Jump to content



Κόστος ζωής στο εξωτερικό


amartolos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από unstoppable

Δεν ειναι τσακωμος, ισως ειναι λιγο εντονη η συζητηση, αλλα δεν πιστευω οτι ξεφευγει απο τα ορια.

Αρχική απάντηση από g_0x

@amartolos: κοιτα φιλαρακι τα νυχτομενος και το απο που προερχεται η ενημερωση κρατα τα για σενα.και αντε ολο το παρισι αναφερεις και μας τα εχεις κανει τουμπανο.το υφακι σου οτι και καλα τα ξερω ολα κρατα το για αλλα φορουμ.αν ηρθες εδω να μας κανεις τον πολλα ξερολα καλυτερα να το σταματησεις.φυσικα μαλλον μονο στο παρισι θα πηγες και μας το διατυμπανιζεις.Διοτι αν εχεις γυρισει λιγο εξω βλεπεις επιπεδο διαβιωσης ακομα και στη τσεχια που ο μισθος ειναι κατα αρκετα ευρω μικροτερος απο ελλαδα.

και οσο για την ιστορια απο τον φιλο σου να σου πω οτι κανε ενα ποστ που να λεει ιστοριες.ασε ρε φιλαρακι με τα aircondition και τις βλακιες.αν εσυ εισαι απο τους γλειωδεις τυπους με το χαρτοφυλακα που δεν ξερουνε τι θα πει εργασια και νομιζουν οτι οι τεμπελιδες ειναι αυτιο που δεν εχουνε δουλια τοτε αν δε κατεβαινεις με τη ΝΔ στις εκλογες μαλλον θα ηταν καλο να το κανεις...

παιδες εγω το κοβω εδω.δεν ειναι και καλο να συγχιζεσαι για χαζομαρες που γραφουνε νυχτομενα ατομα.και φυσικα δε θα αλλαξω τις αποψεις απο ενα παιδακι που ακομα δε πηγε να δουλεψει και νομιζει οτι η ζωη ειναι δρομος με ροδοπεταλα.και φυσικα αλλο ειναι το θεμα του ποστ.Οτι ο πΟΤΕ για αλλη μια φορα οτι και να κανει ειναι απο τους πανακριβους τις Ευρωπης(αν η ελλαδα θεωρηται ευρωπαϊκη χωρα απο αποψη επιπεδου ζωης...)

lol

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από g_0x [Σήμερα, στις 03:20]

@amartolos: ειπα δεν θα απαντησω αλλα αφου επιμενεις...

τσεχια φιλε ημουνα.τα αμαξακι που εσυ το πηρες με τον "ιδρωτα" της ταξης 40000Ε εκει το οδηγανε ολοι.βεβαια εσυ δεν διαμαρτυρεσαι.η πουτανα του συστηματος εισαι αλλα εισαι πολυτελειας.σε πηδανε ολη την μερα αλλα σαν δωρο σου αφηνουνε ακριβο αμαξι.βεβαια για να μην υπαρχουνε παρεξηγησεις αυτα που λεω ειναι μεταφορικα.πιστευω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.αβν το ονειρο σου ειναι να ζεις για να δουλευεις τοτε παω πασω.αλλα τι να το κανεις το αμαξι αυτο οταν δουλευεις μεχρι τετοια ωρα και γυρνας πτώμα στο σπιτι?δε το δινεις σε μενα για να παω να το μοστραρω στη καφετερεις ολη μερα?τζαμπα θα παει.

Οσο για τη τσεχια αν σου λεει και οτι σε υπερκυριλα εστιατοριο με πιατο κανονικα και 2 μισολιτρες μπυρες πληρωσα μονο 5Ε τοτε πρεπει να αρχισεις να αναθεωρεις τις μ....ιες που λες για το ποσο θα αντεξουνε τα ευρουλακια μου...

εισαι τελικα πολυ βαθια νυχτομενος.εηω απο την τραπεζα υπαρχει και εκει ζωη...

