Jump to content



ΘΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΡΚΙΚΑ!!!!!!!!!!


firefightergr

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από SLN [Χθες, στις 20:28]

Απλα να ρωτησω... Οσοι διαφωνειτε με την διδασκαλια των Τουρκικων, ειναι επειδη αμφισβητειτε την χρησιμοτητα που μπορει να εχει η παροχη μιας τετοιας γνωσης στο παιδι, ή απλα γιατι ειναι... τουρκικα????

Aν ισχυει το πρωτο:

Φυσικα, συμφωνω οτι υπαρχουν ενα καρο χρησιμοτερες γνωσεις που μπορει να παρει το παιδι μου στο σχολειο απο τα Τουρκικα.

Αν ειναι για το δευτερο:

Προσωπικα παρολο που συμμετεχω-τειχα στην ολη κοντρα Ελλαδα-Τουρκια πιστευω οτι καποτε πρεπει να τελειωσει γιατι δεν εξυπηρετει τιποτε αλλο περα απο πολιτικα συμφεροντα... Η τουρκικη κυβερνηση "βολευεται" να τροφοδοτει τις δεκαδες εκ. λαου της με μιση και εμπαθειες για να ξεχασει την πεινα του και την εσωτερικη "ανεπαρκεια" της. Το οτι υπαρχουν πολ/σιοι σε αριθμο "Γκριζοι Λυκοι" απο οτι "Χρυσαυγίτες" δεν μου λεει οτι πρεπει να ανεβάσουμε την παραγωγικοτητα μας σε... εθνικιστες.

Με τα μαθηματα Τουρκικων τουλαχιστον (και ΚΑΜΜΙΑ αλλη χρησιμοτητα να μην εχουν) τουλαχιστον θα μαθουν στο παιδι μου να μη μισει τους Τουρκους (εν ετει 2020) το οποιο το βρισκω θετικο.

quoted προς απαντηση δικη μου επισης:T:

Link to comment
Share on other sites

firefightergr εχω μια απορια επιδει ζουσα πολλα χρονια στο εξωτερικο (προφανες αυτο):hehe: :hehe: :hehe: Πραγματικα δεν ξερω για τι "χαλι" μιλας. Μαλλον δεν ξερεις πως ειναι πραγματικα στο εξωτερικο. Αλλα ως πολιτης 3ης χωρας "νομιζω" οτι η κοντρα Ελλαδας-Τουρκιας πρεπει καποτε να λαβει τελος.:baby: :baby:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα τούρκικα που ξέρω δε μου τα έμαθε κανένα σχολείο. Μου τα μάθανε οι παππούδες και οι γιαγιάδες μου.

π.χ. Αει συχτήρ, ντιπ για ντιπ ντουγρού χαϊβάνι, που θα μου πεις ότι ο μπακλαβάς είναι ντεμέκ καλύτερος από το κανταϊφι.

Εν τω μεταξύ, στο μικρό γαλατικο χωριό...

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 11:15]

Αίσχος! :D

stockoskb6.jpg

(ftfw!)

12 ώρες αργότερα δεν έχει μείνει κολυμπηθρόξυλο:

1oz9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύετε τον πατριωτισμό (αγάπη για την πατρίδα) με τον εθνικισμό (μίσος για τον εχθρό). Δε θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να ξεχάσω τη γενοκτωνία, το παιδομάζωμα και το ιστορικό κενό 500 ετών. Κακά τα ψέμματα, ο λαός αυτός έχει υποφέρει για τις από τους Τούρκους, μην το αρνείστε. Πόσοι πιλότοι πρέπει να πεθάνουν ακόμα για να καταλάβετε ότι ΔΕΝ τροφοδοτεί η Ελλάδα τις αερομαχίες, παρά μόνο προσπαθεί να διατηρήσει αυτά που της ανήκουν; Στην πρώτη ευκαιρία, αυτή η φιλική χώρα, θα σου αρπάξει όσα περισσότερα νησιά μπορέσει. Κ πως μπορώ να φιλιώσω με κάποιον που είναι ισλαμιστής κ απολίτιστος; Το μόνο που έχει στο στενό κεφάλι του είναι η δόξα του Αλλάχ κ ο θάνατος των αντιπαλων του. Με ποιο επιχείρημα θα πρέπει να μάθω τούρκικα, αντί για γερμανικά, που προσωπικά, θα με βοηθήσουν επαγγελματικά; Αυτό είναι κίνηση ριψασπισμού εκ μέρους της κυβέρνησης. Την κιότα έκανε κ στο θέμα στην Μακεδονίας (αν δεν αναγνώριζε την ονομασία FYROM θα είχανε πρόβλημα οι γιούγκοι), την κιότα στο θέμα Κύπρος και την κιότα θα κάνει κ με την επιβολή της τουρικής γλώσσας

