Jump to content



’λλος ένας Conroe στην Ελλάδα...


geoal

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από geoal [Σήμερα, στις 00:11]

Ναι βρε Αχιλλεα μου για το 410 εχεις δικιο και εγω λεω να μην το δοκιμασω αλλα το 507 καποια στιγμη θα το βαλω. Τωρα οσον αφορα την κεφαλη πιστευω οτι παταει καλα μια και στο BIOS εχω -38 βαθμους απο οτι λεει η μητρικη. Επειδη ομως ειδα και θερμοκρασιες απο αλλες πρεπει να πουμε οτι η ASUS P5B DELUXE δειχνει πιο μεγαλες θερμοκρασιες απο τις πραγματικες (καποιοι λενε για 10-15 βαθμους). Εγω ειδα μια διαφορα +7 σε σχεση με την P5W DH και +5 σε σχεση με την Bad Axe σε full load. Παντως τραχοντας τα benches ειχα το PC Probe ανοικτο και η θερμοκρασια δεν ξεπερασε ποτε τους 235 (-20). Εκει που ειδα το +1 ειναι για καποια δεπτερολεπτα στο διπλο prime επειτα απο μιση περιπου ωρα και μετα η θερμοκρασια επαιζε απο -1 σε 0.

Είναι σίγουρο για το 10-15 βαθμούς παραπάνω; Γιατί έβαλα το 6600 με την Zalman 9500 και είχα 44-47 σε idle μόνο και τρελάθηκα. Λέω, δεν θα πατάει καλά πάνω στη CPU γιατί κάτω από το "μανταλάκι" που βιδώνει στην μητρικη η ψύχτρα κουνιέτε. Την βγάζω και βάζω της Intel αλλά περιέργως δίχνει την ίδια θερμοκρασία (zalman 2500 στροφές - intel 2800). Μα καλά τόσο ΓΤΠ είναι οι thermal sensors της asus;

Ξέρει κανείς πώς σετάρει το Motherboard Monitor για να βλέπει θερμοκρασίες CPU και Motherboard;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gr_cthulhu [Σήμερα, στις 18:45]

Ξέρει κανείς πώς σετάρει το Motherboard Monitor για να βλέπει θερμοκρασίες CPU και Motherboard;

Εγω -καθότι εχει σταματήσει η υποστήριξη για νέα ΜΒ - οταν το σεταρω, επιλέγω το σετάρισμα για την P4C800 deluxe. Τα δέιχνει ολα μια χαρα, εκτός απο τις ηλεκτρικές τάσεις.

Το παραπάνω έχει δοκιμαστεί για ολα σχεδόν τα ASUS MB -με chipset Intel, απο την P4C800 εως και τα πιο προσφατα. Πχ 945,955,975

-Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με το 965 γιατί δεν έχω ! Ομως οι ..ευτυχείς κάτοχοι P5B -που δεν βαριούνται ! :) - ας δοκιμάσουν,ειναι νομίζω ενδιαφέρον μια που αρκετος κοσμος θα θέλει ίσως να χρησιμοπιήσει το MBM5 σε ΜΒ με το νεό chipset.

---ολιγον εκτος θέματος -sorry ! - αλλα ίσως χρήσιμο---

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gr_cthulhu

Είναι σίγουρο για το 10-15 βαθμούς παραπάνω; Γιατί έβαλα το 6600 με την Zalman 9500 και είχα 44-47 σε idle μόνο και τρελάθηκα. Λέω, δεν θα πατάει καλά πάνω στη CPU γιατί κάτω από το "μανταλάκι" που βιδώνει στην μητρικη η ψύχτρα κουνιέτε. Την βγάζω και βάζω της Intel αλλά περιέργως δίχνει την ίδια θερμοκρασία (zalman 2500 στροφές - intel 2800). Μα καλά τόσο ΓΤΠ είναι οι thermal sensors της asus; Ξέρει κανείς πώς σετάρει το Motherboard Monitor για να βλέπει θερμοκρασίες CPU και Motherboard;

Κοιτα εγω εγραψα τι διαφορες ειδα σε σχεση με αλλες μητρικες. Τωρα για 10-15 που γραφετε σε διαφορα φορουμ δεν ξερω αλλα 7-8 βαθμους παραπανω τους εχει. Το καλυτερο θα ηταν να μετρουσε καποιος με ψηφιακο θερμομετρο αλλα εγω και δεν εχω και ειναι μανουρα να βγαλω παλι την κεφαλη του prommie

Αχιλλεα αφου ακομα παιδακια ειμαστε γιατι να μην το γλεντισουμε

:D:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.