Jump to content



3700+ ποσο μπορει να φτασει?


aris2820

Recommended Posts

γεια σας πωτα απο ολα ειμαι νεος στο φορουμ και θελω λιγη βοηθεια γτ βασικα ειμαι και νεος στον υπερσυχρονισμο.εχω μια mobo giabyte GA-K8N Pro SLI, amd 3700+ 2x256 μουφα. εχωκαταφερει να φτασω @2850 με 1.45 Vcore και ταση στις μνημες 2,8. βασικα θελω νμ πειτε εαν ειναι καλα μεχρι εδω και ποσο ακομα μπορει να ανεβει.

Υ.Σ. σαν κομματι ο 3700 φαινεται καλος με δυνατοτητες να ανεβει.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το που θα φτασει κανεις μας δεν ξερει,θα ανεβαζεις συχνοτητα και θα δοκιμαζεις,αυτο εσυ θα μας το πεις που θα παει.

Κατι που μπορουμε να σου πουμε ειναι να μας πεις τι στεπινγκ ειναι και να σου πουμε περιπου που πανε αυτα τα κομματια χωρις να διασφαλιζει οτι το δικο σου θα πει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ενας ενας μεγαλος (πολιτικος) νομιζω ειχε πει :

"Mην ρωτας ποσο μπορει να φτασει ο 3700 σου αλλα ποσο μπορεις να τον πας!".:hehe:

Καλλιστα μπορεις να παρεις απαντησεις απο τον οποιονδηποτε....το θεμα ειναι αν μπορεις να υποστεις τα παραπανω Μηζ.Καθως παραπανω Μηζ σημαινει και αλλη ταση ....συνεπως και αλλη θερμοκρασια!ΚΑι φτανουμε στο σημειο που μπαινει η ψυξη!

(δεν την ανεφερες καθολου).Εισαι διατεθιμενος για νερα κλπ?Η μονο αερα?

Με καποια καλη αεροψυκτρα (50€) και καποια καλη ροη στο κουτι (μερακι και € θελει αν δεν εχεις) λογικα τα 3 γιγα θα τα φτασεις η θα τα περασεις!Αλλα θελει και αλλο ταση!

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας.λοιπον στα 2850 ειναι stable δν εχω κανει απολυτως προβλημα, ομως μολις περασει τα 2900+ τοτε κρασαρει το συστημα φοβαμαι πς ειναι οι !μουφα 2χ256! π εχω. τι λετε?

οσο για το θεμα τς ψυξης δν εχω προβλημα εχω ενα κιτ το οποιο μονο οπως τ αγορασα δν ειναι εχω αλλαξει πολλα.με λιγα λογια η θερμοκρασια δν ξεπερνα τς 35 βαθμους με φορτιο στα hz που ανεφερα.οσο για την ταση κ παραπανω που δινω παλι κρασαρει.καποια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αμφιβολία για τις μνήμες απλά άλλαξε διαιρέτη από το ΒΙΟΣ έτσι ώστε αυτές να δουλεύουν σε χαμηλότερη συχνότητα και να μην κρασάρουν.

ΑΝ και πάλι έχεις τα ίδια, ανέβασε λιγάκι ακόμη την τάση στη CPU αν βέβαια σε πέρνει από θερμοκρασίες και ξαναδοκίμασε... ;)

Link to comment
Share on other sites

απο θερμοκρασιες δν εχω προβλημα δν ανεβαζει ευκολα.οσο για τς μνημες εχω αλλαξει διαιρετη κ παλι τα ιδια μολις περναω λιγο οπανω απο τα 2900 κρασαρει.να ρωτησω κα κατι γτ ειμαι νεος στο o/c : οι μνημες πρεπει ν ειναι στς θεσεις 1 κ 3?ή κανονικα στα slot 1κ2?

Link to comment
Share on other sites

έχουν χρώματα τα slots?άμα έχουν βάλε τα στο ίδιο χρώμα για να έχεις dual channell......στο γράφει κ στιν αρχή οταν ανοίγει το pc άμα εχεις dual i single channel τις μνήμες.....για δοκίμασε με λίγο παραπάνω ρεύμα στην cpu και παίξε με διαιρέτη ώστε να μην φρενάρουν σε καμία περίπτωση οι μνήμες

Link to comment
Share on other sites

ναι υποστηριζει dual channel αρα οκ εκει τς εχω.οσο για το ρευμα οσο και να δωσω παλι μετα τα 2900+ κρασαρει εχω δοκιμασει να αλλαξω κ τν διαιρετη κ δν γινεται τιποτα.εχω δωσει εως και 1,60 Vcore και παρ'ολα αυτα παλι τα ιδια.υπαρχει καμια ιδεα πς μπορω να ξεπερασω αυτο 2900?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aris2820 [Σήμερα, στις 11:10]

ναι υποστηριζει dual channel αρα οκ εκει τς εχω.οσο για το ρευμα οσο και να δωσω παλι μετα τα 2900+ κρασαρει εχω δοκιμασει να αλλαξω κ τν διαιρετη κ δν γινεται τιποτα.εχω δωσει εως και 1,60 Vcore και παρ'ολα αυτα παλι τα ιδια.υπαρχει καμια ιδεα πς μπορω να ξεπερασω αυτο 2900?

