Jump to content



Κόστος ζωής στο εξωτερικό


amartolos

Recommended Posts

και τι να λεει δηλαδη ο πινακας??εκτος πραγματικοτητας ειναι αυτοι που απλα διαβαζουνε πινακες και νουμερα, η γαλλια λεει 3η , πηγατε καμια βολτα παρισι να δειτε φτωχεια καταραμενη?? να παιρνεις μισθο 1200 ευρω , το ενοικιο να ειναι σε ενα απλο 2αρι 3000 ευρω, ενα ποτηρι μπηρα /κρασι να εχει 7 ευρω (μιλησα για ποτηρι οχι για μπουκαλι) μια σαλατα 12 ευρω , διοδια και στις 2 κατευθυνσεις οχι μονο οταν πας αλλα και οταν ερχεσαι καθε 20 χιλιομετρα, οι γαλλιδες μπροστα στις ελληνιδες (ντυσιμο-περιποιηση) ειναι γυφτακια, και εσεις μου μιλατε για φθηνο νετ???για καντε μια βολτα προς παρισι μερια που μου το παιζετε μαγκες και οταν θα χρειαζεστε 1200 μονο για φαι τον μηνα, θα δειτε πως θα αγαπησετε το 384 με 20 ευρω τον μηνα απο τον ποτε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Ελλαδα:η Χωρα που ολα ειναι καλα.τι να μας πει η γαλλια με την αυτοκινητοβιομηχανια της και μερικα πυρηνικα εργοστασια.εδω ειμαστε τελεια και αφου το φυσαμε ο πΟΤΕ δε μας πειραζει...

670Ε μισθός,300Ε νοικι,150 κινητο και νερο και πΟΤΕ, τα υπολοιπα για τα καθημερινα.30μερες/200Ε=λιγοτερο απο 7Ε τη μερα με τις βενζινες και τα φαγητα...

Αντε ρε ελλαδαρα.παλι καλα που ειμαστε ματσο...αυτοι οι γαλλοι τα φτωχαδακια...

Ενταξι, τερμα το αστειο.και να ειναι ετσι οπως τα λες στη Γερμανια τι γινεται?στην Ιαπωνία και ισπανία?Και αν ειμαστε οκ με τον πΟΤΕ οπως λες δε πρεπει να ζηταμε παραπάνω?ηττοπαθια λεγεται αυτο που ειπες στο ποστ σου.μήπως όντως κατεβαίνεις με τη ΝΔ που τιποτε δεν αλλαζει και τιποτε δε μπορει να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Τις 750 λίρες που θα πληρώνω για ενοίκιο στο Manchester (1090 ευρώ) για ενα δυάρι που τις βάζεις??? Παιδιά δεν ειναι όλα τοσο τέλεια στο εξωτερικό. Μην σας πιάνει η ηττοπάθεια του "είμαστε έλληνες αρα πάντα είμαστε τελευταίοι". Και το Internet στην αγγλία ειναι στα ίδια με την ελλάδα...

Μισθός αγγλίας μετά φόρων και κρατήσεων για project manager στην IBM σε graduate level ειναι 24000 τον χρόνο (ευρώ) άρα τον μήνα 2000 ευρώ. Και αν μένεις λονδίνο... Αστο. Κάτω απο 2000 ευρώ δεν βρίσκεις τον μήνα ενοίκο, γιαυτό συγκατοικηση. Και μην ξεχνάμε το κόστος ζωής, που είναι 30%-50% ακριβότερο απο ελλαδα. Παραδειγμα: βενζίνη 1.40 ευρώ το λίτρο, μπουκάλι νερό στα 1.3 - 1.5 ευρώ...

Στην Ελλάδα αν έχεις 670 ευρώ μισθό με 300 ενοίκιο τότε βγαίνει μια η άλλη...

Link to comment
Share on other sites

δε μου λες,οι μισθοι στις χωρες αυτες ειναι 670Ε?

