Jump to content



’λλος ένας Conroe στην Ελλάδα...


geoal

Recommended Posts

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Η DS-4 δεν επαιξε και ετσι δεν μπορω να πω αν παει τοσο καλα οσο η μεγαλη της αδελφη (DQ6). Το θεμα ειναι οτι η μητρικη για να ανεβει πρεπει να συνεργαζετε αψογα με τις μνημες και θελει πολυ ψαξιμο γιατι ενα setting λαθος να κανεις απλα δεν bootarei. Εγω βρηκα τον εξης συνδιασμο: boot στα 350Χ9 με 1:1 τις μνημες και 2,35V ταση μνημων (με 2,4V οι μνημες δεν κανει boot το PC παρολο που αντεχουν οι μνημες). Οταν μπαινει στα Windows τρεχει το EasyTune και στελνει απευθειας το FSB στα 400 με παλι 1:1 τις μνημες και ετσι εχω 3,6GHz τον επεξεργαστη και τις μνημες στα 800 με 4-4-4. Επειδη οι μνημες δεν πανε πανω στο 940 προφανως δεν προκειτε να καταφερω να 500αρισω το FSB που απο οτι φαινετε η μητρικη το εχει γιατι εχω πολλα περιθωρια για ταση στον MCH ακομα (+0,40V εχω δωσει για τα 466 FSB και το chipset με μαμα ψυκτρα ειναι χλιαρο). Σημερα το βραδυ (δουλειας επιτρεποντως βεβαια) θα βαλω επανω και το Prommie ωστε να δω ποσο μπορω να ανεβασω τον επεξεργαστη με τον 9αρη πολ/στη γιατι με αερα που ειμαι τωρα και 1.4V εβλεπα 65-70 βαθμους full load στον επεξεργαστη τρεχοντας dual prime. Παντως στα μειον της μητρικης ειναι η μη υποστηριξη της καρτας γραφικων 7950GX2 και ο πιο αργος memory hub controller σε σχεση με αυτον του 975Χ chipset. Οι διαφορες παρολα αυτα δεν ειναι τετοιες που να γινονται ενοχλητικες αλλα για οσους θελουν τα απολυτα benches μαλλον θα ειναι... Εγω επειδη δεν ειμαι τοσο benchakias θα την κρατησω (επιτελους) την μητρικη και η καρτα γραφικων θα γινει ανταλλαγη με μια 7800GTX 512MB.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Έτσι όπως πάνε οι gb μέχρι Σεπτέμβρη θα 500ριζουν με κανα 2 βιος ακόμη :hehe: Geoal πώς ψύχεις το chipset ? Kανα blockaki έβαλες ? - > εχεις σκοπό να βάλεις ?

Η ψυξη του chipset ειναι η μαμισια και γενικα η μητρικη ειναι οπως την εβγαλα απο το κουτι της. Δεν εχω σκοπο να κανω καμια παρεμβαση στην μητρικη γιατι ετσι οπως ειναι οι επιδοσεις της σε FSB με καλυπτουν και με το παραπανω. Για οσους παντως ψαχνουν το 500FSB μαλλον θα πρεπει να βρουν μνημες που να συνεργαζονται αψογα με την μητρικη σε αυτη την συχνοτητα για να μπορεσουν να 500αρισουν, και δεν ξερω ποιες μπορουν να το κανουν αυτο για να πω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Σήμερα, στις 09:40]

Η ψυξη του chipset ειναι η μαμισια και γενικα η μητρικη ειναι οπως την εβγαλα απο το κουτι της. Δεν εχω σκοπο να κανω καμια παρεμβαση στην μητρικη γιατι ετσι οπως ειναι οι επιδοσεις της σε FSB με καλυπτουν και με το παραπανω. Για οσους παντως ψαχνουν το 500FSB μαλλον θα πρεπει να βρουν μνημες που να συνεργαζονται αψογα με την μητρικη σε αυτη την συχνοτητα για να μπορεσουν να 500αρισουν, και δεν ξερω ποιες μπορουν να το κανουν αυτο για να πω.

