Jump to content



Κόστος ζωής στο εξωτερικό


amartolos

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 15:31]

lol, ε, εντάξει, τώρα με 40 χιλιάρικα αμάξι είσαι άλλος άνθρωπος.

yaris ωσάν τους πληβείους θα οδήγαγες?

με το καλό και Cayenne (η απόλυτη ολοκλήρωση).

στα 20 εριχνα ολο το χαρτζιλικι σε ενα κουτι με μια οθονη, στα 28 θελω να τα ριξω σε ενα κουτι με 4 ροδες, στα 38 μπορει να θελω να τα ριξω σε ενα σπιτι με 528 δωματια..και??? αλλα ενδιαφεροντα ειχα στα 20 αλλα εχω τωρα αλλα θα εχω(ελπιζω) στα 50

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

01250 - 452548- 51151 -12545 alpha bank

2215-78478-52214-2254 eurobank

σου αφηνω και επιλογη

Φίλε για ξανατσέκαρέ το, λάθος νούμερα μου έχεις δώσει δεν υπάρχουν τέτοιοι λογαριασμοί!Λοιπόν πέραν της πλάκας, για ποιο λόγο έκανες τέτοιο πόστ?Δεν βρίσκω το νόημα, άλλοι πάνε εξωτερικό και πιάνουνε και άλλοι βολεύονται εδώ, το ότι εδώ είναι καλύτερα δε σημαίνει το ίδιο και για τον άλλο....Το μόνο που θα μπορούσες να δεις γενικά είναι οι στατιστικές που λένε ο μέσος όρος εισοδήματος στην Ελλάδα και αντιστοιχεία με την Ευρωπαϊκή Ένωση και ο μέσος όρος εξόδων στην Ελλάδα πάνω στις ίδιες βασικές ανάγκες.Και πλέον το dsl στην Ελλάδα δεν είναι ακριβό ας μη συνεχίζουμε να παραπονοιόμαστε για τη τιμή του.Οι τωρινές προσφορές είναι πολύ καλές, άλλο θέμα ωστόσο η ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών!

Link to comment
Share on other sites

λεω οτι οι μισθοι διαμορφωνονται με βαση το κοστος ζωης σε καθε χωρα ενας γαλλος που παιρνει 1200 τον μηνα δεν ειναι σε καλυτερη μοιρα απο εναν ελληνα που παιρνει 700, το ιδιο ειναι,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

λεω οτι οι μισθοι διαμορφωνονται με βαση το κοστος ζωης σε καθε χωρα ενας γαλλος που παιρνει 1200 τον μηνα δεν ειναι σε καλυτερη μοιρα απο εναν ελληνα που παιρνει 700, το ιδιο ειναι,

Ανάλογα τις ανάγκες του, με δεδομένες ίδιες ανάγκες ίσως είναι......

Αν υποθέσουμε ότι το 70% των εσόδων πάει σε έξοδα, τότε είναι καλύτερα..., γιατί ο Γάλλος αποταμιεύει 360 ευρά ενώ ο έλληνας 210ευρώ....Σου λέω ένα πολύ χονδροϊδές παράδειγμα, αλλά θέλω να σου πω πως πάνω κάτω τα έξοδα στις βασικές ανάγκες είναι αναλογικά ίδιες με εδώ βάσει των εσόδων, δλδ το 70% των εσόδων μας πάνε σε έξοδα και εδώ και στην Γαλλία(παράδειγμα είναι έτσι), αλλά το υπόλοιπο που μένει είναι πολύ μεγαλύτερο στον ξένο....

