Jump to content



Περιεργο προβλημα με την DFI(???)


kallileo

Recommended Posts

Καθομουν στο Ιντερνετ χτες και ξαφνικα εκλεισε το pc. Τον παταω να ανοιξει αλλα ενω αναβει και γυριζουν τα φουρφουρια, φωτακια αναβουν κ.τ.λ.....post δεν κανει....δεν βγαζει και κανενα ηχητικο μηνυμα το μ@μημενο..Νομιζα ηταν η CPU αλλα δεν ειναι...ουτε η καρτα ειναι. Εβγαλα τις μνημες παλι κανενα ηχητικο μηνυμα......Εχει συναντησει κανενας κατι παρομοιο.....δεν εχω χρονο και να τα λυσω ολα....αν και νομιζω η μητρικη ειπε τον τελευταιο της ποιημα.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο που εκανα ηταν clear cmos.....και αναβουν ολα τα λαμπακια με τον επεξεργαστη πανω. Βαριεμαι και να το ψαχνω τωρα....για αυτο ποσταρα στο forum.....

Θελω το raid μου πισω...εχω πολλα GB να κατεβασω ακομα...

Εδω και καιρο επρεπε να παμε για Conroe αλλα δεν παιζει τπτ..... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Δοκίμασες το cpu αλλού και δουλεύει;

Το δευτερο που εκανα...

Επιασα λιγο τα μοσφετ και ειναι παγωμενα...δεν ξερω ισως να παιζει κατι απο κει μερια.

Link to comment
Share on other sites

Αποσύνδεσε δίσκους, οπτικά, ό,τι δε χρειάζεται μπας και ανάψει. Μια δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό επίσης καλή θα ήταν.

Με κάποιο bios, δε θυμάμαι έκδοση, μουλάρωνε (οχι πάντα) αν μετά από clear cmos άφηνα τα sata πάνω. Μόλις τα τραβούσα, ολα καλά. Αφού έκανε μια φορά post μετά τα ξαναβαζα. Μαύρη μαγεία...

Link to comment
Share on other sites

απο την πλευρα μου , επειδη το εχω παθει και εγω αρκετες φορες, πρεπει να ειναι οι μνημες

οχι οτι ειναι χαλασμενες αλλα ετσι του καθεται πολλες φορες

εξαλλου τα 4 λαμπακια αυτο λενε

εσυ δοκιμασες τις μνημες σου αλλου και δουλευαν...

δοκιμασες αλλες μνημες στο δικο σου αν δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα αλλαξα ολα......δεν δουλευει με τιποτα. Μας μαμησε κανονικα στα καλα καθουμενα....ηταν και ελαχιστα overclocked ελαχιστα χωρις να το πειραζω εδω και κανα εξαμηνο....

Το μεγαλο θεμα ειναι το Raid...λογικα να το βαλω σε αλλο nforce δεν θα εχει προβλημα.

Εχω ακουσει οτι μπορεις να μεταφερεις Raid απο nforce 3 σε 4. Το αναποδο ξερει κανεις αν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

E τωρα να μαμησεις ή να μην μαμησεις?????

Την εβγαλα απο το κουτι για να την στειλω για RMA και ειπα να την δοκιμασα για τελευταια φορα. Τα σεταρα ολα πανω στο κρεβατι και δουλεψε.....

Design for Innovation my Arse.....:wall:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 16:07]

E τωρα να μαμησεις ή να μην μαμησεις?????

Την εβγαλα απο το κουτι για να την στειλω για RMA και ειπα να την δοκιμασα για τελευταια φορα. Τα σεταρα ολα πανω στο κρεβατι και δουλεψε.....

Design for Innovation my Arse.....:wall:

δεν σε θελει λεμεεε! :p :P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

E τωρα να μαμησεις ή να μην μαμησεις?????

Την εβγαλα απο το κουτι για να την στειλω για RMA και ειπα να την δοκιμασα για τελευταια φορα. Τα σεταρα ολα πανω στο κρεβατι και δουλεψε.....

Design for Innovation my Arse.....:wall:

και δεν χαιρεσαι?τις οδηγιες του Ζαχου της ακολουθησες για την DFI?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

κατι θα βραχυκυκλωνε κατι δεν θα ειχε κουμπωσει καλα , καμια σκονη τπτ....το θερμοσιφωνα τον ειχε κλειστο?

φαντασου να εκανες τετοιο θρεντ επι εποχης DFI που ειχανε πρωτοβγει, 20 σελιδες θρεντ χαλαρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Εχω ακουσει οτι μπορεις να μεταφερεις Raid απο nforce 3 σε 4. Το αναποδο ξερει κανεις αν γινεται?

3->4 παίζει κανονικά (δεν χρειάζεται καν να δημιουργήσεις το array - το ''βλέπει'' και το ''φτιάχνει'' μόνο του)

4->3 δεν έχω δοκιμάσει αλλά, λογικά, δεν βλέπω λόγο γιατί να μην παίζει (από την στιγμή που ότι είναι να γραφτεί είναι πάνω στους δίσκους)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

E τωρα να μαμησεις ή να μην μαμησεις?????

Την εβγαλα απο το κουτι για να την στειλω για RMA και ειπα να την δοκιμασα για τελευταια φορα. Τα σεταρα ολα πανω στο κρεβατι και δουλεψε.....

Design for Innovation my Arse.....:wall:

ναι το παθαινουν τα DFI αυτα, ξαναζωντανευουν!DIE hard ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

κατι θα βραχυκυκλωνε κατι δεν θα ειχε κουμπωσει καλα , καμια σκονη τπτ....το θερμοσιφωνα τον ειχε κλειστο?

φαντασου να εκανες τετοιο θρεντ επι εποχης DFI που ειχανε πρωτοβγει, 20 σελιδες θρεντ χαλαρα :hehe:

Εβγαλα κανα κιλο σκονη βεβαια.....:p

Μεχρι τωρα τα παθαινα οταν επαιζα με τις μνημες......

"Σας ελεγα να παρετε Gigabyte...τωρα καλα να παθετε!!!!!":banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.