Jump to content



Νεος σε ηλεκτροενυδρειακια


Darksoul

Recommended Posts

Καλησπερα σας ειμαι καινουργιο μελος!καλως σας βρηκα!

θα ηθελα να μου πειτε τις συμβουλες σας περι στησιματος της υδροψυξης

εχω παραγγειλει αυτα τα συμπρακαλα!:D

swiftech apex ultima

k

swiftech MCW60 full cover for HD4870

k θελω να βαλω κ στο north k sto south αν γινετε φυσικα???

δε βρισκω για το μοβο μου ποια blocks πρεπει να παρω που να κανουν για south k north!

K αν γινετε να μου πειτε που μπορω να βρω ψυκτρες για τα mosfets??

to συστημα μου ειναι

Case:Thermaltake Armor+

Mobo:Asus maximus formula (no SE)

Cpu:Q9450

GPU:HD4870

Καθε τιπ ευπροσδεκτο!:)

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας!

-----

Photos:

WEB PLAYER

dsc01724x.th.jpg

dsc01725yd.th.jpg

dsc01727y.th.jpg

dsc01729q.th.jpg

dsc01730nl.th.jpg

dsc01732a.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Κατ αρχήν καλώς όρισες στη παρέα.

Καλά τα πραγματάκια που παρηγγειλες.

Για το ψυγείο έχω μια ένσταση... γιατί πιστεύω ότι είναι δύσκολο να κρατήσει τόσα πράγματα που θέλεις να ψύξεις.

Το διπλό ψυγείο κρατάει οριακά CPU και GPU. (δεν ξέρω αν σκέφτεσαι για o/c)

Με λίγα λόγια θα έχεις θερμοκρασίες μιας καλής αεροψυξης και στα δυο.

Τώρα αν μιλάμε για south k north... ξέχνα το με αυτό το ψυγείο.

Ψυκτρες για mosfets http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650762

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650762

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες! :D

Το apex ultima ειναι ωραιο set αλλα δεν σου φτανει, θες μεγαλυτερο rad. Οποτε η αγοραζεις ξεχωριστα τα parts ή προσθετεις αλλο ενα 2πλο, οπως εχω κανει εγω στο ιδιο κουτι. Δυστυχως 3πλο δεν μπαινει ευκολα στο κουτι εκτως αν εχεις ορεξη να το μονταρεις πολυ...

Αν αποφασεις να παρεις ξεχωριστα τα parts παρε αλλο cpu-block. Θα προτεινα το d-tek fusion 2 ή το heat killer.

Για την gpu καλυτερα παρε το universal mcw60 και βαλε ψυχτρακια στις μνημες, ωστε να μπορεις να το χρησιμοποιησεις και οταν αλλαξεις gpu.

Edit: Μεχρι να το γραψω με προλαβες! :D

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν καλώς όρισες στη παρέα.

Καλά τα πραγματάκια που παρηγγειλες.

Για το ψυγείο έχω μια ένσταση... γιατί πιστεύω ότι είναι δύσκολο να κρατήσει τόσα πράγματα που θέλεις να ψύξεις.

Το διπλό ψυγείο κρατάει οριακά CPU και GPU. (δεν ξέρω αν σκέφτεσαι για o/c)

Με λίγα λόγια θα έχεις θερμοκρασίες μιας καλής αεροψυξης και στα δυο.

Τώρα αν μιλάμε για south k north... ξέχνα το με αυτό το ψυγείο.

Ψυκτρες για mosfets http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650762

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650762

σκεφτομαι για o/c!αν θα θελω μεγαλυτερο ψυγειο τοτε δε βαζω στο NB/SB!

αν βαλω κεραμικη παστα απο κατω κ ανεμιστηρακια απο πανω θα κανω εστω "κατι"?

ειχα δει κατι ψυκτρες ψηλες λες κ ηταν για cpu για τα mosfets λες αυτα τα μικρα της thermaltake να κανουν καλυτερη δουλεια απο τα μαμα της μητρικης?η να ψαξω μηπως βρω αυτα τα μεγαλα ψυκτρακια που λεω?

ζαλη ειναι αυτο το ποστ σορρυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες! :D

Το apex ultima ειναι ωραιο set αλλα δεν σου φτανει, θες μεγαλυτερο rad. Οποτε η αγοραζεις ξεχωριστα τα parts ή προσθετεις αλλο ενα 2πλο, οπως εχω κανει εγω στο ιδιο κουτι. Δυστυχως 3πλο δεν μπαινει ευκολα στο κουτι εκτως αν εχεις ορεξη να το μονταρεις πολυ...