Link to comment
Share on other sites

ο γαλλος χαλαει σε 30 μερες 840 ευρω του μενουνε 360

δηλαδη χαλαει μ.ο την ημερα 28 ευρω, αρα οταν αργοτερα αποφασισει να τα φαει θα χρειαστει 13 μερες 13*28=364

ο ελληνας χαλαει σε 30 μερες 490 ευρω του μενουνε 210

δηλαδη χαλαει μ.ο την ημερα 16.3 αρα οταν αργοτερα αποφασισει να τα φαει θα χρειαστει 12.8 μερες 12.8*16.3=210

το ιδιο ειναι σου ειπα

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι...εχεις ζησει εσυ στην γαλλία? η λες οτι άκουσες τι σου είπανε η τι φαντάζεσαι,

στο ξαναλέω ότι το κόστος ζωής εχει φτάσει τα ίδια επίπεδα,

η μόνη διαφορά είναι στα τσιγάρα, πουθενά αλλού. αν θές το πιστευεις,

προτιμας να κάτσω να σου σκανάρω αποδείξεις απο εστιατόρια, αποδείξεις απο super market και να μου τα βρείς στην ελλάδα φτηνότερα?

παντως αυτο το 16,3 ευρώ την μέρα ειναι κορυφαίο...

μονο το σέρβις στο Α3 σου, σου ανεβάζει τον μέσο όρο κατα 1 ευρώ την μέρα

και κάτι τελευταίο μπας και καταλάβεις τι παίζεται,

λιγο πριν τα χριστούγεννα εγινε μια αρκετά μεγαλη μείωση στις τιμές των ddr σε 1 gb

αν θυμάμαι καλά τα trancend uccc ειχαν στο πλαίσο 130 ευρώ το stick και έπεσαν μετά τα χριστούγεννα περίπου στα 100 και μετα απο ενα μήνα σχεδον στα 85....

δεν κάνω λάθος η μείωση έγινε στα καταστήματα της γαλλίας πριν τα χριστουγεννα αλλα εμφανίστηκε η μείωση στην ελλάδα 2 μήνες αργότερα.

μήπως ο έλληνας καταστηματάρχης ήθελε να σου πιάσει τον κώλο μιας και γιορτές είναι και θα αγοράσει η είχε τοσο μεγάλο στοκ σε μνήμες που του τελείωσαν 2 μήνες μετά.

και μην μου πείς ότι αλλη η αγορά της γαλλίας και άλλη της ελλάδας, δεν μιλάω για την τιμή που είναι περίπου 20% χαμηλότερη σε σχέση με την τιμή στην ελλάδα αλλα για την έκπτωση που πήρε και ο κινέζος στην γαλλία και ό έλληνας πισιεμπορας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris74

να σε ρωτησω κατι...εχεις ζησει εσυ στην γαλλία? η λες οτι άκουσες τι σου είπανε η τι φαντάζεσαι,

στο ξαναλέω ότι το κόστος ζωής εχει φτάσει τα ίδια επίπεδα,

η μόνη διαφορά είναι στα τσιγάρα, πουθενά αλλού. αν θές το πιστευεις,

προτιμας να κάτσω να σου σκανάρω αποδείξεις απο εστιατόρια, αποδείξεις απο super market και να μου τα βρείς στην ελλάδα φτηνότερα?

παντως αυτο το 16,3 ευρώ την μέρα ειναι κορυφαίο...

μονο το σέρβις στο Α3 σου, σου ανεβάζει τον μέσο όρο κατα 1 ευρώ την μέρα

Aκριβώς.Γιατί πολλοί τουρίστες προτιμάνε πλέον πολύ τη Τουρκία? Και επιπλέον τα έξτρα 360 ευρώ ή τα 210 ο καθένας θα τα σπαταλήσει ανάλογα τι επιθυμεί,σίγουρα τα 360 ευρώ φτάνουνε να πάρεις ένα καλύτερο αμάξι.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

ο γαλλος χαλαει σε 30 μερες 840 ευρω του μενουνε 360

δηλαδη χαλαει μ.ο την ημερα 28 ευρω, αρα οταν αργοτερα αποφασισει να τα φαει θα χρειαστει 13 μερες 13*28=364

ο ελληνας χαλαει σε 30 μερες 490 ευρω του μενουνε 210

δηλαδη χαλαει μ.ο την ημερα 16.3 αρα οταν αργοτερα αποφασισει να τα φαει θα χρειαστει 12.8 μερες 12.8*16.3=210

το ιδιο ειναι σου ειπα

Είχε βγεί ένα άρθρο που έλεγε πόσες ώρες πρέπει να δουλέψει κατα μέσο όρο ο ευρωπαίος πολίτης για να αγοράσει τα βασικά αγαθά. Πίστεψε με φίλε μου αμαρτωλέ, εμείς δουλεύουμε πολύ περισσότερο από τους άλλους.