Όλες οι σημερινές μνήμες πάνε 500MHz......Αν βέβαια θέλουμε και επιδώσεις απ'αυτές, θα πρέπει να δώσουμε το κατι τις παραπάνω...... ;)

P.S. οι δικιές μου D9 Fatbodies με πρόχειρες δοκιμές που έκανα, πήγαν μέχρι και 528MHz με Cas 4 - 3 - 3 - 1......ΑΛΛΑ με τάση 2.68Volts.... :)

Όταν λες ότι έδωσες +0.4Vοlts παραπάνω τάση στο Northbidge από τα 1.5Volts default που είναι για να φτάσει 466MHz, αυτό σημαίνει ότι τώρα "τρώει" 1.9Volts.......Δεν είναι και λίγα!.....

Επίσης να πώ ότι την τάση που τρώει το Northbridge chip, την τρώει και ταυτόχρονα ΚΑΙ το Southbridge (μαζί τροφοδοτούνται)......Αυτό το λέω σε περίπτωση που κάποιος δώσει (με mod προφανώς) πάνω από 2.1 - 2.2Volts, το Southbridge αρχίζει και τρελένεται και δε βλέπει σκληρούς δίσκους και άλλα τέτοια..... ;):D

Μέχρι πόση τάση δίνει στις μνήμες?...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 10:35]

Όλες οι σημερινές μνήμες πάνε 500MHz......Αν βέβαια θέλουμε και επιδώσεις απ'αυτές, θα πρέπει να δώσουμε το κατι τις παραπάνω...... ;)

P.S. οι δικιές μου D9 Fatbodies με πρόχειρες δοκιμές που έκανα, πήγαν μέχρι και 528MHz με Cas 4 - 3 - 3 - 1......ΑΛΛΑ με τάση 2.68Volts.... :)

Όταν λες ότι έδωσες +0.4Vοlts παραπάνω τάση στο Northbidge από τα 1.5Volts default που είναι για να φτάσει 466MHz, αυτό σημαίνει ότι τώρα "τρώει" 1.9Volts.......Δεν είναι και λίγα!.....

Επίσης να πώ ότι την τάση που τρώει το Northbridge chip, την τρώει και ταυτόχρονα ΚΑΙ το Southbridge (μαζί τροφοδοτούνται)......Αυτό το λέω σε περίπτωση που κάποιος δώσει (με mod προφανώς) πάνω από 2.1 - 2.2Volts, το Southbridge αρχίζει και τρελένεται και δε βλέπει σκληρούς δίσκους και άλλα τέτοια..... ;):D

Μέχρι πόση τάση δίνει στις μνήμες?...

Ελα που δεν πανε ολες οι σημερινες μνημες 500 . Δοκιμασα ενα ζευγαρι supertalent και δεν καταφεραν να πλησιασουν ουτε τα 490Mhz . Τη στιγμη που οι Fat πηγαινουν 530 με 4-3-2 (Μην πω για C5).

Στις supertalent εκανα τις δοκιμες με 2.5V . Εδωσα μεχρι 2.7V .

Απορω πως ο dimcar επιασει 500+ ...

Επισης , για το 965 ... Απο οτι εχω καταλαβει δεν εχει 1.5V default , αλλα 1.25V . ( http://download.intel.com/design/chipsets/datashts/31305301.pdf )

Οποτε στα 1.65V ειναι καλα με το +0.4V

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 18:05]

Γιωργο οταν λες οτι τρωει και το νοτιο , ποσο ποσοστο δλδ? υπαρχει καποιος τροπος να υπολογιζουμε?