η επιχειρηση ειναι δικη μου δεν με πηδαει κανενας,οποτε θελω φευγω οποτε θελω παιρνω αδεια, μπορω να φευγω και στις 5 και να πηγαινω για καφεδιες , αλλα γιατι??ο καφες θα μου δωσει να φαω??η εκφραση ΄΄ βαλε τον κωλο σου κατω να στρωθεις προφανως σου ειναι αγνωστη,''

αν στην τσεχια το πιο ευκολο πραγμα ειναι να παρεις ενα ακριβο αυτοκινητο, και αν στα κυριλε εστιατορια τρως με 5 ευρω ,αναρωτιεμαι γιατι εισαι ακομη εδω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

και τι να λεει δηλαδη ο πινακας??εκτος πραγματικοτητας ειναι αυτοι που απλα διαβαζουνε πινακες και νουμερα, η γαλλια λεει 3η , πηγατε καμια βολτα παρισι να δειτε φτωχεια καταραμενη?? να παιρνεις μισθο 1200 ευρω , το ενοικιο να ειναι σε ενα απλο 2αρι 3000 ευρω, ενα ποτηρι μπηρα /κρασι να εχει 7 ευρω (μιλησα για ποτηρι οχι για μπουκαλι) μια σαλατα 12 ευρω , διοδια και στις 2 κατευθυνσεις οχι μονο οταν πας αλλα και οταν ερχεσαι καθε 20 χιλιομετρα, οι γαλλιδες μπροστα στις ελληνιδες (ντυσιμο-περιποιηση) ειναι γυφτακια, και εσεις μου μιλατε για φθηνο νετ???για καντε μια βολτα προς παρισι μερια που μου το παιζετε μαγκες και οταν θα χρειαζεστε 1200 μονο για φαι τον μηνα, θα δειτε πως θα αγαπησετε το 384 με 20 ευρω τον μηνα απο τον ποτε

παρισι ε......

γυρισα απο ενα διμηνο εκεί και ισως μπορω να παραθέσω την εμπειρεία μου.

στο θεμα ιντερνετ 30 ευρα απο www.free.fr μπειτε στο site να κλάψετε,

30 ευρώ με 24down/1up tv μεσω triple play Και δωρεαν αστικά σε πολλες χώρες με τον εξοπλισμό μέσα.

ενοικιο 3000 ευρώ? που το ειδες αυτο για να ξέρω

γκαρσονιέρα στο 13 διαμέρισμα με ασανσερ στον 8ο 650 ευρώ ενοικιο,

edf η δεη δηλαδή 20 ευρω τον μήνα

βασικός μισθός 1200 ευρω

κοκα κόλα 1.5 λιτρο 1.25 ευρώ σε champion super μαρκετ, εδω ποσο την έχει?

μπαγκέτα 0.44

καφές 1.5 και 2 ευρώ

να συνεχίσω?

φαγητό έξω περίπου στο 15 ευρώ το άτομο,

η μπύρα το ποτήρι εχει 3 ευρώ στα περισσότερα μαγαζια και brasserie

να προσθέσω σε αυτά οτι το επίδομα ανεργείας ειναι στο 80% του βασικού μισθού ακα 960 ευρώ, την επιδότηση στο νοικι αν δεν δουλεύεις τις συγκοινωνίες κλπ

τα 1200 ευρώ ειναι στο βασικό μισθό, απο κει και πέρα με ενα bac+5 δηλαδή ενα πτυχίο πολυτεχνείου η σχολή με ενα μάστερ ο βασικός μισθός ανεβαίνει περίπου στα 25 χιλιάρικα τον χρόνο, ο οποιος αναπρόσαρμόζεται.

μπορώ να μιλάω αρκετό καιρό για το παρίσι μιας και ανα δύο μηνες σχεδόν είμαι επάνω αλλα μαλλον θλίψη θα προκαλέσω.