Αρχική απάντηση από tassoss

:eek: ωραιο split

Thnx :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Ξαναλεω, ο μισθός μου θα ειναι 1400 λίρες τον μήνα, καθαρά (2030 ευρώ). Θα χαλάω για ενοίκιο περί τα 650-750 λιράκα. Και για λογαριασμούς κλπ περί τα 100. Το internet που θα βάλω κοστίζει 20 λίρες τον μήνα για 2mbit και απεριόριστο download. Βάλε και το κινητό στα 30 λιρακια. Θέλω και περίπου 300 λίρες για φαγητό τον μήνα.

Σούμα: 1100 λίρες απο τις 1400. Θα μου μένουν 300 λίρες για να βγω έξω και να παρω και κανενα ρούχο (ενα κουστούμι πάει καμια 250άρα....)

Στα παραπάνω υπολόγισε *1.45 για να βγεί σε ευρώ.

Ελλάδα:

Στην ίδια δουλειά θα έπαιρνα 1000-1100 ευρώ καθαρά θα έμενα στο σπίτι μου στην Αθήνα (οι δικοί μου έχουν μετακομίσει) και θα χαλούσα 300 ευρώ για φαγητό το πολύ τον μήνα. Κοινόχρηστα λογαριασμοί κλπ καμια 100 ευρώ τον μήνα (το μέγιστο..) Κινητό καμια 30αριά-40αρια, βενζίνη καμια 80αριά τον μήνα. Ιντερνετ, 30 ευρώ τον μήνα?

Σούμα: 1100 - 550 = 550 για να διασκεδάσω και ρούχα.

Αρα στην ελλάδα εχω μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη, αφού η μία λιρα αγοράζει πρακτικά ότι ενα ευρώ στην ελλάδα...

Για να κάνεις μια τέτοια σύγκριση σαν αυτή που κάνεις σωστέ φίλε μου, (και το φίλε μου δεν είναι ειρωνικό) θα πρέπει να έχεις ίδιες συνθήκες και στις 2 περιπτώσεις...

Σε διαφορετική περίπτωση δεν θα καταλήξεις σε ασφαλή συμπεράσματα.

Γιατί δεν υπολογίζεις και νοίκι στην Ελλάδα για να δεις οτι τελικά δεν θα σου μένουν παρα πενταροδεκάρες;

Αρχική απάντηση από amartolos

4), γιατι δεν πιανουνε ενα γκρουπ ελληνων τουριστων που πηγε 1 εβδιμαδα στο παρισι για να τους μιλησουνε για τις τιμες??

Πληρώνεις 1 το μπουκαλάκι με το νερό..

Αλλά πληρώνεις για τον καφέ 0,50...

Αρχική απάντηση από dimitris74

παρισι ε......

γυρισα απο ενα διμηνο εκεί και ισως μπορω να παραθέσω την εμπειρεία μου.

στο θεμα ιντερνετ 30 ευρα απο www.free.fr μπειτε στο site να κλάψετε,

30 ευρώ με 24down/1up tv μεσω triple play Και δωρεαν αστικά σε πολλες χώρες με τον εξοπλισμό μέσα.

ενοικιο 3000 ευρώ? που το ειδες αυτο για να ξέρω

γκαρσονιέρα στο 13 διαμέρισμα με ασανσερ στον 8ο 650 ευρώ ενοικιο,

edf η δεη δηλαδή 20 ευρω τον μήνα

βασικός μισθός 1200 ευρω

κοκα κόλα 1.5 λιτρο 1.25 ευρώ σε champion super μαρκετ, εδω ποσο την έχει?

