM-2K 2-PORT MINI KVM SWITCH KIT. Επειδή θέλω να έχω και τα δύο κάτω απο το ίδιο γραφείο θα με βολέψει αφάνταστα.....παρόλα αυτα το άλλο το προγραμματάκι είναι εύκολο στην χρήση? και όταν θα κάθομαι στο main pc θα μπορώ εύκολα να εναλλάσομαι από το ένα pc sto άλλο? θα μπορώ να βλέπω την επιφάνεια εργασίας του? (εσύ μάκη το χεις δοκιμάσει? αν και το κατεβαστήρι σου έχει οθονη...)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα τέτοια switches. Σίγουρα θα βρεις και της e-quip που φέρνουν τα περισσότερα καταστήματα.

Όσο για το καλώδιο που θες, δες εδώ

Αν το θες πάντως για κατεβαστήρι απλώς, δηλαδή χρήση μια στιγμή για να δεις πχ download progress και να φορτώσεις torrents, καλύτερα είναι να πας σε remote access φάση (vnc κτλ).

Tip: Μην κάνεις πολλά συνεχόμενα posts. Καλύτερα κάνε edit το post #9 και σβήσε τα επόμενα. ;)

Link to comment
Share on other sites

huge tip.....

κατω δεξια στα ποστ που κανεις (και σε ολα βεβαια) λεει "αναφορα στον διαχειριστη"

Ακριβως απο κατω λεει "διορθωση"...

Εχει ενα κουτακι πανω αριστερα το τικαρεις και δεξια λεει σβησιμο....Ετσι σβηνεις....

Απο κατω αλλαζεις το ποστ οπως ακριβως θελεις ......σε περιπτωση που δεν θες να σβησεις ολο το ποστ αλλα να αλλαξεις κατι...

Αυτα γιατι ειδα καποιες προσπαθειες να διορθωσεις καποια ορθογραφικα λαθη σε αλλο thread....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να ενώσεις τις απανωτές δημοσιεύσεις σε μία, πατώντας το κουμπάκι edit.gif.

Τέλος να μην επιτρέπεις σε μη moderator να στη λένε (σαν εμένα καλή ώρα), απαγορεύεται από τους κανόνες του forum :hehe:

Στο θέμα τώρα, chieftec με 1 ανεμιστήρα 12άρι στο κάτω μέρος, αν σε νοιάζει και η ησυχία :)

Δοκιμασμένη λύση;)

Για δίσκο, προσωπικά δεν συμπαθώ τους maxtor, αλλά αν περνάς γρήγορα τα δεδομένα σου σε άλλο pc δεν θά χεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα 350αρι του κ@λου ξερεις απο αυτα που αλλα αναφερουν και αλλα αποδιδουν ωστε αντε το πολυ να εχεις καταναλωση στα 280W . Το PC θα το εχεις 24/7 ανοιχτο οποτε βαλε κατι αρκετα lite τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978

Παρε ενα 350αρι του κ@λου ξερεις απο αυτα που αλλα αναφερουν και αλλα αποδιδουν ωστε αντε το πολυ να εχεις καταναλωση στα 280W . Το PC θα το εχεις 24/7 ανοιχτο οποτε βαλε κατι αρκετα lite τροφοδοτικο.

Έχω ένα ACE 4 χρόνων περίπου...στα 300w...εντομεταξύ το σύστημα που έχω στο μυαλό δεν καίει ούτε 160w......να το βάλω αυτό το τροφοδοτικό? ειναι καλα τα ACE? φοβάμαι μην μου κάνει καμιά ζημιά.......αν και 4 χρόνια ήταν μια χαρά σε σύτημα με κατανάλωση γυρω στα 250w......(αυτό για το Lite τροφοδοτικο ισχύει? δεν μου φαίνεται και τόσο λογικό σαν σκέψη......)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978

Παρε ενα 350αρι του κ@λου ξερεις απο αυτα που αλλα αναφερουν και αλλα αποδιδουν ωστε αντε το πολυ να εχεις καταναλωση στα 280W . Το PC θα το εχεις 24/7 ανοιχτο οποτε βαλε κατι αρκετα lite τροφοδοτικο.

1ον) όταν ένα τροφοδοτικό θα παίζει 24/7 δεν πρέπει να είναι της πλάκας γιατι θα τα παίξει αμέσως.

2ον) Σε idle o υπολογιστής αυτός δεν καίει ούτε 100w όταν λέμε οτι ένα τροφοδοτικό είναι 350w φαντάζομαι οτι όλοι ξέρουμε οτι είναι το pick outpout και όχι το τι καίει πόσο μάλλον σε idle που παίζει ένα κατεβαστήρι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.