παιδια μη τρελενομαστε.δεν ειπε κανεις οτι στο εξωτερικο ειναι παραδεισος αλλα εδω το εχουμε ξεφτυλισει το θεμα.εννοειται οτι και εκει παιζουνε προβληαμτα.αλλα στην γερμανια για παραδειγμα πως ο αλλος μπορει και παιρνει αμαξι καθε 5 χρονια και εμεις αγοραζουμε το μεταχειρισμενοδικο του και το κραταμε για 15?...ειμαστε πισω οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω, ο μισθός μου θα ειναι 1400 λίρες τον μήνα, καθαρά (2030 ευρώ). Θα χαλάω για ενοίκιο περί τα 650-750 λιράκα. Και για λογαριασμούς κλπ περί τα 100. Το internet που θα βάλω κοστίζει 20 λίρες τον μήνα για 2mbit και απεριόριστο download. Βάλε και το κινητό στα 30 λιρακια. Θέλω και περίπου 300 λίρες για φαγητό τον μήνα.

Σούμα: 1100 λίρες απο τις 1400. Θα μου μένουν 300 λίρες για να βγω έξω και να παρω και κανενα ρούχο (ενα κουστούμι πάει καμια 250άρα....)

Στα παραπάνω υπολόγισε *1.45 για να βγεί σε ευρώ.

Ελλάδα:

Στην ίδια δουλειά θα έπαιρνα 1000-1100 ευρώ καθαρά θα έμενα στο σπίτι μου στην Αθήνα (οι δικοί μου έχουν μετακομίσει) και θα χαλούσα 300 ευρώ για φαγητό το πολύ τον μήνα. Κοινόχρηστα λογαριασμοί κλπ καμια 100 ευρώ τον μήνα (το μέγιστο..) Κινητό καμια 30αριά-40αρια, βενζίνη καμια 80αριά τον μήνα. Ιντερνετ, 30 ευρώ τον μήνα?

Σούμα: 1100 - 550 = 550 για να διασκεδάσω και ρούχα.

Αρα στην ελλάδα εχω μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη, αφού η μία λιρα αγοράζει πρακτικά ότι ενα ευρώ στην ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

με τη δουλεια που θα κανεις εσυ...αλλα ποσοι ειναι στην ελλαδα που μπορουνε να βρουνε δουλεια με τετοιες αοπδοχες.εδω στη δικη μου δουλεια,πας στην αρχη σε τεχνικη εταιρια,σε πηδαει κανονικα και σου λεει παρε και 700Ε το μηνα.απο αυτα πρεπεινα δωσεις και τα 120Ε για το ταμειο σου για ασφαλεια.ποσα θα σου μεινουν μετα...

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό οι έλληνες μένουν με τους γονείς τους μέχρι τα 40 :whistling :whistling

Oσο για το ποσο εύκολα βρίσκεις δουλειά στο εξωτερικό... 6 σταδια επιλογής και απο τα 4000 ατομα πήραν 67...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Σήμερα, στις 19:32]

Ξαναλεω, ο μισθός μου θα ειναι 1400 λίρες τον μήνα, καθαρά (2030 ευρώ). Θα χαλάω για ενοίκιο περί τα 650-750 λιράκα. Και για λογαριασμούς κλπ περί τα 100. Το internet που θα βάλω κοστίζει 20 λίρες τον μήνα για 2mbit και απεριόριστο download. Βάλε και το κινητό στα 30 λιρακια. Θέλω και περίπου 300 λίρες για φαγητό τον μήνα.

Σούμα: 1100 λίρες απο τις 1400. Θα μου μένουν 300 λίρες για να βγω έξω και να παρω και κανενα ρούχο (ενα κουστούμι πάει καμια 250άρα....)

Στα παραπάνω υπολόγισε *1.45 για να βγεί σε ευρώ.

