Jump to content



24 ώρες διωρία μέχρι το format... [ΛΥΘΗΚΕ]


gdp77

Recommended Posts

Προσοχή : Αν δεν είστε ο super ντούπερ φακινγκ administrator κτλ. μη συνεχίσετε να διαβάζετε, είναι άσκοπο.

Το πρόβλημα είναι απλό όσον αφορά τα συμπτώματα, αλλά άλυτο όσον αφορά την αντιμετώπιση.

Έχουμε και λέμε :

Συνδεσμολογία δικτύου

---------------------------------

Laptop------------/

pc1----------------/ ----> switch ----> adsl modem

pc2----------------/

Όλα καλά και όλα ωραία. Όλα έχουν Internet, όλα βλέπονται μεταξύ τους, όλα κάνουν Ping το ένα στο άλλο , παίζουν lan games κτλ. (όλα χρησιμοποιούν το ίδιο firewall, αλλά για τις ανάγκες της επίλυσης του παρακάτω προβλήματος, το firewall απενεργοποιείται (αν και δεν φταίει αυτό) )

Πρόβλημα

-------------------------

1) ΚΑΝΕΝΑ pc δεν μπορεί να κάνει access τους δίσκους του pc1 (είναι shared κανονικά). Το pc1 όμως μπορεί άνετα να δει τους άλλους δίσκους. Κάθε φορά που κάποιο pc πάει να κάνει access π.χ. στο D δίσκο του pc1 βλέπει το μύνημα:

XXXXXXX is not accessible. You might not have permission to use this network resource.contact your administrator xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Not enough server storage is available to process this command.

2) Εκτός αυτού το PC1 δεν μπορεί να κάνει host lan games (δημιουργεί game session, που τα άλλα pc απλά δεν το βλέπουν), μπορεί όμως να συμμετάσχει κανονικά σε game sessions που γίνονται host στα άλλα pc.

To πρόβλημα 1 παραπέμπει σε ένα event ID 2011 που από το documentation στο net λύνεται προσθέτοντας στην registry την παράμετρο "IRPStackSize". Το δοκίμασα, αλλά καμία λύση. "Τέλος πάντων" λέω, δε με απασχολεί ιδιαίτερα το πρόβλημα 1. Όποτε θέλω να μεταφέρω αρχεία, μπορώ να το κάνω από το pc1 .

Το πρόβλημα 2 με καίει όμως γιατί το pc1 είναι το πιο ισχυρό και θα ήθελα να γίνονται host όλα τα παιχνίδια εκεί.

Προφανώς τα 2 προβλήματα είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους, λες και ΕΝΑ ΑΟΡΑΤΟ FIREWALL έχει αναλάβει καθήκοντα και δεν επιτρέπει το access στο PC1.

Φυσικά πριν γράψω εδώ, έχω δοκιμάσει τα πάντα. install/uninstall των συνδέσεων, των drivers, ό,τι registry hack βρήκα στο net κτλ. Το πρόβλημα είναι εκεί, παραμένει ακάθεκτο και μου γελάει μετά από κάθε λεπτό ενασχόλησης με αυτό, λέγοντάς μου :

"Ό,τι και να κάνεις, το format δεν το γλιτώνεις"....

Παράνοια...

:help: :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισες να συμπίπτουν τα Permissions του Security tab με αυτά του Shared tab;

Αν το ένα από τα δυο δεν έχει το group "Everyone" ή τους ξεχωριστούς χρήστες που θέλεις, το share δεν θα δουλέψει.

1rk7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω επίσης ότι έχεις τα ίδια user accounts ανοιγμένα σε όλα τα pc ή ότι logon κάνεις με το ίδιο account σε όλα τα pc?

πχ. User : Makis με password : makis υπάρχει ανοιγμένο σε όλα τα pc σου ώστε αν "καλείς" το δίσκο του ενός pc από ένα άλλο που έχεις κάνει Logon σαν makis να βρίσκει τα credentials σου.

