Jump to content



Νεος σε ηλεκτροενυδρειακια


Darksoul

Recommended Posts

[quote name=Darksoul;36584

το orthos to εκανα κ αυτο αλλα νομιζω δε καταλαβαινε στα ποσα ετρεχε ο cpu μου μου εγραφε οτι τον εχω στα 2' date='66 ενω τον ειχα 3,4

Κάνε disabled όλες τις power saving options ( βλ EIST, C1E κλπ)

επίσης δάβασε και αυτό http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=2791

Αν σε ενδιαφέρει το oc καλό θα ήταν να ανοίξεις νέο thread αδερφέ για να σε βοηθήσουμε πιο συγκεκριμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

edit:

αν το βαλω κατω θα τον βαζω να βγαζει δηλαδη?οχι να βαζει?

οποτε air flow πρεπει να βαζω απο μπροστα κ πανω κ να βγαζω πισω κ κατω??ετσι?

Οχι βρε, να βαζει πρεπει παντα.

Το airflow ξεχνα το, δεν παιζει ρολο απο τη στιγμη που πας σε νερο. Θα εχεις τον 14αρη μπροστα και τους 2 12αρηδες κατω να βαζουν και τον πισω 12αρη να βγαζει. Αν θες βαλε και στην οροφη εναν να βγαζει αλλα πιστεψε με δεν θα δεις την παραμικρη διαφορα :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε disabled όλες τις power saving options ( βλ EIST, C1E κλπ)

επίσης δάβασε και αυτό http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=2791

Αν σε ενδιαφέρει το oc καλό θα ήταν να ανοίξεις νέο thread αδερφέ για να σε βοηθήσουμε πιο συγκεκριμένα. :)

Οκ θα το κανω αλλα μετα το στησημο της υδροψυξης για να με σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε, να βαζει πρεπει παντα.

Το airflow ξεχνα το, δεν παιζει ρολο απο τη στιγμη που πας σε νερο. Θα εχεις τον 14αρη μπροστα και τους 2 12αρηδες κατω να βαζουν και τον πισω 12αρη να βγαζει. Αν θες βαλε και στην οροφη εναν να βγαζει αλλα πιστεψε με δεν θα δεις την παραμικρη διαφορα :)

οκ ετσι σκεφτομουν στην αρχη να το βαλω το ψυγειο αλλα μετα σκεφτομουν κ το airflow,αυριο θα εχω στα χερια μου το κιτ της swiftech περιμενω block της 4870!απο ανεμιστηρες τι να βαλω?σκεφτομαι

η αυτους Xigmatek 120

η αυτους Coolermaster

ευπροσδεκτη αν εχετε καμια αλλη καλυτερη λυση!βασικα σκεφτομουν να βαλω πορτοκαλι σωληνα υγρο κοκκινο feser η εστv WFI (clear) με τους πορτοκαλι xigmatek?

αλλιως κοκκινο σωληνα με πορτοκαλι xigmatek η κοκκινους coolermaster?

ακομα μαρεσει κ ο κιτρινος σωληνας αλλα εκει παει προς ΑΕΚ κ με χαλαει λιγο:smile034:ΑΚουω τις γνωμες σας?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα σχετικα με chipset cooler ΑΥΤΟ θα κανει δουλεια??

κ ΑΥΤΟ εδω που ειναι για τα mosfets ειναι κ για τα πανω κ για τα αριστερα??

στο site λεει 2 τυπους S and U αλλα γραφει στην περιγραφει στο πλαισιο

2 τύποι ψυκτρών : Upright and Slant Type τι εννοει ο ποιητης?:)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα σχετικα με chipset cooler ΑΥΤΟ θα κανει δουλεια??

κ ΑΥΤΟ εδω που ειναι για τα mosfets ειναι κ για τα πανω κ για τα αριστερα??

στο site λεει 2 τυπους S and U αλλα γραφει στην περιγραφει στο πλαισιο

2 τύποι ψυκτρών : Upright and Slant Type τι εννοει ο ποιητης?:)

Έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες των mosfet/nb??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες των mosfet/nb??

NB/SB κειμενονται στα 45-49 idle χωρις o/c ειναι οκ? τωρα σε full load δε ερω ακριβως δεν εχω βρει ενα προγραμμα που να σου λεει στο game μεσα θερμοκρασιες!

στα μοσφετς δε ξερω που βλεπεις θερμοκρασια(μηπως ειναι του mobo οι θερμοκρασιες??) αλλα αν βγαλω την ψυκτρα του ΝΒ/SB δε θα πρεπει να βαλω κατι κ στα mosfets?