Ελλάδα:

Στην ίδια δουλειά θα έπαιρνα 1000-1100 ευρώ καθαρά θα έμενα στο σπίτι μου στην Αθήνα (οι δικοί μου έχουν μετακομίσει) και θα χαλούσα 300 ευρώ για φαγητό το πολύ τον μήνα. Κοινόχρηστα λογαριασμοί κλπ καμια 100 ευρώ τον μήνα (το μέγιστο..) Κινητό καμια 30αριά-40αρια, βενζίνη καμια 80αριά τον μήνα. Ιντερνετ, 30 ευρώ τον μήνα?

Σούμα: 1100 - 550 = 550 για να διασκεδάσω και ρούχα.

Αρα στην ελλάδα εχω μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη, αφού η μία λιρα αγοράζει πρακτικά ότι ενα ευρώ στην ελλάδα...

λολ καλα τι λες τωρα....

καταρχας συγκρινεις ενοικιο στο manchester (και 650-750 λιρες είναι και γ@μώ το διαμέρισμα για 2αρι) με..... έτοιμο σπίτι στην Αθήνα. βάλε στους υπολογισμούς σου και ενοίκιο στην Αθήνα για να δουμε που θα πάει η "αγοραστική σου δύναμη"

δεύτερον 250 λίρες κουστούμι θα παίρνεις κάθε μήνα? (χώρια που τα ρούχα στην Αγγλία κοστίζουν λιγότερα απο Ελλάδα)

τρίτον, 300 λίρες φαγητο? GTFO! εκτός αν συγκρίνεις το χαβιάρι/σολωμό που θα τρως εκεί με τις πίτσες/σουβλάκια που θα τρως εδώ

τέταρτον, Ελλάδα 100 ευρω το μήνα Κοινόχρηστα+Δεη+Νερό+Οτε? Αυτά είναι μόνο τα πάγια (Σχεδόν)

πέμπτον Η βενζίνη μπορεί να είναι ακριβή αλλά δεν λες πόσο κάνει το μεταχειρισμένο Αγγλία και πόσο Ελλάδα (Χώρια που μπορείς να έχεις και diesel που είναι οικονομικότερο)

επίσης, με 30 λίρες παίρνεις 22mbit...

για την ώρα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_0x [Σήμερα, στις 19:20]

δε μου λες,οι μισθοι στις χωρες αυτες ειναι 670Ε?

παιδια μη τρελενομαστε.δεν ειπε κανεις οτι στο εξωτερικο ειναι παραδεισος αλλα εδω το εχουμε ξεφτυλισει το θεμα.εννοειται οτι και εκει παιζουνε προβληαμτα.αλλα στην γερμανια για παραδειγμα πως ο αλλος μπορει και παιρνει αμαξι καθε 5 χρονια και εμεις αγοραζουμε το μεταχειρισμενοδικο του και το κραταμε για 15?...ειμαστε πισω οικονομικα.

μαλλον φαινεται η 1) οτι διαβαζεις τζαμπα 2) καταλαβαινεις οτι σε συμφερει, ειπα εγω οτι σε ευρωπαικες χωρες ο μισθος ειναι 670 ευρω???

οσο για την γερμανια και την οικονομια της , ποσο φαινεται ποσο νυχτωμενος εισαι, διαβασε καμια σοβαρη οικονομικη εφημεριδα , να ξεστραβωθεις, η γερμανια ειναι αυτην που προτεινε την καταργηση των δωρων στους δημοσιους υπαλληλους και αυξηση των οριων συνταξιοδοτησης και για τις γυναικες και για τους αντρες για να τονωθουνε τα ταμεια της,