Επίσης από το tools-folder options-view-> Use simple file sharing ξετσεκαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο πρόβλημα είχα εγώ με το ZoneAlarm , είτε το είχα να τρέχει είτε το είχα κλείσει

Λύθηκε με προσθήκη στο trusted zone Ip range όλων των ip που έδινε το switch (10.0.0.1 έως 10.0.0.5 στην περίπτωσή μου)

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω επίσης ότι έχεις τα ίδια user accounts ανοιγμένα σε όλα τα pc ή ότι logon κάνεις με το ίδιο account σε όλα τα pc?

πχ. User : Makis με password : makis υπάρχει ανοιγμένο σε όλα τα pc σου ώστε αν "καλείς" το δίσκο του ενός pc από ένα άλλο που έχεις κάνει Logon σαν makis να βρίσκει τα credentials σου.

Το δοκίμασα και αυτό. Δεν δουλεύει. Και σιγά μην πάω σε lan party και βάλω τον καθένα να φτιάξει account ίδιο με το δικό μου για να βλέπει τους δίσκους μου. Τα άλλα μου pc γιατί δεν χρειάζονται να έχουν το ίδιο account για απρόσκοπτη επικοινωνία ;

Επίσης από το tools-folder options-view-> Use simple file sharing ξετσεκαρισμένο.

checked.

Επίσης να πω ότι αν πάω στο pc1, μέσω του "network places --> entire network --> workgroup --> pc1 " πάλι δεν μπορώ να κάνω access τους δίσκους!!! Δεν μπορεί να κάνει access τον εαυτό του δηλαδή !!!!! Κάτι έχει στραβώσει στις ρυθμίσεις του δικτύου και αυτό το κάτι απλά δε λέει να φύγει...

Επίσης μην αγνοείτε ότι τα παιχνίδια που γίνονται host στο pc1 δεν τα βλέπουν τα άλλα pc... Αυτό δεν έχει σχέση με ένα απλό network share. Θα το ξαναπώ : Όλα δείχνουν ότι υπάρχει κάπου κρυμμένο ένα ΑΟΡΑΤΟ firewall και με εμποδίζει να κάνω access το pc1....

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο πρόβλημα είχα εγώ με το ZoneAlarm , είτε το είχα να τρέχει είτε το είχα κλείσει

Λύθηκε με προσθήκη στο trusted zone Ip range όλων των ip που έδινε το switch (10.0.0.1 έως 10.0.0.5 στην περίπτωσή μου)

Χρησιμοποιούσα το outpost, όπου είχαν μπει τα ip του δικτύου ως trusted. Εκτός αυτού για λόγους troubleshooting αυτή τη στιγμή το firewall έχει φάει uninstall.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τρέξει τον network wizard στο pc1 ? Ακόμα και αν έχεις βάλει όλες τις ρυθμίσεις σωστά μπορεί να μην δουλέψει χωρίς τον wizard. Επίσης το switch παραμετροποιέιτε? Δοκίμασε να αλάξεις τις θέσεις τον pc's στο switch.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τρέξει τον network wizard στο pc1 ? Ακόμα και αν έχεις βάλει όλες τις ρυθμίσεις σωστά μπορεί να μην δουλέψει χωρίς τον wizard. Επίσης το switch παραμετροποιέιτε? Δοκίμασε να αλάξεις τις θέσεις τον pc's στο switch.

Tα έκανα όλα.

τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Απο το pc2 δοκίμασες να γράψεις στο run \\pc1 ? Σου ανοίγει τα shares ή σου βγάζει μήνυμα λάθους?Επίσης για το hosting των παιχνιδιών δοκίμασε να τσεκάρεις την επιλογή Enable NetBIOS over TCP/IP που βρίσκεται Local Area Connection->Properties->Internet Protocol(TCP/IP)->Properties->Advanced->WINS

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι, όπως το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον, πρόβλημα permission και όχι δικτύου. Η τελευταία λύση που έχω να προτείνω είναι Control panel->Administrative tools ->local security settings και ενδελεχής έλεγχος user rights assingment και ip security policies on lacal computer. Ειδικά στο Users rights assingment δες την πρώτη επιλογή.

