Jump to content



ΘΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΡΚΙΚΑ!!!!!!!!!!


firefightergr

Recommended Posts

Στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως Αρ.φύλλου 867 10 Ιουλίου 2006

καθορίζεται το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για τη διδασκαλία Τουρκικής Γλώσσας στην Α', Β',Γ' τάξη του Γυμνασίου.

Εδώ το ΦΕΚ για όσους πατριώτες ενδιαφέρονται.

http://rapidshare.de/files/28117534/...fakia.rar.html

Link to comment
Share on other sites

Εσύ γράφτηκες σε Τεχνολογικό forum για να μας πεις ότι προστίθεται άλλη μία γλώσσα στα σχολεία?

Στον καιρό μου μάθαιναν Αγγλικά και Γαλλικά, σε μικρό επίπεδο φυσικά. Δεν κάνει κακό.

Τώρα για το "πατριώτες" ας μην αρχίσουμε καλύτερα. Ας κλειδωθεί γιατί τον βλέπω τον εμφύλιο...

Link to comment
Share on other sites

Με αντιλήψεις σαν τη δική σου κατάντησε η πατρίδα μας σ'αυτό το χάλι,αλλά αν δεν γεννηθείς στη ξενιτιά και δεν μεγαλώσεις λιγα χιλιόμετρα από τα σύνορα δεν μπορείς να κατανοήσεις τι εστί πατρίδα.

Το ότι γράφτηκα σημερα δεν σημαίνει οτι δεν παρακολουθώ το φορουμ απλά δεν είχα κατι να πω μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

καμμία κορώνα εθνικιστική δεν ηχεί στο δημοσίευμα, αυτό που συμβαίνει είναι ότι το μόνο που μας ενδιαφέρει σήμερα είνα το εύκολο χρήμα το κινητό μας το pc μας το αυτοκίνητό μας.

Ξεχνάμε τις προθέσεις των γειτόνων μας που έχουνε άλλα σχέδια από τα δικά μας.

800 χρόνια σκλαβιάς δεν κατάφεραν ότι εχει σκοπό να καταφέρει η όποια κυβέρνηση έτσι απλά με ένα νόμο.

Σε ένα άλλο φορουμ ξένο παρακολούθησα μια αντιπαράθεση ενός πιθανότατα έλληνα

με έναν τούρκο σχετικά με τη γενοκτονία των Αρμενίων , ο τούρκος μη έχοντας επιχειρήματα κραύγαζε συνεχώς γεμίζοντας ολόκληρη σελίδα με copy/paste ότι τα παιδιά μας θα μιλάνε τούρκικα, μη γνωρίζοντας προφανώς το νέο νομο κάτι άλλο θα εννοούσε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firefightergr

Με αντιλήψεις σαν τη δική σου κατάντησε η πατρίδα μας σ'αυτό το χάλι,αλλά αν δεν γεννηθείς στη ξενιτιά και δεν μεγαλώσεις λιγα χιλιόμετρα από τα σύνορα δεν μπορείς να κατανοήσεις τι εστί πατρίδα.

Το ότι γράφτηκα σημερα δεν σημαίνει οτι δεν παρακολουθώ το φορουμ απλά δεν είχα κατι να πω μέχρι σήμερα.

Δεν γνωρίζεις τις αντιλήψεις μου.

Διευκρίνησε ποιο είναι το χάλι της πατρίδας μας? Θα το πω ακόμα μία φορά: Αν έχει κάτι αυτή η χώρα μόνοι μας το καταφέραμε. Εμείς και ο κάθε Ελληνάρας.

Παιδιά στο γυμνάσιο δεν έχω, αλλά και να είχα δεν θα με ενοχλούσε. Και θα πρέπει να είμαι στην ξενιτιά για να δω τι πάει να πει πατρίδα? Ας γελάσω! Μήπως να μεταναστεύσουμε όλοι για να νιώσουμε Ελλάδα? Ας ξαναγελάσω!

Αρνούμαι να κοιτάζω το παρελθόν πλέον, το μέλλον με ενδιαφέρει.

Όπου κοιτάς, εκεί πας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω τίποτα κακό να μαθούν τα παιδιά τα στοιχειώδη γύρω από μια γλώσσα, που ίσως να τους φανεί και χρήσιμη μελλοντικά, συγκριτικά με τα γαλλίκα ή γερμανικά, βάλε και ως παράγοντα το γεγονός οτι ορισμένοι πληρώνουν για να παρακολουθήσουν μαθήματα τούρκικων. Στο κάτω, κάτω της γραφής ήδη χρησιμοποιούμε τούρκικες λέξεις στο καθημερινό μας λεξιλόγιο ίδιως όταν οδηγούμε.

