Jump to content



ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΜ2 Ή ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ?


g_0x

Recommended Posts

Είναι λάθος η λογική να θέλουμε καλή μητρική μόνο για υπερχρονισμό.

Οι φθηνές μητρικές μας μένουν στο χέρι, έχουν bugs, δεν έχουν καλό εξοπλισμό και άλλα τέτοια.

Η μητρική είναι η βάση ενός συστήματος που θα φιλοξενήσει όλα τα υποσυστήματα.

Σε περίπτωση που θα σκάσει θα πάρει μαζί της και τον επεξεργαστή και τη μνήμη και ότι κάρτες έχουμε πάνω.

Επίσης αν δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε τη μητρική όταν εμφανιστεί ένα πρόβλημα, δύσκολα θα καταφέρουμε να το λύσουμε.

Ποτέ δεν πρέπει να κάνουμε οικονομία στη μητρική, στην οθόνη και στο τροφοδοτικό.

Καλύτερα να κάνουμε οικονομία στον επεξεργαστή ή στην κάρτα γραφικών ή στη μνήμη.

Πεστα:T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από aliendna51 [Χθες, στις 22:06]

Συμφωνώ απόλυτα..

Ερώτηση: η Asus M2N32 WS Pro αξίζει τα ~70 διαφορά από την M2N32-SLI Deluxe ή όχι?

Ή να περιμένω να φέρει κάποιος την DFI LANParty UT NF590 SLI-M2R?

Ή μήπως...να πάω σε chip 570 Ultra με τα μισά λεφτά, αφού δε με ενδιαφέρει το SLI..

Ξέρει κανείς, η μόνη διαφορά του 570 με το 590 είναι οι δυνατότητες του 2ου για SLI, ή έχουν κι άλλες διαφορές?

Κατά τη γνώμη μου αξίζει το SLI.

Αν δεν σε ενδιαφέρουν όμως τα παιχνίδια τότε τι σε ενδιαφέρει?

Όλα τα άλλα τα κάνεις καλύτερα και πιο γρήγορα με Linux 64bit.

Με λίγα λίγια θα προτιμούσα την ASUS M2N32-SLI Deluxe.

Είναι αθόρυβη, ποιοτική, πλούσια και σταθερή μητρική, που υπερχρονίζει μια χαρά.

Ίσως όμως θα έπρεπε να περιμένεις λίγους μήνες και να πας για Conroe (όταν θα βγει το νέο stepping και τα νέα chipset της Nvidia).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κοίτα λίγο τα προηγούμενα μου post αν θες, να δεις και περίπου τι θέλω να κάνω να μου πεις αν συμφωνείς με το σκεπτικό μου.

Το σύστημα θα το χρησιμοποιήσω κυρίως για multimedia εφαρμογές.

Το SLI εκτός από τα παιχνίδια οφελεί αλλού? Αν όχι τότε δε με πολυενδιαφέρει..

Θα το υπερχρονίσω το μηχάνημα, αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό..

Εννοείται ότι θα βάλω linux. Το είπα και σε προηγούμενο post.

Εξήγησα και τους λόγους που θα προτιμήσω AMD, χωρίς όμως να είναι η οριστική μου αποφαση.. Πες μου αν συμφωνείς..

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Το SLI επιταχύνει τα τρισδιάστατα γραφικά, δουλεύει με opengl σε Linux και έχει το πλεονέκτημα οτι βάζεις τη μια κάρτα γραφικών τώρα και την άλλη μετά από 1-2 χρόνια σε πολύ χαμηλή τιμή, οπότε δίνεις παράταση ζωής στο σύστημα σου.

Τυπικά η διαφορά τιμής ανάμεσα σε μητρικές με ή χωρίς SLI είναι αμελητέα, οπότε μια και τίποτα παραπάνω δεν πληρώνεις, γιατί να μην το έχεις?

Το θέμα του υπερχρονισμού είναι ανάλογο.