(στο πρόβλημά σου έχω κάνει την υπόθεση ότι χρησημοποιείς static ip's και το λειτουργικό σου είναι τα WinXP)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να τρεξεις απο το run \\χχχ.χχχ.χχχ.χχχ οπου χχχ.χχχ.χχχ.χχχ η ip του μηχανηματος που δεν βλεπουν δηλαδη του pc1 λογικα θα ανοιξει ετσι εμενα μονο ετσι δουλεβει το share και δεν τα βρισκω στο workgroup ελπιζω να δουλεβεις με στατικ routs

Link to comment
Share on other sites

Απο το pc2 δοκίμασες να γράψεις στο run \\pc1 ? Σου ανοίγει τα shares ή σου βγάζει μήνυμα λάθους?Επίσης για το hosting των παιχνιδιών δοκίμασε να τσεκάρεις την επιλογή Enable NetBIOS over TCP/IP που βρίσκεται Local Area Connection->Properties->Internet Protocol(TCP/IP)->Properties->Advanced->WINS

Τα shares τα βλέπουν τα άλλα pc. απλά δεν μπορούν να τα ανοίξουν.

έλεγχος user rights assingment και ip security policies on lacal computer

Ένα προς ένα τα έχω ελέγξει και συγκρίνει με τα άλλα pc. Είναι τα ίδια...

Μήπως έχεις απενεργοποιήσει καμμία service του λειτουργικού?Το είχα πάθει αυτό και μετά αναρωτιόμασταν γιατί δεν λειτουργούσε...

Δεν έχω απενεργοποιήσει κάτι

Δοκιμασε να τρεξεις απο το run \\χχχ.χχχ.χχχ.χχχ οπου χχχ.χχχ.χχχ.χχχ η ip του μηχανηματος που δεν βλεπουν δηλαδη του pc1 λογικα θα ανοιξει ετσι εμενα μονο ετσι δουλεβει το share και δεν τα βρισκω στο workgroup ελπιζω να δουλεβεις με στατικ routs

Το μηχάνημα και τα shares φαίνονται στο δίκτυο. Δεν μπορούν να προσπελαστούν όμως. Το ίδιο συμβαίνει και με τον τρόπο που μου είπες...

Link to comment
Share on other sites

UPDATE ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : Ανακάλυψα κάτι πολύ κουφό... Στο pc1 έχω ένα εικονικό drive (μέσω Alcohol). Ε λοιπόν το έκανα share και αυτό μπορούσαν να το ανοίξουν τα άλλα pc.... Πώς γίνεται αυτό? Μήπως βοηθάει να βρούμε τι φταίει?

Update: Και ο εξωτερικός USB και τα CDROM δουλεύουν κανονικά...Τα πάντα βλέπονται και ανοίγονται κανονικά από τα άλλα pc εκτός από τους δίσκους που είναι σε RAID.... Νvidia Raid....

Κάτι παίζει με drivers... Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω πλήρες unnistall των drivers γιατί λόγω raid δε θα μπορέσω να ξαναμπώ στα Win.....

Να και άλλοι...

http://forums.nvidia.com/lofiversion/index.php?t4616.html

SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!!

SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!!

SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!!

SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!! SOLVED!!!!

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

:banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging:

Τελικά από το παραπάνω post πήρα ιδέα. ΉΤΑΝ ΤΟ ΓΑΜΩ IRPStackSize.

Είχα δοκιμάσει με 15 που είναι το default και δε δουλευε. Εϊχα δοκιμάσει με 30, 40 ,50 (max) και δε δούλευε...

Ε ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΙΜΗ 20 ?????

ΓΑΜΩ-ΜΙCROSOFT !!!

Ευτυχώς... Γιατί το πιθανότερο ήταν και με format, να είχα το ίδιο πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.