Όσο για την κατάσταση της χώρας, φταίει ο ελληνάρας που ζει μέσα στην ανέχεια; Φταίει ο καημένος ο πολίτης για το μπάχαλο των δημοσίων υπηρεσιών, και για τον πενιχρό μισθό του; Δείξτε ότι δεν είμαστε τριτοκοσμική χώρα. Υποδείξτε μου μια σοβαρή βιομηχανία...κάποια πρόοδο που σημειώθηκε...κάποια πρωτιά...κάτι τέλος πάντων! Πέρα από τη γιουροβίζιον κ το γιούρο.

Αυτή η νοοτροπία του νεοέλληνα είναι μύθος που εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα. Μην τα ρίχνετε στον πολίτη για τις αποτυχίες/προχειροδουλειές άλλων. Τι φταίει ο μαθητής/φοιτητής όταν του κατεβάζουν μαθήματα συνεχώς κ του διασπούν το πτυχίο; Τι πρέπει να κάνει ο εργαζόμενος όταν του αυξάνουν το όριο ηλικίας, του μειώνουν το μισθό κ του διασπού τα εργασιακά του δικαιώματα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 03:07]

Όσο για την κατάσταση της χώρας, φταίει ο ελληνάρας που ζει μέσα στην ανέχεια; Φταίει ο καημένος ο πολίτης για το μπάχαλο των δημοσίων υπηρεσιών, και για τον πενιχρό μισθό του; Δείξτε ότι δεν είμαστε τριτοκοσμική χώρα. Υποδείξτε μου μια σοβαρή βιομηχανία...κάποια πρόοδο που σημειώθηκε...κάποια πρωτιά...κάτι τέλος πάντων! Πέρα από τη γιουροβίζιον κ το γιούρο.

Αυτή η νοοτροπία του νεοέλληνα είναι μύθος που εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα. Μην τα ρίχνετε στον πολίτη για τις αποτυχίες/προχειροδουλειές άλλων. Τι φταίει ο μαθητής/φοιτητής όταν του κατεβάζουν μαθήματα συνεχώς κ του διασπούν το πτυχίο; Τι πρέπει να κάνει ο εργαζόμενος όταν του αυξάνουν το όριο ηλικίας, του μειώνουν το μισθό κ του διασπού τα εργασιακά του δικαιώματα;

Όλοι φταίμε. Από αυτόν που γκρινιάζει για τον υπερπληθυσμό του Δημοσίου και στη ζούλα κάνει και μια αίτηση μπας και καβαντζωθεί, μέχρι αυτόν που δεν αντιδρά σε τίποτα γιατί "έλα μωρέ, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη"...

Όσο για τους αιμοσταγής δολοφόνους, τους Τούρκους, έχω να πω ότι τα media και η Πολιτεία έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά με την πλύση εγκεφάλου.