τελος μιας και μιλάς και για σαλάτες......

salatatg7.jpg

10 ευρω να την αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

καλα φιλαρακι επειδι το θεμα εχει ξεφυγει απλα να σου πω στχ μου.δε με νοιαζει ουτε για την επιχειριση σου ουτε για τιποτε και απο κανεναν του ειδους σου.αντε κανε περιουσια μπας και κανεις και κανα ονομα στη κοινωνια να σου εχουνε τραπεζι στο μαγαζι που θα πας.ωραια ζωη.με πολυ ενδιαφερον.

μεγεια το ακριβο αμαξι.μεγεια το κουτι πολυτελειας που εχει 0-100σε 4sec και τελικες 260...αλλα ξες και κατι αλλο.τις molotov δε τις αποζημειωνει η ασφαλεια...

και το πηρες και αμολυβδη αντι για diesel.ξες ε?η πολυτισμενη ευρωπη εχει πετρελαιο τωρα.τσομπανης εισαι?τωρα θα μου πεις δεν εχει τις ιδιες επειδοσεις με το αλλο αλλα ας τοπερνες 2.5Τ και οχι 2.αλλα θα μου πεις οτι ειναι ακριβα τα τελη.αλλα εσυ δε το φυσας?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_0x

μεγεια το ακριβο αμαξι.μεγεια το κουτι πολυτελειας που εχει 0-100σε 4sec και τελικες 260...αλλα ξες και κατι αλλο.τις molotov δε τις αποζημειωνει η ασφαλεια...

και το πηρες και αμολυβδη αντι για diesel.ξες ε?η πολυτισμενη ευρωπη εχει πετρελαιο τωρα.τσομπανης εισαι?τωρα θα μου πεις δεν εχει τις ιδιες επειδοσεις με το αλλο αλλα ας τοπερνες 2.5Τ και οχι 2.αλλα θα μου πεις οτι ειναι ακριβα τα τελη.αλλα εσυ δε το φυσας?

προφανως και εδω εχεις μεσανυχτα , μικτη ασφαλεια - τρομοκρατικες ενεργειες - τα αλλα δεν τα σχολιαζω, η εμπαθεια ειναι φανερη πλεον σε ολο σου το ποστ...στον εκνευρισμο οφειλεται??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

στο παρισι η σαλατα εχει 10 ευρω το κυριως πιατο 3 και το αναψυκτικο 1.5 = 15 το ατομο

αν εσενα σου φαίνεται η φωτό για σαλατα εγω προσωπικα δεν την κατάφερα,

επισης οι κουτόφραγκοι εχουν σε ολα τα μαγαζιά μενού, με κοστος γυρω στα 15-20 ευρώ που σου δινουν σαλατα και κυριο πιατο και ποτό αν θες δυο είδη πας στα 15.

μιας και που είσαι και οικονομικάριος, μπορεις να μου πεις στα γρήγορα αν δανειστώ 9000 ευρω με απο πληρωμή σε 24 δοσεις τι επιβάρυνση θά έχω στην ελλάδα?

πόσο κοστίζει ενα μπλοκ επιταγών και αν μπορώ εγω να πάω στην τράπεζα να βγάλω ενα για την πλάκα μου να το χρησιμοποιήσω?

αν η μονη επαφή σου ειναι τουριστικό ταξίδι μην συνεχίζεις,

Link to comment
Share on other sites

650 ευρω?? περιοχη ???για δωσε στοιχεια διευθυνση κτλ ειμαι σιγουρος οτι με 650 ευρα μπορεις να βρεις γκαρσονιερα ΜΕΣΑ στο παρισι με την ιδια ευκολια που μπορεις γκαρσονιερα σε αναλογη τιμη ΜΕΣΑ στο Λονδινο....

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα αυτα περι σαλατας - ακριβα αμαξια - κοκα κολα - γυναικες και δεν ξερω και εγω τι αλλο εχουν αμεση σχεση με το dsl στην ευρωπη ;

υπαρχει και το off-topic για συζητησεις αυτου του ειδους - ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

πηρα αυτοκινητο 40χιλιαδων στα 28 μου,αν ημουνα στην τραπεζα καθε απογευμα θα ημουνα για καφε αλλα θα οδηγουσα yaris μεχρι τα 50

lol, ε, εντάξει, τώρα με 40 χιλιάρικα αμάξι είσαι άλλος άνθρωπος.

yaris ωσάν τους πληβείους θα οδήγαγες?