Δηλαδή δεν σου χρειάζεται με τα σημερινά δεδομένα εκτός και αν κάνεις εργασίες που απαιτούν μεγάλη επεξεργαστική ισχύ (cpu intensive tasks).

Ο υπερχρονισμός όμως θα σου δώσει κάποια στιγμή την παραπάνω επεξεργαστική δύναμη που χρειάζεσαι ώστε να μην ξεπεραστεί πολύ γρήγορα το σύστημα σου.

Με όσα λοιπόν έχεις γράψει φαίνεται οτι θέλεις σταθερότητα, από μια δοκιμασμένη και γρήγορη πλατφόρμα.

Αν είναι να αγοράσεις τώρα πάρε AM2.

Προσωπικά θα περίμενα λίγους μήνες να πάρω Conroe με chipset της Nvidia και κάρτα γραφικών με directX10.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά.

Το σύστημα θα το αγοράσω μάλλον μέσα στο Σεπτέμβρη, οπότε έτσι κι αλλιώς πάω για ΑMD. Νομίζω ότι τα πάει καλύτερα με τα 64bit και ότι όταν έρθει ο K8L θα κάνω αναβάθμιση με λιγότερα εξοδα.. Οπότε το σύστημα θα είναι κάπως έτσι:

CPU: AMD ATHLON64 X2 3800+ DUAL CORE AM2

MOBO: ASUS M2N32-SLI DELUXE WIFI AM2

VGA: XFX 7600GT XXX EDITION 256MB VIVO

MEM: GEIL ULTRA DIMM 2GB DDR2-800 KIT

HDD: WESTERN DIGITAL RAPTOR WD740ADFD

με την προοπτική να διπλασιαστούν αργότερα VGA & HDD.

Έχει κανείς να προτείνει καμιά αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

cpu μια χαρα

mobo γιατι sli? σύγουρα σε 1 χρόνο θα μπωρείς να πάρεις με 200ευρω καλύτερη κάρτα απο 2 7600 μαζι. εντλώς πεταμενα λευτα ειναι το sli πιστευω.

μνημες μια χαρα

ο σκληρός ακόμα και να τετραπλασιαστεί θεωρώ πως σε θέμα χωριτικότιτας είναι πολύ μικρός.

Link to comment
Share on other sites

περίμενε και άλλο

σε λίγους μήνες οι μνήμες σου θα είναι "αρχαίες"

το ddr2 είναι νέο φρούτο στα desktop και πολύ ακριβό ακόμα.

εγώ πήρα

asus m2n-sli deluxe

sempron 3000+

512 kingston value 667

7300gs

όλα θα φύγουν εκτός απο τη μητρική ;)

ξανασκέψου το...

Link to comment
Share on other sites

Οι DDR2 είναι παλιό φρούτο και όχι νέο.

Οι υπολογιστές βελτιώνονται συνέχεια.

Λίγες όμως τεχνολογίες κάνουν τη διαφορά, όπως για παράδειγμα το επερχόμενο directX10.

Αν ένας υπολογιστής έχει SATA2, PCIe, και επεξεργαστή διπλοπύρηνο χαμηλής κατανάλωσης, είναι μια χαρά.

Για το SLI το ίδιο πίστευα πριν από ένα χρόνο, οτι δεν συμφέρει.

Τελικά τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Με αυτό το σκεπτικό είχα για ένα χρόνο μια κάρτα γραφικών 7800gtx, αλλά SLI μητρική.

Τώρα με 200 πήρα μια δεύτερη ίδια κάρτα και τις έβαλα σε SLI.

Ποιά κάρτα θα αγόραζα σήμερα με 200 ώστε να έχω την ταχύτητα των δύο 7800gtx?

Η με άλλα λόγια

Δυό κάρτες 7800gtx με 400 σε SLI VS XXX μονή στα 400.

ΧΧΧ=???

Ένα αξιόπιστο μετροπρόγραμμα για την ταχύτητα στα τρισδιάστατα γραφικά είναι το 3DMark.