Μαζί τα τροφοδοτούν......Ότι τάση έχει το North την ίδια τρώει και το South...... ;)

@ Stelaras.......μπα!.....θα πήγαν σε πιο λίγα "μικρά" για να τροφοδοτείται με 1.25Volts το 965...... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 18:18]

Μαζί τα τροφοδοτούν......Ότι τάση έχει το North την ίδια τρώει και το South...... ;)

@ Stelaras.......μπα!.....θα πήγαν σε πιο λίγα "μικρά" για να τροφοδοτείται με 1.25Volts το 965...... :)

Το πιθανοτερο ειναι οτι εχουν αλλαξει τα nm , απλα δε δινει 1.9V που ειπες με τα +0.4V . Αυτη ηταν η ενσταση μου.

Οσο για το θεμα περι southbridge ... Αυτο που οι Asus αναφερουν ICH Chipset Voltage 1.05V - 1.20V (max 1.20V) το southbridge δεν ειναι ???? Πως το τσιμπαμε λιγο παραπανω ???

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο (Hipro) το 965 απο οτι εχω διαβασει εχει 1,2V ταση τροφοδοσιας απο μαμα και πρεπει οντως ειναι κατασκευασμενο με μικροτερη κλιμακα ολοκληρωσης. Η DQ6 μπορει να δωσει μεχρι +0,75V MCH και αν ηταν 1,5V η μαμα ταση τοτε θα σε αφηνε να δινεις 2,25V στον MCH πραγμα πολυ επικινδυνο οπως ειπες και εσυ. Οχι βεβαια οτι το 1,95 που αφηνει να δωσεις οτι ειναι λιγο, καθε αλλο, αλλα απο οτι εχω δει το 965 δεν χρειαζετε και πολυ ταση για να ανεβει και αυτος ειναι αλλος ενας λογος που με κανει να πιστευω οτι τα 965 ειναι κατασκευασμενα με μικροτερη κλιμακα ολοκληρωσης απο τα 975Χ. Απο την αλλη βεβαια ο MCH του 975Χ ειναι ποιο γρηγορος.

Link to comment
Share on other sites

Στελιο μπορει να ειναι η ταση για τους Contoller των internal bus το ICH που ειχαμε δει στην ASUS και εγω για ταση Southbridge το νομιζα. Παντως και οπως ειπα και πιο πανω ουτε το north ουτε south ουτε τα mosfet ζεστενονται και μαλιστα χωρις να εχω ανοικτο το aircontition (τσιγκουνη) θα ελεγα οτι ειναι απλα χλιαρα με εναν μονο 92αρη στις 2100rpm να βαραει το north απο αποσταση 8 εκατοστων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update. Λοιπον παιδακια μια και ολο αυτον τον καιρο παιδευτικα (και δυστυχως εξακολουθω να παιδευομε αλλα οχι με τις μητρικες πλεον) με το setup του game pc λεω να ενημερωσω τους ενδιαφερομενους για μερικα απο τα οποια τραβηξα και δεν ειναι καλο να τα παθουν και αλλοι. Τελικα μετα απο 3 ASUS P5W DH, 1 Gigabyte 965-DS4, 1 Gigabyte 965-DQ6, 1 Intel bad axe 304 και 3 ASUS P5B Deluxe κατελυξα στο συμπερασμα οτι αν θελει καποιος υψηλο fsb και καλους χρονισμους στις μνημες η καλυτερη μητρικη αυτη την στιγμη για ολα αυτα ειναι η ASUS P5B Deluxe με το 507 BIOS. Το προβλημα ειναι οτι εμενα μου ετυχαν 2 που δεν εκαναν σωτο BOOT και σε ενα αλλο παλικαρι απο εδω μεσα παλι το ιδιο μεχρι που τελικα δεησαν οι τεχνικοι του Πλαισιου και πειστηκαν οτι δεν ειμαστε ασχετοι που ξεχασαν να βαλουν το jumper του CHASSIS και ειδαν και αυτοι το προβλημα και μου εδωσαν μια που να παιζει σωστα (μεχρι στιγμης τουλαχιστον φτου-φτου μην την ματιασω δεν αντεχω αλλα RMA ΘΕΕ ΜΟΥ!!!). Η μητρικη οπως εγραψα και ποιο πανω ειναι αστερι και χτυπαει ανετα 500FSB με τις SUPERTALENT 1:1 με 4αρια και μπουταρει κιολας απο το BIOS σε αυτην την συχνοτητα χωρις ιδιαιτερο προβλημα. Σε αντιθεση με την DQ6 που δεν μου εκανε ΒΟΟΤ πανω απο 360 FSB και οι μνημες δεν πηγαιναν πανω απο 480 με 4αρια η P5B Deluxe και μπουταρει αλλα το σημαντικοτερο παιζει τις μνημες στα 500 με 4-4-4 και στα 460 με 4-4-3 που με ενδιαφερει αμεσα. Τελος ενα screenshot στα 500χ7 για να παρετε μια γευση. Η συγκεκριμενη μητρικη μαλιστα ειναι μεχρι στιγμης η μοναδικη που καταφερε να σπασει το φραγμα το 100% overclock σε Ε6600 με τον 9αρη πολ/στη γεγονος που λεει παρα πολλα...