η ενημερωση φαινεται μαλλον προερχεται απο τις ειδησεις του σταρ που σταματανε ανυποπτους τουριστες και τους βαζουνε να πουνε οτι το 1.5 ευρω που πληρωσανε για το νερο ειναι ακριβο(ασχετα αν στην χωρα τους το πληρωνουνε 4), γιατι δεν πιανουνε ενα γκρουπ ελληνων τουριστων που πηγε 1 εβδιμαδα στο παρισι για να τους μιλησουνε για τις τιμες??να δειτε γελιο...αντε καληνυχτα, συνεχιστε τον υπνο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_0x

με τη δουλεια που θα κανεις εσυ...αλλα ποσοι ειναι στην ελλαδα που μπορουνε να βρουνε δουλεια με τετοιες αοπδοχες.εδω στη δικη μου δουλεια,πας στην αρχη σε τεχνικη εταιρια,σε πηδαει κανονικα και σου λεει παρε και 700Ε το μηνα.απο αυτα πρεπεινα δωσεις και τα 120Ε για το ταμειο σου για ασφαλεια.ποσα θα σου μεινουν μετα...

ε ναι βεβαια , εσυ θες να σε κανουνε προισταμενο με την μια να καθεσαι σε ενα γραφειο ολη την μερα με το αιρ κοντισιον και την καφεδια και να αμοιβεσαι με 5000 ευρω τον μηνα, για να σου δωσει ομως παικτη καποιος 5000 ευρω εσυ πρεπει να τους φερνεις 15000, μπορεις???ειχα εναν γνωστο δουλευε σε συνεργειο συντηρησης δρομων,ηταν χειριστης σε μπουλντοζα , επαιρνε 1200 ευρω ..αλλα παραιτηθηκε... οταν τον ρωτησα ξερετε τι μου ειπε???ιδρωνα με τετοια ζεστη και δεν μου δινανε μπουλντοζα με κλιματισμο!!!! τωρα καθε πρωι ειναι στις καφετεριες πινει καφε και τον ταιζει η αδερφη του.....αν δεν σου αρεσουνε τα 670 ευρω??πανε για τα 1200 αν εχεις @@@@ - εγω δεν θα πηγαινα- προτιμω 670 σε ενα γραφειο και ατσαλακωτος παρα 1200 μεσα στην ζεστη.

Link to comment
Share on other sites

@amartolos: κοιτα φιλαρακι τα νυχτομενος και το απο που προερχεται η ενημερωση κρατα τα για σενα.και αντε ολο το παρισι αναφερεις και μας τα εχεις κανει τουμπανο.το υφακι σου οτι και καλα τα ξερω ολα κρατα το για αλλα φορουμ.αν ηρθες εδω να μας κανεις τον πολλα ξερολα καλυτερα να το σταματησεις.φυσικα μαλλον μονο στο παρισι θα πηγες και μας το διατυμπανιζεις.Διοτι αν εχεις γυρισει λιγο εξω βλεπεις επιπεδο διαβιωσης ακομα και στη τσεχια που ο μισθος ειναι κατα αρκετα ευρω μικροτερος απο ελλαδα.

και οσο για την ιστορια απο τον φιλο σου να σου πω οτι κανε ενα ποστ που να λεει ιστοριες.ασε ρε φιλαρακι με τα aircondition και τις βλακιες.αν εσυ εισαι απο τους γλειωδεις τυπους με το χαρτοφυλακα που δεν ξερουνε τι θα πει εργασια και νομιζουν οτι οι τεμπελιδες ειναι αυτιο που δεν εχουνε δουλια τοτε αν δε κατεβαινεις με τη ΝΔ στις εκλογες μαλλον θα ηταν καλο να το κανεις...

παιδες εγω το κοβω εδω.δεν ειναι και καλο να συγχιζεσαι για χαζομαρες που γραφουνε νυχτομενα ατομα.και φυσικα δε θα αλλαξω τις αποψεις απο ενα παιδακι που ακομα δε πηγε να δουλεψει και νομιζει οτι η ζωη ειναι δρομος με ροδοπεταλα.και φυσικα αλλο ειναι το θεμα του ποστ.Οτι ο πΟΤΕ για αλλη μια φορα οτι και να κανει ειναι απο τους πανακριβους τις Ευρωπης(αν η ελλαδα θεωρηται ευρωπαϊκη χωρα απο αποψη επιπεδου ζωης...)

