Jump to content



Πόσο απαραίτητο είναι το floppy;


gdp77

Recommended Posts

Προχτές επισκέφτηκα φίλο που δεν μπορούσε να περάσει Win XP SP2 (κολλούσε το installation) στο pc του (prescot 3.0 GHz + 865). Αφού έγιναν οι σχετικοί έλεγχοι και αποκλείστηκε κάποιο hardware πρόβλημα κάναμε format στους δίσκους. Οι απόπειρες να εγκατασταθεί το λειτουργικό απέτυχαν (αποσυνδέοντας ένα-ένα ό,τι part δεν χρειαζόταν) ώσπου κατέληξα και στο update του bios.

Ο φίλος είχε ένα laptop σπίτι, χωρίς floppy όμως, οπότε δεν μπορούσα να φτιάξω bootable δισκέτα με το bios. Έχω ακούσει για bootable cd-rom ή usb αλλά υπήρχε μόνο dial-up σύνδεση διαθέσιμη και άντε τώρα να ψάχνεις στο net για πληροφορίες και how to με το καβουρδιστήρι. Τελικά τρέχαμε σαν την άδικη κατάρα σε net cafe (που να διαθέτουν floppy, γιατί δεν έχουν όλα) , ώστε να φτιάξουμε boοt-disk με Bios. Ευτυχώς ο κόπος δεν πήγε χαμένος, έγινε το Update και τα Win εγκαταστάθηκαν μια χαρά.

Όλα αυτά με έκαναν να αναρωτηθώ σχετικά με τη χρησιμότητα του floppy. Τελικά υπάρχει τρόπος να κάνεις ένα bios ή firmware update από bootable CD ή USB flash-άκι; Και αν ναι, πώς;

Link to comment
Share on other sites

Mε Usb flash κάνεις bios update αρκεί να υποστηρίζει το bios σου boot από usb device. Η διαδικασία είναι σαν της δισκέτας. Βάζεις τα απαραίτητα αρχεία για να κάνει boot και του πετάς και το firmware μέσα.

Αυτό που δε γίνεται με κάτι άλλο εκτός από δισκέτα είναι το πέρασμα των raid drivers κατά τη εγκατάσταση των xp (το γνωστό press F6 to install scsi drivers..) Εκτός αν βρέθηκε τρόπος που δεν τον γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Επιλέγεις κατά το boot το usb flash. Για να γίνει bootable τώρα νομίζω ότι απλά περνάς τα αρχεία του dos στο usb flash με copy&paste ( και τα κρυφά ).

Δε γίνεται. Πρέπει να υπάρχει boot sector. Δε θα κάνει Boot άμα περάσεις μόνο τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για το F6 της εγκατάστασης των Windows είναι απαραίτητο, δεν βλέπω κάποιο άλλο λόγο. ’ντε και κανα Ghost/Acronis και τα συναφή.

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 13:15]

Δοκίμασε με αυτό το προγραμματάκι... ;)

In the meanwhile, ενάμιση χρόνο πριν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 14:29]

Μόνο για το F6 της εγκατάστασης των Windows είναι απαραίτητο, δεν βλέπω κάποιο άλλο λόγο. ’ντε και κανα Ghost/Acronis και τα συναφή.

In the meanwhile, ενάμιση χρόνο πριν...

Και εγώ από εκεί το είδα απλά το link της HP είναι dead... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 14:29]

Μόνο για το F6 της εγκατάστασης των Windows είναι απαραίτητο, δεν βλέπω κάποιο άλλο λόγο. ...

Καλα και αυτο μπορεις να το αποφυγεις τελικα βαζοντας τους drivers στο cd των win. Ασε που τα Vista δεν εχουν τετοιο περιορισμο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Καλα και αυτο μπορεις να το αποφυγεις τελικα βαζοντας τους drivers στο cd των win. Ασε που τα Vista δεν εχουν τετοιο περιορισμο.

Ναι, αποπειράθηκα να το κάνω αυτό με το nLite για την DFI NF4 (2x Raptors RAID0) και είπα τον Δεσπότη Dr.Hardware. Η λύση ήρθε τελικά μετά από 4 καμμένα/άχρηστα XP SP2 CDs και λέγεται "floppy από Optiplex" :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω πάρα πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω και τώρα που θα ξαναστήσω το μηχάνημα θα το ξηλώσω. BIOS updates δε βγαίνουν πλέον για τη μητρική μου, raid δεν έχω, ghost κτλ δεν χρησιμοποιώ οπότε μου είναι άχρηστο. Μόνο παραπάνω χώρο πιάνει και συν 2 καλώδια...

Αν το χρειαστώ ποτέ (πολύ σπάνιο) θα το ξαναβάλω πρόχειρα απ'έξω απ'το κουτί. Σιγά.

Πλέον οι περισσότερες μητρικές υποστηρίζουν bios update μέσω λειτουργικού, οπότε για μια συντριπτική πλειοψηφία χρηστών πιστεύω πως είναι άχρηστο. Μόνο όσοι στήνουν λειτουργικό σε raid το χρειάζονται στην τελική συν μερικές άλλες ειδικές περιπτώσεις.

Πιστεύω όμως πως θα μας κρατήσει συντροφιά για μερικά χρονάκια ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 14:46]

Ναι, αποπειράθηκα να το κάνω αυτό με το nLite για την DFI NF4 (2x Raptors RAID0) και είπα τον Δεσπότη Dr.Hardware. Η λύση ήρθε τελικά μετά από 4 καμμένα/άχρηστα XP SP2 CDs και λέγεται "floppy από Optiplex" :D

Σε μενα για το laptop επαιξε μια χαρα , τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Σε μενα για το laptop επαιξε μια χαρα , τι να πω...

Και μένα έπαιξε μια χαρά στο laptop και σε 5-6 servers. Προφανώς τρώει ζαβλαμά με τον nf4 raid driver (text mode) ή κάνω κάτι λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.