’ντε ρε καραγκιόζη!!

Θέλω όμως να σταθώ στην απάντηση που έδωσες στον jpavly, αντιθέτως με σένα εγώ θεωρώ οτί άτομα με παρωπίδες οδήγησαν την χώρα οπού την οδήγησαν αιώνες τώρα. Και όσο για την ξενιτιά μου θυμίζεις το σκετσάκι από το Α.Μ.Α.Ν.

Τόσα χρόνια με το ΠΑΣΟΚ στην Γερμανία περνάμε καταπληκτικά

Εν κατακλείδι, θα μάθουν στοιχειώδη πράγματα γύρω απο μία γλώσσα, δεν θα γίνουν Τούρκοι ή μουσουλμάνοι, κάτι που ήδη διδάσκονται στα σχολεία χρόνια τώρα [Περί θρησκείας ντε].

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firefightergr [Σήμερα, στις 09:42]

OMG!!! Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι χειρότερο: Το ότι τα παιδιά μου θα μαθαίνουν τούρκικα ή που τα παιδιά μου θα μεγαλώσουν σε μια χώρα που δεν ενδιαφέρεται για τα παιδιά της, ή μήπως που τα παιδιά μου θα μεγαλώσουν σε ένα πλανήτη που καταστρέφεται οικολογικά μέρα με την μέρα?

Πλζ λοιπόν, υπάρχουν 1000 νόμοι που είναι πολύ χειρότεροι για τα παιδιά μου... Το να μάθουν τούρκικα δεν θα τους κάνει κακό... Αντιθέτως μάλιστα είναι ένα εργαλείο που μπορεί να το χρησιμοποιήσει μελλοντικά αν το θέλει... Στο κάτω κάτω μια γλώσσα είναι, δεν θα τα βαφτίζουν και τουρκαλάκια με την είσοδο στο γυμνάσιο!

Btw θα πετάξω την σπόντα μου, δεν αντέχω... το ότι μεγάλωσες/έζησες/έφυγες στην ξενιτιά δεν σε κάνει πιο Έλληνα ή πιο πατριώτη από εμάς τους παρακατιανούς που μείναμε εδω, στην μαύρη τρύπα. Εμείς τρώμε τα ***** αυτής της χώρας .-

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν το υπουργείο να φροντίσει οι μαθητές να μάθουν ελληνικά που δεν ξέρουν την τύφλα τους και μετά να ενδιαφερθεί για ξένες γλώσσες.;)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάπιοι δεν βλέπουνε το χάλι της πατρίδας μας προφανώς ή ζούνε σε τριτοκοσμική χώρα ή δεν έχουνε ταξιδέψει σε χώρα της Ευρώπης.

Δεν θεωρώ ως μείζον πρόβλημα τη διδασκαλία της τουρκικής υπάρχουνε και χειρότερα

όπως η ανεργία, η υπογεννητικότητα, η μη εκμετάλλευση του φυσικού πλούτου της χώρας, η λαμογιά του Έλληνα, και πολλά άλλα αλλά το χειρότερο είναι η αδιαφορία και ο στρουθοκαμιλισμός.

Εγώ προσωπικά έχω σοβαρότερα προβήματα αλλά βλέποντας τι συμβαίνει γύρω μου σε παγκόσμιο επίπεδο ανησυχώ.

Εδώ ανέφερα απλά μια από τις ανησυχίες μου, αυτό φαίνεται να ενοχλεί κάποιους που προφανώς έχουνε λύσει όλα τους τα προβήματα και γι'αυτό δεν δίνουν δεκάρα για το τι συμβαίνει παγκοσμίως.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον απο Πριονετο βασικα.. τωρα εδωσα παννεληνιες και υπηρχαν παιδια που δεν ηξεραν να γραψουν μια απλη περιληψη... ή κανουν ορθογραφικα τερατα! (δεν λεω οτι εγω ειμαι ο σωστος αλλα να εχουμε και ενα στοιχειωδες επιπεδο)

οσο για τις γλωσσες εννοειται οτι πρωτα πρεπει να διδασκονται τα αγγλικα και μετα μια γλωσσα επιλογης. Αυτο ισχυει και τωρα στο γυμνασιο απλα για να γινει τμημα πρεπει να συγκεντρωνονται τουλαχιστον 15 παιδια νομιζω τα οποια θελουν να διδαχτουν μια διαφορετικη γλωσσα απο τα γερμανικα ή γαλλικα που ειναι τα ποιο famous.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Αρνούμαι να κοιτάζω το παρελθόν πλέον, το μέλλον με ενδιαφέρει.