Αν αποφασεις να παρεις ξεχωριστα τα parts παρε αλλο cpu-block. Θα προτεινα το d-tek fusion 2 ή το heat killer.

Για την gpu καλυτερα παρε το universal mcw60 και βαλε ψυχτρακια στις μνημες, ωστε να μπορεις να το χρησιμοποιησεις και οταν αλλαξεις gpu.

Edit: Μεχρι να το γραψω με προλαβες! :D

το χω παραγγειλει δε με πειραζει ετσι κ αλλιως δε νεχω σκοπο να πουλησω την καρτα γραφικων το ηξερα οτι μπορουσα να παρω το universal thanks παντως για 2ο ψυγειο θα το σκεφτω αλλα δυσκολο το βλεπω παει παρα πολλα μετα μαζι με τα μπλοκ του SB/NB!τα εχω παραγγειλει ολα τριτη θα χω μαλλον το κιτ στα 160 ευρω βγηκε απο USA 70 το μπλοκ της καρτας απο αγιο ebay!

κατι αλλο που θελω να ρωτησω θελω να παρω σωληνα πορτοκαλι!

ΤΙ υγρο προτεινεται?λεω να βαλω το πρασινο αυτο που εχει μαζι με την υδροψυξη αλλα με τι να το αναμιξω αυτο ντεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι για o/c!αν θα θελω μεγαλυτερο ψυγειο τοτε δε βαζω στο NB/SB!

αν βαλω κεραμικη παστα απο κατω κ ανεμιστηρακια απο πανω θα κανω εστω "κατι"?

ειχα δει κατι ψυκτρες ψηλες λες κ ηταν για cpu για τα mosfets λες αυτα τα μικρα της thermaltake να κανουν καλυτερη δουλεια απο τα μαμα της μητρικης?η να ψαξω μηπως βρω αυτα τα μεγαλα ψυκτρακια που λεω?

ζαλη ειναι αυτο το ποστ σορρυ!

Ακόμα και μ' αυτό το ψυγείο δεν είσαι για ο/c (ένα ''μικρο ανέβασμα'' ίσως..)

Τις ψύκτρες της μητρικής αστες όπως είναι. Αν θες κανε αλλαγή της πάστας με ceramic.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε Darksoul! :)

εψαχνα να βρω στο ιντερνετ καποιον που να εχει αγορασει το πακετο που εχεις παραγγείλει για να δω πως ειναι εμφανισιακα.

ριξε μια ματια εδω.

κατα την ταπεινη μου αποψη, θα ηταν έγκλημα να κανεις κατι τετοιο οταν εχεις ενα αρκετα μεγαλο κουτι που σιγουρα τα χωραει μεσα.

κοιτα εδω πως τα εχει βολεψει ο koumle.

Αν θελεις να ψυξεις και το chipset, μπορεις να προσθεσεις αλλο ενα μονό ψυγειο στην οροφη του κουτιου μπροστα απο το τροφοδοτικο. ;)

ειχα δει κατι ψυκτρες ψηλες λες κ ηταν για cpu για τα mosfets λες αυτα τα μικρα της thermaltake να κανουν καλυτερη δουλεια απο τα μαμα της μητρικης?

προσφατα εγινα και εγω κατοχος της εν λογω μητρικης. Δεν ειχα ποτε προβλημα θερμοκρασιων στα mosfet ουτε στο chipset οπου εχω μονο ενα 8αρι να το φυσαει απο μακρια. κοιτα στην gallery μου για να δεις πως ακριβως το εχω τοποθετησει.

αν βαλω κεραμικη παστα απο κατω κ ανεμιστηρακια απο πανω θα κανω εστω "κατι"?

μια μικρη βελτιωση θα την δεις.

η να ψαξω μηπως βρω αυτα τα μεγαλα ψυκτρακια που λεω?

http://www.thermalright.com/new_a_page/product_page/mosfet/product_mosfet_cooler_hr09.htm

προσωπικα πιστευω οτι ειναι πεταμενα χρηματα.

κατι αλλο που θελω να ρωτησω θελω να παρω σωληνα πορτοκαλι!

ΤΙ υγρο προτεινεται?λεω να βαλω το πρασινο αυτο που εχει μαζι με την υδροψυξη αλλα με τι να το αναμιξω αυτο ντεν ξερω!

θα σου ελεγα να αποφυγεις τα χρωματιστα υγρα για να μην εχεις προβληματα σαν και αυτο.

Οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε Water For Injection, κανε εναν κοπο να διαβασεις τα σχετικα νηματα για να αποκτησεις μια ιδεα για το θεμα.