Link to comment
Share on other sites

ξερεις πολλες χωρες οπου οι 25χρονοι το πρωι γεμιζουνε τις καφετεριες??για πες μια....

δουλευω απο τα 24, ως ελευθερος επαγγελματιας, σπουδασα οικονομικα, αλλα τα 670 που δινανε στην probank μου φανηκαν λιγα, και ετσι ακολουθησα αλλο δρομο, δουλευω απο τις 8-30 το πρωι ως τις 9 το βραδυ , εχω να παω για καφε εδω και 3 χρονια, δεν διαμαρτυρομαι ομως οτι με πηδανε ουτε κλαψομουνιαζω, πηρα αυτοκινητο 40χιλιαδων στα 28 μου,αν ημουνα στην τραπεζα καθε απογευμα θα ημουνα για καφε αλλα θα οδηγουσα yaris μεχρι τα 50, ο καθενας διαλεγει πως θελει να ζησει, οσο για τις τσεχιες που μας λες ασε τα περιοδικα και τις εφημεριδες και πηγανε μια βολτα να δουμε ποσες μερες θα αντεξουνε υα ευρωλακια στην τσεπη σου

Link to comment
Share on other sites

Ο πΟΤΕ δεν είναι ακριβός ακόμα σε σχέση με αυτά που προσφέρει. Όταν θα αρχίσουν να μπαίνουν περιορισμοί στον όγκο διακίνησης δεδομένων σε ΟΛΑ τα πακέρα (γιατί θα γίνει σίγουρα) τότε ίσως να το ξανασυζητήσουμε. Πάντως στην Ευρώπη δεν ισχύουν με τίποτα αυτά που αναγράφονται στην αρχική εικόνα (αναρωτιέμαι από που πήραν τα στοιχεία).

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι κανεις δεν μπήκε στον κόπο να ανοίξει το link που έδωσα για τις τιμές στην αγγλια...

http://www.compare-uk-broadband.com/

Ορίστε πάλι λοιπόν για να δείτε την πραγματικότητα στην αγγλία των KAI KAΛA 2.86 δολαρίων δηλαδή 1.4 λιρες τον μήνα για 1 mbit.. Που στο καλό το βρήκαν δεν ξέρω!!!

ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΦΤΗΝΗ ΣΥΝΔΕΣΗ!!

Θέλω την ακριβή πηγή προέλευσης αυτού του άρθρου, και κανενα link αν υπάρχει... ΓΙατι εγώ το μονο που βλέπω εδώ ειναι 2-22 mbit απο 19-30 λιρες -> 30-45 ευρώ τον μήνα ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΗ ΓΡΑΜΜΗ στην περιοχή μας...

Link to comment
Share on other sites

@amartolos: ειπα δεν θα απαντησω αλλα αφου επιμενεις...

τσεχια φιλε ημουνα.τα αμαξακι που εσυ το πηρες με τον "ιδρωτα" της ταξης 40000Ε εκει το οδηγανε ολοι.βεβαια εσυ δεν διαμαρτυρεσαι.η π******* του συστηματος εισαι αλλα εισαι πολυτελειας.σε πηδανε ολη την μερα αλλα σαν δωρο σου αφηνουνε ακριβο αμαξι.βεβαια για να μην υπαρχουνε παρεξηγησεις αυτα που λεω ειναι μεταφορικα.πιστευω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.αβν το ονειρο σου ειναι να ζεις για να δουλευεις τοτε παω πασω.αλλα τι να το κανεις το αμαξι αυτο οταν δουλευεις μεχρι τετοια ωρα και γυρνας πτώμα στο σπιτι?δε το δινεις σε μενα για να παω να το μοστραρω στη καφετερεις ολη μερα?τζαμπα θα παει.