Όπου κοιτάς, εκεί πας.

Χμ....τότε μάλλον δεν κοιτάς πουθενά. Δεν είναι τα πράγματα έτσι φίλε μου. Αυτοί που λένε ότι .."η ιστορία επαναλαμβάνεται" ...κάπου βασίζονται .....και συνεχίζει να αποδεικνύεται. Στο επισημαίνω διότι σαν έκφραση είναι πολύ ΑΠΟΛΥΤΗ.

Και επίσης

Αρχική απάντηση από firefightergr

800 χρόνια σκλαβιάς δεν κατάφεραν ότι εχει σκοπό να καταφέρει η όποια κυβέρνηση έτσι απλά με ένα νόμο.

Για το ότι σαν λαός μας διακατέχει αυτή η αδιαφορία όπως σωστά λες, δεν φταίνει τα όποια χρόνια αυτής της περιβόητης σκλαβιάς αλλά κάποιοι που θέλανε να κόψουν το "πριν" με το "μετά". Ψάξε στην έννοια...."βυζάντιο" και μην κατηγορούμε συνεχώς έναν κατακτητή επειδή.. "κατέκτησε". Είναι κάπου σχήμα οξύμωρο.

Ούτε εγώ συμφωνώ με την διδασκαλία της Τούρκικης γλώσσας στα σχολεία. Όπως δεν συμφωνώ και με την διδασκαλία της γαλλικής, της αγγλικής της γερμανικής κτλ.

Ας ΔΙΔΑΧΘΟΥΝ πρώτα οι ΔΑΣΚΑΛΟΙ-ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ να μας διδάσκουν την Ελληνική, ας σκεφτούν και τι έγκλημα διαπράττουν με την ΜΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ της ΜΟΥΣΙΚΗΣ και μετά ας βάλουν και ότι άλλο θέλουν.

Αρχική απάντηση από JaguarOne

Btw θα πετάξω την σπόντα μου, δεν αντέχω... το ότι μεγάλωσες/έζησες/έφυγες στην ξενιτιά δεν σε κάνει πιο Έλληνα ή πιο πατριώτη από εμάς τους παρακατιανούς που μείναμε εδω, στην μαύρη τρύπα. Εμείς τρώμε τα ***** αυτής της χώρας .-

Θα συμφωνήσω. Εϊναι φορές που λες "Αντε γ*****τε....ΦΕΥΓΩ. " Ωραία...έφυγες! Και μετά; Πως θα αλλάξει δηλαδή νοοτροπία η χώρα; Και αν δεν είναι αυτό αδιαφορία τότε τι είναι; Αυτό βέβαια δεν είναι σπόντα για τους ξενιτεμένους, αλλά για αυτούς τους "δήθεν" που ντρέπονται να βλέπουν έξω στους δρόμους τα σκουπίδια, αλλά επίσης ντρέπονται και την πουν και στον "παραβάτη" που τα πέταξε, διότι " θα βρουν τον μπελά τους". Σε αυτούς που βαριούνται να μπουν στην διαδικασία να κάνουν μια μύνηση σε έναν δήμο για τις λακούβες που του στοίχισαν κάποια ευρώ. Δεν τους ενδιαφέρει αν "την πατήσει" και ένας άλλος. Στα @@ τους. Αυτοί "χαραμίζονται" σε αυτήν την χώρα. Δεν μπορούν να ασχολούνται με τέτοια. Αυτοί είναι γεννημενοι για άλλού ..που όλα γίνονται στο auto....ΝΑι αλλά και εκεί κάποτε κάποιοι ασχολήθηκαν, για να μην υποφέρουν τώρα ... απλά...οι απογονοί τους.

,

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όσοι διαφωνείτε με τα αγγλικά, εγώ πολλές φορές μετανιώνω που δεν γεννήθηκα με 1η γλώσσα την αγγλική, (ντάξει δεν ήταν στο χέρι μου) ό,τι και να θες να κάνεις σε αυτό τον κόσμο πρέπει να ξέρεις αγγλικά.