Το να λες ότι ο μέσος Τούρκος έχει στενό κεφάλι, λατρεύει τον Αλλάχ εώς δολοφονίας (επειδή είναι Ισλαμιστής) και θέλει να μας πάρει τα νησιά με πόλεμο, είναι σα να λένε οι Τούρκοι ότι ο μέσος νορμάλ Έλληνας είναι ο Καρατζαφέρης, που ονειρεύεται τη Μεγάλη Ελλάδα, είναι φασιστόμουτρο του κερατά και πιστεύει ακράδαντα ότι για την κατάντια της Ελλάδας σήμερα, φταίνε οι αλλοδαποί των τελευταίων 10 χρόνων και όχι η σαβούρα που κυβερνάει αυτή την χώρα εδώ και κανα-δυο αιώνες. Κι αυτό με το σιγόντο των υδροκέφαλων ψηφοφόρων που πιστεύουν ότι η χώρα θα σωθεί αν ψηφίσουμε αυτόν που έχει τη δυνατότητα να βολέψει την κορούλα μας στο Δημόσιο.

Ρε σκούπα λέμε, πόδι όλοι, εξορία και να φέρουμε κυβέρνηση από Γερμανία να δεις πως δουλεύει μια κρατική μηχανή ρολόι, χωρίς μίζες και ρεμούλες.

Αλλά ξέρεις τι; Χέσ'το. Προέχει ο "κίνδυνος" της Τουρκίας, που κανείς δεν έχει δει, αλλά όλοι φοβούνται, γιατί πρέπει και ο Ανδρίκος, ο Γιωργάκης και ο Κωστάκης να δικαιολογήσουν προϋπολογισμό ’μυνας 10πλάσιο από αυτόν της Παιδείας.

Όλος ο κόσμος προοδεύει κι εμείς τα έχουμε δικαιολογήσει όλα στους άλλους: στους Τούρκους που έφυγαν 185 χρόνια πριν, στους Γερμανούς που τους υπέστει όλος ο κόσμος, στους Αλβανούς που μας τρώνε το μεροκάματό μας, αυτό που τους κλέβαμε στα πρώτα χρόνια, σ' εκείνο το καθεστώς "σκλαβιάς 20ού αιώνα" (έλα μωρέ Αλβανός είναι [ζώο] δώστου ένα χιλιάρικο που όργωσε 10 στρέμματα και θα'πρεπε να λέει και ευχαριστώ που δεν φωνάξαμε το Αλλοδαπών).

Πάντα φταίει κάποιος άλλος, ποτέ εμείς.

Φάε κόσμε...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kunoobidi καλά τα είπες, εδώ μέσα παρά λίγο να μας κατηγορήσουνε ότι εμείς τροφοδοτούμε την ένταση ανάμεσα στις δύο χώρες και ότι εμείς προκαλούμε τους απέναντι.

Όταν μιλάμε για τούρκους προφανώς δεν αναφερόμαστε στο λαό γιατί αυτοί όπως και εμείς άλλωστε είμαστε απλοί θεατές στις αποφάσεις των πολιτικών και η ψήφος μας εώς τώρα

δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι (ας αναρωτηθούμε όλοι το γιατί).

Όμως οι διαθέσεις του τουρκικού κράτους παραμένουνε ίδιες στο πέρασμα των αιώνων

με πιό προσφατη την επιθυμία τους να εισβάλουν στο βόρειο Ιράκ.

Αν κάπιοι δεν το βλέπουνε αυτό και ελπίζουνε σε ελληνοτουρκική φιλία πλανώνται πλάνη οικτρά διότι σε επίπεδο κρατών αλλά και ατομικό πιά δυστυχώς δεν υπάρχει φιλία παρά μόνο κοινά ή αντικρουόμενα συμφέροντα, είναι απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firefightergr

Φίλε kunoobidi καλά τα είπες, εδώ μέσα παρά λίγο να μας κατηγορήσουνε ότι εμείς τροφοδοτούμε την ένταση ανάμεσα στις δύο χώρες και ότι εμείς προκαλούμε τους απέναντι.

Και που ξέρεις ποιος την προκαλεί? Έχεις κάποια πληροφόρηση που δεν έχουμε οι υποδέλοιποι?

Μη μου αναφέρεις ως επιχειρήματα τα media, εδώ μιλάμε σοβαρά.