μπαγκέτα 0.44

καφές 1.5 και 2 ευρώ

να συνεχίσω?

φαγητό έξω περίπου στο 15 ευρώ το άτομο,

η μπύρα το ποτήρι εχει 3 ευρώ στα περισσότερα μαγαζια και brasserie

να προσθέσω σε αυτά οτι το επίδομα ανεργείας ειναι στο 80% του βασικού μισθού ακα 960 ευρώ, την επιδότηση στο νοικι αν δεν δουλεύεις τις συγκοινωνίες κλπ

τα 1200 ευρώ ειναι στο βασικό μισθό, απο κει και πέρα με ενα bac+5 δηλαδή ενα πτυχίο πολυτεχνείου η σχολή με ενα μάστερ ο βασικός μισθός ανεβαίνει περίπου στα 25 χιλιάρικα τον χρόνο, ο οποιος αναπρόσαρμόζεται.

μπορώ να μιλάω αρκετό καιρό για το παρίσι μιας και ανα δύο μηνες σχεδόν είμαι επάνω αλλα μαλλον θλίψη θα προκαλέσω.

τελος μιας και μιλάς και για σαλάτες......

10 ευρω να την αφήσω?

Πες τα ρε φίλε, εγώ ανέβηκα 2 μέρες γα δουλειά, τριγύρισα μακριά από τα τουριστιά μέρη, (Είμαι μάλλον ο μοναδικός άνθρωπος που έχει βρεθεί στο Παρίσι και δεν έχει δει τίποτα από τα λεγόμενα αξιοθέατά του) το λάτρεψα και θέλω να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου εκεί...

Ξόδεψα πέρα από ξενοδοχείο και αεροπλάνο σχεδόν τίποτα. Κατέβηκα μεσημέρι στο αεροδρόμιο Έφαγα μόνο το ένα βράδυ (περι τα 12-13) και ήπια καφέ το πρωί με 0,50 σε ένα απίστευτο μαγαζάκι στο όρθιο.

Αρχική απάντηση από amartolos

σου δινω 1200 ευρω να ζησεις αθηνα .1200 να ζησεις παρισι και 1200 να ζησεις λονδινο, που ειναι καλυτερα??

Ξανασκέψου τι είπες μόλις τώρα...

Εκτος και αν τα λεφτά πέφτουν ουρανκατέβατα.

Αρχική απάντηση από ergotelis

Ανάλογα τις ανάγκες του, με δεδομένες ίδιες ανάγκες ίσως είναι......

Αν υποθέσουμε ότι το 70% των εσόδων πάει σε έξοδα, τότε είναι καλύτερα..., γιατί ο Γάλλος αποταμιεύει 360 ευρά ενώ ο έλληνας 210ευρώ....Σου λέω ένα πολύ χονδροϊδές παράδειγμα, αλλά θέλω να σου πω πως πάνω κάτω τα έξοδα στις βασικές ανάγκες είναι αναλογικά ίδιες με εδώ βάσει των εσόδων, δλδ το 70% των εσόδων μας πάνε σε έξοδα και εδώ και στην Γαλλία(παράδειγμα είναι έτσι), αλλά το υπόλοιπο που μένει είναι πολύ μεγαλύτερο στον ξένο....

Αρχική απάντηση από amartolos

ο γαλλος χαλαει σε 30 μερες 840 ευρω του μενουνε 360

δηλαδη χαλαει μ.ο την ημερα 28 ευρω, αρα οταν αργοτερα αποφασισει να τα φαει θα χρειαστει 13 μερες 13*28=364

ο ελληνας χαλαει σε 30 μερες 490 ευρω του μενουνε 210

δηλαδη χαλαει μ.ο την ημερα 16.3 αρα οταν αργοτερα αποφασισει να τα φαει θα χρειαστει 12.8 μερες 12.8*16.3=210

το ιδιο ειναι σου ειπα

Ατυχέστατα παραδείγματα και τα δυο.