Και μη βγείτε να μου πείτε βλακείες, την κατέχω αρκετά καλά την ελληνική τόσο για ανάγνωση όσο και για γράψιμο, απλά τα περισσότερα ωραία βιβλία είναι κακές ξένες μεταφράσεις, καχέκτυπα, τόσο από επιστήμη όσο και από λογοτεχνία. Στη λογοτεχνία κάπως μαζεύεται (κάπως, όχι πάντα, όταν διαβάζεις για λογισμικό ανοικτής πηγής σου πέφτουν τα μάτια), αλλά στην επιστήμη η διαφορά είναι εμφανής. Θέλει πολύ μεγάλη προσπάθεια για σωστή ελληνική απόδοση, η οποία μπορεί να μην είναι και επιτυχής.

Τα αγγλικά πρέπει να διδάσκονται από την 1η δημοτικού.

Τώρα για τα Τούρκικα, δεν νομίζω να γίνει υποχρεωτική η διδασκαλία τους σε σχολεία, μάλλον βλακείες διαβάζουμε, υπάρχουν άλλες κι άλλες γλώσσες που θα έπρεπε να μάθει κάποιος πριν τα Τούρκικα.

Παρ'όλ'αυτά, δεν θα είχα πρόβλημα αν σε μαθήματα επιλογής είχα να επιλέξω και Τούρκικα, μόνο και μόνο για την εμπειρία πιστεύω ότι θα άξιζε.

Οι υπεραπλουστεύσεις "ας μάθουμε πρώτα Ελληνικά" είναι βλακώδεις, υπάρχουν κάποιοι με ευχέρεια στη μάθηση και κάποιοι ανεπίδεκτοι, αν είσαι ανεπίδεκτος, ούτε ελληνικά, ούτε τούρκικα ούτε simplified chinese θα μάθεις ποτέ σου, στον άνθρωπο είναι, όχι στο πρόγραμμα σπουδών.

Κι εγώ (προσωπικά) με τις γλώσσες, είμαι ψιλο-ανεπίδεκτος, τα παίρνω ιδιαίτερα δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από firefightergr [Σήμερα, στις 18:56]

Φίλε Snips δεν έφυγα από τη πατρίδα μου γεννήθηκα στο εξωτερικό αλλά κάπιοι κακόβουλοι εδώ μέσα και αλλού το ερμήνευσαν ως φυγή.

με παρεξήγησες, δεν αναφέρθηκα σε σένα, φορουμ είναι και κάνουμε συζήτηση :flower:

Link to comment
Share on other sites

Απλα να ρωτησω... Οσοι διαφωνειτε με την διδασκαλια των Τουρκικων, ειναι επειδη αμφισβητειτε την χρησιμοτητα που μπορει να εχει η παροχη μιας τετοιας γνωσης στο παιδι, ή απλα γιατι ειναι... τουρκικα????

Aν ισχυει το πρωτο:

Φυσικα, συμφωνω οτι υπαρχουν ενα καρο χρησιμοτερες γνωσεις που μπορει να παρει το παιδι μου στο σχολειο απο τα Τουρκικα.

Αν ειναι για το δευτερο:

Προσωπικα παρολο που συμμετεχω-τειχα στην ολη κοντρα Ελλαδα-Τουρκια πιστευω οτι καποτε πρεπει να τελειωσει γιατι δεν εξυπηρετει τιποτε αλλο περα απο πολιτικα συμφεροντα... Η τουρκικη κυβερνηση "βολευεται" να τροφοδοτει τις δεκαδες εκ. λαου της με μιση και εμπαθειες για να ξεχασει την πεινα του και την εσωτερικη "ανεπαρκεια" της. Το οτι υπαρχουν πολ/σιοι σε αριθμο "Γκριζοι Λυκοι" απο οτι "Χρυσαυγίτες" δεν μου λεει οτι πρεπει να ανεβάσουμε την παραγωγικοτητα μας σε... εθνικιστες.

Με τα μαθηματα Τουρκικων τουλαχιστον (και ΚΑΜΜΙΑ αλλη χρησιμοτητα να μην εχουν) τουλαχιστον θα μαθουν στο παιδι μου να μη μισει τους Τουρκους (εν ετει 2020) το οποιο το βρισκω θετικο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.