Οσο για τη τσεχια αν σου λεει και οτι σε υπερκυριλα εστιατοριο με πιατο κανονικα και 2 μισολιτρες μπυρες πληρωσα μονο 5Ε τοτε πρεπει να αρχισεις να αναθεωρεις τις μ....ιες που λες για το ποσο θα αντεξουνε τα ευρουλακια μου...

εισαι τελικα πολυ βαθια νυχτομενος.εηω απο την τραπεζα υπαρχει και εκει ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Φαίνεται ότι κανεις δεν μπήκε στον κόπο να ανοίξει το link που έδωσα για τις τιμές στην αγγλια...

http://www.compare-uk-broadband.com/

Ορίστε πάλι λοιπόν για να δείτε την πραγματικότητα στην αγγλία των KAI KAΛA 2.86 δολαρίων δηλαδή 1.4 λιρες τον μήνα για 1 mbit.. Που στο καλό το βρήκαν δεν ξέρω!!!

ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΦΤΗΝΗ ΣΥΝΔΕΣΗ!!

Θέλω την ακριβή πηγή προέλευσης αυτού του άρθρου, και κανενα link αν υπάρχει... ΓΙατι εγώ το μονο που βλέπω εδώ ειναι 2-22 mbit απο 19-30 λιρες -> 30-45 ευρώ τον μήνα ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΗ ΓΡΑΜΜΗ στην περιοχή μας...

κοιτα της telewest.ειναι πολυ καλες οι τιμες και εχει απεριοριστο download και 4Μβιτ γραμμη.νομιζω ειναι πολυ φθηνοτερη απο ολες.τωρα τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

ξερεις πολλες χωρες οπου οι 25χρονοι το πρωι γεμιζουνε τις καφετεριες??για πες μια....

δουλευω απο τα 24, ως ελευθερος επαγγελματιας, σπουδασα οικονομικα, αλλα τα 670 που δινανε στην probank μου φανηκαν λιγα, και ετσι ακολουθησα αλλο δρομο, δουλευω απο τις 8-30 το πρωι ως τις 9 το βραδυ , εχω να παω για καφε εδω και 3 χρονια, δεν διαμαρτυρομαι ομως οτι με πηδανε ουτε κλαψομουνιαζω, πηρα αυτοκινητο 40χιλιαδων στα 28 μου,αν ημουνα στην τραπεζα καθε απογευμα θα ημουνα για καφε αλλα θα οδηγουσα yaris μεχρι τα 50, ο καθενας διαλεγει πως θελει να ζησει, οσο για τις τσεχιες που μας λες ασε τα περιοδικα και τις εφημεριδες και πηγανε μια βολτα να δουμε ποσες μερες θα αντεξουνε υα ευρωλακια στην τσεπη σου

στα ίδια λόγια ήρθες μου φαίνεται... :)

ότι δεν έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες και την ίδια αγοραστική δύναμη εδώ στην ελλάδα

χαζός δεν είσαι που έφυγες για να πάς σε μια πιο αναπτυγμένη χώρα για μια πολύ καλύτερη ζωή!

οπότε τι κάθεσε και μας λες ότι και εδώ ελλάδα είναι ωραία και πλουσιοπάροχα?

και δεν είναι το πρώτο άρθρο με συγκρίσεις τιμών! απο τότε που εμφανίστηκε το dsl, αρχικά περάσανε 2-3 χρόνια όπου εμείς και οι αφρική κάναμε μαύρα μάτια να το δούμε(οι άλλοι τα είχαν ήδη μαύρα), απο εκεί και έπειτα οι τιμές του dsl ήταν και είναι πολλαπλάσιες απο αυτές των παρόχων του εξωτερικού! όλοι δλδ άκυροι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.