post-222-1416072734,4152_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Αχιλλεα μου, εγω εψαχνα απο την αρχη για μια μητρικη που να παιζει σταθερα 450-460 FSB αλλα δυστυχως επεσα σε πολλες προβληματικες μητρικες και ετσι εναμησι μηνα τωρα ημουν περα δωθε στα μαγαζια για αλλαγες. Ευχομε να μην το παθει κανενας αλλος γιατι ειναι πολυ κουραστικο και απαιτει πολυ χρονο. Αντε να φτιαχτει και το prommie να δουμε ποσο θα φτασει ο 6600 που απο οτι φαινετε εχει πολλα να δωσει.

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμες πληροφορίες:T:

αντε να δούμε τα αποτελέσματα και με το prommie.

εγώ πάντως αυτή τη στιγμή πάω για O/C σε μία ποικιλία ψαρικών στην παραλία Αιγίου.

Καλή συνέχεια:beer:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stelaras [26-07-2006 17:53]

Ελα που δεν πανε ολες οι σημερινες μνημες 500 . Δοκιμασα ενα ζευγαρι supertalent και δεν καταφεραν να πλησιασουν ουτε τα 490Mhz . Τη στιγμη που οι Fat πηγαινουν 530 με 4-3-2 (Μην πω για C5).

Στις supertalent εκανα τις δοκιμες με 2.5V . Εδωσα μεχρι 2.7V .

Απορω πως ο dimcar επιασει 500+ ...

Επισης , για το 965 ... Απο οτι εχω καταλαβει δεν εχει 1.5V default , αλλα 1.25V . ( http://download.intel.com/design/chipsets/datashts/31305301.pdf )

Οποτε στα 1.65V ειναι καλα με το +0.4V

μα ρε Στελιο εχει παρει το καθε site/forum σβαρνα τα κιτακια

τραβανε ολοι ενα screenshot στα 1000φευγα και σου λενε :

"μαμανε οι Bskill, τσακιζουν οι OMZ, κορυφη οι Deil... κτλ.."

και πας εσυ μετα να σεταρεις το πισακι σου

και για να τρεξουν σταθερα

πρεπει να αφαιρεσεις κανα 10-20% και να πεις κι ευχαριστω

ασε δε το μπερδεμα με τα ανισα tests σε AM2....

γενικως μπαχαλο..