Βασικά ρε παιδιά μην τρελαινόμαστε.

Οσοι δεν έχουν πάει εξωτερκό για τουρισμό ξέρουν και μπορούν να συγκρίνουν...

Αλλιώς αν θέλετε να συγκρίνετε με το τι πληρώσατε για 3 μέρες τουρισμό στο εξωτερικό γιατί δεν δοκιμάζεται να ζήσετε 3 μέρες στην Πλάκα ή σε κάποια τουριστική περιοχή στην Αθήνα;

Οσο για τα προϊόντα τους εκεί είναι στις ίιες τιμές με Ελλάδα.Ξεφεύγουν οι Βενζίνες (1,4 η απλή αμόλυβδη και 1,1 το πετρέλαιο - τιμές Γερμανίας πριν 15 μέρες) και τα τσιγάρα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το πιο σημαντικό που έμαθα απο την συζήτηση είναι οτι ο Έλληνας που παίρνει 700ε το μήνα, καταναλώνει μόνο 490ε, δηλαδή κάνει και 210ε αποταμίευση!!!!!!!!! :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 00:37]

Πες τα ρε φίλε, εγώ ανέβηκα 2 μέρες γα δουλειά, τριγύρισα μακριά από τα τουριστιά μέρη, (Είμαι μάλλον ο μοναδικός άνθρωπος που έχει βρεθεί στο Παρίσι και δεν έχει δει τίποτα από τα λεγόμενα αξιοθέατά του) το λάτρεψα και θέλω να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου εκεί...

Ξόδεψα πέρα από ξενοδοχείο και αεροπλάνο σχεδόν τίποτα. Κατέβηκα μεσημέρι στο αεροδρόμιο Έφαγα μόνο το ένα βράδυ (περι τα 12-13) και ήπια καφέ το πρωί με 0,50 σε ένα απίστευτο μαγαζάκι στο όρθιο.

Ξανασκέψου τι είπες μόλις τώρα...

Εκτος και αν τα λεφτά πέφτουν ουρανκατέβατα.

Οσο για τα προϊόντα τους εκεί είναι στις ίιες τιμές με Ελλάδα.Ξεφεύγουν οι Βενζίνες (1,4 η απλή αμόλυβδη και 1,1 το πετρέλαιο - τιμές Γερμανίας πριν 15 μέρες) και τα τσιγάρα.

κοιτα με την ιδια λογικη κι εγω μπορω να παω μονακο να καθησω μια εβδομαδα να τρωω τα κεφταδακια που πηρα απο το σπιτι μου , να γεμιζω νερο το μπουκαλι απο την τουαλετα του ξενοδοχειου, και να την βγαζω ολη μερα σε ενα παγκακι ,θα γυρισω μετα πισω και θα λεω καλα παιδια παμφθηνο, ανετα ζεις με 200 ευρω,...

αν θελετε να δειτε το κοστος ζωης σε μια πολη παρε το ιδιο ποσο πχ 1000 ευρω και πανε ζησε ενα μηνα λονδινο ενα μηνα παρισι και ενα μηνα αθηνα και πες μου που θα ζησεις πιο ανετα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JaguarOne

νομίζω ότι το πιο σημαντικό που έμαθα απο την συζήτηση είναι οτι ο Έλληνας που παίρνει 700ε το μήνα, καταναλώνει μόνο 490ε, δηλαδή κάνει και 210ε αποταμίευση!!!!!!!!! :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Φίλε ένα παράδειγμα έκανα έλεος, όποιος το κατάλαβε τι εννοώ το κατάλαβε.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

αν θελετε να δειτε το κοστος ζωης σε μια πολη παρε το ιδιο ποσο πχ 1000 ευρω και πανε ζησε ενα μηνα λονδινο ενα μηνα παρισι και ενα μηνα αθηνα και πες μου που θα ζησεις πιο ανετα..