Ξεκίνα και τον ΗΤΤ διαιρέτη από τα χαμηλά (Χ3) γιατί άμα το παραζορίσεις με το FSB θα έχεις διάφορα κολήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Ξεκίνα και τον ΗΤΤ διαιρέτη από τα χαμηλά (Χ3) γιατί άμα το παραζορίσεις με το FSB θα έχεις διάφορα κολήματα.

^^^

Επίσης κατέβασε το coretemp από http://www.thecoolest.zerobrains.com/forums/viewtopic.php?t=137

τόσο χαμηλές θερμοκρασίες που αναφέρεις δε θα έπρεπε να έχει πρόβλημα. Βέβαια μπορεί απλά εκεί να είναι τα όρια του chip.

Link to comment
Share on other sites

κάνε αυτό που σου λέει ο Dag......ελπίζω να μην έχεις φτάσει στα όρια της cpu σου.... παίζει να έχεις φτάσει στα όρια της MOBO?μπαααα δεν πιστεύω.. :S για παίξε μια 270Χ10 χωρίς διαιρέτη στις μνήμες

Link to comment
Share on other sites

με τι CPU multi παίζεις?

μια παρατήρηση μόνο, ο δικός μου 3700 έπαιζε με stock τάση 1.36V max 10x240

με το που πήγαινα 242-243 είχα συνεχώς restart στα windows.

δοκίμασα x11 και τώρα είμαι 11x255=2805 SuperPi 32M stable και 3DMark loops πάλι με stock τάση (s&m δεν έχω δοκιμάσει. σύντομα)

παίζει και 11x260, μετράει SPi 32Μ, αλλά μετά από κανένα 3ωρο κρασάρει στα παιχνίδια.

μόλις αρχίσουν τα κρύα, θα δοκιμάσω να πάω για τα 3GHz.

stepping -> KACAE 0547 RPMW

Link to comment
Share on other sites

δν ξερω πραγματικα τι μπορει να φταει..επιμενω παντως οτι ισως ειναι οι μνημες που ειναι μουφα.Οσο για το multi δοκιμαζω στα 11χ.εχω δοκιμασει και στο 9χκαι στο 10χ.σε αυτο το μουλτι ομως οταν γινει 9χ240 κανει restart.τωρα οποιος μπορει ν φανταστει τι συμβαινει ας δωσει ενα χερι βοηθειας.

Link to comment
Share on other sites

κράτα τις μνήμες κοντά στα 200 (και προς τα κάτω κατά προτίμηση δλδ 190+) για να τεστάρεις.

για τον memory divider, για να βρεις ακριβώς στα πόσα παίζει η μνήμη σου ισχύουν οι εξής εξισώσεις:

CPU [MHz] = FSB x CPU multiplier

RAM ratio = DRAM/FSB χρησιμοποιώ τον όρο RAM ratio για να μην μπερδευτούμε, γιατι στην πραγματικότητα ο divider βγαίνει από την παρακάτω συνάρτηση)

έστω Α συνάρτηση ceiling (δηλαδή με την ιδιότητα να στρογγυλοποιεί προς τα πάνω, εκτός αν το αποτέλεσμα είναι .5 ακριβώς, με

Α = ] CPU multiplier / RAM ratio [

(όπου ] [, η συνάρτηση μας)

με την οποία υπολογίζουμε τα MHz της μνημης, από το

RAM [MHz] = CPU [MHz] / A

εναλλακτικά, μπαίνεις και το βλέπεις από το CPU-Z :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

^^^

Επίσης κατέβασε το coretemp από http://www.thecoolest.zerobrains.com/forums/viewtopic.php?t=137

τόσο χαμηλές θερμοκρασίες που αναφέρεις δε θα έπρεπε να έχει πρόβλημα. Βέβαια μπορεί απλά εκεί να είναι τα όρια του chip.

επιτελους προκοψα και το κατεβασα(το ειχες αναφερει-ή καποιος αλλος- και παλιοτερα!

Αλλα μεχρι τωρα κανενας δεν εχει αναφερει θερμοκρασιες απο τον oc ΑΜΔ του!

Γιατι ετσι?Τι νουμερα παιζουν εκει?

Εμενα μου δειχνει ενα μεγαλο νουμερο..:beer:......(που σαι ρε χειμωνα?)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Dr. Gonzo

για τον memory divider, για να βρεις ακριβώς στα πόσα παίζει η μνήμη σου ισχύουν οι εξής εξισώσεις:

Yπάρχει κι ο Α64 suggester για ευκολοτερη δουλεια.

Τωρα οπως ειπαν κι οι αλλοι χρηστες καλο ειναι να βαλεις διαιρετες στις μνημες και μουφοtimings ωστε να εισαι σιγουρος κι απο εκει.

Εμενα με το ιδιο ρευμα πηγαινε καπου 2950 MHz αλλα μετα τα 3060 ΜΗz ---> banana convergion :innocent:

Πανω κατω ολοι (με αεροψυξη) γυρω στα 3GHz τερματιζουν (πλην εξαιρεσεων).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.