εγω πλεον αμα δεν τα τεσταρω ο ιδιος

δεν πιστευω ουτε reviews ουτε bench του ταδε και δεινα superclocker

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geoal [Χθες, στις 23:39]

Σε ευχαριστω Αχιλλεα μου, εγω εψαχνα απο την αρχη για μια μητρικη που να παιζει σταθερα 450-460 FSB αλλα δυστυχως επεσα σε πολλες προβληματικες μητρικες και ετσι εναμησι μηνα τωρα ημουν περα δωθε στα μαγαζια για αλλαγες. Ευχομε να μην το παθει κανενας αλλος γιατι ειναι πολυ κουραστικο και απαιτει πολυ χρονο. Αντε να φτιαχτει και το prommie να δουμε ποσο θα φτασει ο 6600 που απο οτι φαινετε εχει πολλα να δωσει.

Ναι η αρχή παντα έτσι γίνεται ! με καλές και απλόϊκες προθέσεις ! :) μετα ..πλέκεις και σε καθοδηγούν οι καταστάεις και το γ@γώτο της υποθέσεως !! Πάντως αυτό όλο που περιέγραψες ήθελε τεραστια υπομονή...

Πάντως ετσι ψιλά που φτάνουν αυτά τα chipακια το παιχνίδι θα παίζεται πλέον -'οπως και εσυ διεπιστωσες- στα MB και τις μνήμες..

Ευχομαι να να πανε όλα καλα απο δω και πέρα χωρίς αλλες αναποδιές...

Τι έπαθε το promie ?? (μου έχουν ξεμείνει μια μπουκάλα 404 και σωλήνες !! ;):) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 01:14]

γενικως μπαχαλο..

εγω πλεον αμα δεν τα τεσταρω ο ιδιος

δεν πιστευω ουτε reviews ουτε bench του ταδε και δεινα superclocker

σωστό και συμφωνώ απόλυτα. Οχι ότι όλα αυτα ειναι ανακριβή, αλλά άλλο βλέπε (και διάβαζε ! :) ) και άλλο κάνε ! Ουδεμία σχέση !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas

πολύ χρήσιμες πληροφορίες:T:

αντε να δούμε τα αποτελέσματα και με το prommie.

εγώ πάντως αυτή τη στιγμή πάω για O/C σε μία ποικιλία ψαρικών στην παραλία Αιγίου.

Καλή συνέχεια:beer:

Σε ευχαριστω φιλε μου και ευχομε να κλοκαρει καλα η ποικιλία ψαρικών που σεταρεις :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Axilleass

Ναι η αρχή παντα έτσι γίνεται ! με καλές και απλόϊκες προθέσεις ! :) μετα ..πλέκεις και σε καθοδηγούν οι καταστάεις και το γ@γώτο της υποθέσεως !! Πάντως αυτό όλο που περιέγραψες ήθελε τεραστια υπομονή...

Πάντως ετσι ψιλά που φτάνουν αυτά τα chipακια το παιχνίδι θα παίζεται πλέον -'οπως και εσυ διεπιστωσες- στα MB και τις μνήμες..

Ευχομαι να να πανε όλα καλα απο δω και πέρα χωρίς αλλες αναποδιές...

Τι έπαθε το promie ?? (μου έχουν ξεμείνει μια μπουκάλα 404 και σωλήνες !! ;):) )

Αστα το prommie με εχει σκασει και αυτο μετ ην σειρα του ολο κοβετε ο ευκαμπτος στο σημειο που συνδεετε με τον χαλκοσωληνα της επιστροφης και πανω στην προσπαθεια για κολληση κοψαμε και τον τριχοειδη και τωρα φτου και απο την αρχη και χεν υπαρχει και πολυς ελευθερος χρονος ουτε απο εμενα αλλα ουτε απο το φιλαρακι μου που εχει τα εργαλεια και κανουμε τις κολλησεις. Ελπιζω σε καμια βδομαδα να το φτιαξουμε και να τελειωνει επιτελους αυτη η ιστορια γιατι εχω να παιξω παιχνιδι πανω απο 2 μηνες... (οχι οτι παιζω και πολυ δηλαδη αλλα καμια φορα μου αρεσει να χαζολογαω τα καινουρια παιχνιδια και αν καποιο μου αρεσει μπορει να ασχοληθω περισσοτερο).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.