Δείτε τα δικά μου αποτελέσματα από τις δύο 7800gtx (που είναι χωρίς κανένα υπερχρονισμό ή άλλα optimization) στο 3DMark06 και στο 3DMark05.

Βέβαια το SLI επιβαρύνει την τιμή μιας μητρικής.

Για παράδειγμα διάλεξα δύο ίδιες μητρικές της ASUS την Μ2Ν-Ε και την M2N-SLI Deluxe που διαφέρουν μόνο στο SLI. Κοστίζουν 100 και 140 αντίστοιχα.

Η διαφορά τιμής είναι 40.

http://www.asus.com/products2.aspx?l1=3&l2=101

Η μητρική που διάλεξε ο aliendna51 είναι κορυφαία.

M2N32-SLI Deluxe/Wireless Edition AMD Live ready.

http://www.asus.com/products4.aspx?l1=3&l2=101&l3=0&model=1163&modelmenu=1

Ότι καλύτερο και σταθερότερο υπάρχει κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ξανα-ματα ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

@GdamprXP: ο raptor μόνος του προφανώς δε φτάνει σαν συνολικός χώρος.. Όπως είπα ήδη πριν θα είναι μόνο για το σύστημα. Έχω άλλους 4 δίσκους συνολικά 770GB που θα κρατήσω και θα αλλαχτούν σταδιακά με 3x320GB Seagate 7200.10

Για τη VGA είπαμε, δε με πολυενδιαφέρουν παιχνίδια. Κυρίως για multimedia θα χρησιμοποιηθεί το σύστημα (δημιουργία/επεξεργασία ήχου/video/εικόνας..) Οπότε επαναλαμβάνω την ερώτηση: το SLI (και γενικότερα μια δυνατή VGA) ωφελεί αλλού (multimedia) πέρα από τα παιχνίδια? Αν όχι τότε δε με ενδιαφέρει, οπότε μητρική μια χαρά είναι αυτή (και πέρα από το SLI), δε χάνω τίποτα (εκτός κι αν προτιμήσω chip 570 ultra) αλλά VGA μήπως να γυρίσω στην προηγούμενη επιλογή (ΑΤΙ Χ1600ΧΤ) για να εκμεταλευτώ το AVIVO? Με τίποτα πάντως δε θα σκάσω πάνω από 200 για VGA αφού δε με ενδιαφέρουν παιχνίδια.. Αλλά οτιδήποτε θα βοηθήσει σε multimedia είναι ευπρόσδεκτο..

@Teodor_ch: νομίζω ότι το DDR2 θα αργήσει πολύ για να θεωρείται απαρχαιωμένο και επίσης δεν είναι καθόλου ακριβό σε σχέση με DDR1.. Τα 2GB μνήμης τα χρειάζομαι και το multitasking επίσης, οπότε μάλλον μια χαρά είμαι απο CPU & μνήμη..

@mariosalice: συμφωνώ με όσα έγραψες.. Μόνο να σε παραπέμψω και σένα στην παραπάνω ερώτηση..

Link to comment
Share on other sites

Αν με τον όρο multimedia εννοείς μόνο video - sound editing, τότε δεν χρειάζεσαι κάποια γρήγορη κάρτα γραφικών ούτε φυσικά το SLI.

Μάλλον θα έλεγα οτι χρειάζεσαι κάποια γρήγορη κάρτα ήχου και μια Video Capture κάρτα, όπως η Pinnacle Studio AV/DV.

Αν όμως ενδιαφέρεσαι για animation και 3D ή vector graphics, όπου έχεις τρισδιάστατα γραφικά ή χρειάζεσαι γρήγορο σχεδιασμό πολύπλοκων διανυσματικών - γεωμετρικών σχημάτων και το γέμισμα τους με χρώμα (fill rate - geometry), τότε το SLI διπλασιάζει την ταχύτητα εκτέλεσης αυτών των λειτουργιών.