με το καλό και Cayenne (η απόλυτη ολοκλήρωση).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

650 ευρω?? περιοχη ???για δωσε στοιχεια διευθυνση κτλ ειμαι σιγουρος οτι με 650 ευρα μπορεις να βρεις γκαρσονιερα ΜΕΣΑ στο παρισι με την ιδια ευκολια που μπορεις γκαρσονιερα σε αναλογη τιμη ΜΕΣΑ στο Λονδινο....

στο ειπα και πρίν 13 διαμέρισμα, στην 1 ζωνή του παρισιού,

επειδή κολλάς σε ένα ποσο στο νοίκι πρέπει να μάθεις οτι πάρα πολλοί έχουν σπίτια με leasing τα οποία αλλάζουν όταν αυξηθούν οι ανάγκες του. επήσις πρέπει να δεις και τα πάγια έξοδα του μήνα που στην ελλάδα.

μιας και είσαι οικονομικάριος τα επιτόκια εκεί ειναι αισθητά χαμηλοτερα, ενα καταναλωτικό απο cofidis ύψους 9000 ευρώ για 2 χρόνια εχει συνολική επιβάρυνση περίπου 320 ευρω ακα επιτόκιο 3.5%

to αντίστοιχο στην ελλάδα πόσο είναι?

στο ξαναλέω, μην συγκρίνεις τουριστικές καταστάσεις με μόνιμους κατοίκους, όπως και εδώ σε πάνε στην πλάκα και πληρώνεις το νερό χρυσό έτσι και εκεί τα group τα πάνε σα πρόβατα στην σφαγη, δυο απογέυματα ελεύθερα εκ των οποίων το ένα είναι στην γκαλερι λαφαγιέτ για ψώνια,

αν ζήσεις και κάνεις τα ψώνια σου απo super market, απο την λαική θα δεις οτι πληρώνεις πράγματα χρυσάφι στην ελλάδα,

ακομά και στο carrefour tv bluesky εκεί 69 ευρώ εδώ 79.

αν τα βάλεις κάτω θα πείς θέλω 2000 τον μήνα για σπίτι πάξια έξοδα τα οποία είναι και απαισιόδοξα για να έχω ενα καλό σπίτι για μια 4 μελή οικογένεια

στην ελλάδα δεν θες 900 ευρώ τον μήνα για όλα αυτά?

δηλαδή ένα μέσο μισθό για να συντηρείς ένα σπίτι, απο κει και πέρα εαν δουλευεί και δεύτερο άτομο στην μία περίπτωση έχεις υπεραρκετά χρήματα να περάσεις ενω΄στην ελλάδα με το κόστος ζωής στα ίδια επίπεδα ποιά με την γαλλία απλά επιβιώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

σου δινω 1200 ευρω να ζησεις αθηνα .1200 να ζησεις παρισι και 1200 να ζησεις λονδινο, που ειναι καλυτερα??

Σου δίνω τα διπλάσια να μας αφήσεις ήσυχους :p:P:P Ποιός ο σκοπός του πόστ σου?Ήθελες να πεις κάτι και δεν ήξερες τι να πεις?Τράβα κανά καφέ που έχεις και καιρό να πας και άσε τα πόστ εδώ.Ο καθένας ζει όπου του αρέσει και βολεύεται ανάλογα τις ανάγκες του, είτε αυτό λέγεται Ελλάδα είτε Αγγλία είτε Τσεχία είτε ΗΠΑ είτε Ζιμπάμπουε.

ps1.To παράδειγμα που πόσταρες στο πόστ που quotara είναι άκυρο, το γιατί αν δε το καταλαβαίνεις άστο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.