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε το κιτακι οπως τα βλεπω ειναι πολυ ωραια κατασκευη πιστευω οτι αξιζαν τα 180 τελικα με τα μεταφορικα!!Το θεμα ειναι που ειδα οτι τα ρακορ τα πλαστικα με το δοχειο που ειναι πλεχυ δεν μπαινουν ευκολα λογικα θα θελει ψιλοζορισμα γτ οπι μεταλλικες ταπιτσες μπαινουν ευκολα ενωτα ρακορ που ειναι παλστικα οχι τοσο ευκολα θα δειξει αυριο πρωι με ηρεμια,θα παραλαβω κ το μπλοκ της vga!αντε να δω τι λεει κ αυτο!

dsc01738.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι που ειδα οτι τα ρακορ τα πλαστικα με το δοχειο που ειναι πλεχυ δεν μπαινουν ευκολα λογικα θα θελει ψιλοζορισμα γτ οπι μεταλλικες ταπιτσες μπαινουν ευκολα ενωτα ρακορ που ειναι παλστικα οχι τοσο ευκολα

εχω και εγω το ιδιο τανκ. Θα σου προτεινα να μην βαζεις/βγαζεις συνεχεια τα πλαστικα ρακορ γιατι θα χαλαρωσουν οι βολτες και μετα θα πρεπει να βαλεις (το ομολογουμενως αντιαισθητικο) τεφλον. ;)

Υ.Γ. το γνωριζω οτι τα ρακορ εχουν o-rings, αλλα γιατι να βασιστουμε μονο σε αυτα;

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο τανκ. Θα σου προτεινα να μην βαζεις/βγαζεις συνεχεια τα πλαστικα ρακορ γιατι θα χαλαρωσουν οι βολτες και μετα θα πρεπει να βαλεις (το ομολογουμενως αντιαισθητικο) τεφλον. ;)

Υ.Γ. το γνωριζω οτι τα ρακορ εχουν o-rings, αλλα γιατι να βασιστουμε μονο σε αυτα;

Δε το βιδωσα ξεβιδωσα απλα το εκανα να δω στην αρχη μηπως μπαινει χωρις μεγαλο φορτιο θα τα βιδωσω σημερα με την ηρεμια μου μια και καλη!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Καλοριζικα και καλοδουλευτα :D

Το ψυγειο να προσεχεις μην χασει απο τα ρακορ και καψει το psu...

Περιμενουμε και το τελικο αποτελεσμα με τα ανεμιστηρακια που παρηγγειλες. :)

Απο θερμοκρασιες τι λεει? Δωσε κανενα screenshot

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια πρωτη φορα που κανω κατι κ βγαινει ετσι οπως θελω θερμοκρασιες θα ποσταρω μετα γτ τωρα δεν ειμαι σπιτι!!!

μηπως ξερετε που θα βρω λαμπες με ασπρο χρωμα???μεγαλες??

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά σε στήσιμο pc.. είσαι άψογος

Συμμαζεμένο και καθαρό

Εύγε!!

ευχαριστω πολυ βασικα πρωτη φορα σε water cooling να λεμε το αληθες!απο στησιμο γενικως εχω κανει καμποσα ΑΠΛΑ το δικο μου ειναι ποιο συμμαζεμενο απο τα αλλαbanana:D

ΥΓ:βοθησαν τα project που εχω δει απο ελληνικα κ ξενα sites τα οποια μου εδωσαν πολλες πληροφοριες κατα του στησιματος και πριν διαλεξω με ποιον απο τους 2 τροπους της swiftech θα συνδεσω τους σωληνες διαλεξα αυτον που θα φαινοταν ποιο γρηγορος κ ποιο ωραιος στο κουτι μεσα και ποιο ισορροπημενο κ οσο ποιο συντομο γινοταν!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο πολυ όμορφο το κουτι σου αν κ θα σου πρότεινα αν ειχες με κάποιο τροπο να κόψεις το πάτωμα να έβαζες εκει το ψυγειο αφου εχεις αρκετο χωρο κατω απο την μητρική.

ο λογος ειναι, απο οσο εχω παρατηρήσει στο δικο μου οτι οσο καλή εξαέρωση κ να κανω παλι μετα απο λιγο καιρό (2-3 μηνες) το ψυγειο μαζεύει πολυ λιγο αερα μεσα του κ αναγκάζομαι να κουνάω ολο το κουτί παλι για να το κατεβάσει στο τανκ . (μικρο το κακο δλδ)

κατα τα αλλα πολυ όμορφο το αποτέλεσμα.. παλι μπράβο..

edit: και για ποιο όμορφο οπτικό αποτέλεσμα μπορείς να βγαλεις τους μεταλλικούς σφυχτιρες κ να βαλεις δεματικα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και καθαρη δουλεια.

Η μονη μου διαφωνια ειναι αυτα τα ηχομονοτικα,τα οποια και δουλεια δεν κανουν επι της ουσιας αλλα και δυσκολευουν την σωστη απαγωγη της θερμοτητας απο το εσωτερικο του κουτιου,αλλα μικρο το κακο.

Για θερμοκρασιες σε full load δοκιμασε καποιο stressing utility.

Kατα την διαρκεια του παιχνιδιου δεν ζοριζεται τοσο ο επεξεργαστης οσο τον ζοριζει καποιο μετροπρογραμμα που ειναι ειδικα σχεδιασμενο για αυτη τη δουλεια.

Ποτε με καλο θα το κλοκαρεις το εργαλειο? :D

Mε γειες!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.