Νομίζω έτσι η κουβέντα ανακυκλώνεται δεν έχει νόημα...πάλι τα ίδια λέμε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos [Σήμερα, στις 23:37]

αν θελετε να δειτε το κοστος ζωης σε μια πολη παρε το ιδιο ποσο πχ 1000 ευρω και πανε ζησε ενα μηνα λονδινο ενα μηνα παρισι και ενα μηνα αθηνα και πες μου που θα ζησεις πιο ανετα..

εσυ το έχεις κάνει αυτό?

γιατι εγω στο ξαναείπα οτι το έκανα,

παρεπιπτώντος αν μείνει στην γαλλία θα είχες παρατηρήσει οτι σε όλα τα προιόντα ισχύει ακόμα η διπλή αναγραφή των τιμών για να προστατεύουν τον καταναλωτη απο αυτό που βιώνουμε εμείς στην ελλάδα διότι πές μου εναν που θα αγόραζε μια τυρόπιτα αν έβλεπε επάνω αντι για 1 ευρώ το ποσό των 340,75 δρχ.

@ergotelis, τι γκολάρα εβαλε ρε ο Κοιλιαράς

Link to comment
Share on other sites

καλα αφου επιμενετε οτι γαλλια το κοστος ζωης ειναι φθηνοτερο.,,.... τι να πω εγω?? ατιμη ελλαδα...

να υποθεσω οτι το ιδιο ισχυει και για το λονδινο???και εκει πιο φθηνα ειναι απο ελλαδα??

σε τι χωρα ζουμε ????παπαπαπαπαα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

αν θελετε να δειτε το κοστος ζωης σε μια πολη παρε το ιδιο ποσο πχ 1000 ευρω και πανε ζησε ενα μηνα λονδινο ενα μηνα παρισι και ενα μηνα αθηνα και πες μου που θα ζησεις πιο ανετα..

Ετσι θα βγαλεις το κοστος ζωης?

Μηπως καλυτερα να συγκριναμε και ποσες ωρες δουλειας χρειαζεται για να βγαλεις 1000 ευρω στο λονδινο, στο παρισι, στην αθηνα,στη ζιμπαμπουε?

Link to comment
Share on other sites

κι ομως ετσι βγαινει...οταν στο παρισι χρειαζεσαι 1000 ευρω για να ζησεις οπως θα ζουσες στην αθηνα με 700, με την ιδιες ωρες εργασιας εχεις στα χερια σου την ΙΔΙΑ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ..ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙς???

Link to comment
Share on other sites

amartolos συνεχίζω την κουβέντ για να καταλάβω ένα πράγμα.

Εσύ τι θα κερδίσεις αν μας πείσεις όλους οτι η Ελλάδα είαι φθηνη χώρα;

Αν σε κάνει νιώθεις καλύτερα τότε μπορώ να σου πω πολύ περισσότερα για να σε βοηθήσω.

Η Ελλάδα είναι πολύ πιο φθηνή από τις άλλες Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και όλα αυτά προσφέροντάς σου μάλιστα πολύ καλύτερες υποδομές.

Απλά εδώ και τρεις σελίδες προσπαθούμε να πείσουμε για το αντίθετο γιατί το forum παρακολουθείτε από υποχθόνιους ξένους πράκτορες που ετοιμάζουν μετακινήσεις πληθυσμών από τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες στην Ελλάδα με σκοπό να δουλέψουν εδώ και να βγάλουν το συνάλλαγμα πίσω στις χώρες τους για να πλήξουν την οικονομία μας. Πρόκειτε λοιπόν για θέμα Εθνικής ασφάλειας.

Το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί...

Όσο για το παράδειγμα με τα 1000 είναι εντελώς χαζό. Τα λεφτά δεν θα σου πέσουν ουρανοκατέβατα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.