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=2800

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=2355

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=2883

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παιδες!!δεν ξερω που να πρωτο απαντησω!

xrist

οταν εννοεις ενα μικρο τι εννοεις ακριβως ??για παραδειγμα πριν κανα 3 ημερο προσπαθησα πρωτη φορα να ανεβασω τον cpu μου εφτασα 3.4 ανετα με 1 επιλογη στα ρευματα, 1:1 κ ηταν κομπλε (απο θερμοκρασιες*) με την αεροψυξη που φοραω!

*βασικα μονο με τα προγραμματα σταθεροτητας κ 3dmark 06(κανα 2 εκανα) δεν εβαλα game γτ φοβηθηκα να το πω δε ηθελα να τεσταρω αλλο γτ δεν εβρισκα καπου στανταρ ρυθμησεις κ δεν ημουν σιγουρος!

sakis_the_fraud

ωραια τα λινκ που μου δωσες θα βαλω φωτο απο το κιτακι κ το ολο project φυσικα!ο koulme τα χει φτιαξει πολυ ωραια!!

το μονο πο με προβληματιζει το ψυγειο εκει κατω μηπως βαζει θερμοτητα στο pc??κ γω εκει σκεφτομουν να το βαλω αλλα ειμαι υπερ της παντετας να το βαλω πανω στην οροφη!

τα εχω διαβασει αυτα που μου εστειλες απο τι φαινετε θα βαλω πορτοκαλι σωληνα κ για υγρο αυτο το WFI τι στο καλο ειναι??δε μπορω να καταλαβω για τα αμαξια για το injection?ειμαι μηχανικος απο ΤΕΕ κ αυτο πρωτη φορα το ακουω ??(googlarisa κ καταλαβα τι κανει αυτο στα αμαξια αλλα ειναι αυτο?)που το βρισκουμε?κ γινετε να το αναμιξω με το πρασινο μπουκαλακι της swiftech?με τη πρεπει να το αναμιξω το μπουκαλακι της swiftech?

αν παρω υγρο ετοιμο θα ναι feser εχω διαβασει τα καλυτερα σε παραπλισια φορουμ!!(googlarisma τρελο λεμε αυτες τις μερες)

σορρυ για το μεγαλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το wfi είναι ορρός που χρησιμοποιούνε οι γιατροί , για να δώσουνε υγρά σε ένα ασθενή. βασικά είναι νερό χωρίς άλατα etc. Αυτό μας βοηθάει γιατί δεν θα λερώνονται τα block τόσο εύκολα. Προσωπικά δεν θα το έσμιγα με τίποτα, αλλα αν θες να το ανάμιξης με τις πράσινη μπογιά τις swiftech δεν πιστεύω να πειράξει :)( μονο πρόσεχε μην μείνει χρώμα στα blocks και θέλει καθάρισμα από την αρχή)

ps το παίρνουμε από τα φαρμακεία

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το wfi είναι ορρός που χρησιμοποιούνε οι γιατροί , για να δώσουνε υγρά σε ένα ασθενή. βασικά είναι νερό χωρίς άλατα etc. Αυτό μας βοηθάει γιατί δεν θα λερώνονται τα block τόσο εύκολα. Προσωπικά δεν θα το έσμιγα με τίποτα, αλλα αν θες να το ανάμιξης με τις πράσινη μπογιά τις swiftech δεν πιστεύω να πειράξει :)( μονο πρόσεχε μην μείνει χρώμα στα blocks και θέλει καθάρισμα από την αρχή)

ps το παίρνουμε από τα φαρμακεία

Ευχαριστω φιλε μου!!το απιονισμενο η αποσταγμενο δε κανει να βαλω?ειναι ακαταλληλα αυτα?

τωρα καταλαβα οτι ειναι αμπουλα χρωματος της swiftech!νομιζα οτι ηταν κατι καθαριστικο ξερω γω αλλα κ χρωμα μαζι τλσπ!να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου!!το απιονισμενο η αποσταγμενο δε κανει να βαλω?ειναι ακαταλληλα αυτα?

τωρα καταλαβα οτι ειναι αμπουλα χρωματος της swiftech!νομιζα οτι ηταν κατι καθαριστικο ξερω γω αλλα κ χρωμα μαζι τλσπ!να σαι καλα!

Το απιονισμενο τείνει να επανέλθει στην φυσική του κατάσταση..δλδ ψάχνει να βρει τα ιοντα που του λειπουν.Τα ιοντα αυτα τα βρεισκει απο τα μεταλα της υδροψυξης. Αποσταγμενο δεν ξερω που θα βρεις. Νομιζω το WFI Απεσταγμενο ειναι.