Link to comment
Share on other sites

Με μια απλή κάρτα 7600gs είσαι υπέρ καλήμένος εκτός από παιχνίδια. Αν μπορείς δώσε κάτι παραπάνω για μια gt πάντως. Το sli ξέχνα το είναι μόνο για games πουθενά αλλού δεν βελτιώνει τις επιδώσεις και αυτό γιατί πρέπει να το υποστηρίζει το εκάστοτε πρόγραμμα ακόμα και παιχνίδι. Το crossfire είναι αυτό που βελτιώνει τις επιδώσεις ακόμα και χωρίς να υποστηρίζεται από εφαρμογή. Το 570 ultra είναι το ίδιο ακριβώς με το 590 εκτός από υποστήριξη sli

Link to comment
Share on other sites

Το SLI επιταχύνει και εφαρμογές που δεν γράφτηκαν ειδικά για SLI.

Αν δεν υπάρχει έτοιμο profile για μια εφαρμογή μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας ένα.

Έχω φτιάξει σε αρκετές περιπτώσεις profiles για παλιότερα παιχνίδια.

Βέβαια υπάρχουν και εφαρμογές όπου η επιτάχυνση είναι περιορισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως ο φίλος aliendna51 θέλει ένα σύστημα να κάνει τη δουλεία του χωρίς να θέλει να εμπλακεί στο να κανει δικά του profiles κτλ. Σε αυτήν την περίπτωση του είναι παντελώς άχρηστο λοιπόν. Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε όλοι πως απο τα watt που καταναλώνουνε και τις θερμοκρασίες που αναπτύσουν οι κάρτες γραφικών το sli είναι ένα είδος καρκίνου στο συστημα μας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Το SLI επιταχύνει και εφαρμογές που δεν γράφτηκαν ειδικά για SLI.

Αν δεν υπάρχει έτοιμο profile για μια εφαρμογή μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας ένα.

Έχω φτιάξει σε αρκετές περιπτώσεις profiles για παλιότερα παιχνίδια.

Βέβαια υπάρχουν και εφαρμογές όπου η επιτάχυνση είναι περιορισμένη.

Γιατί λες "εφαρμογές" και δε λες απλώς "παιχνίδια"; Εγώ μπορώ να σου πω 100 παιχνίδια που ωφελούνται από το SLI, εσύ μπορείς να μου πεις πέντε (5) "εφαρμογές" που κερδίζουν επιδόσεις από το SLI;

Να υπενθυμήσω εδώ:

Αρχική απάντηση από aliendna51

Για τη VGA είπαμε, δε με πολυενδιαφέρουν παιχνίδια. Κυρίως για multimedia θα χρησιμοποιηθεί το σύστημα (δημιουργία/επεξεργασία ήχου/video/εικόνας..)

Link to comment
Share on other sites

βασικα κανουμε μια φασαρια χωρις λογο.αν δε θελει να παρει sli για παιχνιδια τοτε απλα κανει κακο.μπορει να μη παιζει τωρα αλλα γενικα δε μπορεις να μη θες να δεις το νεο need for speed carbon ή το νεο προ ή οτιδηποτε αλλο.ασχετο αν κολλησεις.και αν παιζει καλα ενα παιχνιδι τοτε ισως και να κολλησεις.τεσπα.αλλο ειναι το θεμα.γιαιτ δε παιρνει μια καρτα που να υποστηριζει sli Και ας μη το χρησιμοποιησει και ας μην ειναι η asus που ειναι πανακριβη.και με πιο φθηνη γινεται η δουλεια.η asus εχει καλες και πιο φθηνες απο την deluxe...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 00:33]

Γιατί λες "εφαρμογές" και δε λες απλώς "παιχνίδια"; Εγώ μπορώ να σου πω 100 παιχνίδια που ωφελούνται από το SLI, εσύ μπορείς να μου πεις πέντε (5) "εφαρμογές" που κερδίζουν επιδόσεις από το SLI;

Να υπενθυμήσω εδώ:

Το SLI επιταχύνει και εφαρμογές όπως έγραψα παραπάνω.

