Jump to content



Νεος σε ηλεκτροενυδρειακια


Darksoul

Recommended Posts

Ωραια και καθαρη δουλεια.

Η μονη μου διαφωνια ειναι αυτα τα ηχομονοτικα,τα οποια και δουλεια δεν κανουν επι της ουσιας αλλα και δυσκολευουν την σωστη απαγωγη της θερμοτητας απο το εσωτερικο του κουτιου,αλλα μικρο το κακο.

Για θερμοκρασιες σε full load δοκιμασε καποιο stressing utility.

Kατα την διαρκεια του παιχνιδιου δεν ζοριζεται τοσο ο επεξεργαστης οσο τον ζοριζει καποιο μετροπρογραμμα που ειναι ειδικα σχεδιασμενο για αυτη τη δουλεια.

Ποτε με καλο θα το κλοκαρεις το εργαλειο? :D

Mε γειες!

Θα το κλοκαρω που θα μου παει μεχρη τα 3.4 το ειχα παει με αερα κ φαινοταν κομπλε!

θα το κανω με κανα prime i to OCCT!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

O CPU δεν παίζει να είναι τόσο κάτω..σε Temps.:)

Γιατι πολυ απλα..δεν μπορεις να δεις Temps κατω απο την θερμοκρασια του περιβαλλοντος με υδροψυξη.

Για να ειχες 9-12 idle και 22 σε load πρεπει να εχεις κατω απο 8-10 βαθμους θερμοκρασια δωματιου.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκαρισα CPU ή πυρηνων ειναι αυτη που φαινεται?Γιατι οι πυρηνες παντα ειναι πιο ζεστοι

Στο κατω κατω,μπορει να ειχε ορθανοιχτα παραθυρα,οποτε δεν μπορεις να ξερεις τι room temp επικρατουσε.

Για αυτο λεμε παντα,πως μια ξερη τιμη θερμοκρασιας απο μονη της δεν λεει τιποτα.Πρεπει να αναφερει κανεις και την θερμοκρασια δωματιου.

Αν για παραδειγμα ειχες 50 βαθμους στους πυρηνες,αλλα ειχες μεσα στο δωματιο σου 40 (καλοκαιρι νταλα μεσημερι χωρις κλιματισμο :D ) τοτε δεν σημαινει πως εχεις χαλια temps

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν φυγω για την δουλεια αφησα το pc με το orthos ανοικτο stress blend cpu ram k δειτε τι θερμοκρασια εχω!

βασικα δε παιζει η πιθανοτητα να ειναι κομπλε στημενη η υδροψυξη κ να εχω τοσο θερμοκρασια κ ειμαι κ stock στα ρολογια!

EDIT:εκανα βλακεια ειχα κλειστο το everest k δε δουλευε η sidebar!

sorry αυριο θα κανω παλι τεστ!

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκριασιες του επεξεργαστη ειναι πολυ χαμηλες, τοσο χαμηλες που δεν πιστευω να ειναι και οι πραγματικες.

ποια εκδοση του Everest εχεις; Η τελευταια εκδοση ειναι η 5.30.

Θα σου προτεινα να δοκιμασεις με το Real Temp 3.40. ;)

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκριασιες του επεξεργαστη ειναι πολυ χαμηλες, τοσο χαμηλες που δεν πιστευω να ειναι και οι πραγματικες.

ποια εκδοση του Everest εχεις; Η τελευταια εκδοση ειναι η 5.30.

Θα σου προτεινα να δοκιμασεις με το Real Temp 3.40. ;)

εχω το 5.30.1900 τελευταιο ειναι!κατεβαζωκ το real temp!να δω!

Link to comment
Share on other sites

Επισης δοκιμασε καποιο προγραμμα οπως το Prime που ειναι multicore,διαφορετικα 2 thread orthos,γιατι με ενα τεμπελιαζουν οι 2 πυρηνες :D.Ααααα,και οχι Blend (γιατι στρεσαρει και τις μνημες).Μονο το CPU test αν επιμεινεις στο ORTHOS that is.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αφησε το για ωρα...

Σε 16 δευτερολεπτα,ισα ισα που κυλαει το καυσιμο στη μηχανη...

Στο μισαωρακι το πολυ θα εχεις καλη ενδειξη.Οχι στα 16 seconds :D

16 λεπτα ετρεχε ρε συ απλα μου χε βγαλει και αλλα κ εβαλα μοπνο τα πρωτα!μ@λακια μου!

Link to comment
Share on other sites

το screenshot που εχει παραθεσει ο xrist ειναι για να τεσταρεις την σταθεροτητα του μηχανηματος σου. Επιπλεον, εχει επιλεξει να στρεσαρει 8 threads (αυτος εχει i7) ενω εσυ εχεις "μολις" 4.

για να δεις πως πας απο θερμοκρασιες κανε τα εξης

[ATTACH]6416[/ATTACH]

Γενικοτερα, στο prime επιλεγουμε large FFTs για να δουμε max temp. Χρησιμοποιουμε την επιλογη bend για να δουμε αν το overclocked συστημα μας ειναι σταθερο. ;)

post-543-1414343338,7536_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το prime όπως παρακάτω και άστο να τρέξει κανένα 2ωρο

αν εχεις 4 γιγα μνήμη βάλε 3500 εκεί που έχω 5000

Για να δει max temp δεν νομιζω να χρειαζεται 2 ωρες ;).

Πιστευω πως στο μισαωρο-45λεπτο ειναι καλα για να διαπιστωσει που κυμαινονται οι θερμοκρασιες.

Τωρα αν μιλαμε για σταθεροτητα (που στην περιπτωση μας δεν ενδοιαφερει γιατι ειναι @ default clocks),τοτε το 2ωρο ειναι μια καλη πρωτη ενδειξη.

Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον.Δεν νομιζω δηλαδη να ζοριζεται και να ζεστενεται περισσοτερο ο επεξεργαστης μετα απο 45 λεπτα.Επαναλαμβανομενες λουπες του ιδιου τεστ κανει,οποτε οσο ειναι να ζεσταθει θα ζεσταθει σε αυτο το χρονικο παραυθρο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιοι οι ανεμιστηρες φιλε! Εδεσαν πολυ καλα με τους σωληνες και το αποτελεσμα τα σπαει! :D

Ακολουθησε και τα παραπανω για τις θερμοκρασιες να δουμε τι γινεται τελικα :)

Και παλι μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.