κατι αλλο παιδες στα ρακορ πρεπει να μπει τεφλον για να τα βιδωσω οπωσδηποτε η για να με σιγουρος??βαζετε καποιο συγκεκριμενο πως μπαινει αυτο?

Ναι εννοείτε!

Προσοχη μην βαλλεις ουτε λιγο (γιατι θα τρεχει)..ουτε πολυ..(γιατι μπορει να σπασεις τα πλαστικα μερη του block) καθως βιδωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το απιονισμενο τείνει να επανέλθει στην φυσική του κατάσταση..δλδ ψάχνει να βρει τα ιοντα που του λειπουν.Τα ιοντα αυτα τα βρεισκει απο τα μεταλα της υδροψυξης. Αποσταγμενο δεν ξερω που θα βρεις. Νομιζω το WFI Απεσταγμενο ειναι.

Ναι εννοείτε!

Προσοχη μην βαλλεις ουτε λιγο (γιατι θα τρεχει)..ουτε πολυ..(γιατι μπορει να σπασεις τα πλαστικα μερη του block) καθως βιδωνεις.

Ωπ εδω ειμαστε εγω με τα δικα μου πιστευω δεν θα βαζα παλι καλα που μου το πες!αλλα ενα δε μου πες ποσο?:D

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο παιδες στα ρακορ πρεπει να μπει τεφλον για να τα βιδωσω οπωσδηποτε η για να με σιγουρος??βαζετε καποιο συγκεκριμενο πως μπαινει αυτο?
Ναι εννοείτε!

Προσοχη μην βαλλεις ουτε λιγο (γιατι θα τρεχει)..ουτε πολυ..(γιατι μπορει να σπασεις τα πλαστικα μερη του block) καθως βιδωνεις.

Αν το ρακόρ σου έχει oring σταγανοποιήσης δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα .Απλα το σφίγεις ( αχι με πολύ δυναμη, ειδικά αν βιδώνεις σε πλέξυ)

και είσαι εντάξει.

[ATTACH]6381[/ATTACH]

Αν δεν εχει ,τοτε θα χρειαστεί να βάλεις τεφλόν.Τύλιξε το σπείρωμα 5-6 φορές και μετά περασε τις βόλτες του σπειρώματος με το νύχι σου ετσι ώστε να " καθήσει " στην θεση του το τεφλόν και να μην φουσκώσει κατα το βίδωμα. Προσοχή και πάλι όταν βιδώνουμε σε πλέξυ

post-7-1414343335,4682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το ρακόρ σου έχει oring σταγανοποιήσης δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα .Απλα το σφίγεις ( αχι με πολύ δυναμη, ειδικά αν βιδώνεις σε πλέξυ)

και είσαι εντάξει.

[ATTACH]7603[/ATTACH]

Αν δεν εχει ,τοτε θα χρειαστεί να βάλεις τεφλόν.Τύλιξε το σπείρωμα 5-6 φορές και μετά περασε τις βόλτες του σπειρώματος με το νύχι σου ετσι ώστε να " καθήσει " στην θεση του το τεφλόν και να μην φουσκώσει κατα το βίδωμα. Προσοχή και πάλι όταν βιδώνουμε σε πλέξυ

ενταξει κατατοπιστικοτατος μπορω να πω λογικα εχει μεσα λαστιχακια οποτε δε νομιζω να βαλω!αν τοτε δεν εχει θα βαλω κ ευτυχως δεν ειναι πλεξυ τα block μου!!thanks!

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα ρακορ αν δεν κάνω λάθος βιδώνουν δεξιόστροφα.

Εσύ μόλις τοποθετείς το Τεφλόν πρέπει να βάλεις μια γύρα αριστερόστροφα και μετά 5-6 δεξιόστροφα..για να μην "κολυμπάει/φευγει" το τεφλόν όταν το βιδώνεις.(Ετσι τουλάχιστον κάνουν όταν βάζουν Καναβι ή Loctite οπότε το ακολουθώ πιστά λογω πατέρα υδραυλικού).

Ιδιαίτερή προσοχή θέλουν τα πλαστικά ρακορ..που βιδωνουν πανω σε πλαστικο/πλεξυ.Ειμαι της αποψης οτι σε εκεινα πρεπει να βαζουμε τεφλον ακομα και αν εχουν o-ring.

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοεις ενα μικρο τι εννοεις ακριβως ??για παραδειγμα πριν κανα 3 ημερο προσπαθησα πρωτη φορα να ανεβασω τον cpu μου εφτασα 3.4 ανετα με 1 επιλογη στα ρευματα, 1:1 κ ηταν κομπλε (απο θερμοκρασιες*) με την αεροψυξη που φοραω!