Αρχική απάντηση από firefightergr

Αν κάπιοι δεν το βλέπουνε αυτό και ελπίζουνε σε ελληνοτουρκική φιλία πλανώνται πλάνη οικτρά διότι σε επίπεδο κρατών αλλά και ατομικό πιά δυστυχώς δεν υπάρχει φιλία παρά μόνο κοινά ή αντικρουόμενα συμφέροντα, είναι απλά τα πράγματα.

Και για πες μας λοιπόν εσύ, ποιο είναι το συμφέρον της Ελλάδας? Η υπεροπλία έναντι του εχθρού? Τον Adam Smith τον έχεις ακούσει? Το ότι θέλουμε δε θέλουμε θα πρέπει μια ζωή να πληρώνουμε το φόρο υποτέλειας στις χώρες που μας προμηθεύουν εξοπλισμό το έχεις σκεφτεί? Το ότι κανένας δεν έχει ρωτήσει το λαό για την πραγματική πολιτική του θέληση, το έχεις σκεφτεί? Το ότι έχει εγκλωβιστεί η χώρα σε 2 κόμματα ταυτόσημης πολιτικής, διαγωνιζόμενα μόνο ως προς την ανικανότητά τους στη διακυβέρνηση, και ότι το σκηνικό δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε σε 400 χρόνια (εδώ κι αν πρόκειται για σκλαβιά), το έχεις υπόψιν σου? Ή με το ΠΑΣΟΚ στη Γερμανία περνάς καταπληκτικά? Γιατί κι εγώ αν ζούσα στη Γερμανία, θα ήθελα να έχουμε φτάσει μέχρι τον Ινδό, να κοκορεύομαι στη μπυραρία ότι γ****με και δέρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω καλά που κοιτάζω φίλε Snips. Δεν χαρακτήρισα κανέναν για τον τρόπο που σκέφτεται και επιθυμώ να μην χαρακτηρίζει κανείς και τον δικό μου.

Καλύτερα να κοιτάζαμε τα δικά μας παρά το τι άλλο νομίζουμε ότι σκαρφίζονται οι Τούρκοι στο Σατανικό τους σχέδιο να κατακτήσουν τη Γη και τον ’ρη.

’λλωστε έχουμε δει μέτρα και μέτρα να μην εφαρμόζονται, το συγκεκριμένο δεν πιστεύω να περάσει κι όλας.

Τώρα να με συγχωρείτε, πάω να φτιάξω τις ζάντες μου που έσπασαν από τις λακούβες.

Link to comment
Share on other sites

To επιχείρημα "μιλάμε με τουρκικές λέξεις, επομένως γιατί να μη μάθουμε τούρκικα" μπάζει περισσότερο και απο τον κώλο του Λάκη Γαβαλά. Διότι για να το λέει κάποιος, ή προσπαθεί να δικαιολογήσει απλώς τα αδικαιολόγητα μέσα στην πρεμούρα του να υποστηρίξει ριζοσπαστικά (δλδ για μερικούς γαμάτη) γνώμη, ή δεν του έχει τύχει να ξεφυλλήσει ποτέ το Oxford Dictionnary ή το Hachette. Οι γλώσσες κύριοι είναι ζώντες οργανισμοί και μεταλλάσονται πράγμα που σημαίνει ότι δανείζονται στοιχεία απο άλλες. Μήπως λοιπόν πρέπει να βάλουμε όσους μιλάνε Λατινογενή γλώσσα να μάθουν ελληνικά επειδή ένα σεβαστό ποσοστό των λεξεών τους είναι ελληνικό;

Επιπλέον οι περισσότεροι σε ένα θέμα για τη παιδεία θα συμφωνήσετε ότι τα Θρησκευτικά σαν υποχρεωτικό μάθημα είναι χαμένος χρόνος. Απο την άλλη θα πείτε ότι τα Τούρκικα μπορεί να σου κάτσουν και χρήσιμα στη ζωή σου, άρα δεν κάνουν κακό. Τόμπολα. Σε πόσους θα χρησιμέψουν ρε μάγκες τα μογγολικά; Σε όσους γίνουν, πράκτορες, διπλωμάτες ή έχουν εμπορικές σχέσεις με τους μούλους. Ε συγνώμη αλλά περίπου τόσοι θα γίνουν και παπάδες. ’ρα καλό είναι να τα διδάσκουμε και τα Θρησκευτικά. Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον θα χρησιμέψουν.