Δεν έχω όμως τρόπο να μετρήσω αυτή την επιτάχυνση.

Στα παιχνίδια είναι εμφανές αυτό γιατί υπάρχουν τα FPS που μας δείχνουν αντικειμενικά την ταχύτητα.

Το rendering όμως μιας 3D σκηνής με ποιό τρόπο θα την μετρήσω?

Πάντως όσοι έχουν εμπειρία από SLI θα έχουν παρατηρήσει οτι και το rendering των video που παίζουν στην αρχή των παιχνιδιών γίνεται και από τις δύο κάρτες γραφικών.

Βάλτε να φαίνεται η μπάρα κατανομής επεξεργασίας από τις δύο κάρτες και θα το δείτε.

Δεν είπα ποτέ οτι υπάρχει ανάγκη για SLI για καθημερινές εφαρμογές.

Ακόμα και για παιχνίδια, στις περισσότερες περιπτώσεις το κέρδος είναι ασήμαντο όταν παίζουμε σε χαμηλές αναλύσεις (μέχρι 1280Χ1024) με τις σημερινές πανίσχυρες κάρτες.

Είναι όμως μια δυνατότητα που δεν βλάπτει να την έχουμε στη μητρική και την υλοποιούμε αν ποτε τη χρειαστούμε.

Προσωπικά τη χρειάστηκα τώρα μετά από ένα χρόνο επειδή αγόρασα οθόνη 24".

Και το υλοποίησα με 200!!!

Οι γραφίστες όμως που δουλεύουν επαγγελματικά με γραφικά είτε χρησιμοποιούν το SLI για rendering σε μια οθόνη είτε βάζουν δύο πανίσχυρες επαγγελματικές κάρτες Quatro και συνδέουν από μια οθόνη σε κάθε κάρτα.

Φυσικά οι αναλύσεις που χρησιμοποιούν και οι διαστάσεις των οθονών είναι απίστευτες.

Παλιότερα θεωρούσα άχρηστο το SLI και είχα γράψει σε πολλά post αναλυτικά το γιατί.

Οι λόγοι ήταν οτι οι δύο κάρτες βγάζουν περισσότερο θόρυβο και ζέστη από μία, καταναλώνουν πολλούς πόρους (σπατάλη πόρων) και το κόστος δύο καρτών σε SLI έφτανε το κόστος μιας, ίδιων δυνατοτήτων.

Επίσης, δεν υποστηρίζονται δύο οθόνες με ενεργοποιημένο το SLI.

(σήμερα η αλλαγή από SLI γίνεται χωρίς restart οπότε δεν αποτελεί σοβαρό πρόβλημα).

Εν τω μεταξύ όμως τα μικροπροβλήματα διορθώθηκαν, οι απαιτήσεις μεγάλωσαν και σήμερα η εικόνα έχει αλλάξει.

Έγραψα λοιπόν αυτή τη φορά το γιατί δεν βλάπτει να έχουμε μια μητρική που να υποστηρίζει SLI.

Να θυμίσω οτι η οικονομική επιβάρυνση είναι μικρή σχετικά ενώ τα δυνητικά οφέλη αρκετά.

Ελπίζω αυτή η συμπυκνωμένη ανάλυση των δυνατοτήτων και των μειονεκτημάτων του SLI που γράφτηκε στηριζόμενη σε προσωπικές εμπειρίες, να βοηθήσει όσους τη διαβάσουν, ώστε να επιλέξουν σωστά αυτό που πραγματικά θέλουν.

EDIT

Στο Linux το SLI επιταχύνει όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν opengl.

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια μικρη μινι παρενθεσουλα...

Το sli δεν σου κοστισε 200€!Σου κοστισε πχ....ποσα εδωσες για την πρωτη καρτα?-500€?

Και αλλα 200€ τωρα!

Και εισαι απο τους τυχερους που που ειχες ιδια καρτα και πετυχες αλλη μια σε προσφορα!