οταν λες "κομπλε απο θερμοκρασιες" για ποσους βαθμους σε full load μιλαμε;

το μονο πο με προβληματιζει το ψυγειο εκει κατω μηπως βαζει θερμοτητα στο pc??κ γω εκει σκεφτομουν να το βαλω αλλα ειμαι υπερ της παντετας να το βαλω πανω στην οροφη!

και εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι το ψυγειο πρεπει να μπαινει στην οροφη, αλλα κοιτουσα το Armor σου και ειδα πως εχει κατι πλαστικα απο πανω. επειδη δεν το εχω "πιασει" το κουτι, αυτα αφαιρουνται καπως;

Link to comment
Share on other sites

οταν λες "κομπλε απο θερμοκρασιες" για ποσους βαθμους σε full load μιλαμε;

και εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι το ψυγειο πρεπει να μπαινει στην οροφη, αλλα κοιτουσα το Armor σου και ειδα πως εχει κατι πλαστικα απο πανω. επειδη δεν το εχω "πιασει" το κουτι, αυτα αφαιρουνται καπως;

δε θυμαμαι ακριβως τωρα να σου πω!στο pc prob της μητρικης μου εδιχνε 25 καπου σε full load (λογικα μουφες ελεγε ασχετα αν εχω το τελευταιο bios) sto core temp μου ελεγε idle 37|38|38|40 σε full δεν ειδα γτ καταλαβαινα οτι το συστημα μου με ανοιχτο το core temp επεφτε παρα πολυ σε σημειο που δε μπορουσα να ανοιξω ουτε mozilla αργουσε!ασχετα με το overclocking!

το ψυγειο θα το βαλω πανω απο μεσα ομως απο τι το μετρησα πρεπει να χωραει το 2πλο ψυγειο!θα κανω μια ψιλοπατεντιτσα στον αποθηκευτικο χωρο που εχεει απο πανω θα καταργειθει το καπακι το συρομενο κ θα μπει σιτα για εκεινο ακριβως το σημειο μαυρη!ετσι ωστε να μπορω να βαλω ανεμηστηρα να σπρωψνει προς τα εξω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω το κουτι 2πλο μπαινει και πανω και κατω χωρις μοντα. Απλα πανω θα το πιασεις μονο με 4 βιδες και οι τρυπες που εχει δεν πεφτουν ακριβως στους ανεμιστηρες του ψυγειου.

Γενικα ειναι καλυτερα κατω γιατι εξαερωνει πιο ευκολα και ειναι και οι τρυπες σωστες.

Τεφλον βαλε τσαμπα ειναι :D

Ετσι οπως τα λες μου φαινεται πως δεν εισαι καθολου stable. Το τσεκαρες καθολου με prime95 ή αλλο παροιμοιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω το κουτι 2πλο μπαινει και πανω και κατω χωρις μοντα. Απλα πανω θα το πιασεις μονο με 4 βιδες και οι τρυπες που εχει δεν πεφτουν ακριβως στους ανεμιστηρες του ψυγειου.

Γενικα ειναι καλυτερα κατω γιατι εξαερωνει πιο ευκολα και ειναι και οι τρυπες σωστες.

Τεφλον βαλε τσαμπα ειναι :D

Ετσι οπως τα λες μου φαινεται πως δεν εισαι καθολου stable. Το τσεκαρες καθολου με prime95 ή αλλο παροιμοιο προγραμμα?

δεν ειμαι stable φοβηθηκα να το αφησω!μονο κανα 2 μερες το αφησα με διαστηματα αφου το χρησιμοποιουσα!

το OCCT εκανα κανα μισαωρο

το orthos to εκανα κ αυτο αλλα νομιζω δε καταλαβαινε στα ποσα ετρεχε ο cpu μου μου εγραφε οτι τον εχω στα 2,66 ενω τον ειχα 3,4

εκανα 2 3dmark 06!

βασικα το ανεβασα με τον ποιο αρχαριο τροπο γτ δε ξερω πως να τα υπολογιζω ολα, σιγα σιγα κ εφτασα στα 3.4 με ρευματα τα ποιο χαμηλα!υπαρχει κανα guide στα ελληνικα!πολυ σπαμ στο ιδιο μου το θεμα:D

ε τεφλον θα βαλω μαλλον για σιγουρια!!

edit:

αν το βαλω κατω θα τον βαζω να βγαζει δηλαδη?οχι να βαζει?

οποτε air flow πρεπει να βαζω απο μπροστα κ πανω κ να βγαζω πισω κ κατω??ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.