Και όσον αφορά το αν θα πρέπει να είναι προαιρετικό. Πόσοι θα τα επιλέξουν ρε μάγκες; Απο τα 100 παιδιά ούτε τα 3. Θα κάνουμε διαγωνισμούς και κέρατα τράγια θα πληρώνουμε μισθούς για να διδάσκονται τα παιδιά μια *****ιά.

Και για να το ξεκαθαρίσω. Ναι δε γουστάρω να μαθαίνει Έλληνας τη γαμωγλώσσα τους. Και ναι τη θεωρώ άχρηστη για το 99.9999999% των Ελλήνων. Το υπόλοιπο ας πάει να πληρώσει να τη μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO

To επιχείρημα "μιλάμε με τουρκικές λέξεις, επομένως γιατί να μη μάθουμε τούρκικα" μπάζει περισσότερο και απο τον κώλο του Λάκη Γαβαλά. Διότι για να το λέει κάποιος, ή προσπαθεί να δικαιολογήσει απλώς τα αδικαιολόγητα μέσα στην πρεμούρα του να υποστηρίξει ριζοσπαστικά (δλδ για μερικούς γαμάτη) γνώμη, ή δεν του έχει τύχει να ξεφυλλήσει ποτέ το Oxford Dictionnary ή το Hachette. Οι γλώσσες κύριοι είναι ζώντες οργανισμοί και μεταλλάσονται πράγμα που σημαίνει ότι δανείζονται στοιχεία απο άλλες. Μήπως λοιπόν πρέπει να βάλουμε όσους μιλάνε Λατινογενή γλώσσα να μάθουν ελληνικά επειδή ένα σεβαστό ποσοστό των λεξεών τους είναι ελληνικό;

Επιπλέον οι περισσότεροι σε ένα θέμα για τη παιδεία θα συμφωνήσετε ότι τα Θρησκευτικά σαν υποχρεωτικό μάθημα είναι χαμένος χρόνος. Απο την άλλη θα πείτε ότι τα Τούρκικα μπορεί να σου κάτσουν και χρήσιμα στη ζωή σου, άρα δεν κάνουν κακό. Τόμπολα. Σε πόσους θα χρησιμέψουν ρε μάγκες τα μογγολικά; Σε όσους γίνουν, πράκτορες, διπλωμάτες ή έχουν εμπορικές σχέσεις με τους μούλους. Ε συγνώμη αλλά περίπου τόσοι θα γίνουν και παπάδες. ’ρα καλό είναι να τα διδάσκουμε και τα Θρησκευτικά. Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον θα χρησιμέψουν.

Και όσον αφορά το αν θα πρέπει να είναι προαιρετικό. Πόσοι θα τα επιλέξουν ρε μάγκες; Απο τα 100 παιδιά ούτε τα 3. Θα κάνουμε διαγωνισμούς και κέρατα τράγια θα πληρώνουμε μισθούς για να διδάσκονται τα παιδιά μια *****ιά.

Και για να το ξεκαθαρίσω. Ναι δε γουστάρω να μαθαίνει Έλληνας τη γαμωγλώσσα τους. Και ναι τη θεωρώ άχρηστη για το 99.9999999% των Ελλήνων. Το υπόλοιπο ας πάει να πληρώσει να τη μάθει.

Τα ειπες και για εμενα μαγκα.-

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firefightergr [04-08-2006 10:25]

Με αντιλήψεις σαν τη δική σου κατάντησε η πατρίδα μας σ'αυτό το χάλι,αλλά αν δεν γεννηθείς στη ξενιτιά και δεν μεγαλώσεις λιγα χιλιόμετρα από τα σύνορα δεν μπορείς να κατανοήσεις τι εστί πατρίδα.