Ακομα και τωρα αν βρεις 2 σε προσφορα θα κανει 400€ και οχι 200€ οπως εγραψες σε 2 ποστ.

(Ασχετο σχολιο ->την παρουσα στιγμη θα προτιμουσα μια Χ1900ΧΤ στα 300€ και οχι sli με 400€ εστω και αν σε μερικα παιχνιδια δεν ειναι η βελτιστη επιλογη -η ΑΤΙ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 12:09]

αλλη μια μικρη μινι παρενθεσουλα...

Το sli δεν σου κοστισε 200!Σου κοστισε πχ....ποσα εδωσες για την πρωτη καρτα?-500?

Και αλλα 200 τωρα!

Και εισαι απο τους τυχερους που που ειχες ιδια καρτα και πετυχες αλλη μια σε προσφορα!

Ακομα και τωρα αν βρεις 2 σε προσφορα θα κανει 400 και οχι 200 οπως εγραψες σε 2 ποστ.

(Ασχετο σχολιο ->την παρουσα στιγμη θα προτιμουσα μια Χ1900ΧΤ στα 300 και οχι sli με 400 εστω και αν σε μερικα παιχνιδια δεν ειναι η βελτιστη επιλογη -η ΑΤΙ)

Γιατί δεν ποστάρεις κάποιο 3DMark με την Χ1900ΧΤ των 300 να συγκρίνουμε ταχύτητες με τις δύο 7800gtx σε SLI των 400 και οι δύο μαζί (200 η μία)?

Βέβαια περί γούστου κολοκυθόπιτες.

Δικαίωμα σου να προτιμάς ότι σου πάει αλλά μια και το γράφεις δημόσια εξήγησε και το λόγο που το προτιμάς.

Διαφορετικά δεν προσφέρεις κάτι στην κουβέντα.

Δεν μου αρέσουν οι άνθρωποι που διαστρεβλώνουν έξω από κάθε λογική αυτά που γράφω.

Δεν είναι κατανοητά για σένα όσα έγραψα?

Πόσο πιο απλά πρέπει να τα γράψω για να τα καταλάβεις?

Διάβασε ξανά τα ποστ μου και δες τι γράφω για τις τιμές, για τα υπερ και τα κατά του SLI και θα δεις οτι πουθενά δεν έγραψα, ούτε άφησα να υπονοηθεί οτι αγόρασα δυο καινούργιες 7800gtx με 200 και τις δυό μαζί.

Δεν ήμουν σαφέστατος στο θέμα του κόστους του SLI?

Δεν υπολόγισα μάλιστα και τη διαφορά τιμής που έχει μια μητρική εξ αιτίας του SLI?

Δεν έγραψα οτι αυτή τη στιγμή υπάρχει ευκαιρία και οτι θα ισχύει για λίγο καιρό?

Δεν έγραψα οτι κάθε μια κάρτα κάνει 200 οπότε οι δυο μαζί κάνουν 400?

Για ποιό λόγο διαστρεβλώνεις αυτά που γράφω?

Ή το κάνεις επίτηδες, ή δεν ξέρεις ανάγνωση.

Πάντως γραφή δεν ξέρεις μια και πουθενά δεν χρησιμοποιείς τόνους.

Τώρα με 200 πήρα μια δεύτερη ίδια κάρτα και τις έβαλα σε SLI.

Ποιά κάρτα θα αγόραζα σήμερα με 200 ώστε να έχω την ταχύτητα των δύο 7800gtx?

Η με άλλα λόγια

Δυό κάρτες 7800gtx με 400 σε SLI VS XXX μονή στα 400.

ΧΧΧ=???

Δεν ήμουν από τους τυχερούς μια και δεν πέτυχα ίδια κάρτα αλλά ίδιο τύπο κάρτας.

Δεν είναι απαραίτητο να έχουμε δύο ίδιες κάρτες από την ίδια εταιρία για το SLI.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.