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στα σύνορα,είτε με τον Τούρκο είτε με τον Έλληνα μουσουλμάνο. Το να λέμε ότι μπορεί να υπάρξει ελληνοτουρική φιλία είναι ουτοπία. Και διαφωνώ με όσους λένε ότι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε με τους πολίτες αλλά μόνο με τις κυβερνήσεις.Το αυγό του φιδιού υπάρχει ριζομένο και στις 2 πλευρές και περιμένει τα κατάλληλα γεγονότα για να εκκολαφθεί(πχ η δολοφονία του Κ.Ηλιάκη) και να εξωτερικευτεί σαν μίσος.Ίσως σε 3-4 γενεές, αν σταματίσει τώρα η προπαγάνδα στα σχολεία.

Αυτό δεν σημαίνει όμως πώς δεν πρέπει να προσπαθούμε βλέπουμε τα πράγματα νηφάλια.Για αυτό άλλωστε παλεύουμε να μορφωθουμε.Για να διευρύνουμε τους ορίζοντές μας και να μην εγκλωβιζόμαστε σε μικρότητες.

Στο κάτω κάτω, επειδή όπως είπα στην αρχή έχω μεγαλώσει σε παραμεθώριο, η ελλάδα έχει μόνο χάσει από αυτό το μίσος. Διατεινόμαστε ότι πρεσβέβουμε την δημοκρατία και είμαστε προστάτες των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αλλά πόσοι αλήθεια ξέρουν για τα μουσουλμανικά γκέτο στην Θράκη, την απομόνωση,εξαθλείωση και εν'τέλει, Τουρκοποίηση των Ελλήνων(το τονίζω) μουσουλμάνων εκεί? Βάλτε σε αυτά και άλλα που δεν ξέρουμε μαζί με αυτά που ειπώθηκαν για τους εξοπλισμούς και το νταβατζιλίκι στις ΗΠΑ, και η χασούρα διευρύνεται.

Στο θέμα τελος.

Αν η γλώσσα επιβληθεί, το θεωρώ σκάνδαλο και εμπεγμό για τα λεφτά του έλληνα φορολογούμενου. Το να επιβάλεις μια γλώσσα που δεν χρησιμοποιείται ευρέως είναι πέταμα χρημάτων. Αν επέβαλλαν την C, περισσότερο τόπο θα έπιανε.

Αν πάλι μπεί σαν επιλογής, τότε δεν βλέπω για ποιον λόγο να φωνάζουμε. Όστις θέλει ας το επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Τί λέμε ρε παιδιά...Θα γούσταρα κάργα να ξέρω τούρκικα από το γυμνάσιο...Θα έβλεπα τα Σύνορα της Αγάπης χωρίς μετάφραση!!!

Υ.Γ.@

Πέρα από την πλάκα το γεγονός δεν με ενοχλεί αφού αντιμετωπίζω τα τούρκικα σαν μια οποιαδήποτε ξένη γλώσσα.Αυτό που με ενοχλεί είναι η μη σωστή εκμάθηση των Ελληνικών.

Δεν ξέρουμε να εκφραστούμε και να γράψουμε σωστά την μητρική μας. Ας γίνει πρώτα αυτό και μετά όλα τα άλλα έπονται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsunami

Τί λέμε ρε παιδιά...Θα γούσταρα κάργα να ξέρω τούρκικα από το γυμνάσιο...Θα έβλεπα τα Σύνορα της Αγάπης χωρίς μετάφραση!!!

Υ.Γ.@

Πέρα από την πλάκα το γεγονός δεν με ενοχλεί αφού αντιμετωπίζω τα τούρκικα σαν μια οποιαδήποτε ξένη γλώσσα.Αυτό που με ενοχλεί είναι η μη σωστή εκμάθηση των Ελληνικών.

Δεν ξέρουμε να εκφραστούμε και να γράψουμε σωστά την μητρική μας. Ας γίνει πρώτα αυτό και μετά όλα τα άλλα έπονται...

Τουλαχιστον αυτο το ξερω!

DFI nforce4 ultra-d!:p:P

Δεν νομιζω να ειναι υποχρεωτικο....μαλλον για επιλογης παει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.